Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piecyk - ogrzewanie garażu. Tanio szybki i wydajnie

Majster LKT 03 Jan 2022 22:25 2538 4
 • Witam, dzisiaj prezentuje wam ogrzewanie które skonstruowałem do ogrzewania swojego garażu.
  Wymiary garażu:
  Dł 5m
  Szer 3m
  Wys 2.5m
  Całe ogrzewanie zrobiłem w kwocie poniżej 200zł, nie licząc oczywiście paru godzin, żeby to wszystko przerobić i złożyć do kupy.
  Piecyk to najzwyklejsza koza kupiona za grosze, zaspawałem w niej górę, żeby mieć lepszą szczelność oraz dorobiłem górne drzwiczki na sznurek do piecy, żeby to się kupy trzymało.
  Sam wymiennik ciepła to nic innego jak rura kominowa nałożona jedna na drugą i uszczelniona u góry i u dołu sznurkiem od pieca [ jedna na drugą wciśnięta mocno i się trzyma]
  U góry założyłem wentylator od starego okapu kuchennego "Ania", na dole wycięty właz, którym wydalane jest ciepłe powietrze ogrzane przez płaszcz.

  Użytkuje ten piecyk 2rok, żadnych problemów, wydajny, ekonomiczny. Prosty i przede wszystkim bardzo szybko nagrzewa garaż.
  Oczywiście w garażu znajduje się czujnik czadu.
  Palę w tym piecyku drewnem, głównie buk, piecyk ładnie dopala, komin po 2 latach w środku czyściutki, ściany pieca również. \
  Pozdrawiam i zapraszam na prezentacje wideo.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Majster LKT
  Level 5  
  Offline 
  Has specialization in: technik mechanik obróbka skrawaniem
  Majster LKT wrote 16 posts with rating 29, helped 0 times. Been with us since 2019 year.
 • #2
  gulson
  System Administrator
  Można się śmiać z tego, co napiszę, ale to może być jakiś ratunek, aby na szybko przechodzić na takie rozwiązania z ogrzewania gazowego w domu jednorodzinnym.
  Przynajmniej jedno pomieszczenie się ogrzeje, resztę trzeba ustawić jedynie na przeciwzamrożeniowe, zasłonić kocem/kocem termicznym i palić kozą lub kominkiem w jednym pomieszczeniu. Jak się da okna również zasłonić kocem termicznym.
  Idą ponownie złote czasy pieców kaflowych.

  Co za czasy, naprawdę.
 • #3
  pavyan
  Level 16  
  Kiedyś napotkałem na amerykańskich stronach taki elegancki wymiennik na rurę spalinową (działający na identycznej zasadzie) i zamierzałem zrobić swoją wersję ze stali kwasoodpornej:

  Piecyk - ogrzewanie garażu. Tanio szybki i wydajnie

  Gałka z prętem służy do okresowego czyszczenia poziomych rurek z osadzającego się pyłu (wewnątrz jest blacha, przesuwana w przód i tył), z tyłu jest wentylator który dmucha przez widoczne otwory.

  PS:
  gulson wrote:
  Idą ponownie złote czasy pieców kaflowych.

  Gulson, wybacz, można się śmiać (ale to śmiech wisielczy) - bo Mumia Europejska zabroni za chwilę pieców kaflowych i t.p.
  No, może pozwoli na taką kozę, gdy wykupi się na nią kilka ton emisji CO2...
 • #4
  forest1600
  Level 17  
  pavyan wrote:
  No, może pozwoli na taką kozę, gdy wykupi się na nią kilka ton emisji CO2...


  Prędzej nasz kochany rząd zmusi ludzi do takiego ogrzewania, bo nikogo nie będzie stać na nic innego.
 • #5
  drzasiek
  CNC specialists
  Też mam takie ogrzewanie w garażu. U mnie jedna koza ogrzewa 2 garaże plus warsztat w którym się znajduje, nadmuch jest poprowadzony w kanale pod sufitem, kanał obłożony wełną.
  Na początku miałem to zrobione tak jak ty, czyli rura na rurze, potem zrobiłem sobie specjalny kanał z łopatkami, aby powietrze nie przepływało wprost między rurami ale zawirowało, aby lepiej odebrać ciepło.
  Generalnie to działa całkiem nieźle, ale warunek jest taki, z w kozie musi się mocno hajcowac. W przeciwnym wypadku w pomieszczeniu gdzie jest Koza jest gorąco ale powietrze wylatujące z nadmuchu w drugim garażu ledwo letnie.

  W stolarni chciałem zrobić podobnie ale zdecydowałem się na piec nadmuchowy. Zasada podobna, tylko nie komin jest obudowany lecz cały piec, pozwala to na większą oszczędność paliwa. W piecu może się palić delikatnie a powietrze wydmuchiwane i tak jest ciepłe.