Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piecyk - ogrzewanie garażu. Tanio szybki i wydajnie

Majster LKT 03 Jan 2022 22:25 4857 8
Wago
  • Witam, dzisiaj prezentuje wam ogrzewanie które skonstruowałem do ogrzewania swojego garażu.
    Wymiary garażu:
    Dł 5m
    Szer 3m
    Wys 2.5m
    Całe ogrzewanie zrobiłem w kwocie poniżej 200zł, nie licząc oczywiście paru godzin, żeby to wszystko przerobić i złożyć do kupy.
    Piecyk to najzwyklejsza koza kupiona za grosze, zaspawałem w niej górę, żeby mieć lepszą szczelność oraz dorobiłem górne drzwiczki na sznurek do piecy, żeby to się kupy trzymało.
    Sam wymiennik ciepła to nic innego jak rura kominowa nałożona jedna na drugą i uszczelniona u góry i u dołu sznurkiem od pieca [ jedna na drugą wciśnięta mocno i się trzyma]
    U góry założyłem wentylator od starego okapu kuchennego "Ania", na dole wycięty właz, którym wydalane jest ciepłe powietrze ogrzane przez płaszcz.

    Użytkuje ten piecyk 2rok, żadnych problemów, wydajny, ekonomiczny. Prosty i przede wszystkim bardzo szybko nagrzewa garaż.
    Oczywiście w garażu znajduje się czujnik czadu.
    Palę w tym piecyku drewnem, głównie buk, piecyk ładnie dopala, komin po 2 latach w środku czyściutki, ściany pieca również. \
    Pozdrawiam i zapraszam na prezentacje wideo.


    About Author
    Majster LKT
    Level 6  
    Offline 
    Has specialization in: technik mechanik obróbka skrawaniem
    Majster LKT wrote 13 posts with rating 30. Been with us since 2019 year.
  • Wago
  • #2
    gulson
    System Administrator
    Można się śmiać z tego, co napiszę, ale to może być jakiś ratunek, aby na szybko przechodzić na takie rozwiązania z ogrzewania gazowego w domu jednorodzinnym.
    Przynajmniej jedno pomieszczenie się ogrzeje, resztę trzeba ustawić jedynie na przeciwzamrożeniowe, zasłonić kocem/kocem termicznym i palić kozą lub kominkiem w jednym pomieszczeniu. Jak się da okna również zasłonić kocem termicznym.
    Idą ponownie złote czasy pieców kaflowych.

    Co za czasy, naprawdę.
  • #3
    pavyan
    Level 17  
    Kiedyś napotkałem na amerykańskich stronach taki elegancki wymiennik na rurę spalinową (działający na identycznej zasadzie) i zamierzałem zrobić swoją wersję ze stali kwasoodpornej:

    Piecyk - ogrzewanie garażu. Tanio szybki i wydajnie

    Gałka z prętem służy do okresowego czyszczenia poziomych rurek z osadzającego się pyłu (wewnątrz jest blacha, przesuwana w przód i tył), z tyłu jest wentylator który dmucha przez widoczne otwory.

    PS:
    gulson wrote:
    Idą ponownie złote czasy pieców kaflowych.

    Gulson, wybacz, można się śmiać (ale to śmiech wisielczy) - bo Mumia Europejska zabroni za chwilę pieców kaflowych i t.p.
    No, może pozwoli na taką kozę, gdy wykupi się na nią kilka ton emisji CO2...
  • Wago
  • #4
    forest1600
    Level 18  
    pavyan wrote:
    No, może pozwoli na taką kozę, gdy wykupi się na nią kilka ton emisji CO2...


    Prędzej nasz kochany rząd zmusi ludzi do takiego ogrzewania, bo nikogo nie będzie stać na nic innego.
  • #5
    drzasiek
    CNC specialists
    Też mam takie ogrzewanie w garażu. U mnie jedna koza ogrzewa 2 garaże plus warsztat w którym się znajduje, nadmuch jest poprowadzony w kanale pod sufitem, kanał obłożony wełną.
    Na początku miałem to zrobione tak jak ty, czyli rura na rurze, potem zrobiłem sobie specjalny kanał z łopatkami, aby powietrze nie przepływało wprost między rurami ale zawirowało, aby lepiej odebrać ciepło.
    Generalnie to działa całkiem nieźle, ale warunek jest taki, z w kozie musi się mocno hajcowac. W przeciwnym wypadku w pomieszczeniu gdzie jest Koza jest gorąco ale powietrze wylatujące z nadmuchu w drugim garażu ledwo letnie.

    W stolarni chciałem zrobić podobnie ale zdecydowałem się na piec nadmuchowy. Zasada podobna, tylko nie komin jest obudowany lecz cały piec, pozwala to na większą oszczędność paliwa. W piecu może się palić delikatnie a powietrze wydmuchiwane i tak jest ciepłe.
  • #6
    saly
    Level 32  
    +
    Plus za pomysł i własne wykonanie. Fajnie że pomyślałeś o czujniku czadu bo pewnie garaż nie posiada kratki nawiewnej do piecyka.

    -
    Minus za instalacje elektryczną i widoczne nie osłonięte detale elektryczne wentylatora, co może grozić porażeniem, druga sprawa że jak zabraknie zasilania, a piecyk będzie rozpalony to wentylator się nagrzeje i przytopi, a w konsekwencji może przebić izolacja. Ponowne załączenie z uszkodzoną izolacją może grozić porażeniem, a w metalowym wilgotnym garażu, może mieć to poważne skutki. Szkoda że nie odsunąłeś samego wentylatora ok kilkadziesiąt cm od rury grzewczej, żeby uchronić go od temperatury. Używałem takiego piecyka i czasem rura potrafi się rozgrzać do czerwoności.
  • #7
    Edek45
    Level 29  
    Duże straty ciepła, rura krótka i dużo ciepła wydostaje się na zewnątrz. Ja mam wylot z piecyka puszczony rurą setką o długości 5m przez całe pomieszczenie a i tak jak się pali to na końcu jest temperatura tak wysoka że można się poparzyć. Kiedyś były dostępne grzejniki tzw. Fawiry, takie coś byłoby super bo odprowadzanie ciepła jest o wiele większe niż z gładkiej rury. Jedynym u mnie mankamentem długiej rury jest duże osadzanie sadzy w rurach zwłaszcza na zakrętach, zmniejsza się ciąg i trzeba co jakiś czas robierać i czyścić rury.
  • #8
    mmm777
    Level 30  
    Wszystko już było :)

    "Na środku sali stał wielki czarny piec na drewno, w którym palono z taką zapamiętałością, że żeliwna płyta żarzyła się ciemnoczerwono. Tuż spod płyty wychodziły i rozbiegały się do góry w przeciwległe końce pomieszczenia dwie sześciometrowe rury o grubości piętnastu centymetrów; była to prymitywna, lecz wyjątkowo wydajna forma centralnego ogrzewania."
  • #9
    User removed account
    Level 1