Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymagania dla kotłowni dla kotła na paliwo stałe

Sstalone 04 Jan 2022 16:41 297 6
 • #1
  Sstalone
  Level 31  
  Mam pytanie. Gość zamontował 14 kW kocioł na drewno z buforem w kotłowni o wymiarach 3mX1,5m nie znam wysokości, ale prawdopodobnie 2,7m.

  Czy warunki techniczne mówią coś o kubaturze kotłowni w stosunku do mocy kotła, czy też nic nie mówią? Coś mi się obiło o "uszy" 4 m3.

  Proszę o pomoc specjalistów... Z góry dziękuje.
 • #5
  Sstalone
  Level 31  
  homo_sapiens wrote:
  Zanim wypowiedzą się specjaliści polecam lekturę paragrafu 136 z: "tekst rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie., z dnia 8 kwietnia 2019 r". Pełny tekst tutaj: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001065/O/D20191065.pdf,


  No to co z tego paragrafu wynika dla kotłów na paliwo stałe o mocy od 10 do 25 KW. Może mi ktoś odpowiedzieć?
 • Helpful post
  #6
  homo_sapiens
  Level 21  
  Nie widzę żadnych autorytetów chcących pomóc W TYM TEMACIE. Zaciekawiło mnie dlaczego.
  Z tego par. 136, pkt 2 wynika że: "pomieszczenia, w których instalowane są kotły, oraz pomieszczenia składu paliwa powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe." Tą normą jest PN-87/B-02411 "Kotłownie wbudowane na paliwo stałe" (norma dostępna w sieci). Norma wycofana, ale skoro przywołana w ustawie to należy ją stosować. W tej normie nie znajdziemy definicji wielkości pomieszczenia dla kotłowni do 25kW.
  Zaprzągłem wujka google do pomocy, Zadałem mu pytanie "kotłownia na paliwo stałe wymiary pomieszczenia" i zrobiło się ciekawie. Wielkość pomieszczenia przemilczana albo wzięta z kotłowni większych od 25kW a w niektórych przypadkach są jakieś kompilacje nie wiadomo skąd wzięte.
  Szczególnie rozbawiła mnie odpowiedź z "Inżyniera Budownictwa", Pytanie dotyczyło kotłowni 15kW, link: https://inzynierbudownictwa.pl/pomieszczenie-kotlowni-a-moc-kotla/ .
  Wydawało mi się że organ PIIB powinien rozwiać wątpliwości. A tu totalny bełkot (a może jestem za głupi?). To tyle i aż tyle.
 • #7
  Sstalone
  Level 31  
  @homo_sapiens, dzięki za próbę pomocy, ja też nie mam jasności czytając przepisy, a najciekawsze jest to że ten delikwent gdyby zamontował kocioł o mocy do 10 kW na pewno złamałby przepisy, a jak zamontował 14 kW kocioł, to nie mam jasności... :)