Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary mikser młynek Niewiadów Typ 531E Predom-Prespol Made in Poland

p.kaczmarek2 05 Jan 2022 00:45 2220 29
  • Stary mikser młynek Niewiadów Typ 531E Predom-Prespol Made in Poland
    Witajcie moi drodzy.
    Dzisiaj kolejny temat z serii "muzeum elektrosprzętów", czyli wnętrze dość starego sprzętu AGD wyprodukowanego w naszym rodzinnym kraju - miksera Niewiadów Typ 531E (170W). Zobaczymy jak był on w środku zrealizowany, jakiej jakości jest PCB, czy elementy ze środka są polskiej produkcji a na koniec przytoczę kilka poglądowych schematów demonstrujących jego działanie.

Niewiadów Typ 531E
    Mój egzemplarz niestety nie był kompletny (brak naczynia, nożyka), więc poniżej przytaczam zdjęcie podobnego sprzętu w całej okazałości:
    Warto nadmienić, że naczynie tu było wymienne i był też młynek do kawy w zestawie.
    A teraz rozpoczynamy teardown.
    Przedni panel, biały element to przycisk do pracy chwilowej a nie tylko ozdoba, mamy tu też regulację obrotów, zobaczymy potem jak jest zrealizowana:
    Tabliczka znamionowa. Sprzęt jest z 1989 roku (październik), TYP531E, ZSP Niewiadów:
    Stary mikser młynek Niewiadów Typ 531E Predom-Prespol Made in Poland Stary mikser młynek Niewiadów Typ 531E Predom-Prespol Made in Poland
    Obudowa jest skręcona od spodu:
    Demontujemy...
    Stary mikser młynek Niewiadów Typ 531E Predom-Prespol Made in Poland Stary mikser młynek Niewiadów Typ 531E Predom-Prespol Made in Poland
    Wnętrze:
    Widać już dość ubogą elektronikę ze środka, ale jeszcze zdemontujmy silnik:
    Stary mikser młynek Niewiadów Typ 531E Predom-Prespol Made in Poland Stary mikser młynek Niewiadów Typ 531E Predom-Prespol Made in Poland Stary mikser młynek Niewiadów Typ 531E Predom-Prespol Made in Poland
    Widać tu co robi duży biały przycisk - naciska mały przycisk chwilowy:
    W częściach:
    Po kolei; najpierw tu mamy rezystor który służy do rozładowania kondensatora, bo inaczej urządzenie mogłoby "kopać" po wyjęciu z kontaktu:
    Następnie kondensator przeciwzakłóceniowy Miflex KSPpz-4 0.1uF:
    Płytka z przyciskami. Te trzy przyciski oczywiście są ze sobą "spięte", więc wciśnięcie czerwonego wyłącza dwa pozostałe, tamte dwa też pozwalają na wciśnięcie jednocześnie tylko jednego. Jeden z trybów pracy to pełne obroty, drugi pozwala na regulację obrotów potencjometrem, trzeci to tryb "chwilowy" gdzie urządzenie pracuje tylko gdy wciśniemy duży biały przycisk na obudowie. Działanie trybów sprawdzałem w praktyce (cały układ ze zdjęć działa):
    Płytka od spodu dość marnie wygląda, ale to takie czasy były... podpisana PRESPOL:
    Regulacja obrotów (a dokładniej mocy) jest zrobiona na triaku Tesla KT207/400:
    Tuż obok niego mamy element który przypomina diodę prostowniczą, ale jest to diak (niestety nie jestem w stanie poznać jaki):
    Wspomniane wcześniej przyciski - made in POLAND, tuż obok chowa się logo Unitry:
    Na nich jest jeszcze jakiś napis "License ISOS" - nie wiem o co z nim chodzi, ktoś z użytkowników wie?
    Potencjometr do regulacji mocy - UNITRA TELPOD 220kΩ A:
    Przycisk chwilowy podpisany Niewiadów:
    No i kwestia schematu... czasem rysuję schematy, ale tu jest kilka elementów "na krzyż" i raczej wiadomo co jest co, jak mamy triak i diak, więc po prostu zacytuję kilka schematów z naszego forum:
    Bardzo popularny układ regulacji mocy, nawet był w kicie AVT - AVT2210. Choć początkującym to bym go nie polecał, napięcie sieciowe jest niebezpieczne.
    Jeszcze ktoś mógłby zapytać jak ten układ działa - w skrócie ustawienie potencjometru ustala kiedy otwiera się triak, a triak przestaje przewodzić dopiero gdy przepływający jego prąd spada do zera... a że w sieci mamy sinusoidę, to zasadniczo układ "ucina" część sinusoidy (a jaką część to sami ustalamy) i w ten sposób reguluje moc... w tym temacie o tym już wspominałem i pokazałem przykładowe oscylogramy jak to wygląda, jak wygląda "przycięta" sinusoida z sieci, więc te oscylogramy po prostu tu ponownie przytoczę, bo to ta sama zasada działania.
    Niebieski przebieg - bezpośrednio z sieci, żółty - po regulacji.
    (No dobra, zdecydowanie nie bezpośrednio, bo nie można bezpośrednio badać oscyloskopem sieci, tylko przez transformator separujący, ale nie komplikujmy).
    Prawie pełna moc:
    Nieco mniej:
    Nieco mniej:
    Nieco mniej:

Podsumowanie
    Czas idzie do przodu a w naszych domach jest coraz to mniej sprzętów "Made in Poland". Czy to źle? Nie mi to oceniać. Mimo wszystko wnętrze typu 531E bardzo mi się spodobało, chociaż te luty są niskiej jakości, wyglądają jak pierwsze płytki które sam wytrawiałem metodą "malowanie lakierem do paznokci", nawet kolor laminatu ten sam.
    Czy korzystaliście kiedyś z mikserów/młynków typu ten z tematu, a może ktoś takie serwisował?

Cool? Ranking DIY
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    pitsky
    Level 13  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Wspomniane wcześniej przyciski - made in POLAND, tuż obok chowa się logo Unitry:

Na nich jest jeszcze jakiś napis "License ISOS" - nie wiem o co z nim chodzi, ktoś z użytkowników wie?

Prosty temat - licencyjne przełączniki ISOSTAT wszechobecne w ówczesnym sprzęcie.
    palmus
    Level 32  
    I owe isostaty "spięte" nazywano zależnymi.Analogicznie,działające osobno- niezależnymi :-)
    szeryf3
    Level 24  
    Staroć to staroć. Prosta konstrukcja, ale przynajmniej były proste w naprawie.
    Nie raz słyszę od starszych ludzi, że ja to dopiero kiedyś miałam mikser, robót i on to dopiero działał.
    IS
    Level 17  
    Przez te ISOSTATy poczułem się staro... Kiedyś to się je notorycznie składało wg potrzeb i używało wszędzie jak teraz wszelkie ESP8266 pakuje się do IoT... Najlepsze były podświetlane:)
    Miał któryś z Kolegów kiedyś styczność z wersją oryginalną a nie licencyjną z Polski?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    p.kaczmarek2 wrote:
    "License ISOS" - nie wiem o co z nim chodzi, ktoś z użytkowników wie?
    Starzeję się... Strach pomyśleć, że tacy Użytkownicy jak Autor artykułu nie wiedzą nic o najpopularniejszych włącznikach jakie stosowano w polskim sprzęcie przez dziesięciolecia. W każdym radiu w każdym (no, prawie) magnetofonie był co najmniej jeden taki lub podobny - sygnałowy (czyli na niskie napięcie i prądy).
    spec220
    Level 24  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Tuż obok niego mamy element który przypomina diodę prostowniczą, ale jest to diak (niestety nie jestem w stanie poznać jaki):

Prawdopodobnie wersja 2A, natomiast napięcie przełączenia można sprawdzić. (o ile ktoś jest ciekawy) Standardowo mają od 28-38V ale rożne bywają modele...
    Gizmoń
    Level 28  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Czas idzie do przodu a w naszych domach jest coraz to mniej sprzętów "Made in Poland".

Nie tylko sprzętów:
    p.kaczmarek2 wrote:
    rozpoczynamy teardown

W każdym artykule teardown i teardown. Słowa: demontaż, rozbiórka, analiza (konstrukcji), rozkręcanie i tym podobne wyszły już z użytku?

p.kaczmarek2 wrote:
    Czy korzystaliście kiedyś z mikserów/młynków typu ten z tematu, a może ktoś takie serwisował?

Korzystałem i mam po dziś dzień, w pełni sprawny i kompletny. Wersja biało-błękitna. Bardzo fajny i całkiem elegancki sprzęt z czasów, w których użytkownik musiał myśleć. We współczesnych robotach tego typu nie ma mowy o uruchomieniu silnika, jeżeli kielich nie jest włożony i zablokowany, pokrywka założona i zaryglowana, zawartość nalana do kielicha pod kreskę i jeszcze 10 innych warunków spełnionych :D Tutaj wciska się przycisk i silnik pracuje. I mi się to podoba, a współczesny nadmiar zabezpieczeń tylko wkurza.

Jedyna naprawa, jakiej mój mikser wymagał, to odblokowanie szczotki w silniku. Ta, z jakiegoś powodu się zawiesiła i uniemożliwiła poprawną pracę silnika. Co ciekawe, w moim egzemplarzu regulacja obrotów jest zrealizowana na jakimś układzie hybrydowym, wyprodukowanym przez Telpod. Niestety nie pamiętam jego oznaczenia, ale prawdopodobnie jest to GL-043.

A co do Isostatów: szkoda, że współcześnie nie produkuje się czegoś takiego. Toż to było istne przełącznikowe LEGO - można było składać sobie zupełnie dowolne przełączniki! Chwilowe, zależne, bistabilne, mieszane, w różnych podziałkach i z różnymi klawiszami. Mam taki "Uniwersalny zestaw montażowy" prosto z Unitry (może kiedyś go pokażę i opiszę?), zawierający masę różnych segmentów, listew montażowych, klawiszy, sprężynek itp. Używam :) Niestety, segmenty podwójne (dwa styki przełączne) pomału mi się kończą...
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Gizmoń wrote:
    GL-043
    A ja się zastanawiałem do czego te układy były robione, bo w żadnym katalogu nie znalazłem informacji na ich temat... Robiłem na nich kilkanaście ściemniaczy - w tym jeden 8 kanałowy na małą scenkę klubową. Regulację od zera można było wymusić w prosty sposób - równolegle do potencjometru kondensator ok. 220nF/400V.
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    Dziękuję za uzupełnienie, uwzględnię je w tekście.

Gizmoń wrote:

W każdym artykule teardown i teardown. Słowa: demontaż, rozbiórka, analiza (konstrukcji), rozkręcanie i tym podobne wyszły już z użytku?

Rzeczywiście kilka razy złapałem się już na tym, że używam tego słowa zbyt dużo, ale jakoś uznałem, że to jest nasze Elektrodowe słowo-klucz dla tego działu :D
    (z regulaminu działu)
    Ale chyba masz rację, że to przyzwyczajenie weszło zbyt mocno - ograniczę je.

Jak macie jeszcze jakieś uwagi techniczne (nawet drobne) to proszę śmiało pisać, najlepiej na PW, wszystko przyjmę i uwzględnię. Demontaże/rozbiórki/analizy (konstrukcji)/rozkręcania wrzucam tu bo mi to sprawia satysfakcje, takie hobby, ale też ważne, by się chociaż komuś podobały.

398216 Usunięty wrote:
    Starzeję się... Strach pomyśleć, że tacy Użytkownicy jak Autor artykułu nie wiedzą nic o najpopularniejszych włącznikach jakie stosowano w polskim sprzęcie przez dziesięciolecia.

Jakoś nie skojarzyłem pełnej nazwy jak była ucięta, ale fakt, pewnie jednak jestem troszkę młodszy od części użytkowników. Jak patrzę po datach "dołączenia" innych userów, to widzę że Wy zakładaliście konta na Elektrodzie gdy ja chodziłem do podstawówki a sam Internet znałem z opowieści... na domiar złego bardziej siedzę w mikrokontrolerach. Ale mimo wszystko mam bardzo duży szacunek i zamiłowanie do starszych sprzętów, co widać zresztą po tym samym powstaniu tego tematu. Może wrzucając takie tematy jak ten chociaż troszkę przedłużę o nich pamięć.
    PPK
    Level 28  
    Gizmoń wrote:
    p.kaczmarek2 wrote:
    Czas idzie do przodu a w naszych domach jest coraz to mniej sprzętów "Made in Poland".

Nie tylko sprzętów:
    p.kaczmarek2 wrote:
    rozpoczynamy teardown

p.kaczmarek2 wrote:

Korzystałem i mam po dziś dzień, w pełni sprawny i kompletny. Wersja biało-błękitna. Bardzo fajny i całkiem elegancki sprzęt z czasów, w których użytkownik musiał myśleć. We współczesnych robotach tego typu nie ma mowy o uruchomieniu silnika, jeżeli kielich nie jest włożony i zablokowany, pokrywka założona i zaryglowana, zawartość nalana do kielicha pod kreskę i jeszcze 10 innych warunków spełnionych :D Tutaj wciska się przycisk i silnik pracuje. I mi się to podoba, a współczesny nadmiar zabezpieczeń tylko wkurza.

Jedyna naprawa, jakiej mój mikser wymagał, to odblokowanie szczotki w silniku. Ta, z jakiegoś powodu się zawiesiła i uniemożliwiła poprawną pracę silnika. Co ciekawe, w moim egzemplarzu regulacja obrotów jest zrealizowana na jakimś układzie hybrydowym, wyprodukowanym przez Telpod. Niestety nie pamiętam jego oznaczenia, ale prawdopodobnie jest to GL-043.

A co do Isostatów: szkoda, że współcześnie nie produkuje się czegoś takiego. Toż to było istne przełącznikowe LEGO - można było składać sobie zupełnie dowolne przełączniki! Chwilowe, zależne, bistabilne, mieszane, w różnych podziałkach i z różnymi klawiszami. Mam taki "Uniwersalny zestaw montażowy" prosto z Unitry (może kiedyś go pokażę i opiszę?), zawierający masę różnych segmentów, listew montażowych, klawiszy, sprężynek itp. Używam :) Niestety, segmenty podwójne (dwa styki przełączne) pomału mi się kończą...
    Skorzystam z okazji i zapytam o wymienione produkty TELPOD. Mam coś takiego : Stary mikser młynek Niewiadów Typ 531E Predom-Prespol Made in Poland nówka sztuka nie śmigana. CO TO JEST ? Nigdzie nie znalazłem opisu...
    alf999
    Level 9  
    Przełączniki na licencji firmy Isostat były w większości sprzętu elektronicznego produkowanego w Polsce. Licencję zakupiono w 1968 roku (to znalazłem w necie), ale pamiętam że od początku epoki Gierka były powszechne. Najdłuższe segmenty miały po 2 x 12 pól, niekiedy suwak na końcu miał zaczep, więc mając suwak z odpowiednim frontem (tam gdzie normalnie zakładano klawisze) można było zmontować dwa szeregowo za sobą. Kiedyś takie klawiatury widziałem w Bomisie na Kościuszki 192 we Wrocławiu. Bywalcy pamiętają hasła: duże bańki 24', małe bańki 20', Z15, Z2M3 a potem bajery do Jowisza... Sieciowe Isostaty najpopularniejsze były na obciążenie 2A, jednego typu (niekiedy z podświetleniem) , rozłączały zawsze oba przewody; zaś niskonapięciowe można było montować dowolnie. Wszystko zależało od szyny na froncie i listwy blokującej zależności. W czystym środowisku (bez pyłu!!) były chyba nie do zdarcia, o ile przy montażu nie zabrakło odrobiny smarowania. Smar wyglądał jak silikon, co to było nie wiem. Za schyłkowego Edwarda trafiały się partie zmontowane na sucho (bez smarowania), szybko kończyło się uszkodzeniem - zatarciem suwaka lub blaszek łączących pola (w zagłębieniach suwaka) .
    zgierzman
    Level 30  
    Gizmoń wrote:
    A co do Isostatów: szkoda, że współcześnie nie produkuje się czegoś takiego. Toż to było istne przełącznikowe LEGO - można było składać sobie zupełnie dowolne przełączniki!

Też żałuję. Była chyba nieskończona ilość możliwych konfiguracji, ale we współczesnych czasach raczej po prostu przestały być potrzebne... :-(
    Duża skala integracji, w małym scalaku mieści się całe radio, nikt nie potrzebuje jednym naciśnięciem klawisza przełączać jednocześnie sygnałów w sześciu różnych punktach obwodu. A nawet jeśli, to da analogowe/cyfrowe przełączniki półprzewodnikowe, sterowane napięciowo...
    Ale sentyment jest, chciałbym mieć worek takich części :-)
    spec220
    Level 24  
    Gizmoń wrote:
    A co do Isostatów: szkoda, że współcześnie nie produkuje się czegoś takiego.

Co do tego stwierdzenia, to nie jestem taki przekonany.
    2 lata temu modyfikowałem oświetlenie swojego okapu (całkiem nowy egzemplarz), i wygląda na to, że reducent zastosował w panelu sterującym właśnie isostaty. Być może jakiś stary zapas magazynowy, ale w każdym bądź razie jest prosto i działa do dziś. :)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3686337.html

398216 Usunięty
    Level 43  
    spec220 wrote:
    i wygląda na to, że reducent zastosował w panelu sterującym właśnie isostaty.
    Wygląda podobnie ale konstrukcja jednak inna. Ideą i atutem Isostatów była pełna dowolność konfiguracji i pełna dowolność montażu isostatów na listwie (kolejność). Można było np. pomiędzy dwa zależna wstawić jeden niezależny i wszystkie działały poprawnie.
    Kilka rozstawów na szynach mocujących (od 1 cm do 2), szyny do mocowania do 19 isostatów co centymetr od pojedynczej na jeden isostat. Różnica pomiędzy zależnym a niezależnym to wyłącznie kształt suwaka (białej części z klawiszem z jednej i miejscami na blaszki stykowe z drugiej strony) - wyjątek stanowiły isostaty sieciowe, które z racji na swoją konstrukcję wymagającą przełączania napięcia sieciowego i prądu do 2 A na styk były nierozbieralne.
    Obecnie Chińczycy produkują jakieś podobne, ale w tak ograniczonych wielkościach (ilość styków) i możliwościach montażu, ze raczej trzeba do nich dopasowywać urządzenie a nie jak w wypadku isostatów - gdzie pod konkretne urządzenia składało się dowolną konfigurację przełączników.
    Wadą isostatów jest dość delikatny (kruchy) materiał korpusu, który czasem pękał przy mocowaniu i potem nie bardzo się już nadawał do czegokolwiek oraz (ale to wada każdego chyba przełącznika ze stykami srebrzonymi) zasiarczanie styków i gęstnienie smaru zabezpieczającego wnętrze. Swego czasu kupiłem kilka kG różnych isostatów (część złożonych w konkretne listwy, część luzem) w jakimś BOMIS'ie z pomysłem na ich wykorzystanie w swoich konstrukcjach, i o ile pierwsze konstrukcje nie sprawiały kłopotu to już ostatnie nie. Problemem był właśnie zgęstniały smar i zasiarczone styki. Zanim zamontowałem musiałem każdy pr4zełącznik indywidualnie czyścić i zabezpieczać od nowa - co sprawiło, że nieco się zraziłem do isostatów i w ostatnich konstrukcjach używałem już tact switch'y i nowych (podobnych z wyglądu) przełączników dwu parowych (dwie part przełączanych styków w jednej obudowie) z oferty Aliexpres.
    Tak więc jeśli ktoś ma sprzęt w którym są isostaty, lub chce je wykorzystać - najpierw musi je doprowadzić do stanu używalności.
    Jak ? Pisałem o tym w tym poście:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18065619#18065619
    Bez gruntownego czyszczenia i konserwacji taki przełącznik albo zacznie przerywać, albo w ogóle nie łączy, albo (w skrajnym przypadku zgęstnienia smaru) powygina delikatne blaszki styków i będzie go trzeba wymienić - co staje się coraz trudniejsze, bo nowych nie produkuje się, a zapasy się kończą.
    spec220
    Level 24  
    @398216usuniety Znam ten ból tych "przełączników", jednak coraz rzadziej się zdarza, a teraz prawie w ogóle, iż ktoś przyniesie jakieś stare radio itp. Ostatnio co robiłem (sentyment użytkownika do urządzenia), to przesterowanie głowicy w pasmie FM. (Akurat dużo roboty nie było bo dwa kondensatory do wywalenia i jeden z 2,2pF trzeba było zamienić na 1pF. + strojenie głowicy. (Konserwacja/ regeneracja izostatów to prawie standard.)
    A te w okapie, to faktycznie jakaś obkrojona wersja, aczkolwiek działają na podobnej zasadzie. (Wciskasz jeden, wypada poprzedni z pominięciem tego zasilającego)

Tak poza tematem tam pod tym linkiem który podałeś ktoś napisał; @k161 "gdy ścieżka oporowa jest ceramiczna" trymery ceramiczne widziałem, potencjometry ceramiczne też widziałem, z tym że na tyle gratów co przewinąłem nie trafił mi się potencjometr ze "ścieżką ceramiczną" (pewnie jakiś tlenek, bo sama ceramika jest izolatorem)
    398216 Usunięty
    Level 43  
    spec220 wrote:
    nie trafił mi się potencjometr ze "ścieżką ceramiczną"
    Każdy elektronik wie o co chodzi. Takie potencjometry mają napyloną ścieżkę oporową na ceramikę, więc można to traktować jak nierozerwalny element potencjometru - stąd i nazwa "potencjometr ceramiczny a w uproszczeniu o "ceramicznej ścieżce oporowej". Przeważnie takie potencjometry są o wyższej dokładności wykonania i wytrzymują znacznie większe temperatury - ceramika lepiej odprowadza ciepło ze ścieżki oporowej od rezotexu czy plastiku. Przy okazji jest też świetnym izolatorem elektrycznym.
    PPK
    Level 28  
    Gdzieś tak pod koniec lat 80, kupiłem za tanie pieniądze, w Bomisie na ul. Promenady w W-wie, całe pudło/zestaw różnych izostatów do montażu. Zestaw z klawiszami, listwami, sprężynkami, stykami etc. Full servis... Tak na oko, było tego ze 3 kg (wielkości dwu pudełek na buty ). Gdzieś w piwnicy walają się jeszcze resztki....
    spec220
    Level 24  
    398216 Usunięty wrote:
    stąd i nazwa "potencjometr ceramiczny a w uproszczeniu o "ceramicznej ścieżce oporowej".

Nazwa potencjometr ceramiczny jak najbardziej tak, ale "ceramiczna ścieżka oporowa" ? Co ma wspólnego budowa elementu z poprawnością nazewnictwa technicznego? No ale dobra przyjąłem do wiadomości, iż w taki sposób też może zostać określony potencjometr ceramiczny... (wzbogaciłem swój słownik techniczny) :)
    Co do parametrów to wiem czym one się specyfikują. Są także sporo droższe, trwalsze, ale niestety nie są też wolne od wad. Zdarza się że suwak na obrotowym połączeniu potrafi się utlenić, a sam potencjometr może "przerywać", ale to rzadkość w porównaniu z tymi standardowymi.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    spec220 wrote:
    Zdarza się że suwak na obrotowym połączeniu potrafi się utlenić, a sam potencjometr może "przerywać
    Jak każdy potencjometr... No, może poza polimerowymi, ale te z kolei nie dość że są wielokrotnie droższe to maja także i swoje ograniczenia.
    spec220
    Level 24  
    398216 Usunięty wrote:
    No, może poza polimerowymi, ale te z kolei nie dość że są wielokrotnie droższe to maja także i swoje ograniczenia.

O potencjometrach polimerowych nie słyszałem. Bardziej plastikowe (ale chyba na jedno wychodzi). Natomiast co do tradycyjnych obrotowych potencjometrów osiowych, to też z nimi bywa różnie...
    We wspomnianym wcześniej okapie zamontowałem taki najzwyklejszy węglowy:
    I po miesiącu zaczął szumieć, a po dwóch się skończył.
    Poszedłem po rozum do głowy i kupiłem plastikowy (droższy); Stary mikser młynek Niewiadów Typ 531E Predom-Prespol Made in Poland
    I jak na razie ponad rok jest spokój...

Dobrze że przerabiając zasilacz, na TL431 potencjometr podciągnąłem do masy, bo tzw. szumy na napięciu odniesienia zasilacza uwaliłyby mi wszystkie LED-y. (ale ja o tym wiedziałem przy modyfikacji zasilacza)

Widzę że nam temat autora trochę traci "kalibrację" :D
    398216 Usunięty
    Level 43  
    spec220 wrote:
    O potencjometrach polimerowych nie słyszałem.
    Ścieżka oporowa jest z polimeru. Bardzo drogie, ale "nie do zdarcia" - stosowane były (nie wiem czy nadal) w najdroższych mikserach analogowych jako "fadery" )potencjometry suwakowe wzmocnienia kanału i sumy).
    spec220 wrote:
    We wspomnianym wcześniej okapie zamontowałem taki najzwyklejszy węglowy
    I jakoś się nie dziwie...a raczej dziwię się, ze aż miesiąc wytrzymał. Przecież to konstrukcja otwarta a okap nad kuchnią to najlepsze miejsce dla wszelkiego rodzaju oparów (przeważnie tłustych) plus kurz i inne zanieczyszczenia. Ten który wstawiłeś w zamian jest praktycznie zamknięty (może nie hermetyczny, ale szczelny dla oparów) więc na pewno wytrzyma dłużej(chociaż do najlepszych i tak nie należy).
    Przepraszam za ciągnięcie tego OT. Obiecuję, że więcej nie będę.
    spec220
    Level 24  
    398216 Usunięty wrote:
    spec220 wrote:
    We wspomnianym wcześniej okapie zamontowałem taki najzwyklejszy węglowy
    I jakoś się nie dziwie...a raczej dziwię się, ze aż miesiąc wytrzymał. Przecież to konstrukcja otwarta a okap nad kuchnią to najlepsze miejsce dla wszelkiego rodzaju oparów (przeważnie tłustych) plus kurz i inne zanieczyszczenia

Mądry Polak po szkodzie. Nie sądziłem, że i tam syf się dostanie, a jednak...
    398216 Usunięty wrote:
    Ten który wstawiłeś w zamian jest praktycznie zamknięty (może nie hermetyczny,

Na wszelki wypadek jeszcze polakierowałem. Powinien być hermetyczny (przynajmniej na jakiś okres czasu)

398216 Usunięty wrote:
    spec220 wrote:
    O potencjometrach polimerowych nie słyszałem.
    Ścieżka oporowa jest z polimeru. Bardzo drogie, ale "nie do zdarcia" - stosowane były (nie wiem czy nadal) w najdroższych mikserach analogowych jako "fadery" )potencjometry suwakowe wzmocnienia kanału i sumy).

Tych najdroższych, czy też studyjnych nie rozbierałem więc się nie wypowiem. Te potencjometry co widziałem, to najwyżej były teflonowe, albo coś podobnego...
    Janusz_kk
    Level 33  
    Niestety nie. Ale użyteczność tego chyba żadna, lepiej lm7815 użyć :)
    PPK
    Level 28  
    Janusz_kk wrote:
    Niestety nie. Ale użyteczność tego chyba żadna, lepiej lm7815 użyć :)

No pewnie, ale jak się trafi relikt z takim
    "układem scalonym" ...... :)
    spec220
    Level 24  
    PPK wrote:
    No pewnie, ale jak się trafi relikt z takim

Bardzo małe prawdopodobieństwo...
    Tego typu układy scalone/ i o podobnej konstrukcji raczej spotykałem w specjalistycznym sprzęcie który wtedy był złomowany... Na chwile obecną ciężko o ile nikłe prawdopodobieństwo o podobny "relikt" domowego zastosowania wykorzystujący w swojej budowie tego typu dedykowane układy scalone.
    No ale jeżeli ktoś posiada takie urządzenie, to może pochwalić się zdjęciem. Z chęcią zerknę :)