Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch WAT2876KPL/40 - jak wejść w tryb serwisowy, nie wyświetla błędu

zegarek84 07 Jan 2022 15:54 1185 2
Relpol
 • #1
  zegarek84
  Level 10  
  Witam.

  Pytanie: jak wejść w tryb serwisowy pralki, nie wyświetla ona błędu. Pralka Bosch WAT2876KPL/40 serie 6. W przeszłości, gdy grzałka przepaliła się, też nie wyświetlała błędu.

  Obecnie nalewa wodę, odpompowuje wodę, silnik bez szczotkowy, nie kręci, zamek/blokadę drzwi trzeba otwierać awaryjnie (wymieniony już na nowy).

  Serwis pralki najwcześniej w przyszły piątek. W drodze jest kupiony na stronie Bosch czujnik obrotów hall’a 10000839. Do inwertera dochodzi napięcie zmienne 230V z modułu mocy, inwerter wizualnie ok., na wyjściu do silnika podaje napięcie zmienne, na multimetrze maks. 60V, ale to pewnie pod testowanie silnika, wszystkie uzwojenia posiadają tą sama oporność.

  Mogę wymienić cały moduł: falownik, moduł mocy lub sterownik, ale na czuja nie chcę wymieniać wszystko po kolei. Dodatkowo z innych tematów na forum wiem, że przy niektórych pralkach trzeba zrobić "reset" po naprawie.

  Gdy na szybkiego "przedzwoniłem" wiązkę czujnika hall'a na pralce, miałem wrażenie, że jest zwarcie, wypiąłem, przedzwoniłem po kolei, przewody przewodzą, spiąłem z powrotem z rozdzielonymi kabelkami do testów i dalej nic.

  Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

  Jeśli ktoś jest z okolic miasta Olkusz (między Krakowem a Katowicami), ma czas na zarobek wcześniej niż za 7 dni jestem chętny i zapraszam do kontaktu.

  Edit
  Dodatkowy update.

  Po tym, jak coś lekko „zaskwierczało” z tyłu pralki, rozebrałem moduł mocy (nie inwerter). Elektronika wizualnie ok, nie robię pomiarów, gdyż mało znam się, jedynie nie pasuje mi przekaźnik, który podaje 230V na inwerter, są na nim 2 małe kropki przy „odpowietrzniku”, jeśli jest jakoś uszkodzony, to być może bez obciążenia jest te 230V, a nie ma na pracę na pracę silnika. Poszukam na internecie jak pomierzyć przekaźnik, dziś na pewno nie będę tego wylutowywał.
 • Relpol
 • Helpful post
  #2
  Kenworth 18
  Level 43  
  Spróbuj to: https://youtu.be/IedRKv-PnM0
  Niestety w pralkach Bosch z silnikiem bezszczotkowym bardzo często padają moduły silnika.
 • #3
  zegarek84
  Level 10  
  Pralka naprawiono, choć temat w sumie nie zamknięty, gdyż dalej nie mogę wejść w tryb serwisowy - to na poczet przyszłych awarii - niesprawny był inwerter sterujący silnikiem. Przypominam, że produkty BOSCH można zarejestrować na ich stronie i z 2 lat gwarancji macie 3, ja niestety tego nie zrobiłem ;/.

  Kenworth 18 - dziękuję, za przekonanie, że to inwerter skoro dochodzi do niego 230V oraz sprawne "przedzwonione" przewody komunikacyjne z modułem mocy oraz czujnikiem obrotów.

  Wyświetlacz mojej pralki jest taki jak na tym filmie:
  Opcja programu wirowania jest po prawej na dole, gdy przytrzymam temperaturę podobnie jak na powyższym filmie wyświetli mi się "E000", inne rzeczy nie gasną i nie jestem w stanie zmienić programu serwisowego, po 3s gaśnie to, nie wiem co dalej kliknąć/zrobić.

  Dylemat miałem, gdyż widziałem tematy, iż ludzie kupowali w podobnych sytuacjach inwerter i naprawa nieskuteczna. Jeśli ktoś ma czas, sprawdzi napięcie na pomarańczowych przewodach oraz przewody komunikacyjne z inwerterem, to można zacząć od czujnika obrotów, który kosztuje 44zł + przesyłka. Jeśli ktoś nie ma czasu i od razu decyduje się na zakup inwertera (625.44zł), to warto dokupić jeszcze czujnik obrotów, na stronie BOSCH powyżej 300zł przesyłka gratis.

  Na wyjściu czujnika HALL są 3 tranzystory pnp, ten środkowy gdy jest zamknięty ma mieć jednak spadek napięcia około 1.3V - na wyjście dochodzi nóżka mikrokontrolera - po wylutowaniu działa jak powinien, po wlutowaniu stary układ z nowym inwerterem działa.

  Może kiedyś spróbuję wymienić moduł pod radiatorem, jeśli się uda byłby inwerter w zapasie małym kosztem.