Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio Turandot - Brak odbioru na falach AM

kazek3 07 Jan 2022 20:15 615 14
Altium Designer Computer Controls
    kazek3
    Level 7  
    Mam problem z odbiorem w radiu Turandot. Radio gra gdy dotknę ręką lub czymś metalowym anteny ferrytowe lub kondensatora strojeniowego lub w innych miejscach od anteny ferrytowej do przełącznika zakresów Dł i dalej , niestety po odjęciu ręki lub drutu radio nie gra . Radio nie gra również przy dotykaniu gniazda antenowego am , kabelek idzie od gniazdka do przełącznika na krótkich . Na krótkich również nie gra one mają osobną antenkę kawałek kabelka. kręciłem w lewo i prawo tymi kubeczkami to chyba trymery i nic . czy moze być problem przestrojenia heterodyny .Bardzo proszę o sugestie ,pomoc .
  • Altium Designer Computer Controls
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Witam

Prawdopodobnie może być przerwa w obwodach wejściowych odbiornika. Do sprawdzenia elementy i połączenia od gniazdka antenowego do siatki pierwszej heptody lampy ECH81.
    kazek3
    Level 7  
    Na pewno jest przerwa o gniazdka do anteny ferrytowej.Dotykanie gniazdka żadnej reakcji ,dotykając anteny radio gra. Radio z anteną ferrytowã powinno grać bez dodatków w gniazdku. Radio gra gdy dotyka się siatki pierwszej lampy,kondensatora strojeniowego,anteny.Czy może jakieś zwarcie do masy na odcinku gniazdko anteną to powodować .
  • Altium Designer Computer Controls
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Witam

kazek3 wrote:
    Czy może jakieś zwarcie do masy na odcinku gniazdko anteną to powodować.

Całkiem możliwe. Przyczyną mogą być też popękane luty lub ścieżki, można wykryć wzrokowo lub omomierzem. Takie uszkodzenia są prawdopodobne ze względu na zastosowaną w tym odbiorniku płytkę drukowaną z laminatu fenolowo-formaldehydowego na podłożu papierowym.
    Preskaler
    Level 39  
    Nie pamiętam już jak jest w "Turandocie" ale odbiorniki z obracaną AF miały w jej podstawie wyłącznik, który w skrajnym dopiero położeniu zwierał styki i sygnał z gniazda antenowego był przekazywany do obwodów antenowych. Sprawdź to, jeśli masz obrotową AF.
    kazek3
    Level 7  
    Dziękuję Panowie cały ten szajs wejściowy polutowane jest na przełącznikach zakresòw i w tym problem że jest to plątanina jak dla mnie .Miałem taki sam problem w symfoni w końcu okazało się że przełącznik od długich był rozklekotany , odstawiłem w kąt . Jutro będę dalej dłubał i się zobaczy.
    kazek3
    Level 7  
    Cały czas walczę z problemem odbioru w Turandot na zakresach AM. Wszystko sprawdzone O ile na średni i krótkich coś tam gra zależnie od pory dnia i gra całkiem głośno to na długich tylko jak dotknę jakiegoś elementu ręką lub metalowym czymś . Odłączyłem od siatki 2 lampy układ wejściowy i polutowałem kawałek kabla to gra głośno na DŁ i reaguje na strojenie kondensatorem. oczywiście brak jakości. Są tam trymery w kształcie albuminowych kubeczków ,kręcenie tym dla Sr C11 daję jakąś reakcję i dla DŁ i dla Śr ale ten od Dł C5 nic zero reakcji . Czy ta prosta rzecz może być przyczyną jak to sprawdzić . Proszę o podpowiedzi może ktoś miał takie objawy w innych radiach Załączam schemat Radio Turandot - Brak odbioru na falach AM
    Preskaler
    Level 39  
    Zupełnie możliwe, że posrebrzane "szczotki" w lamelkach przełącznika się wytarły i brak jest kontaktu. Najlepiej jest wpuścić kilka kropli nafty w te lamelki i kilkanaście racy poprzełączać zakresy fal.Czasem to pomaga.
    kazek3
    Level 7  
    Chyba namierzyłem skurczybyka . Kondensator c8 był trafiony chociaż nowy , wstawiłem metodą prób i błędów 75 pf i radio gra bez dotykania ręką chociaż cicho . Ale tyle kręciłem stroiłem na DŁ i Śr że trzeba na nowo zestroić heterodynę i układy wejściowe . Dzieki za schemat ale mam dwa jeden z książki i ten który wkleiłem . Ale we wszystkich jest jakiś nieścisłość. W układach wejściowych brak trymera dla średnich c11 , na tym klawiszu jest trymer c31 ale on jest w układzie heterodyny. Jakoś to jest dziwne bo ten jeden trymer jakby stroił wszystkie heterodyny plus cewki dla każdego zakresu osobne. Potrzebowałbym najlepiej instrukcję serwisową bo skala też jest w m a nie khz. Może ktoś stroił heterodynę w turandot lub capella
    Henry_p
    Level 11  
    Zauważyłem nieprawidłowości kondensator C8- 47pF a nie 75pf wymień, C14 to trymer fal Śr na płytce przy antenie ferrytowej, c11-10nf jest w obwodzie S2 ECH81. Strojenie zaczynamy od sprawdzenia i skorygowania oscylatorów fal Śr następnie Dł po tym stroimy obwody wejściowe fal Dł, następnie Śr (uwzględniając zależność niska częstotliwość stroimy cewką L, wyższą częstotliwość pojemnością C np. na znaczniku skali lub częstotliwościach 600kHz 1400kHz). Dokładnie sprawdź w dołączonej tabeli.
    Radio Turandot - Brak odbioru na falach AM Radio Turandot - Brak odbioru na falach AM Radio Turandot - Brak odbioru na falach AM
    kazek3
    Level 7  
    Dziękuję to teraz wiem gdzie jest ten trymer od średnich . Stroiłem już heterodynę generatorem ale miernik częstotliwości coś zaszwankował . Zamówiłem nowy częstościomierz i będę dalej męczył . Chociaż długie zrobione na słuch już słychać , podmienię ten kondek na 47 pf i zobaczę. Próbowałem wstawiać mniejsze i większe ale najlepiej mi wyszło na 75 ale próbujemy.
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    kazek3 wrote:
    Próbowałem wstawiać mniejsze i większe ale najlepiej mi wyszło na 75 ale próbujemy.
    Próbowałeś dostroić cewki anteny ferrytowej ? Przy zbyt dużej pojemności C8 cewka antenowa będzie ci stroiła na krawędzi pręta a przy zbyt małej bliżej środka pręta. To się da zestroić na słuch.
    kazek3
    Level 7  
    Próbowałem z podmianą kondensatora na 47 pf regulując cewką anteny . Rzeczywiście pojemność ma wpływ na na ustawienie cewki anteny i odbiór ale 75 pf wydaje się w tej chwili najbardziej optymalne . Zobaczę jak wystroję heterodynę i układy wejściowe . Ale odesłałem do reklamacji generator FY 6800 bo błądził zachowywał się nie stabilnie . Mam pytanie przy strojeniu heterodyny w jakim punkcie najlepiej podłączyć częstościomierz i przez jaką pojemność . Miernik który zakupiłem zaleca 200 nf .
    DIORADIO
    Level 30  
    Skoro na DŁ. już słychać to ustaw na Wa-wę 1. Teraz możesz sprawdzić jak" wyglądają" filtry p.cz. AM. Delikatnie pokręć rdzeniami filtrów p.cz. AM tylko żebyś nie pomylił!!!!i zaznacz (opisz) które to filtry. I tu UWAGA - jężeli nie usłyszysz zmian podczas kręcenia powróć rdzeniem do pozycji jaką miał rdzeń przed kręceniem. Właściwie to strojenie powinno się zaczynać od podania syg.465 kHz na gniazdo antenowe a przełącznik na Śr. i to powinno się stroić na max. A Strojenie eliminatora to cewka na wej. antenowym powinna być strojona na minimum. Jak dobrze pogłówkujesz to mając takie rozrysowanie przełącznika zakresów ( super opisane) nie powinieneś mieć kłopotów ze strojeniem. Tu uwaga zobacz że na schemacie masz dwie cewki L4 i to co opisałem możesz robić bez generatora bo Wa - wa 1 na DŁ. służy jako generator. Zakres fal Śr to już gorzej bo ten zakres stroi się dwupunktowo, ale sygnał idzie przez cewki na ferrycie więc omomierz do ręki i sprawdzanie cewki na "przejście" czy nie porwane. A Kr to sygnał na wejście antenowe ( też strojenie dwupunktowe).Powodzenia!