Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kocioł wybrać? Viessmann Termet

kmarkot 09 Jan 2022 10:35 534 5
    kmarkot
    Level 15  
    Jaki kocioł wybrać:
    Viessmann vitodens 50-w 24 kW + czujnik temperatury zewnętrznej.
    Termet Ecocondens Gold Plus 25 + System Comfort + czujnik temperatury zewnętrznej.

Dom stary z lat 80, ocieplony 10 cm wełny + pustka dylatacyjna, 160 m2 powierzchni użytkowej + podpiwniczony 80 m2.
    Instalacja C.O. stara z lat 80, grawitacyjna, grzejniki stalowe.
    Przy obecnym piecu Filiberti ARGO 25 kW ustawionej temperaturze zasilania grzejników 55'C i temperaturze powrotu 40'C temperaturze zewnętrznej -2'C w domu mam 21'C. Temperatura wylotu spalin 40'C
    Problem w tym, że piec Zużywa 14 m3 gazu na dobę.
    Na chwilę obecną mam oddzielny piec CWU Ariston 80 litrów kupiony w ubiegłym roku.

Proszę o radę co wybrać
    Na początku chciałem Termera instalator przekonuje do Viessmann.
    W Termecie mogę regulować krzywą grzania jak chcę.
    Natomiast w Viessmann prostą grzania chyba w bardzo ograniczonym zakresie czy w/w kotle mogę regulować pochylenie krzywej w instrukcji tego nie znalazłem.

Proszę o radę co wybrać?
  • Helpful post
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Obowiązkowo płukanie instalacji chemią, dobry filtr z separatorem magnetycznym i inhibitor korozji.
    Do starszej instalacji weź Silvera, kocioł prosty, mało awaryjny tani i dobry, bez bajerów typu komfort, ale da się to ustawić wg krzywej grzewczej + czujnik zewnętrzny + ew, regulator pokojowy .
    Zmiana kotła nie wiele Ci zmniejszy zużycie gazu, bo to zależy głównie od strat w budynku. Małe oszczędności powinieneś zauważyć w okresach przejściowych, gdy dobry kocioł będzie modulował powiedzmy od 3 kW wzwyż, a nie taktował.
    I tu patrząc na Wiessmana chcesz przepłacić 1,5 x za kocioł który moduluje dopiero od 6,5 kW do 24?
    Termet zaczyna od 3 kW do 20 lub 25 zależnie od mocy. Jest tańszy w zakupie, serwisie, częściach i ma lepsze parametry.
    kmarkot
    Level 15  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Instalacje płukałem w ubiegłym roku przed sezonem grzewczym AGA-SCI środek do czyszczenia instalacji C.O.
    I napełniono instalację używając Inhibitor korozji do instalacji C.O. Osadów AGA-IK.
    Czy wymiana pieca da oszczędności ok. 20%
    W planach jest jeszcze docieplenie stropu betonowego poddasza, teraz 10 cm wełny chcę dołożyć pod wełnę 20 cm styropianu.
  • Helpful post
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    kmarkot wrote:
    Czy wymiana pieca da oszczędności ok. 20%

Jest to możliwe, ale przy zmianie sposoby sterowania temperaturą w domu.
    Ale więcej da:
    kmarkot wrote:
    docieplenie stropu betonowego poddasza, teraz 10 cm wełny chcę dołożyć pod wełnę 20 cm styropianu.
    kmarkot
    Level 15  
    Piec wymieniony w połowie stycznia i zostało docieplone poddasze . Zdecydowałem się na Termet Ecocondens Gold Plus 25 dwu funkcyjny+ czujnik temperatury zewnętrznej ,bez System Comfort bo był niedostępny . Kupiłem piec dwufunkcyjny gdyż był tańszy niż jednofunkcyjny .
    W trakcie montażu pieca wpadłem na pomysł wpięcia szeregowo CWU pieca Termet i CWU Ariston 80 litrów .
    W ten sposób mam nieograniczoną ilość ciepłej wody użytkowej ,której czasami brakowało przy cztero osobowej rodzinie.
    W Termecie ustawioną mam temperaturę 55'c a ,Aristonie nieco niższą przez co wcale się nie uruchamia,.
    Zużycie gazu też spadło z 14 do 11m3.
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    kmarkot wrote:
    W Termecie ustawioną mam temperaturę 55'c a

Po co Ci az taka duża temperatura? Obniz i sprawdź zachowanie kotła, bedzie dłużej grzał z niższa temperaturą , co da przyjemny efekt ciągle ciepłych grzejników i zużycie gazu spadnie.