Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IR Remote Control Decoder XY-JMY2010. Opis, wnętrze i testy.

398216 Usunięty 09 Jan 2022 17:18 1962 14
  • IR Remote Control Decoder XY-JMY2010. Opis, wnętrze i testy.
    Długo zastanawiałem się do czego może służyć kolejny gadżet, jaki chciałem tu przedstawić, aż natrafiłem na ten temat i wszystko zaczęło mi się rozjaśniać.

Może na początek zobaczymy, co siedzi w środku?
    To zawsze jest interesujące, ale chyba nie w tym przypadku…

Obudowa na zatrzaski, ale to akurat nic dziwnego.

Niczym dziwnym jest też to, co zobaczyłem po odkręceniu czterech plasto-wkrętów mocujących:

IR Remote Control Decoder XY-JMY2010. Opis, wnętrze i testy. IR Remote Control Decoder XY-JMY2010. Opis, wnętrze i testy. IR Remote Control Decoder XY-JMY2010. Opis, wnętrze i testy. IR Remote Control Decoder XY-JMY2010. Opis, wnętrze i testy. IR Remote Control Decoder XY-JMY2010. Opis, wnętrze i testy. IR Remote Control Decoder XY-JMY2010. Opis, wnętrze i testy. IR Remote Control Decoder XY-JMY2010. Opis, wnętrze i testy.

Ogólnie, normalka: „Kleks”, zamiast procesora, kilka elementów dodatkowych, cztery tact switch'e, odbiornik IR i buzerek. A dodatkowo sam wyświetlacz LCD na dwóch paskach gumek przewodzących, łączących pola na płytce z napylonymi (i niewidocznymi) na szkle stykami, odpowiedzialnymi za wyświetlanie cyferek i ikonek.
    Z ciekawostek — buzer wsadzony w otwór na płytce połączony z PCB za pomocą dwóch kawałków srebrzanki (posrebrzony drucik miedziany — gwoli wyjaśnienia dla tych, co nie wiedzieli) i w żaden inny sposób nieprzymocowany. Chyba że za mocowanie można uznać nieprzyciętą jedną nóżkę buzera, która po złożeniu tylnej części obudowy dociska buzer do wewnętrznej ścianki przedniej. Ot, taki wynalazek z przypadku ;)
    Zasilanie to dwie baterie AA (R6), a w instrukcji ważna uwaga: „jeśli nie będziesz korzystać z przyrządu dłużej — wyjmij baterie z urządzenia”. W sumie jest to logiczne — brak wyłącznika odcinającego zasilanie od płytki, więc jakiś minimalny (acz, jednak) prąd będzie pobierany przy wyłączeniu klawiszem. Z tego, co zdążyłem się dowiedzieć od kolegi (bo to jego IR Decoder) baterie alkaliczne po upływie ok. roku są do wyrzucenia; kontrast wyświetlacza jest praktycznie zerowy, mimo że nadal prawidłowo działa sam dekoder.

Wszystko fajnie, wszakże: „Po co to urządzenie, w dodatku za ponad 100 zł? Przecież pilota można sprawdzić kamerką telefonu?” — gdybyście pytali (przyznam się, że i ja miałem podobne odczucie, gdy kolega powiedział mi o swoim nabytku).
    Jednak JEST potrzebne. Każdemu, kto np. chciałby zbudować sobie pilota samodzielnie. Czasem zachodzi taka potrzeba, aby mieć w pilocie tylko kilka funkcji najważniejszych, a nie od razu jakieś: „zbędne” opcje wejścia w menu urządzenia, czy przeprogramowania kanałów TV (funkcjonalności nieprzydatne, patrząc z perspektywy babci lub dziecka). Dla takiej samotnie mieszkającej babci to koniec świata, gdy niechcący coś się naciśnie i serialu nie będzie… ;)
    Śmieję się, ale sam będąc w: „słusznym” wieku często obsługując pilota bez okularów nacisnę coś, z czego bez dojrzenia opisów na pilocie wyjść nie mogę. Dodatkowo taki pilot DIY mógłby posiadać duże klawisze, a zamiast gumek przewodzących (znanych z tego, że tracą właściwości) można by zastosować tact switch'e — dla babci byłoby to dużym ułatwieniem.
    Co, więc możemy wyczytać w instrukcji? Jak należy korzystać z dekodera i jakie możliwości w nim drzemią?
    Dla utrudnienia (aby każdy mógł samodzielnie podjąć się tłumaczenia) zamieszczę skany instrukcji dodawanej do decodera przy zakupie:

W skrócie chodzi o to, że możemy odczytać symbol kodu przypisany do konkretnego klawisza badanego pilota oraz dowiedzieć się, na jakim układzie scalonym pilot jest zbudowany. Ta ostatnia informacja może być przydatna, jeśli ktoś chciałby — zamiast programować procesor — iść na skróty i zastosować oryginalny: „scalak”.
    Niestety, żeby zaprogramować konkretny kod sygnału należy wiedzieć, jak faktycznie wygląda taki sygnał (lub dysponować spisem wszystkich sygnałów i ich nazwami kodowymi). A ponadto musimy mieć oryginalny pilot…
    Czy, więc urządzonko jest przydatne i godne zainteresowania? Wszystko zależy od zapotrzebowania. Jeśli ktoś chce sprawdzić swój pilot — wystarczy telefon (chociaż i tu nie zawsze jest to możliwe, bo najnowsze aparaty mają wbudowany filtr podczerwieni). W danym ujęciu będzie to, więc zbędny wydatek. Jednak dla kogoś, kto zajmuje się bardziej zawodowo naprawą sprzętu — jest to jak najbardziej przydatne rozwiązanie.
    Sam testerek zresztą nie jest wielki i z łatwością zmieści się w kieszonce koszuli, a więc i na półce dużo miejsca nie zajmie. Dodatkowo obsługa staje się wygodniejsza, jeśli użyjemy podstawki, sprytnie wkomponowanej w tylną część obudowy:

IR Remote Control Decoder XY-JMY2010. Opis, wnętrze i testy. IR Remote Control Decoder XY-JMY2010. Opis, wnętrze i testy.

A jak to działa faktycznie, w realu na żywo?
    Mniej więcej tak:

Popatrzmy teraz na tabelkę z wykazem układów scalonych:

I już wiemy, co siedzi wewnątrz tego pilota:

Przepraszam za niezbyt dobrze czytelny wyświetlacz — niestety brak podświetlenia ekranu LCD w połączeniu z natury małym kontrastem samego wyświetlacza (baterie OK) powoduje taki efekt. Zaręczam, że w rzeczywistości jest to lepiej widoczne.

Zainteresowani wiedzą już czego szukać. Niezainteresowani mogą, wszakże potraktować ten temat jako ciekawostkę.
    Pozdrawiam.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
    398216 Usunięty wrote 26872 posts with rating 4372, helped 3296 times. Been with us since 2015 year.
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jedno nasuwa mi się pytanie - w czym to wygrywa z Arduino z IrRemote i odbiornikiem za parę złotych? ;)
    Grzegoslaw01
    Level 10  
    Najtańszy(okolice 50zł) tester elementów elektronicznych z aliexpress, posiada funkcję dekodowania sygnałów ir.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Grzegoslaw01 wrote:
    Najtańszy(okolice 50zł) tester elementów elektronicznych z aliexpress, posiada funkcję dekodowania sygnałów ir.

Nie neguję jego przydatności ale coś co jest do wszystkiego jest do niczego.
    piotrva wrote:
    w czym to wygrywa z Arduino z IrRemote i odbiornikiem za parę złotych?

Tu Arduino ma tę przewagę że można dopisać obsługę nietypowych systemów IR.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    piotrva wrote:
    398216 Usunięty wrote:
    Zainteresowani wiedzą już czego szukać. Niezainteresowani mogą, wszakże potraktować ten temat jako ciekawostkę.
    To po pierwsze. A po drugie:
    ArturAVS wrote:
    coś co jest do wszystkiego jest do niczego
    Z tego co się orientuję to tester TC-1 nie odczytuje wszystkich kodów (na co zresztą zwróciłem uwagę w temacie o nim). A skoro tak, to ten "IR Remote Control Decoder" jest jednak przydatniejszy.
    NegativeFeedback
    Level 10  
    398216 Usunięty wrote:
    piotrva wrote:
    398216 Usunięty wrote:
    To po pierwsze. A po drugie:
    ArturAVS wrote:
    coś co jest do wszystkiego jest do niczego
    Z tego co się orientuję to tester TC-1 nie odczytuje wszystkich kodów (na co zresztą zwróciłem uwagę w temacie o nim). A skoro tak, to ten "IR Remote Control Decoder" jest jednak przydatniejszy.

W ogóle nie jest bardziej przydatny, zamiast kolejnego pudełeczka wystarczy to Arduino , czy ten tester:
    - W Arduino znajdziesz biblioteki do wszystkiego, ten dekoder na bank czegoś nie obsługuje. Płacić 125 PLN za coś tak wyspecjalizowanego jak to nawet w serwisie RTV sensu nie ma.
    - W testerze firmware można updatować , i dodać jakiś kod jeśli go nie będzie w aktualnym oprogramowaniu (w co wątpię szczerze).
    Zamiast zawalać szufladę kolejnym pudełeczkiem, lepiej mieć jedno, uniwersalne.

P.S.
    No i ślad węglowy mniejszy ...
    398216 Usunięty
    Level 43  
    NegativeFeedback Czemu mnie nie dziwi, że Twoje komentarze zawsze są tak bezkrytycznie formułowane? Napisałem w ostatnim zdaniu - jesteś zainteresowany - możesz kupić, nie jesteś - potraktuj temat jako ciekawostkę.
    Można na Arduino zrobić? Można. Można na tym zrobić setkę innych urządzeń i mierników czy testerów. Czy ja każę Ci kupować akurat ten tester? Nie. Pokazałem (chyba?) jego możliwości pokazałem konstrukcję i działanie. Co z tym zrobisz - Twoja sprawa.
    NegativeFeedback
    Level 10  
    398216 Usunięty wrote:
    NegativeFeedback Czemu mnie nie dziwi, że Twoje komentarze zawsze są tak bezkrytycznie formułowane? Napisałem w ostatnim zdaniu - jesteś zainteresowany - możesz kupić, nie jesteś - potraktuj temat jako ciekawostkę.
    Można na Arduino zrobić? Można. Można na tym zrobić setkę innych urządzeń i mierników czy testerów. Czy ja każę Ci kupować akurat ten tester? Nie. Pokazałem (chyba?) jego możliwości pokazałem konstrukcję i działanie. Co z tym zrobisz - Twoja sprawa.

Oczywiście, natomiast - ponieważ jest to produkt, którym może sobie osoba zainteresowana kupić - podzieliłem się swoją opinią na temat sensowności zakupu tegoż produktu, jak parę innych osób (a nie ciebie jako opisującego produkt).
    Taka opinia w kontekście osoby, która rozważałaby zakup, może mieć jakiś wpływ na decyzję o zakupie, po to się zamieszcza przecież opinie o produktach, nieprawdaż?

p.s. A ślad węglowy wprost wpływ na mnie ....
    398216 Usunięty
    Level 43  
    NegativeFeedback wrote:
    podzieliłem się swoją opinią
    Nie neguję i nie widzę w tym nic karygodnego. Szkoda tylko, że przedstawiłeś propozycję alternatywną jedynie częściowo: sam Arduino bez wsadu jest bowiem niewiele wart. Ponadto potrzebny byłby jakiś wyświetlacz (ostatecznie w jakiś sposób wypadałoby odczytać kod), czujnik IR (bo coś musi odebrać sygnał z pilota), zasilacz, obudowa i dopiero podać koszt całości ... Chyba, że mamy zamiar składać to wszystko w całość za każdym razem gdy przyjdzie potrzeba a na co dzień używać do czegoś innego. XY-JMY 2010 ma tę przewagę że można go wziąć w kieszeń i sprawdzać kod np. w sklepie upewniając się, że taki akurat pilot jest nam potrzebny...
    NegativeFeedback
    Level 10  
    [quote="398216 Usunięty" XY-JMY 2010 ma tę przewagę że można go wziąć w kieszeń i sprawdzać kod np. w sklepie upewniając się, że taki akurat pilot jest nam potrzebny...[/quote]

Tester wchodzi w kieszeń bez problemu, ma także wyświetlacz - dodatkowo - ma funkcje , których toto nie ma i co ważne można go zaktualizować, czego nie można powiedzieć o tym XY-JMY 2010 . Toto będzie użyte raz na 20 lat albo nigdy, tester - użycie intensywne gwarantowane. Nad czym to się więcej zastanawiać? Wybór jest oczywisty.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    NegativeFeedback wrote:
    Tester wchodzi w kieszeń bez problemu, ma także wyświetlacz
    Mówisz o TC-1?
    Pisałem już o nim:
    398216 Usunięty wrote:
    tester TC-1 nie odczytuje wszystkich kodów (na co zresztą zwróciłem uwagę w temacie o nim).
    Jest też wyraźna informacja o tym fakcie w opisach tego testera - to gdyby Kolega chciał się znów przyczepić... ;)
    spec220
    Level 24  
    A ja zamiast przepychanki proponuję zrobić/ kupić tester tzw. 0,1 np. do odczytu 32 bitów. Powinno wystarczyć na obsługę wszystkich pilotów. Zrobić programową konwersję na wartość HEX albo inną, bądź samemu wklepać "zera i jedynki do kalkulatora" oraz przeliczyć...

Osobiście nie mam nic do tego artykułu, ale co do jakości wykonania urządzenia (wnętrze typu made in china), to cena produktu faktycznie zwala z nóg...
    398216 Usunięty
    Level 43  
    spec220 wrote:
    Zrobić programową konwersję na wartość HEX albo inną, bądź samemu wklepać "zera i jedynki do kalkulatora" oraz przeliczyć...
    To Zrób. Nikt Ci przecież nie broni?

Dodano po 1 [minuty]:

spec220 wrote:
    Zrobić programową konwersję na wartość HEX albo inną, bądź samemu wklepać "zera i jedynki do kalkulatora" oraz przeliczyć...
    spec220 wrote:
    cena produktu faktycznie zwala z nóg...
    Zawsze ilość kształtuje cenę. Tych urządzeń (w porównaniu do innych ) jest stosunkowo niewiele. Być może dlatego.
    spec220
    Level 24  
    398216 Usunięty wrote:
    spec220 wrote:

A wiesz że nad tym urządzeniem swojego czasu poważnie myślałem? Chciałem to zrealizować na mega32 wiem że pójdzie na ósemce, albo mniejszym, ale takie mam już środowisko programistyczne.
    Na mega32 oprócz pętli programowej mogę stabilnie liczyć impulsy do 9KHz. Nie wiem ile jest z dekodera IR bo nie mierzyłem częstotliwości zdemodulowanego kodu binarnego, ale na pewno mniej niż nośna która wynosi standardowo od 33-36KHz...

Generalnie skończyło się na samym zamyśle, ponieważ nie jest mi to do niczego potrzebne... No chyba że jako taka sama ciekawostka... :)
    RomanWorkshop
    Level 11  
    Jeśli ktoś chce wykonać sobie dekoder pilotów IR, to polecam bibliotekę IRremote do Arduino. Biblioteka ta rozpoznaje obecnie następujące standardy kodowania: Denon/Sharp, JVC, LG, NEC/Onkyo/Apple, Panasonic/Kaseikyo, RC5, RC6, Samsung, Sony (SIRCS), Dish, BoseWave, Lego Power Functions, MagiQuest, Whynter. Sam wykonałem taki dekoder na Arduino Nano z wyświetlaczem OLED 128x64 I2C i działa to fajnie. Bazowałem na tym pomyśle:

Dodałem jedynie wyświetlanie nazwy standardu, bo biblioteka zwraca ją po zdekodowaniu sygnału z odbiornika IR. Istnieje też biblioteka IRMP, która obsługuje aż 50 protokołów transmisji IR - mam zamiar ją przetestować.