Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wsteczna kompatybilność aparatów systemowych Panasonica

mateuszGSM 09 Jan 2022 23:41 285 6
    mateuszGSM
    Level 9  
    Zastanawiałem się ostatnio nad kupnem centrali nowszej niż moja KX-T61610, ale mam kilka aparatów systemowych, i nie chcę ich wymieniać, a ponadto dlatego że KX-T7030 nie jest wymieniony w instrukcji, a współpracuje z serią KX-Txxx10.
    W skrócie:
    czy telefony KX-T7030 i KX-T123230 współpracują z centralami z serii KX-TA lub KX-TD?
  • Helpful post
    carrot
    Moderator of Cars
    Mam akurat pod ręką ;)
    Apart KX-T7030 działa z centralką KX-TA308. Próbowałem podłączyć aparat KX-T7230, których używałem z centralą TD500, nie współpracują Wsteczna kompatybilność aparatów systemowych Panasonica
  • Helpful post
    instalatorPBS
    Level 28  
    carrot wrote:
    Mam akurat pod ręką ;)
    Próbowałem podłączyć aparat KX-T7230, których używałem z centralą TD500, nie współpracują

I trudno się dziwić bo seria KX-T72xx to telefony w pełni cyfrowe a KX-T70xx i KX-T77xx to hybrydy czy jak kto woli analogowe systemówki.
    Wracając do meritum to ze starą centralą KX-T61610 będzie jak najbardziej współpracował każdy telefon hybrydowy czyli seria zabytkowych KX-T308xx, 616xx i 1232xx oraz bardziej współczesne KX-T70xx, 77xx oraz ostatnie TA.
    Posiadane telefony zadziałają bez problemu z centralą KX-TD, KX-TA i TEx.
    Z nowszymi KX-TDA/TDE raczej nie zadziała KX-T123230 ( nie robiłem testów ale chyba gdzieś w dokumentacji widziałem te starsze na liście urządzeń niewspieranych ) a pozostałe żeby zadziałały konieczna jest karta hybrydowa KX-TDA0170 i odpowiednie ustawienia systemu.
    RP
    mateuszGSM
    Level 9  
    instalatorPBS wrote:
    Posiadane telefony zadziałają bez problemu z centralą KX-TD, KX-TA i TEx.

I z tego powodu bardzo się cieszę.
    Szkoda tylko że Panasonic nie wydał listy telefonów wspieranych przez PBX-y i vice versa, bo instrukcje są pisane niezrozumiale, a informacji na temat starych central prawie nie ma.

Teraz pozostaje pytanie, czy lepsza będzie KX-TA308, czy KX-TD816, t.j. pod względem funkcji bez rozszeżeń (np. DISA czy detekcja faksu) a nie ilości linii wew/zew.
    Korzystając z okazji, z którymi centralami współpracuje seria telefonów KX-DT?
    instalatorPBS
    Level 28  
    mateuszGSM wrote:

Szkoda tylko że Panasonic nie wydał listy telefonów wspieranych przez PBX-y i vice versa, bo instrukcje są pisane niezrozumiale, a informacji na temat starych central prawie nie ma.

Niestety nie masz racji. Każdy system ma compatibility list tyle, że nie każdy ma do niej dostęp. Instalatorzy mają ale nie zawsze z niej korzystają, bo po co na siłę dopasowywać zabytkowy telefon do nowej centrali. Często nie ma to sensu. Sztandarowym przykładem jest centrala NS500 do której, jak się bardzo uprzeć można podłączyć telefon hybrydowy, tylko po co, skoro karta do ich obsługi cennikowo kosztuje tyle co 3 nowe KX-DT543.

Na drugą część trudno jednoznacznie odpowiedzieć.
    Jakie jest wykorzystanie systemu? Co do niej podłączamy? Jaka jest konfiguracja? Jaki mamy budżet?
    Zbliżoną konfigurację można uzyskać na KX-TA616, KX-TD816/1232, KX-TES/M824, KX-TDA100/200, KX-TDA15/30, KX-NCP500/1000, KX-TDE100/200/600 i KX-NS500/700 ale koszty będą bardzo się różnić. Pomijam funkcjonalności systemów.
    Na dzień dzisiejszy raczej nie brałbym pod uwagę systemów mocno archiwalnych takich jak KX-T, KX-TD i KX-TA i raczej skupił się na minimum KX-TE.
    Jeśli masz 1-2 miejskie linie analogowe i maks kilkanaście linii wewnętrznych Twoja posiadana centrala wystarczy. No chyba, że musisz mieć funkcję DISA, identyfikacje połączeń to wtedy minimum KX-TEx z odpowiednimi kartami. Jeśli potrzebne są programy na komputer dla użytkowników to minimum KX-NCP.

Telefony serii DT3xx/5xx bez problemu współpracują ze wszystkimi nowszymi cyfrowymi centralami TDA, TDE, NCP, NS. Nowsze DT6xx tylko NS,NSX
    RP
  • Helpful post
    instalatorPBS
    Level 28  
    W TD CLIP tylko na systemówkach i po ISDN-ie. Na analogach nie ma.
    W TA tylko systemowe, na miasto potrzebna karta, praktycznie niedostępna.
    Lepiej TE bo CLIP na wszystkich portach a na miasto karta jeszcze bez większego problemu do kupienia. Czasami trafiają się centrale używane już z tą kartą.
    Można też czasami kupić za rozsądne pieniądze zablokowaną NCP500 z kartą analogowych linii miejskich. Wtedy dostajesz dużo ciekawych funkcjonalności i darmową aplikację na stanowiska.
    RP