Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Onkyo HT-R548 - Brak dźwięku, DSP nowy, aktywna funkcja Mute

decybelgrzela 10 Jan 2022 01:08 504 8
    decybelgrzela
    Level 16  
    Cześć wszystkim. Mam problem z moim Onkyo ht-r548. Brak całkowity dźwięku. Amplituner normalnie reaguję na włącznik, przekaźniki wszystkie się załączają, na wyświetlaczu wszystkie funkcję działają tzn. można wybierać wejścia jak i wyjścia A/B poza brakiem dźwięku wszystko wygląda na sprawne. Resetowałem go do ustawień fabrycznych i bez efektu. Przeglągałem różne posty tu i google ale nie spotkałem takiej usterki jak u mnie w tym modelu. Diagnozę zaczołem od pomierzenia napięć zasilania końcówki mocy, przedwzmacniaczy, płytki hdmi ( BAHDM-0768), zasilanie układu selektora wejść +/- 7v obecne. Same końcówki mocy również sprawne bo podałem sygnał audio na ich bezpośrednie wejścia i dzwięk jest. Przejrzałem płytki pod względem zimnych lutów, przelutowałem wszystkie układy smd aby wykluczyć co można przed wymianą układu DSP D808K013BPTP3 ale i tak go wymieniłem na nowy i efekt bez zmian :(. Serwisówkę mam i zaczołem od sprawdzenia gdzie ginie sygnał i okazało się że ginie za selektorem. Napięcie na nim są ok +/- 7v obecne. Zauważyłem że występuje stan wysoki na bazach tranzystorów odpowiedzialnych za funkcję mute zwierając sygnały do masy.

Onkyo HT-R548 - Brak dźwięku, DSP nowy, aktywna funkcja Mute

Sygnał AMUT leci z układu Q701 noga 116 przez tranzystory q751, q752 na tranzystory od funkcji mute

I tu się moje pomysły kończą bo próbowałem linie amut odłączyć i bez efektu. Dlatego mam pytanie do grona osób o radę co pomierzyć i sprawdzić bo nie wydaje mi się żeby był selektor uszkodzony lub q701 a bardziej obstawiam na jakąś pamięć uwalony wsad itp.
    Na schemacie obok DSP widzę FLASH Q282
    Pomoże ktoś?
  • Helpful post
    2konrafal1993
    Level 35  
    Nie wiem jak przy tym dsp ale przy d830 zazwyczaj uszkadza się oprogramowanie w pamięći nand. Dlatego sama wymiana dsp nic nie da, dopiero zaprogramowanie na nowo pamięci naprawia sprzęt. Nawet jeśli dsp jest nowy ale oprogramowanie uszkodzone to amplituner zachowuje się jak by nie widział dsp i przy sprawdzeniu wersji oprogramowania, przy dsp widnieje ????? Co znaczy że dsp ma problem.
  • Helpful post
    Zbigniew161
    Level 2  
    Witam Tylko wgranie softu ożywi sprzęt. Pozdrawiam
    decybelgrzela
    Level 16  
    Dzięki za informację Panowie. Znalazłem wsad do modelu ONKYO TX-SR309 i ze specyfikacji manualu wychodzi że to są te same płyty Chassis: BCHDM-0678 25140678A i w związku z tym czy ten wsad podejdzie do mojego bo szukam i nigdzie nie mogę znaleźć do mojego modelu. I druga sprawa czy trzeba wymieniać pamięć na nową? jak tak to idzie je gdzieś dostać w PL?
  • Helpful post
    2konrafal1993
    Level 35  
    Z wymianą pamięći różnie bywa ale często wystaczy wykasować starą i wgrać nowy wsad, jeśli podczas programowania, kasowania, odczytu nie wystąpią błędy to należy tylko zrobić porównanie odczytu ze wsadem. Program sam to robi, jeśli to wszystko przejdzie pomyślnie to nie ma potrzeby wymiany pamięci. Niestety nie wiem czy wsady będą pasować.
    decybelgrzela
    Level 16  
    Dziękuję za info o rezultatach poinformuje jak tylko zasiądę do niego bo aktualnie kończę remont w mieszkaniu. W niedzielę dam znać i poinformuję o postępach. Pozdrawiam.

P.S.
    Dzisiaj miałem trochę czasu i zasiadłem do Onkyo. Zgrałem zawartość kości Q282 25Q16CV po czym wgrałem wsad od ONKYO TX-SR309 i sprzęt nie rusza, resetowałem go też i lipa. Nie wiem czy to kwestia programu że musi być dedykowany do konkretnego modelu? z manualu są to te same płyty. Może ktoś posiada wsad do ONKYO HT-R548? skąd pozyskać oryginalny wsad? ręce opadają :(
    Może ktoś ma pewne źródło gdzie można kupić oryginalny układ DSP?
    vipeko
    Level 11  
    Hej. Może to nie za późno, ale pomyślałem, że też się podzielę doświadczeniem z moim onkyo.
    Przy remoncie rozebrałem sprzęt i schowałem do pudła. Po remoncie zamontowałem, włączam i głucho, nic. Sprawdzam tak jak ty i wszystko poprawnie działa, reaguje podgłaśnianie A dźwięku niet. Latałem z miernikiem przy sprzęcie i stwierdziłem-chyba padł. Zostawiłem sprzet na kilka tygodni i wstawiłem inną małą wieżyczkę na zastępstwo. W pewnym momencie myślę - a włacze jeszcze raz, może ożyje. Niestety nie ożył dzwięk, mimo, że wyglądło na to że wszystko jest ok.
    Zdenerwowany przytrzymałem guzik Power ponad 5 sekund -chcąc ubić gada. I co - cud -sprzęt ożył- dźwięk jest i ma się dobrze. Działa bez zarzutów.
    Musiałem dłużej przytrzymać guzik Power przy zdejmowania z półki, albo coś.
    Takie info dla potomnych
    decybelgrzela
    Level 16  
    vipeko wrote:
    Hej. Może to nie za późno, ale pomyślałem, że też się podzielę doświadczeniem z moim onkyo.
    Przy remoncie rozebrałem sprzęt i schowałem do pudła. Po remoncie zamontowałem, włączam i głucho, nic. Sprawdzam tak jak ty i wszystko poprawnie działa, reaguje podgłaśnianie A dźwięku niet. Latałem z miernikiem przy sprzęcie i stwierdziłem-chyba padł. Zostawiłem sprzet na kilka tygodni i wstawiłem inną małą wieżyczkę na zastępstwo. W pewnym momencie myślę - a włacze jeszcze raz, może ożyje. Niestety nie ożył dzwięk, mimo, że wyglądło na to że wszystko jest ok.
    Zdenerwowany przytrzymałem guzik Power ponad 5 sekund -chcąc ubić gada. I co - cud -sprzęt ożył- dźwięk jest i ma się dobrze. Działa bez zarzutów.
    Takie info dla potomnych

Ciekawa sytuacja ;) najważniejsze że Onkyo wstało pewnie zapadło w sen zimowy i trzeba było go jakoś wybudzić z letargu :) :).

Odnośnie mojego sprzętu sprawa wygląda następująco. Zdesperowany tym że zostałem oszukany na nowym układzie DSP postanowiłem go zdjąć i tak zrobiłem. Oczyściłem pola lutownicze, wziąłem stary oryginalny układ DSP wykąpałem w myjce ultradźwiękowej i wlutowałem z powrotem do płyty. Po włączeniu postanowiłem zrobić reset do ustawień fabrycznych i czekam aż załączą się wszystkie przekaźniki ...... i dźwięk się pojawił! BINGO!. Onkyo wstało. Nie wiem czy to sprawa wsadu pamięci od innego modelu czy nie, ale nie testowałem wcześniej tego na starym układzie. Na nowym nie chciał ożyć.
    Wszystko wróciło do normy wszystkie funkcję chodzą bez zarzutu.

Nowy układ kupiłem na Ali... otworzyłem spór i dostałem cały zwrot pieniędzy za układ.

Dziękuję wszystkim za rady w tym temacie.

Temat zamykam
    Pozdrawiam
    decybelgrzela
    Level 16  
    vipeko wrote:
    Takie info dla potomnych

Ciekawa sytuacja ;) najważniejsze że Onkyo wstało pewnie zapadło w sen zimowy i trzeba było go jakoś wybudzić z letargu :) :).

Odnośnie mojego sprzętu sprawa wygląda następująco. Zdesperowany tym że zostałem oszukany na nowym układzie DSP postanowiłem go zdjąć i tak zrobiłem. Oczyściłem pola lutownicze, wziąłem stary oryginalny układ DSP wykąpałem w myjce ultradźwiękowej i wlutowałem z powrotem do płyty. Po włączeniu postanowiłem zrobić reset do ustawień fabrycznych i czekam aż załączą się wszystkie przekaźniki ...... i dźwięk się pojawił! BINGO!. Onkyo wstało. Nie wiem czy to sprawa wsadu pamięci od innego modelu czy nie, ale nie testowałem wcześniej tego na starym układzie. Na nowym nie chciał ożyć.
    Wszystko wróciło do normy wszystkie funkcję chodzą bez zarzutu.

Nowy układ kupiłem na Ali... otworzyłem spór i dostałem cały zwrot pieniędzy za układ.

Dziękuję wszystkim za rady w tym temacie.

Temat zamykam
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Wlutowany został ponownie stary układ DSP i wgrany wsad pamięci flash.