Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chipy o ekstremalnie małym poborze prądu z możliwością zbierania energii

ghost666 10 Jan 2022 15:20 414 0
Computer Controls
 • Chipy o ekstremalnie małym poborze prądu z możliwością zbierania energii
  Większość ludzi prawdopodobnie nie ma nic przeciwko wymianie baterii w swoich pilotach od czasu do czasu, ale przyczynia się to do marnotrawstwa zasobów, zwłaszcza jeśli nie używamy akumulatorów. Dla wielu osób jest to już problem, ponieważ z jednej strony, nie zawsze mamy nowych baterii pod ręką, a z drugiej nie każdy ma ochotę czekać kilka godzin, aby naładować akumulatorki. Ma to także swoje implikacje ekologiczne - produkcja i utylizacja baterii nie jest bez znaczenia dla środowiska, tym bardziej, że wiele baterii produkuje się z wykorzystaniem m.in. metali ciężkich.

  Universal Electronics Inc, lub UEI w skrócie, twierdzi, że ma rozwiązanie tego problemu. Firma zaprezentowała rodzinę chipów z certyfikatem QuickSet, wykorzystujących technologie "Extreme Low-Power" (ekstremalnie niskiego zużycia energii), zbieranie energii i technologie, zapewniające zwiększoną sprawność energetyczną. Wszystkie one mają zapewnić dożywotnią żywotność baterii w aplikacjach Bluetooth, do zdalnego sterowania głosowego. Głównym celem firmy jest "pomoc w przejściu świata w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości poprzez zmniejszenie ilości odpadów baterii pierwotnych przez cały okres użytkowania produktu, co z kolei zmniejsza skumulowany ślad węglowy".

  Obecnie firma nie podała jeszcze zbyt wielu informacji o chipie, ale zapewnia o niektórych z kluczowych zaletach w systemach SoC z Bluetooth 5.2:

  * Oparte na ARM Trustzone systemy zabezpieczeń.
  * Do 2,5 razy większa moc obliczeniowa niż SoC obecnej generacji.
  * Do 80% niższe zużycie energii, dzięki czemu baterie mogą działać nawet 10 razy dłużej, w zależności od architektury urządzenia zdalnego, dzięki adaptacyjnemu skalowaniu napięcia zasilania.
  * Zintegrowane systemy zbieranie energii, które odzyskuje energię już obecną w domach konsumentów, taką jak naturalne i sztuczne oświetlenie, sygnały radiowe z urządzeń bezprzewodowych i inne źródła energii.
  * Zarządzanie energią — obsługa szerokiej gamy opcji magazynowania energii czy systemy ładowania akumulatorów za pomocą konfigurowalnego, ultrawydajnego modułu zarządzania energią (PMU), który umożliwia pełnie "samozasilanie" się systemu.

  W ogłoszeniach prasowych UEI używa niejasnego wyrażenia, mówiącego o bieżącej i poprzedniej generacji systemów zasilania, ale nie jest jasne, co to dokładnie znaczy, nawet po sprawdzeniu strony produktów firmy - nie ma tam żadnych innych SoC Bluetooth.

  Wbudowane rozwiązanie do zbierania energii jest opcjonalne, a w momencie premiery układu mają być dostępne dwie wersje: układ UE961 o ekstremalnie niskim poborze mocy z obsługą łączności Bluetooth 5.2 LE oraz UE962 z możliwością zbierania energii. Później firma planuje wprowadzić wersję wieloprotokołową z dodatkowym radiem w standardzie 802.15.4, które prawdopodobnie powinno być używane przez Zigbee, Thread i/lub Matter.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/01/10/extreme-low-power-chip-with-energy-harvesting-targets-lifetime-battery-life-in-remote-controls/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10783 posts with rating 9163, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls