Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ekspres Whirlpool ACE 100IX - Słabo leci kawa

axl2 10 Jan 2022 18:37 321 10
    axl2
    Level 14  
    Witam,

Mam problem z ekspresem pod zabudowę marki Whirlpool ACE 100IX. Za każdym razem jak robię kawę na początku jakieś 1/4 kubka kawa leci ciurkiem jak powinna a po chwili kropelkuje przez co napełniane trwa długo. Rozebrałem i przeczyściłem zaparzacz pokazany na pierwszym zdjęciu łącznie z sitkiem młynka jednak bez rezultatu. Czyszczenie samego wylotu do kubka też nie pomogło. Proszę o pomoc co może być powodem, co mogę sprawdzić? Oczywiście ekspres odkamieniany na bieżąco a pompa wydaje się mieć dobre ciśnienie bo przy odkamienianiu woda leci z dużym ciśnieniem tylko że odbywa się to przez wylot do spieniania mleka.

Ekspres Whirlpool ACE 100IX - Słabo leci kawa Ekspres Whirlpool ACE 100IX - Słabo leci kawa Ekspres Whirlpool ACE 100IX - Słabo leci kawa
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    sorier
    Level 27  
    Na początek zmnień grubość mielenia na najgrubszą i zrób kilka kaw. Jeżeli to nie pomoże to wyjmij zaworek cremy z zaparzacza (plastikowy element ze sprężynką pod metalowym sitkiem) i spróbuj zaparzyć kawe.
    axl2
    Level 14  
    Zmiana grubości mielenia nie przyniosła rezultatu. Wyjąłem jeszcze raz zaparzacz i przedmuchałem kompresorem ten zaworek na tłoku bo niestety wyciągnąć go nie potrafiłem. Też nic to nie dało, a ten zaworek cremy o którem kolega pisze to ten co przedmuchałem (zaznaczony na foto?)

Ekspres Whirlpool ACE 100IX - Słabo leci kawa
  • Helpful post
    sorier
    Level 27  
    Tak, to jest zaworek cremy. Nie wystarczy dmuchnie, zaworek (i cały ten tłok) trzeba wyczyścić z osadów kawy.
    Górny tłok to samo, wymontować, rozebrać, wyczyścić, zweryfikować stan, wymienić oringi, nasmarować, złożyć. Ewentualnie rozważyć wymianę na nowy.

Podczas płukania woda płynie z wylewki normalnie?
    axl2
    Level 14  
    OK spróbuje to jakoś wyciągnąć, tłok przeczyściłem od góry. Podczas płukania woda leci kropelkami ale wydaje mi się że tak było od nowości
    axl2
    Level 14  
    Komora zaparzacza przeczyszczona łącznie z zaworkiem cremy + nowe uszczelniacze tłoka. Jeżeli chodzi o tłok termobloku to dostęp do niego jest dojść trudny, od góry jest jest naciśnięte mnóstwo elementów :/ Odkręciłem tylko i przeczyściłem te czarne sitko tłoka które dociska do zaparzacza + wymiana uszczelniacza. Niby jest trochę lepiej tzn. do połowy kubka kawa leci w miarę ciurkiem a od połowy znowu kropelkuje. Chyba będę musiał całkowicie wyciągnąć termoblok i go wyczyścić bo już brak pomysłów

Ekspres Whirlpool ACE 100IX - Słabo leci kawa Ekspres Whirlpool ACE 100IX - Słabo leci kawa Ekspres Whirlpool ACE 100IX - Słabo leci kawa Ekspres Whirlpool ACE 100IX - Słabo leci kawa Ekspres Whirlpool ACE 100IX - Słabo leci kawa Ekspres Whirlpool ACE 100IX - Słabo leci kawa
    axl2
    Level 14  
    Wracam do tematu bo dopiero teraz czas mi pozwoli na rozbiórkę. Niestety wszystko oczyszczone a problem dalej występuje i to z tygodnia na tydzień coraz bardziej. Jedyne co mi przychodzi do głowy do pompka. Jest jakiś sposób by ją sprawdzić bez podstawiania nowej?

Pompa Ulka ep5 48W
  • Helpful post
    zbyszekm
    Level 13  
    jeżeli boisz się rozbierać infusor zrób tak - wylej wodę ,napełnij zbiornik octem i rób kawy z przerwami co 10-15min i tak do opróżnienia zbiornika, później wypłucz zbiornik i zrób jeszcze dwie kawy żeby wypłukać układ
    myślę że powinno pomóc
    axl2
    Level 14  
    Ekspres już rozebrany więc nie ma problemu tylko szkoda mi wyrzucić 6 dych na pompkę która może nie być przyczyną. Mogę ją rozebrać i zweryfikować organoleptycznie ale nie wydaje mi się że to pomoże w ustaleniu jej ciśnienia bo w końcu coś tam kawa leci
  • Helpful post
    zbyszekm
    Level 13  
    bez manometru do 20 bar pompki nie jesteś w stanie zweryfikować tak że szkoda ją rozbierać raczej ekspres jest przykamieniony dlatego zrób tak jak ci pisałem (nie zaszkodzi na pewno ale powinno pomóc)
    jeżeli nie boisz się demontuj bojler z infuzorem , dokładnie czyść wszystko łącznie z wymianą oringów i smarowaniem
    axl2
    Level 14  
    Z nudów rozebrałem pompkę wody na czynniki pierwsze. Nic szczególnego w środku się nie dopatrzyłem: obie sprężyny całe, kulka z tworzywa poprawnej grubości (nie blokowała się) zaworek gumowy na sprężynce to samo. Nawet nie było żadnych oznak kamienia, zabrudzeń. Złożyłem pompkę tak jak była na starych oringach i nie wiem jakim cudem ale ekspres zaczął normalnie pracować :) dziękuję wszystkim za pomoc i ukierunkowanie w temacie