Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampowa Integra z przedwzmacniaczem PHONO

pcichomski 10 Jan 2022 22:55 774 6
Optex
  • Witam szanownych kolegów.

Zachęcony moją udaną realizacją lampowego wzmacniacza do gitary opisaną w:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3770079.html

przyszedł czas na zmierzenie się z poważniejszą konstrukcją. Będzie nią stereofoniczny wzmacniacz z wejściami liniowymi oraz z wejściem do gramofonu.
    Ze względu na moje niewielkie doświadczenie z lampami, postanowiłem oprzeć się o sprawdzone konstrukcje "współczesne" z dostępnymi wzorami płytek, które pozwolą mi "podejrzeć" istotne szczegóły dotyczące unikania zakłóceń, prowadzenia masy itp.

Ponieważ nie znalazłem żadnej konstrukcji zintegrowanej tego typu, postanowiłem połączyć 2 różne realizacje przedwzmacniacza PHONO i wzmacniacza mocy z przedwzmacniaczem linowym.

Przedwzmacniacz PHONO będzie kopią rozwiązania przedstawionego poniżej.
    http://diyaudioprojects.com/Tubes/RIAA-Phono-Preamp/
    bez wtórnika wyjściowego.

Schemat bazowy Groovewatt:

Natomiast wzmacniacz liniowy z końcówką mocy PP na EL84 będzie bazował na konstrukcji Audio Note L1. Duży wątek poświęcony tej konstrukcji można znaleźć tutaj:
    https://forum.audio.com.pl/topic/68445-wzmacn...powy-pp-w-wersji-diy-%C8%83-la-audio-note-l1/

Schemat bazowy Audio Note L1:

Założenia do konstrukcji:
    - Zasilanie anodowe będzie zrealizowane jako filtrowane z dławikiem dla części Audio Note L1 i dodatkowo stabilizowane osobno dla każdego z kanałów preampu PHONO za pomocą stabilizatorów liniowych wysokiego napięcia..

- Zasilanie żarzenia: przemienne z symetryzacją dla pentod wyjściowych oraz stałe stabilizowane za pomocą liniowego regulatora dla pozostałych lamp.

- Konstrukcja na płytce drukowanej. Lampy prawdopodobnie przeniesione na stronę druku i wystawione ponad obudowę. Ale tu jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji.

- Selektor wejść na przekaźnikach (3 x WEJ linowe + PHONO)
    - Brak regulacji tonów (zawsze wyłączam).

Projekt jest obecnie na etapie gotowych schematów i zakupionych prawie wszystkich komponentów.
    Pomału zaczynam projektowanie płytki drukowanej.

Poniżej zamieszczam schematy poszczególnych bloków wzmacniacza z prośbą do doświadczonych Kolegów o spojrzenie na nie i uwagi. Na tym etapie jeszcze mogę coś zmienić.

Schemat blokowy wzmacniacza:
    Schemat preampu PHONO:
    Schemat wzmacniacza mocy i przedwzmacniacza liniowego:
    Schemat zasilacza anodowego:
    Schemat zasilacza żarzenia:

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    pcichomski
    Level 16  
    Has specialization in: automatyka
    pcichomski wrote 359 posts with rating 55, helped 28 times. Live in city Piaseczno. Been with us since 2006 year.
  • Optex
    pan_kotek
    Level 20  
    Pierwsze pytanie, czy chcesz sam projektować płytki PCB do tego projektu?
    Odnoście wzmacniacza, odwrotnie wrysowany kondensator C229, C223 dałbym na 400v (350 min), C226 i C227 spokojnie mogą mieć wartość od 47n do 100n na napięcie 400V.
  • Optex
    pcichomski
    Level 16  
    pan_kotek wrote:
    Pierwsze pytanie, czy chcesz sam projektować płytki PCB do tego projektu?
    Odnoście wzmacniacza, odwrotnie wrysowany kondensator C229, C223 dałbym na 400v (350 min), C226 i C227 spokojnie mogą mieć wartość od 47n do 100n na napięcie 400V.

Dzięki za cenne uwagi. Zwłaszcza ta zła polaryzacja nie byłaby przyjemna w końcówce mocy :).
    Ponieważ części mam już zakupione, to się jeszcze chcę upewnić:

- C223 (siatka ekranowa pentody napięciowej) - z symulacji w SPICE wychodzi mi tam napięcie rzędu 45 V - Czy sugerowane przez ciebie min 350 V to margines bezpieczeństwa czy rzeczywiście mogą się tam pojawić napięcia zbliżone do "moich" 250V. W oryginalnym schemacie wzorcowym jest tam zaznaczone /160V.

- C226/227 - sprzęgające - takie już mam, a są po dobrych parę dych za sztukę. Wydaje mi się że nawet nie ma tej marki na niższe napięcie przy tej pojemności. Czy sugerowana przez Ciebie niższa pojemność (47nF-100nF) wobec wzorcowej z oryginalnego schematu 220nF wynika z tego że wzmacniacz zagra wtedy lepiej czy po takie duże nie są po prostu potrzebne. Słowem czy skoro już je mam to wymieniać (w sumie 4 sztuki) czy zostawić?

Płytkę będę projektował sam i zlecę wykonanie pewnie w Chinach. Mam jakieś tam doświadczenie po gitarowcu i chyba nie wyszło źle. Będę twórczo kopiował gotowe rozwiązanie dla Audio Note. Natomiast do preampu mam zdjęcia prototypu na płytce uniwersalnej, więc dość łatwo rozkminić przebieg ścieżek.
    Planuję jedną dużą płytkę do całości, żeby mieć mechaniczną bazę do wygodnego uruchamiania, ale będę ją projektował tak by ew móc odciąć "brzeg" z zasilaczami.

Czy jest coś na co powinienem zwrócić szczególną uwagę przy tym projektowaniu?
    pan_kotek
    Level 20  
    Czy symulacja SPICE pokazuje jak będzie się zmieniało napięcie na tym kondensatorze od momentu włączenia - lampa zimna do momentu aż popłynie prąd S2?
    Jeśli już masz takie 220n to ok, niech będą...ale możesz kiedyś zmienić na 22n, 47n, 100n i powiedzieć czy słychać różnicę czy nie.
    pcichomski
    Level 16  
    pan_kotek wrote:
    Czy symulacja SPICE pokazuje jak będzie się zmieniało napięcie na tym kondensatorze od momentu włączenia - lampa zimna do momentu aż popłynie prąd S2? .

Rzeczywiście tego nie wziąłem pod uwagę. Na szczęście okazało się, że kupiłem te kondensatory /350V, więc po kłopocie.
    pcichomski
    Level 16  
    Relacji ciąg dalszy....

Ponieważ od jakiegoś czasu wszystkie elementy montażowe mam już zakupione, rozpoczynam wreszcie projektowanie płytki drukowanej.
    Długo się z tym "nosiłem", gdyż nie mogłem się ostatecznie zdecydować się na koncepcję obudowy i ewentualnego wyeksponowania lamp.
    Z jednej strony bardzo podobają mi się "współczesne" rozwiązania prezentujące lampy ponad obudową i najchętniej wybrałbym taką koncepcję. Jednak wymaga ona symetrii geometrycznej w projektowaniu mechanicznym, bo inaczej nie wygląda to wg mnie dobrze. Dobrze sprawdza się to wzmacniaczy z kilkoma lampami. Natomiast w moim przypadku duża ilość lamp (10), niemal na pewno konieczność ekranowania lamp w preampie PHONO, spory transformator sieciowy raczej nie dają szans na ostatecznie ciekawy wygląd takiego rozwiązania.
    Ostatecznie więc postanowiłem, że zrobię jednak wzmacniacz z lampami wewnątrz obudowy, tak więc klasycznie lampy znajdą się na płytce po tej samej stronie co pozostałe elementy - o ile w ogóle można mówić o klasyce łącząc technikę lampową i PCB :).
    Projektowanie PCB postanowiłem rozpocząć od części audio wzmacniacza opartego o projekt Audio Note L1. Podyktowane jest to tym, że są dostępne w sieci zdjęcia płytek różnych realizacji tego wzmacniacza. Dzięki temu można dokładnie przeanalizować i powielić sprawdzone rozwiązania, ułożenie elementów, a przede wszystkim koncepcję prowadzenia zasilania i masy. Dodam, że wg licznych osób, które ten wzmacniacz zbudowały z gotowego KITu, jest on zazwyczaj "bezproblemowy" pod kątem wzbudzeń, szumów czy brumu sieciowego.

Do wzmacniacza tego wprowadziłem małe modyfikacje polegające na tym, że za pomocą jumperów będzie można wybrać tryb pracy końcówki mocy pomiędzy trybem triodowym, pentodowym lub ultra-liniowym (przy zastosowaniu odpowiedniego TRAFO).
    Dodałem również szeregowo z rezystorami katodowymi potencjometry, które ew. pozwolą precyzyjniej wyrównać prądy katodowe. Jeśli okaże się to niepotrzebne, zastąpię je zworami.
    Spowodowało to, że projekt ścieżek końcówki PP odbiega trochę od wzorcowego.
    I tu prośba do doświadczonych kolegów o rzut oka na ten fragment projektu i ewentualne uwagi.

Olkus
    Level 26  
    pcichomski wrote:
    o ile w ogóle można mówić o klasyce łącząc technikę lampową i PCB .

Pewnie, że można mówić o technice klasycznej w przypadku PCB. W końcu telewizory lampowe (Ametyst itd.) jak i trochę odbiorników radiowych było robionych na płytkach drukowanych.

Pozdrawiam,
    A.