Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zintegrowana fotonika dla technologii kwantowych

ghost666 11 Jan 2022 09:30 315 0
 • Zintegrowana fotonika dla technologii kwantowych
  Międzynarodowy zespół naukowców, kierowany przez profesora fizyka z uniwersytetu w Paderborn w Niemczech, profesora Klausa Jönsa, opracował obszerny przegląd potencjału, globalnego spojrzenia, tła i granic dla zintegrowanych układów fotonicznych. Artykuł – plan rozwoju i perspektywy dla zintegrowanych obwodów fotonicznych dla technologii kwantowych – został właśnie opublikowany w prestiżowym czasopiśmie naukowym - Nature Reviews Physics. Przegląd przedstawia podstawowe technologie, aktualny stan badań i opisuje możliwe przyszłe ich zastosowania.

  "Fotoniczne technologie kwantowe osiągnęły już wiele ważnych kamieni milowych w ciągu ostatnich 20 lat. Skalowalność pozostaje jednak głównym wyzwaniem, jeśli chodzi o przekładanie wyników z laboratorium na codzienne zastosowania. Aplikacje często wymagają ponad 1000 elementów optycznych, z których wszystkie wymagają indywidualnej optymalizacji. Fotoniczne technologie kwantowe mogą jednak skorzystać na równoległym rozwoju klasycznej integracji fotonicznej" wyjaśnia Jöns. Zdaniem naukowców potrzebne są dalsze badania. "Zintegrowane platformy fotoniczne, które wymagają różnorodnych materiałów, projektów komponentów i strategii integracji, niosą ze sobą wiele wyzwań, w szczególności straty sygnału, które nie są łatwo skompensowane w świecie kwantowym" kontynuuje naukowiec. W swoim artykule autorzy stwierdzają, że złożony cykl innowacji dla zintegrowanych fotonicznych technologii kwantowych wymaga inwestycji, rozwiązania konkretnych wyzwań technologicznych, rozwoju niezbędnej infrastruktury i dalszego rozwijania struktury w kierunku dojrzałego ekosystemu. Doszli oni do wniosku, że obecnie rośnie zapotrzebowanie na naukowców i inżynierów posiadających znaczną wiedzę z zakresu mechaniki kwantowej i jej zastosowań technologicznych.  Zintegrowana fotonika kwantowa wykorzystuje klasyczne zintegrowane technologie fotoniczne i urządzenia do zastosowań kwantowych, przy czym integracja na poziomie chipów ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia skali i przełożenia demonstracyjnych prototypów z laboratoriów na rzeczywiste technologie. Jöns wyjaśnia, że "wysiłki w dziedzinie zintegrowanej fotoniki kwantowej są szeroko zakrojone i obejmują rozwój kwantowych obwodów fotonicznych, które mogą być zintegrowane monolitycznie, hybrydowo lub heterogenicznie. W naszym artykule omawiamy, jakie zastosowania mogą stać się możliwe w przyszłości dzięki pokonywaniu obecnych przeszkód". Naukowcy przedstawiają również przegląd krajobrazu badawczego i dyskutują o innowacjach i ich potencjale rynkowym. Celem jest pobudzenie dalszych badań i zwiększenie ich finansowania poprzez nakreślenie nie tylko zagadnień naukowych, ale także wyzwań związanych z rozwojem niezbędnej infrastruktury produkcyjnej i łańcuchów dostaw dla wprowadzenia zintegrowanej, fotonicznej technologii kwantowej na rynek.

  Zdaniem naukowców istnieje pilna potrzeba realizacji dużych inwestycji w edukację, aby wyszkolić następne pokolenie inżynierów tego sektora. prof. Jöns mówi, że "niezależnie od rodzaju technologii, która będzie wykorzystywana w komercyjnych urządzeniach kwantowych, podstawowe zasady mechaniki kwantowej są takie same. Przewidujemy rosnące zapotrzebowanie na naukowców i inżynierów posiadających znaczną wiedzę zarówno z zakresu mechaniki kwantowej, jak i jej zastosowań technologicznych. Inwestowanie w edukację kolejnego pokolenia przyczyni się do przesuwania granic naukowych i technologicznych".

  Źródło: https://phys.org/news/2022-01-photonics-quantum-technologies.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10783 posts with rating 9163, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.