Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Za mało obwodów w kuchni, proszę o pomoc w rozłożeniu obwodów

Deltabaits 11 Jan 2022 15:29 417 7
    Deltabaits
    Level 3  
    Witam serdecznie. W nowej kuchni mam następujace urządzenia:
    - piekarnik 3 kW, moc maksymalna,
    - zmywarka,
    - lodówka,
    - indukcja,
    - okap,
    - czajnik bezprzewodowy,
    - gniazdko na robot kuchenny, mikser, blender.
    Niestety mam 3 obwody zasilające:
    2x 3x2,5mm2 230 V,
    1x 5x4mm2 400 V.

I teraz pojawia się pytanie, ze względów ułożenia sprzętu na jednej ścianie, mam jeden obwód 2,5mm2 i obok siebie lodówkę oraz zmywarkę, więc myślałem żeby były podpięte na jedno gniazdko.
    Do indukcji mam kabel 5x4mm2 (wyczytałem, ze wystarczy 2,5mm2), obok jest piekarnik, więc myślałem aby je spiąć razem. Jednak czytałem na elektrodzie, że urządzenia powyżej 2 kW powinny mieć swój obwód. Dzwoniłem do dwóch elektryków, każdy twierdzi by piekarnik podpiąć pod jeden L, pozostałe dwa na indukcję i wspólne L. Jednak z tego co wyczytałem na elektrodzie, tak być nie powinno, przez co już nie rozmawiałem z tymi elektrykami o podłączeniu sprzętu.
    Czajnik z piekarnikiem na jednym kablu 2,5mm2 to chyba za dużo, proszę wiec o podpowiedź jak najlepiej rozplanować schemat podłączeń.
    Cowboy zagrabie
    Level 31  
    Skoro indukcja wykorzystuje dwie fazy, to nie widzę powodu by trzeciej nie wykorzystać dla piekarnika.
    dasilvaart
    Level 23  
    Logika i rozsądek to najważniejsze
    Jeżeli nie masz więcej obwodów to co chcesz wykombinować ?
    Masz możliwość dołożyć jeszcze ze 2 obwody 3x2,5 ?? -- pewnikiem nie, i pewnikiem już kafle i kolor na ścianach.
    Elektrycy którzy proponowali połączenie obwodu płyty z piekarnikiem podali jedyne rozsądne rozwiązanie.
    Elektroda jest skarbnicą wiedzy ale jeszcze dochodzi rozsądek i choćby troszkę zaufania w wiedzę elektryków
    Jednoczesność - takie dziwne słowo które projektanci biorą pod uwagę projektując sieci.
    Jeżeli jednocześnie nie włączysz (w tej samej sekundzie) kilku (nastu, dziesięciu) urządzeń to na danej linii możesz podłączyć sumę łączną obciążenia przekraczającą możliwości linii.
    Tak to jest liczone choćby przy osiedlach mieszkaniowych.
    W mniejszej skali w mieszkaniu raczej rzadko (ze 3 razy do roku) wszytki obwody na raz pracują.
    Można przyjąć, że czajnik i ekspres do kawy na 75% nie pracują razem i można by je na 1 obwód łączyć, mimo że suma obciążenia może sporo przekroczyć 2kW
    Płyta indukcyjna i piekarnik - jak dobrze rozdzielić N i PE to nie ma przeciwskazań - i raczej mało kto układa kable na 2 osobne obwody - no chyba że oddzielone od siebie odległością to juz inna bajka
    Wracając -- lodówka, zmywarka, okap spokojnie na 1 obwód
    Co tam jeszcze masz ? czajnik robot kuchenny, sokowirówka, mikser , toster - ja kto będzie na 1 obwodzie też mała szansa by pracowały w jednym czasie.
    A teraz poczekam na "burzę" :)
    krau
    Level 24  
    Cowboy zagrabie wrote:
    Skoro indukcja wykorzystuje dwie fazy, to nie widzę powodu by trzeciej nie wykorzystać dla piekarnika.

Jeszcze podaj poprawny sposób zabezpieczenia (zgodny z normami) tego obwodu w rozdzielnicy...
    markus-19
    Level 31  
    dasilvaart wrote:
    Płyta indukcyjna i piekarnik - jak dobrze rozdzielić N i PE to nie ma przeciwskazań - i raczej mało kto układa kable na 2 osobne obwody

A jak to będzie dobrze przy jednym przewodzie?
    Cowboy zagrabie
    Level 31  
    krau wrote:
    Cowboy zagrabie wrote:

Jeszcze podaj poprawny sposób zabezpieczenia (zgodny z normami) tego obwodu w rozdzielnicy...
    Bez wnikania w konstrukcję płyty indukcyjnej, nie wyobrażam sobie zabezpieczenia obwodu 3F trzema wyłącznikami jednofazowymi. bez względu na to jak te fazy są dalej wykorzystane. O to chyba martwi się kolega Krau. Oczywiście 3f tzw. sprzężony.
    dasilvaart
    Level 23  
    markus-19 wrote:

A jak to będzie dobrze przy jednym przewodzie?

Gniazdo przyłączeniowe 3F z zaciskami śrubowymi
    Przewody wspólne w jedną tulejkę i pod zacisk [tylko nie pisz że drut nie daje się w tulejkę(wiadomo) - jak urządzenia mają swoje kable to są to linki a linki muszą być w tulejkach.]
    Zabezpieczenia można dać 3 pojedyncze 16A i po problemie - jak już się będziesz upierał, że indukcja musi mieć wspólną ESke to można pojedyncze zintegrować i będą dwie które zadziałają razem .
    Chyba o to było pytanie
    markus-19
    Level 31  
    dasilvaart wrote:
    Chyba o to było pytanie

Spotkałem się z nieco szerszym zakresem tejże interpretacji, Bo nic nie stoi na przeszkodzie by w ten sposób zasilić oświetlenie oraz gniazda. Nawet jeśli ktoś znajduje lukę w przepisach to należy się zastanowić czy warto oszczędzać na tych paru metrach dodatkowych przewodu.