Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Podłączenie komputera pod stary telewizor

daniuello 12 Jan 2022 17:22 177 12
    daniuello
    Level 7  
    Witam posiadam stary 10 letni telewizor Panasonica, nie ma smarta więc stwierdziłem że zrobię sobie przesył ekranu z komputera do TV. Moja karta graficzna to GTX1660 która ma 3xDP oraz 1xHDMI. Hdmi jest zajęty przez monitor więc kupiłem kabel DP-HDMI. DP jest podłączony do karty, a HDMI do telewizora, mimo podłączenia komputer nie może znaleźć telewizora... na początku myślałem że jest coś nie tak z kablem więc, oddałem stary kabel wymieniając go na nowy, nadal nie działa.

Za 1 podejściem znalazło mi telewizor, ale zmieniałem w opcjach kontrolnych odświeżanie ekranu, żeby zwiększyć rozdzielczość, po zmianie ustawień na 75Hz, już nie wykrywa mi telewizora.

Ma ktoś jakiś pomysł jak mogę znowu sprawić żeby telewizor był widziany przez komputer?
  • Helpful post
    sigwa18
    Level 40  
    Telewizor nie ma trybu 75 Hz. Max co wyciśniesz to FullHD 1080p (lub i) na 60Hz.
    daniuello
    Level 7  
    Ok, więc jak mogę sprawić żeby chociaż był widoczny, bo mi zniknął i nic z nim nie mogę zrobić, w ogóle go nie wykrywa.
  • Helpful post
    sosarek

Level 43  
    Podłącz telewizor za pomocą HDMI a omonitor poprzez DP-HDMI.
  • Helpful post
    stachu_l
    Level 32  
    daniuello wrote:
    Ma ktoś jakiś pomysł jak mogę znowu sprawić żeby telewizor był widziany przez komputer?
    Przywrócić ustawienia na których działał.
    Telewizor to nie musi być uniwersalny monitor i może wspierać tylko kilka trybów rozdzielczości i częstotliwości.
    75Hz to raczej w telewizji nie występowało - raczej 50Hz (PAL, SECAM - Europa) albo 60Hz (NTSC - USA, chyba Japonia) i to z przeplotem czyli 25 (30) ramek na sekundę wysyłanych jako dwie pół-ramki - jedna z liniami parzystymi a druga z nieparzystymi. Odchylanie pionowe było 50(60)Hz ale tylko polowa informacji o pikselach (czy analogowo o zawartości linii) była przesyłana.
    Teoretycznie po HDMI komputer powinien odczytać wspierane tryby ale może cos gdzieś ginie albo TV ma nieprecyzyjne definicje trybów i karta pozwala ustawić tryby nie wspierane.
  • Helpful post
    winmap
    Level 35  
    Zmienić ustawienia na takie jakie były. No i ustawić w opcjach karty graficznej. Aby sygnał był i tu i tu. (O ile można)
    daniuello
    Level 7  
    Znaczy ja bardzo bym chciał zmienić te ustawienia na takie jakie były, ale nie mam jak bo mi nie wykrywa już w ogóle podłączonego telewizora pod komputerem, więc opcji nie zmienie, nawet odinstalowałem sterownik od telewizora, a nadal komputer go nie widzi. Więc nie mam pojęcia jak przywrócić te ustawienia z powrotem
  • Helpful post
    sosarek

Level 43  
    Odinstaluj sterownik grafiki za pomocą DDU, restart systemu i zainstaluj ponownie.
    daniuello
    Level 7  
    Działa i jest perfekcyjnie nawet bez zmiany częstotliwości, dziękuję wszystkim za pomoc :)
    sosarek

Level 43  
    No to jeszcze dopisz które rozwiązanie zadziałało.
    daniuello
    Level 7  
    Zadziało rozwiązanie z reinstalacją sterownika, dziękuję wszystkim za pomoc. Temat do zamknięcia.
    sosarek

Level 43  
    daniuello wrote:
    Temat do zamknięcia.

Przycisk ROZWIĄZANO pod spodem zabrali? ;)
    daniuello
    Level 7  
    Problem rozwiązało reinstalowanie sterowników do karty graficznej.