Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz 400Hz - sprawdzenie schematu

wosiekpl 12 Jan 2022 21:39 840 47
 • #1
  wosiekpl
  Level 21  
  Witam

  Na jednej z rosyjskich stron znalazłem schemat "zasilacza"400 hz opartym na wzmacniaczu audio.Ja mam zrobiony taki zasilacz , tez zrobiony na wzmacniaczu audio ale nie na jednym tylko na dwóch. W moim przypadku jest to zrobione w taki sposób : generator 400 hz plus zasilanie +5V , układ odwracania fazy plus zasilacz +/- 15 v i dwa wzmacniacze audio zasilane +/- 20 V każdy. Jak z tego widac jest to troche skomplikowane bo potrzeba kilka rożnych napiec do zasilania.
  Tak jak pisze na poczatku , na rosyjskiej stronie znalazłem opis podobnego zasilacza zbudowanego na jednym układzie wzmacniacza audio i pary tranzystorów.
  Na pierwszym zdjeciu jest schemat wzmacniacza zas na drugim dodany układ generatora 400 hz
  Moc jaka potrzebuje uzyskać na wyjściu to mysle ze powinno wystarczyć pomiędzy 10 a 20 W , sluzy do zasilania selsyna.  I teraz mam pytanie odnośnie tego "zasilacza" , czy będzie działać i co należy zrobic aby na wyjściu otrzymać sygnał sinusoidalny o napięciu 40 - 45 V ?

  Pozdrawiam

  PS zdjęcia sa zamieszczone odwrotnie
 • #2
  bratHanki
  Level 28  
  Zagadka typu porównaj obrazki i znajdź różnice :D . No właśnie, czym różnią się te dwa układy, pomińmy wartości elementów. Dla ułatwienia dodam, że różnice są narysowane czerwonym kolorem .
 • #3
  wosiekpl
  Level 21  
  Witam

  Tak , tak , to wiem , na czerwono jest układ generatora , chyba zle zadałem moje pytanie .
  Teraz czy to będzie działać no i jakim napięciem to zasilić aby na wyjściu bylo okolo 40-45 V ?
  Domyslam sie ze przynajmniej +/- 20 V .
  TDA2030 z tego co sie doczytałem to dopuszczalne napięcie roznicowe to +/- 15V czyli te +/- 20 V to troche za dużo , i czy ta sinusoida będzie czysta ?
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  wosiekpl wrote:
  Teraz czy to będzie działać no i jakim napięciem to zasilić aby na wyjściu bylo okolo 40-45 V ?
  40V-45V czego? wartości skutecznej?
 • #6
  jarek_lnx
  Level 43  
  wosiekpl wrote:
  Czyli nie 45 V ale tak 30 - 40 V
  Czyli 42-56V szczytowo 84-113V międzyszczytowo. Żeby się nie okazało że nic mniejszego od TDA7294 się nie nada, potrzebne są dwa wzmacniacze połączone w mostek. Wtedy zasilanie +/-22V...+/-28V wystarczy.
 • #7
  bratHanki
  Level 28  
  Zastosuj LM1875. 20W ±30V/8Ω Zaznaczone na czerwono elementy to tzw. mostek Wiena, sprzężenie zwrotne przekształcające wzmacniacz w generator.
 • #8
  wosiekpl
  Level 21  
  No to pozostaje tak jak mam to zrobione, ja mam dwa wzmacniacze TDA 7293 połączone w mostku.
  Myślałem, że może uda się uprościć układ
 • #9
  bratHanki
  Level 28  
  Na wyjściu LM1875 trzeba dać transformator podwyższający albo zasilić selsyny 50 Hz obniżonym napięciem
  Quote:
  Spróbuj zastosować 20-25 woltów do zwykłego 50 Hz.
  Teoretycznie powinny działać.
  Konieczne jest zastosowanie nie wolta 20-25, ale 8 razy mniej niż nominalny, ponieważ. częstotliwość jest dokładnie 8 razy mniejsza. Tych. jeśli selsyn wynosi 110 V 400 Hz, to po włączeniu przy 50 Hz potrzebuje 13,75 V. Dokładność może się nieznacznie zmniejszyć, ale dla wskazania kierunku HF (i być może VHF), nie zauważysz tego spadku dokładności. Jeśli nie ma napięcia 13,75 (naprawdę wygodnie jest podać 12,6 - napięcie żarzenia - jest dużo takich transformatorów), to można zastosować dwa razy więcej, tj. 27V, ale uzwojenia synchroniczne są połączone nie równolegle, ale szeregowo. Sekwencyjne łączenie uzwojeń może być również stosowane przy zasilaniu synchronizatorów napięciem 110V 50Hz.
  https://forum.qrz.ru/44-antennaya-mehanika/30704-zapitka-selsina-na-400-gts-2.html
 • #11
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  wosiekpl wrote:
  Selsyn
  Tylko jeden ? A gdzie drugi by stworzyć łącze selsynowe ? Moc tego zasilacza - generatora także ściśle będzie zależała od momentu obrotowego jaki będziesz chcial przekazać w tym łączu. Ksztalt napiecia zasilajacego ten selsyn ma najmniejsze znaczenie, ale im bardziej sinusoidalne, tym łącze sprawniejsze.
 • #12
  wosiekpl
  Level 21  
  Drugi seldyn to wskaźnik obrotu, teraz nie mogę znaleźć więcej informacji ale myślę że nie przekracza 10 w, w sumie myślę że te 20 watów to jest wystarczające
 • #13
  bratHanki
  Level 28  
  Poza generatorem jest jeszcze potrzebny układ wytwarzający napięcie 3 fazowe bo bez tego łącze selsynowe nie zadziała.
  Jeżeli kształt napięcia zasilającego selsyny nie jest istotny to do ich sterowania można by użyć 3 fazowego multiwibratora.
 • #14
  wosiekpl
  Level 21  
  On jest jednofazowy, pozostałe uzwojenie jest w gwiazdę i łączy się z odbiornikiem.
  Ja mam przetwornice 27V na 3 x 36V 400 Hz ale nie wiem czemu się bardzo grzeją tranzystory. Zarówno z obciążeniem jak i bez. Dlatego mam zasilacz na wzmacniaczach ale chciałbym wszystko uprościć dlatego poszukuje zasilacza z jednym napięciem wyjściowym 40 V 400 Hz
  Jednego razu do wyjścia tych wzmacniaczy podłączyłem transformator głośnikowy z pierwotnym uzwojeniem o opornością 8 Ohm ale nie wiem czemu spalił się jeden wzmacniacz. Zamówiłem więc dwa nowe i przestałem eksperymentować

  Tutaj jest przetwornica i wskaźnik
 • #16
  bratHanki
  Level 28  
  Ale zamotałeś. Trzeba było od razu napisać, że tranzystory się grzeją w fabrycznym sprzęcie.
 • #17
  wosiekpl
  Level 21  
  No tak, trochę się pomieszało. Sprawa ma się tak mam przetwornicę taką jak na zdjęciu. Po podłączeniu zasilania 27V na wyjściu jest napięcie 3x36V 400 Hz. Problem jaki z nią jest, yo taki że tranzystory bardzo się grzeją. Czy jest obciążenie czy nie, grzeją się. Zdaje się że są to 2N3055. Po kilku minuta nie można ich dotykać. Nie wiem co jest, bo mam taką drugą, nowkę i też się grzeje. Ja podejrzewam że musi być odpowiednio obciążona.
  Selsyn wymaga pojedynczego napięcia 40V 400 Hz.
  Dlatego mam zrobiony zasilacz na dwóch wzmacniaczach w mostku. Ponieważ potrzebuje różnych napięć ( + 5 / +-15/+-20/+-20) dlatego pomyślałem czy nie da się tego uprościć i zastosować tylko jeden wzmacniacz
 • #18
  bratHanki
  Level 28  
  2N3055 tak jak KD3055 nie nadają się do zastosowań impulsowych. Są za wolne i dlatego sie grzeją. Zamień np. na KD 503 albo jakieś inne o lepszych parametrach impulsowych.
 • #20
  bratHanki
  Level 28  
  Ze 40 lat temu robiłem pracę dyplomową , zasilacz impulsowy step down 24V/5V/5A do zasilania TTL z zastosowaniem układu UL 1540 :D . 2N3055 gotował się na radiatorze w ciągu kilku minut a KD był lekko ciepły.
 • #22
  jarek_lnx
  Level 43  
  Zdaje mi się że widziałem tą dyskusję o grzejącej się przetwornicy, jakaś stara konstrukcja, mocno upakowana, dawni inżynierowie dysponowali kiepskimi elementami, ale byli bardzo kreatywni, nie sposób przewidzieć co tam zrobili. Trzeba by poznać topologię i zasadę działania tej przetwornicy, krótko mówiąc odrysować schemat przynajmniej obwodu mocy, dopiero jak wiemy jak to ma działać (poprawne napięcia prądy, przebiegi) możemy się zastanawiać co zrobić żeby działało jak powinno. Rozpracowanie tego może nie być opłacalne, tym bardziej nie jest dla kogoś kto pomaga na forum.

  Wzmacniacz audio to proste wygodne rozwiązanie, napięcia wysokie więc albo wzmacniacz mocno przewymiarowany albo mostek. Mostek też można zrobić w układzie w którym jeden wzmacniacz jest oscylatorem, a drugi pracuje jako odwracający.
  Jak patrzę na pierwszy post to nie chciało by mi się bawić z dodaniem tranzystorów do IC, jakie to ma zalety? tańszy scalak? wady oczywiste, jedno zwarcie i wymieniasz całość.

  Można by rozważyć gotowy moduł wzmacniacza klasy D sprawnosć była by lepsza, wiele z tych układów pracuje w mostku i z pojedynczym zasilaniem.

  Generator trzyfazowy też by zrobił, jakby był potrzebny -> Bubba oscillator
 • #23
  wosiekpl
  Level 21  
  Tak, temat już był tu wałkowany. Przetwornica jest z samolotu, nigdzie więcej nie uzyskałem żadnych informacji. To wyrób polski i nie był stosowany w An 2. Gdyby tak było to na rosyjskich stronach na pewno można by było coś znaleźć.
  Odnośnie wzmacniacza to tak jak wcześniej pisałem, chciałbym to po prostu uprościć. Chodzi mi o zasilanie.

  Ja mam gotowy generator 400 Hz zasilany napięciem 5 V. Daje sinusoidę na wyjściu o napięciu bodajże 0.5 V. Jeśli podłączyłbym wzmacniacz klasy D to uciągnął by to?

  Zasilacz 400Hz - sprawdzenie schematu
 • #24
  jarek_lnx
  Level 43  
  wosiekpl wrote:
  Odnośnie wzmacniacza to tak jak wcześniej pisałem, chciałbym to po prostu uprościć. Chodzi mi o zasilanie.
  Schemat z pierwszego postu ma sens, częstotliwość się zgadza, wzmocnienie trzeba ustawic nieco powyżej 3, (teoria mówi dokładnie 3) żeby układ sie niezawodnie wzbudzał musi być nieco wieksze ten nadmiar spowoduje zniekształcenie przebiegu - przesterowanie, ale bez stabilizatora amplitudy (np z żarówką) trudno to zrobić lepiej

  wosiekpl wrote:
  Ja mam gotowy generator 400 Hz zasilany napięciem 5 V. Daje sinusoidę na wyjściu o napięciu bodajże 0.5 V. Jeśli podłączyłbym wzmacniacz klasy D to uciągnął by to?


  Typowe poziomy audio są wyższe niż 0,5V ale wiele wzmacniaczy ma regulację wzmocnienia, trzeba by rozpatrywać konkretny.
 • #25
  wosiekpl
  Level 21  
  generator to jest ten

  Zasilacz 400Hz - sprawdzenie schematu


  Moduł wytwarza napięcie zmienne o częstotliwości 400Hz i amplitudzie 0,5V.

  Zasilanie modułu napięciem stałym 3-6V.

  Pobór prądu w zakresie 8-11mA.
 • #26
  jarek_lnx
  Level 43  
  Poziom sygnału musi pasować, 0,5V wzmocnione 33.1dB (wzmacnaicz ze zdjecia powyżej)) da 22,5V amplitudy mało bo to 16V RMS, chyba że jako amplitudę podali wartość miedzyszczytową wtedy jeszcze gorzej

  A jeszcze odnośnie schematu z pierwszego postu, poprawny, o ile wzmacniacz wytrzyma potrzebne zasilanie, tranzystory zbędne.
  Potencjometrem wzmocnienia regulujesz zniekształcenia jeśli zjedziesz do trzech przebieg będzie ładnym sinusem, ale oscylacje mogą zgasnąć, albo w ogóle nie wystartują, dlatego w układach bez stabilizacji amplitudy przebieg jest lekko obcięty, a wzmocnienie nieco powyżej 3

  Dodano po 2 [godziny] 39 [minuty]:

  wosiekpl wrote:
  A mozna zasosowac jako wzmacniacz pojedynczy TDA7293 plus generator 400 Hz ?
  Można, można też na TDA7293 zrobić generator bo ma cechy wzmacniacza operacyjnego.
  z +/-50V uzyskasz ok 35V RMS
 • #27
  CYRUS2
  Level 42  
  Jaki prąd pobiera silnik ?
  Podejrzewam, że wystarczy końcówka mocy i trafo głośnikowe.
 • #28
  wosiekpl
  Level 21  
  Na konic tygodnia zrobie eksperyment , generator plus jeden taki wzmacniacz i zobacze co wyjdzie . mam ich trzy wiec jesli sie uszkodzi ( juz tak raz sie stalo ) to dokupie rezerwoey

  Dziekuje wszystkim za porady i pomoc

  Wosiek
 • #29
  pawelr98
  Level 39  
  Mógłby kolega także rozważyć po prostu zastosowanie transformatorów w celu dopasowania napięcia dla tego silnika.
  Troszkę by ułatwiło kwestie końcówek mocy, które nie musiałyby być zasilane "wysokim" napięciem.
 • #30
  bratHanki
  Level 28  
  O końcówce mocy pracującej na transformator podwyższający napisałem w #9 ale kol. wosiekpl wogóle się do tego nie odniósł.