Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] odbiór darmowego wifi co byłoby najlepsze

adas1891 13 Jan 2022 06:56 663 20
Computer Controls
 • #1
  adas1891
  Level 5  
  Witam
  Zastanawiam się nad kupnem jakiegoś urządzenia do odbioru Wifi i Internetu np w trasie lub gdzieś gdzie jest dostęp do darmowego Wifi ale też chodzi i o regularny dostęp.
  Jakie urządzenie radzicie mi kupić telefon smartfon tablet czy coś innego? liczy się dla mnie budżet i trwałość obecnie korzystam ze starego samsunga który ma 8 lat i jest na kartę, i on może się łączyć z Internetem ale to jest oczywiście bezużyteczna funkcja bo na takim telefonie po prostu Internet nie chodzi.
  Co mi radzicie kupić, dodam że nie mam zamiaru pakować się w żadne umowy czy abonamenty bo to są po prostu oszuści w tej telefonii a ja też jestem trochę dinozaurowaty i mi potrzebne jest tanie praktyczne rozwiązanie.
  zastanawiałem się nad jakimś tabletem tylko jeszcze nie do konca rozumiem zasadę działania takiego urządzenia jak ono łączyłoby się z darmową siecią wifi
  czy do takich urządzen da się np włożyć kartę sim i korzystać jak z telefonu?
  jak ktoś mógłby przesłać linki do artykułu jak to działa żebym mógł się doszkolić to dziękuję i oczywiście poradzić mi.
 • Computer Controls
 • #2
  matek451
  Level 43  
  Darmowe z reguły ogranicza cię do konkretnej lokalizacji, w trasie nie skorzystasz a regularny dostęp u siebie wymaga hot spota pod nosem. No i na jakiej podstawie osąd ze internet mobilny dostarczają oszuści? Nie trzeba mieć abonamentu aby korzystać z mobilnego LTEb, 100GB na m-c, 4-5 zł to raczej nie jest wielka suma , no i na pre-paidzie bez umowy. Można korzystać na czym się chce, wystarczy nawet routerek MIfI za 50 zł.
 • Computer Controls
 • #3
  Mobali
  Level 40  
  Antena panelowa lub kierunkowa z kartą USB. Całość sprawdza się dość dobrze pod warunkiem, że znajdziesz lokalizację w której darmowy net po wifi jest realny do złapania.
 • #4
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Sądząc po Twoim poście, to Ty nie potrzebujesz darmowego WiFi, które jest mocno niepraktyczne tylko ofert dostępu do sieci mobilnej, która na terenie Polski jest znacznie lepszym wyborem. Oczywiście jeśli masz zamiar korzystać poza granicami Polski, a szczególnie Unii Europejskiej, to wtedy dopiero można myśleć o WiFi.
  Pytania:
  Gdzie korzystasz - Polska, Unia, poza Unią?
  Ile danych potrzebujesz (jak intensywnie korzystasz z dostępu do Internetu)?
  Czy to ma być dostępne w wielu miejscach (np nawigacja w trasie), czy tylko okazjonalnie, (np na postoju na parkingu przy stacji paliw)?
  Czy już posiadasz jakiś telefon, tablet? Jaki?
  Czy już posiadasz usługę telefoniczną? Na abonament, czy na kartę? Jaka taryfa?
 • #5
  adas1891
  Level 5  
  okej doprecyzuję bo może za bardzo skupiłem się na Internecie
  potrzebuję czegoś żeby mi odbierało internet tak jak na karcie sim telefon mi odbiera tylko że nie mogę na nim oczywiście nic zrobić. Potrzebuję urządzenia na którym mógłbym np sprawdzić pocztę lub pozyskać jakąś informację co najwyżej - przeczytać coś w gazecie internetowej. nic więcej żadnych filmów itp nic wielkiego minimalnie co najwyżej jakiś plik muzyczny ściągnąć itp i taki Internet z karty chyba byłby wystarczający i uzupełniany np darmowym wifi - żeby była możliwość je odbierać
  tak sobie kombinuję nie wiem czy dobrze i ekonomicznie?
  nie jestem niestety w temacie jak macie gdzieś jakieś artykuły branżowe lub popularnonaukowe to chętnie bym przeczytał jak to wszystko działa.
  Dziękuję za odpowiedzi wstępnie przeglądałem jakieś tablety na allegro.

  Jeszcze chciałbym dopytać o opcję anteny z kartą usb - o jaką antenę chodzi i o jaką kartę? Jaka musiałaby być maksymalna odległość od punktu darmowego Wifi żeby taki Internet chodził?(czy mogę prosić o jakieś artykuły branżowe na ten temat)
 • #6
  Dziarski Hank
  Level 33  
  I będziesz polegał na tym, czy znajdziesz ten darmowy ogólnodostępny hot-spot czy nie? One wcale nie są tak ogólnodostępne. Prywatne sieci w 99,9% są szyfrowane WPA2. Czasy otwartych ogólnodostępnych spotów minęły jakieś 15-20 lat temu. Zostają sieci w jakichś instytucjach i sklepach. Wątpliwe jest ich bezpieczeństwo, szybkość i zasięg. Kup sobie najtańszy starter pre-paid i najtańszy pakiet internetu. Będziesz miał dostęp zawsze i wszędzie.
 • Helpful post
  #7
  palmus
  Level 33  
  Wszystkie problemy autora tematu rozwiązuje albo smartfon albo tablet( chce czytać wiadomości), większy ekran, większy komfort czytania, mniejszy komfort noszenia. To musi sam zdecydować.O darmowym necie w każdej lokalizacji zapomnij.Czyli smartfon/tablet oraz pakiet max 1GB wystarczy.
 • Helpful post
  #8
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  O tym darmowym WiFi to zapomnij w takim razie. Punkty otwarte to może jeden na kilkadziesiąt kilometrów, ewentualnie w restauracji lub tym podobnym obiekcie. Ale chyba nie będziesz chodził kupować przekąskę żeby z WiFi skorzystać.
  Twój problem rozwiąże niedrogi tablet z LTE oraz karta SIM. Jako niedrogi tablet możesz patrzeć za Lenovo TAB 10 gen 2 LTE, albo coś lepszego to Samsung TAB S6 Lite LTE.
  Kwestię dostępu do Internetu załatwisz kartą Orange FLEX. Przenosisz numer do tego operatora. Jedną kartę SIM masz w telefonie a drugą w tablecie. Koszt to 25zł miesięcznie za 15GB danych, co Tobie powinno w zupełności wystarczyć. Do tego w telefonie masz nielimitowane rozmowy, SMS i MMS. Jakby danych czasem było mało (bo byś sobie jakieś filmy pooglądał), to dopłacasz 5 zł i masz pakiet 30GB.
 • Helpful post
  #10
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  adas1891 wrote:
  Hmm, a jakieś tańsze egzemplarze takie do 500 zł? używki mogą być...


  Nie znajdziesz w tej cenie nic sensownego. Może jakiś stary szmelc ze starym Androidem, na którego już nie ma aplikacji, albo z uszkodzoną baterią, ewentualnie tak marnym procesorem, że normalne użytkowanie to katorga. Może jeszcze jakieś totalne noname chińskie marki, bez żadnego wsparcia i części zamiennych.
  Za 800zł znajdziesz jakieś w miarę sensowne tablety z ekranem do 7 cali, ale to dla Ciebie będzie za małe do czytania (taki trochę większy telefon). Za jaki taki tablet 10 cali z LTE trzeba dać minimum 900-1000zł.
  Są dużo tańsze i dobrze wyposażone Huawei, ale... nie obsługują większości europejskich aplikacji ze względu na sankcje, więc są totalnie nieużywalne (dlatego takie tanie).
 • #11
  Mobali
  Level 40  
  Wręcz przeciwnie - do odbierania internetu zupełnie wystarczy używany LARK, którego dostaniesz w kwocie 100-200zł. Co do karty od Orange zgadzam się, bo w tej chwili nie ma prostszej i bardziej korzystnej oferty. Ale jeśli prędkość nie jest istotna i nie potrzebujesz sporej ilości danych są jeszcze do rozważenia są karty od AERO2.
 • #12
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Mobali wrote:
  do odbierania internetu zupełnie wystarczy używany LARK,

  Tablet z Androidem i 1GB RAM (kiedy tyle potrzebuje sam system do uruchomienia). Nie wyobrażam sobie otwarcia i nawet niekomfortowego, ale jakiegokolwiek przeglądania Internetu, jeszcze na 7" ekranie. Już nie mówię o uruchomieniu jakiegokolwiek filmu z YT. To się nawet nie nadaje dla dzieci do zabawy.
 • #14
  adas1891
  Level 5  
  o co chodzi z tą kartą Aero2 - wiem że aero to był jakiś darmowy Internet... co do przeglądania Internetu nie zagalopowujmy się - nie jestem jak dzisiejsze dzieci młodzież czy też i dorośli - z nosem cały czas w telefonie. Ja z tego korzystam wtedy kiedy muszę a tak to se leży i tyle przez większość czasu - nie musi wszystko działać na tiptop i tak nie będę z tego korzystał jakoś często,(raczej jednak rzadko) a strony żeby mi się włączały to np wikipedia jakieś strony motoryzacyjne informacyjne poczta(to ważne żebym mógł ją sprawdzić) może google map z takich rzeczy. nic więcej i wcale nie za często. na jakiś umiarkowany dyskomfort jestem w stanie się zgodzić. zresztą 1000 zł to znowu nie majątek więc pewnie wybiorę tę opcję ale jak macie inne propozycje to chętnie posłucham. you tube nie jest mi potrzebne nie musi działać...

  Chciałem dopytać o to 3g - mój telefon (stary Samsung) ma to 3g (pisze takie 3g w rogu ekranika jak kliknę na połącz) i potrafi się łączyć z Internetem więc chyba to 3g dalej działa jakoś może nie za dobrze ale działa?
 • Helpful post
  #15
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Z Aero2 to właśnie chodzi o ten bezpłatny dostęp do Internetu. 3G to sieć trzeciej generacji (inaczej UMTS-HSPA). Powoli już umiera, operatorzy sukcesywnie przenoszą zasoby radiowe do sieci 4G (za wyjątkiem Plusa). 4G to sieć czwartej generacji (inaczej LTE). W Aero2 w sieci 3G prędkość połączenia to 512kbps, czyli obecnie nieużywalne rozwiązanie. W sieci LTE prędkość wynosi 1Mbps, czyli do użycia w awaryjnych wypadkach. Ja bym nerwicy dostał, jak bym tak korzystał z sieci, ale może ktoś inny- kto wie. Poza tym jest tam denerwujące przerywanie połączenia co godzinę i musisz wpisywać wtedy kod captcha. Moim zadaniem lepiej mieć numer telefoniczny przeniesiony do Orange Flex a wtedy kartę do tabletu też masz za darmo i prędkości normalne. Można też kombinować z kartami Play, ale wtedy co miesiąc nowa karta za 5zł i jej wymiana w tabecie (co w takim urządzeniu może po którymś razie np uszkodzić styki zlacz)
 • Helpful post
  #16
  Mobali
  Level 40  
  adas1891 wrote:
  ...więc chyba to 3g dalej działa jakoś może nie za dobrze ale działa?
  Pewnie,że działa. I zupełnie wystarczy do okazjonalnego skorzystania z sieci poza domem, sprawdzenia poczty, itp. Jednym wystarcza, inni potrzebują więcej. Musisz sam określić.
  IC_Current wrote:
  Ja bym nerwicy dostał, jak bym tak korzystał z sieci, ale może ktoś inny- kto wie. Poza tym jest tam denerwujące przerywanie połączenia co godzinę i musisz wpisywać wtedy kod captcha.
  Z tego co mi wiadomo, kod trzeba wpisywać znacznie częściej, niż co godzinę. Podobnie zresztą jest z wieloma punkami dostępowymi, gdzie jednorazowa sesja dostępowa jest ważna z reguły tylko pół godziny. Ale być może komuś wystarczą takie warunki? Poza tym w AERO2 można wykupić dostęp z większą prędkością i bez przerywnika w postaci kodów captcha.
  IC_Current wrote:
  Moim zadaniem lepiej mieć numer telefoniczny przeniesiony do Orange Flex a wtedy kartę do tabletu też masz za darmo i prędkości normalne.
  To bardzo dobra oferta i chyba jedna z najkorzystniejszych obecnie. Za to ofertę Play odradzam - wymiana kart jest strasznie upierdliwa, szczególnie w urządzeniach z trudniejszym dostępem do karty (jak moje). A uwaga o możliwym uszkodzeniu styków jak najbardziej na miejscu. A nawet jak się nie uszkodzi, to na pewno istotnie skraca się żywotność tych delikatnych elementów.
 • #17
  adas1891
  Level 5  
  okej dziękuję za odpowiedzi. może jeszcze dopytam o tą tanią opcję pozostania w 3g - jakie urządzenia proponujecie mi w tym przedziale? być może najpierw kupię sobie właśnie to do 3g tansze i jak będzie działało w miarę - zostawię jak nie - kupię tablet jak proponujecie.
 • #18
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Żadnych tanich ja nie proponuję, bo po prostu wyrzucasz swoje pieniądze. Moja babcia mówiła, że dziada nie stać na dziadostwo. W urządzeniach elektronicznych jest coś takiego jak certyfikaty centrów CA. Jeśli urządzenie jest stare, to te certyfikaty nie są już aktualizowane i żadna strona Ci się nie otworzy. Tak średnio 10 lat po produkcji już żadna firma nie aktualizuje certyfikatów w starych sprzętach. W "tanich" Cinczykach okres wsparci jest jeszcze krótszy. Kupisz śmieć a za rok go wyrzucisz bo nic nie działa w Internecie.
  Jak chcesz trochę przyoszczedzić to możesz jeszcze zrobić inaczej:
  Kupujesz
  1-przenośny router MiFi za ok 200zł (wielkości paczki papierosów)
  2-tablet bez modemu
  W przypadku tabletów bez modemu wybór jest większy w kwestii używek.

  Jak chcesz to Ci nagram jak działa Internet na takim starym urządzeniu i wyśle na prive, to sam zobaczysz czy warto tracić 200zł.
 • #19
  adas1891
  Level 5  
  Dobrze może jeszcze pytanie z dziedziny naiwnego konsumenta w jakie marki tabletów powinienem celować i na jakie ich parametry patrzeć głównie (modem itp) ktoś mi coś mówił że u nich wszystkich lubią się psuć monitorki te bezklawiaturowe do wodzenia. może jakiś tablet z klawiaturą analogową, taki "składak" czy to dobry wybór jest?
 • #20
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  adas1891 wrote:
  w jakie marki tabletów powinienem celować

  Powiemy Ci w co nie celować - żadna marka nie posiadająca usług Google (głównie Huawei) bo nie działa dużo europejskich programów.
  Nie kupuj też całkiem noname produktów, bo potem producenci porzucają sprzęt i go nie aktualizują. Taki tablet po czterech, pięciu latach od zakupu przestaje działać ze względu na brak kompatybilnych programów ze starym Androidem. W tabletach najdłużej aktualizacje wydaje chyba Samsung.
  adas1891 wrote:
  coś mówił że u nich wszystkich lubią się psuć monitorki te bezklawiaturowe do wodzenia. może jakiś tablet z klawiaturą analogową

  Przecież korzystając z Internetu musisz dotykać ekranu. Nie da się tego robić klawiaturą. Poza tym dotyk i ekran psuje się często, ale nie same z siebie tylko dlatego że użytkownik upuści tablet i rozbije, ewentualnie ktoś kupuje najtańszy szmelc jaki się da. Jak będziesz dużo pisał to w razie potrzeby kupisz sobie klawiaturkę Bluetooth i podłączysz do każdego urządzenia.
  Co do wyposażenia. Tak na absolutne minimum:
  RAM -3GB i ani trochę mniej. Optymalnie 4GB.
  Pamięć masowa - Optymalnie 64GB
  Procesor - dowolny producent, 8 rdzeni Cortex minimum A52, z taktowaniem minimum 1,8GHz. Szczegóły procesora znajdziesz wpisując w google "model_procesora spec" a jaki tablet ma procesor "model_tabletu spec).
  Ekran dla ciebie będzie optymalny ok 10 cali
  Modem LTE jakiś podstawowy. Kategoria modemu minimum 4, optymalnie 6 lub więcej.