Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grafen może zastąpić metale ziem rzadkich w ekranach smartfonów

ghost666 13 Jan 2022 11:03 591 2
Termopasty
 • Grafen może zastąpić metale ziem rzadkich w ekranach smartfonów
  Naukowcy z firmy Paragraf i Queen Mary University of London zaprezentowali organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED) wyprodukowane z jednowarstwową anodą grafenową, zastępującą warstwę ITO (przewodząca, przeźroczysta warstwa z tlenku cyny indu). Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Advanced Optical Materials.

  Ind jest jednym z dziewięciu najrzadszych pierwiastków w skorupie ziemskiej i znajduje się na liście materiałów krytycznych UE. Jest jednak szeroko stosowany, głównie w postaci przewodzącego tlenku (ITO) i stanowi kluczową część ekranów dotykowych w naszych telefonach komórkowych i komputerach. W większości domów znajdziemy wiele przedmiotów zawierających ind, który jest używany między innymi w telewizorach, panelach słonecznych, a także w światłach LED i in.

  Finansowane w Wielkiej Brytanii badania spółki Innovate otwierają drzwi do radykalnej zmiany potencjału zaawansowanych technologicznie urządzeń przyszłości poprzez usunięcie ograniczającego składnika, indu. Profesor Colin Humphreys z Queen Mary i Paragraf mówi: "Ze względu na jego znaczenie i niedobór podjęto wiele prób zastąpienia ITO, ale do tej pory nie znaleziono żadnego materiału o porównywalnych parametrach w urządzeniu elektronicznym lub optycznym”.

  "Nasz artykuł jest pierwszym na świecie, który pokazuje, że grafen może zastąpić ITO w urządzeniu elektronicznym/optycznym. Wykazaliśmy, że grafenowe OLEDy mają identyczne parametry jak wykorzystujące ITO OLEDy. ITO-OLEDy są szeroko stosowane jako elementy ekranów dotykowych w naszych telefonach komórkowych".

  Grafen to pojedyncza warstwa atomów węgla. Węgiel występuje na Ziemi bardzo obficie i w przeciwieństwie do indu jest materiałem trwałym. Kiedy został odkryty, otrzymywano go w postaci małych płatków, grafen został nazwany cudownym materiałem ze względu na jego niesamowite właściwości. Jednak firmy takie jak IBM, Intel i Samsung nie były w stanie dotychczasowo skalować wytwarzania grafenu, aby mógł być stosowany w urządzeniach elektronicznych. Paragraf opracował nowy sposób wytwarzania grafenu wielkopowierzchniowego odpowiedniego dla takich urządzeń.

  Źródło: https://phys.org/news/2022-01-graphene-rare-metal-mobile-screens.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10783 posts with rating 9163, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Termopasty
 • #2
  Sofeicz
  Level 18  
  Quote:
  ITO (przewodząca, przeźroczysta warstwa z tlenku cyny indu)


  Dla porządku - rzeczony ITO, to tlenek cynowo-indowy.

  PS. A ponadto drobny szczegół, ind nie jest metalem ziem rzadkich.
  Do nich należą dwa skandowce (skand i itr) oraz wszystkie lantanowce (lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet).
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  Sofeicz wrote:
  Quote:
  ITO (przewodząca, przeźroczysta warstwa z tlenku cyny indu)


  Dla porządku - rzeczony ITO, to tlenek cynowo-indowy.


  Spotkałem się z oboma tłumaczeniami, ale nie jestem chemikiem, więc nie rozsądzę.