Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ograniczenie mocy z PV do falownika - przewymiarowanie PV

kadexorek 13 Jan 2022 11:32 498 15
 • #1
  kadexorek
  Level 5  
  Zapewne niejedna osoba myślała jak rozwiązać ten problem...

  Mianowicie: falownik posiada parametr "Maximum PV Array Power = np. 3000W", czyli do falownika do wejścia PV nie można podłączyć większej mocy niż 3000W. Oczywiście można stosować różne konfiguracje, łączyć równolegle, szeregowo, ale suma sumarum liczba paneli i moc będzie taka sama i powinna nie większa niż 3000W.  I teraz rodzi się pytanie: hipotetycznie w lato z naszych paneli o mocy pW = 3000W "wyciągamy" te 3000W, natomiast w pochmurne dni wyciągamy (hipotetycznie) ledwo 200-300W. Daleko więc w pochmurne dni do przekroczenia maksymalnej mocy wejścia PV w falowniku.

  Zastanawiam się czy ktoś rozwiązywał ten problem ograniczenia mocy podłączanych PV przez jakiś /ogranicznik mocy/ lub inne rozwiązanie. Do czego zmierzam? Chciałbym do falownika z max mocą wejściową PV np. 3000W podłączyć panele o mocy np. 6kW. W lato ogranicznik mocy redukowałby nadwyżkę 3000W i "dostarczał" do wejścia falownika tylko dopuszczalne 3000W, natomiast w pochmurne dni zamiast 200-300W miałby 2x więcej tj. 400-600W i ogranicznik przepuszczałby wtedy całą moc.

  Co o tym sądziecie, dzięki za pomoc i naukę w temacie.
 • #2
  ignac80
  Level 16  
  Nie wiem po co w ogóle podają max moc paneli. Falownik powinien sam sobie pobierać tyle ile może maksymalnie. Ograniczeniem może być prąd wejściowy falownika , po jego przekroczeniu może zostać uszkodzony falownik.
  Z drugiej strony falowniki przeważnie są te same np 3-6 kW tylko jest zablokowany na większą moc więc prąd wejściowy nie powinien nic uszkodzić w 3 czy 4 kW-owym.
  Jeżeli falownik ma prąd maksymalny wejściowy 10 A i jak bym ograniczył ten prąd do właśnie tej wielkości to przecież by on nie wiedział jaką ma podłączoną moc paneli.
  Ja mam falownik 4 kW a paneli 4,8 kWp i kiedyś jak obserwowałem to jak w chłodny dzień wyszło słoneczko z za chmury to chwilową moc pokazał 5,5 kW . Jest pewnie przygotowany na impulsy chwilowe większej mocy bo w niektórych sytuacjach mógł by się uszkodzić. Przecież panele mogą być zamontowane w lepszych warunkach niż polskie. Wysoko w górach niedaleko równika gdzie temperatura jest dużo poniżej zera a atmosfera bardzo rzadka w dodatku wokół słoneczka białe chmury które jeszcze zwiększają nasłonecznienie.
  Może ta moc paneli jest tylko podana po to aby wykorzystać optymalnie falownik a przy większej mocy zwiększały by się straty przez obcinanie mocy.
 • #3
  kadexorek
  Level 5  
  Jeżeli tak jest, że te moce są podawane jako wartość maksymalnie przyjmowanej mocy to dobrze jakby to ktoś potwierdził. Dla większości falowników chińczyków z Aliexpress jest podawany parametr "Maximum PV Array Power". Czy ktoś się orientuje co może się stać po jego przekroczeniu? Teoretycznie podajemy jakieś dopuszczalne napięcie z zakresu regulatora ładowania np. PWM ~30-40V DC, MPPT ~120-300V DC z PV. Moc paneli chyba nie ma znaczenia, bo prąd jest pobierany taki jaka będzie rezystancja układu pobierającego energię.

  Jednakże moja wiedza jest mocno ograniczona i dobrze jakby ktoś doświadczony to wytłumaczył i potwierdził, że przekroczenie "Maximum PV Array Power" przy zachowaniu dopuszczalnego napięcia dla regulatora ładowania niczego nie uszkodzi.
 • #4
  MichałS
  Level 27  
  kadexorek wrote:
  ...W lato ogranicznik mocy redukowałby nadwyżkę 3000W i "dostarczał" do wejścia falownika tylko dopuszczalne 3000W, natomiast w pochmurne dni zamiast 200-300W miałby 2x więcej tj. 400-600W i ogranicznik przepuszczałby wtedy całą moc...

  Jak sobie wyobrażasz rozpraszanie 3 kW? Przy długim i słonecznym dniu taka moc wystarczy do zagotowania 200l wody.
 • #5
  krawietz
  Level 11  
  Po za "Maximum PV Array Power" masz podany maksymalny prąd i napięcie na wejściu. Osobiście uważam, że ten pierwszy parametr daje informację ile falownik może pobrać z tego stringu i nic po za tym. Jak prądu i napięcia nie przekroczysz (policzyć trzeba dla odpowiednich temperatur w zimie) to nic się nie stanie bo niby jak?
  Inna sprawa to kwestia odbioru energii z paneli w sumie nie wiem co będzie przy pełnym nasłonecznieniu gdy falownik zechce pobrać tylko połowę mocy? Panel się będzie grzać?

  Krawiec
 • #6
  kadexorek
  Level 5  
  A co się dzieje z panelem, który postawimy na dach i nie podłączymy do niczego? Chyba nic, po prostu w krzemie się produkuje napięcie, nie ma przepływu, więc nie ma mocy i grzania.

  krawietz wrote:
  Po za "Maximum PV Array Power" masz podany maksymalny prąd i napięcie na wejściu.

  Tak, ale jeżeli dołożysz np. do 10 paneli które mają pW = 2000W jeszcze kolejne 10 równolegle to nie zwiekszysz napięcia. Równolegle zsumuje się maksymalny prąd. Tylko czy falownik ograniczy to do takiego amperażu jaki może maksymalnie przyjąć, biorą pod uwagę aktualne napięcie?
 • #7
  krawietz
  Level 11  
  kadexorek wrote:
  Tak, ale jeżeli dołożysz np. do 10 paneli które mają pW = 2000W jeszcze kolejne 10 równolegle to nie zwiekszysz napięcia. Równolegle zsumuje się maksymalny prąd. Tylko czy falownik ograniczy to do takiego amperażu jaki może maksymalnie przyjąć?


  A dlaczego równolegle? Jak dołożysz szeregowo to nie zwiększysz prądu... i jak tym dołożeniem nie przekroczysz napięcia max na wejściu to nie powinno być problemu.
  Oczywiście kwestia parametrów paneli. Trzeba by to policzyć dla konkretnego przypadku.

  Krawietz
 • #8
  kadexorek
  Level 5  
  krawietz wrote:
  A dlaczego równolegle? Jak dołożysz szeregowo to nie zwiększysz prądu...


  Wtedy zwiększysz napięcie. Prąd determinuje napięcie i rezystancja odbiornika. Dlatego łączenie równoległe nie zwiększy napięcia. Więc jesteśmy "bezpieczni".

  Inaczej mówiąc: 30-40V DC dotkniesz palcem zawsze, nawet jak będzie tak połączone 1000 paneli o mocy 10kW. Jeżeli połączysz je szeregowo to lepiej ręki nie zbliżaj do MC4.
 • #9
  krawietz
  Level 11  
  kadexorek wrote:
  krawietz wrote:
  A dlaczego równolegle? Jak dołożysz szeregowo to nie zwiększysz prądu...


  Wtedy zwiększys[film=450.370]z napięcie. Prąd determinuje napięcie i rezystancja odbiornika. Dlatego łączenie równoległe nie zwiększy napięcia. Więc jesteśmy "bezpieczni".
  [/film]
  Inaczej mówiąc: 30-40V DC dotkniesz palcem zawsze, nawet jak będzie tak połączone 1000 paneli o mocy 10kW. Jeżeli połączysz je szeregowo to lepiej ręki nie zbliżaj do MC4.


  Ale panele generalnie łączymy szeregowo... większość falowników potrzebuje dużo większego napięcia niż 40V aby wystartować, a prąd wejściowy mają ograniczony do kilkunastu amperów (te do użytku "domowego").

  Krawietz
 • #10
  kadexorek
  Level 5  
  krawietz wrote:
  Ale panele generalnie łączymy szeregowo...


  Ja mam na myśli falowniki hybrydowe z regulatorami ładowania do AKU. Spora ilość ma regulatory PWM, które wymagają niskiego napięcia właśnie rzędu 30-40V, aby móc pracować najbardziej efektywnie. Wyższych napięć 120-300V DC potrzebują takie, które mają regulatory ładowania MPPT.

  To jednakże nie zmienia tego co napisałem wyżej, ważniejsze jest zachowanie odpowiedniego napięcia, jego podwyższanie zmusza do odbioru większej mocy przez odbiornik, który może się spalić.
 • #11
  rokbok
  Level 29  
  kadexorek wrote:
  Zastanawiam się czy ktoś rozwiązywał ten problem ograniczenia mocy podłączanych PV


  Tak, rozwiązał sam falownik, będzie obcinał to co jest za dużo, ważniejsze jest nie przekraczanie napięcia i prądu.
 • #12
  kadexorek
  Level 5  
  rokbok wrote:
  ważniejsze jest nie przekraczanie napięcia i prądu


  Rozumiem, żeby nie przekraczać napięcia na PV, ale co to znaczy nie przekraczać prądu?
 • #13
  krawietz
  Level 11  
  kadexorek wrote:
  rokbok wrote:
  ważniejsze jest nie przekraczanie napięcia i prądu


  Rozumiem, żeby nie przekraczać napięcia na PV, ale co to znaczy nie przekraczać prądu?


  Każdy panel ma podany jakiś prąd przy mocy maksymalnej, tak samo jak każdy falownik ma podany maksymalny prąd wejściowy.
  Ja bym nie ryzykował podłączenia paneli niezależnie szeregowo czy równolegle, do falownika gdzie dopuszczalny maksymalny prąd wejściowy jest niższy niż to co może być generowane z paneli.

  Krawietz
 • #14
  rafbid
  Level 33  
  Nie widzę sensu ekonomicznego, aby instalować dodatkowe panele i wykorzystać z 10% ich mocy. Lepiej żeby były podłączone na stałe pod falownik. Sam mam falownik 3kW i 3,78kW w panelach. Jak falownik nie jest w stanie przerobić mocy paneli to po prostu ogranicza moc. Są dni że falownik przez kilka godzin pracuje z mocą 101% swojej mocy maksymalnej. Jak nie przekroczysz max napięcia i max prądu to moc paneli może być przewymiarowana. Fronius w niektórych seriach falowników dopuszcza ich przewymiarowanie o 100%
 • #15
  rokbok
  Level 29  
  kadexorek wrote:
  ale co to znaczy nie przekraczać prądu?


  Prąd to natężenie, czyli ampery, jeżeli panele PV mają w specyfikacji podane np. prąd 9,65 A, a falownik max prąd wejściowy 11 A to przy połączeniu szeregowym paneli będzie wszystko ok, prąd (A) się nie sumuje, ale jak połączysz dwa stringi ze sobą równolegle to prąd się zsumuje i będzie już 19,3 A, a tego falownik może nie przetrawić ;).
  Oczywiście podane wartości są przykładowe, prawdę Ci powiedzą karty katalogowe paneli i falownika.
 • #16
  AT PRO
  Level 17  
  Co do zasady jest tak.
  Przy przekroczeniu maksymalnej mocy falownika jaką przetwarza, obcina nadwyżkę. Przy przekroczeniu napięcia dopuszczalnego w danym modelu falownika na tyle są mądre, że wyłączy się a nie od razu uszkadza. Dzieje się to zazwyczaj przy starcie gdy falownik sprawdza napięcie bez obciążenia.
  Gdy nasłonecznienie powoduje przekroczenie amperażu falownik albo się wyłączy albo obniży ampery a podniesie napięcie utrzymując moc, to dzieje się tylko przy największym nasłonecznieniu przy starcie nigdy nie będzie maksymalnego amperażu z paneli.
  Zaobserwowałem latem gdy z paneli katalogowo około 10 A falownik osiągał ponad 11 A. Powyższe przetestowane na Froniusie i Sofarze.