Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pełny ekran w Win XP - program DOS Subiekt 4

04 Lis 2005 00:01 38002 17
  • Poziom 16  
    Jak w temacie. Jak zrobic aby program jak wyżej działał na pełnym ekranie. Nie pomaga w ustwieniach na pełny ekran - ponieważ program się wywala. Powiększnie czcionek też niewiele daje - może inny sposób.
  • Poziom 19  
    Nie wiem jak subiekt, ale większość programów dosowych działa na pełnym ekranie przy takich ustawieniach:
    we właściwościach skrótu
    - w zakładce "Opcje " w sekcji "Opcje wyświetlania" zaznaczone "Pełny ekran"
    - w zakladce "Układ" ustawiony "Rozmiar bufora ekranu" na: Szerokość:80 i Wysokość:25
  • Poziom 40  
    dodatkowo możesz też wejść we właściwości okna dosowego prawoklikiem myszki na górnym z regóły niebieskim pasku okna (uruchomionego dosowego programu).
    Tam ustawić pełny ekran i dać OK system powinien zapytać czy tak ma być na stałe (czy zmienić skrót) czy to tylko jednorazowo
  • Poziom 11  
    Nie wystarczy Alt+Enter? jak w każdym DOSowym programie?
  • Poziom 12  
    Ja robie zawsze batcha uruchamiającego a w nim:

Code:

mode con: cols=25 lines=80
  • Poziom 2  
    Dla wszystkich których dotyczy problem z uruchamianiem programów dosowych na pełnym ekranie pod XP mogę powiedzieć, że wina leży po stronie sterowników do karty graficznej - miałem wcześniej wczytane oryginalne sterowniki asusa do X1550 i żadne ustawienia typu mode con cols=25 lines=80, emulacje xp9x i podobne nie działały) pomogła instalacja Ati Catalysta - problem zniknął i teraz mogę cieszyć się dużym, czytelnym ekranem Rachmistrza 4 Euro.

/Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    apollo78 napisał:
    Dla wszystkich których dotyczy problem z uruchamianiem programów dosowych na pełnym ekranie pod XP mogę powiedzieć, że wina leży po stronie sterowników do karty graficznej - miałem wcześniej wczytane oryginalne sterowniki asusa do X1550 i żadne ustawienia typu mode con cols=25 lines=80, emulacje xp9x i podobne nie działały) pomogła instalacja Ati Catalysta - problem zniknął i teraz mogę cieszyć się dużym, czytelnym ekranem Rachmistrza 4 Euro.

/Pozdrawiam

Witam, z góry przepraszam że się dołączam ale mam podobny problem z programem DOSowym. Mam monitor LCD panorama, kartę graficzną NVidia GeForce 9500 GT, Windows XP Home i pewien stary program DOSowy (Gospodarka Magazynowa). Problem polega na tym że gdy uruchamiam aplikację spod Windowsa program otwiera się okienkowo jak i pełnoekranowo (ALT+Enter) NIE ma polskich czcionek :-( Próbowałem utworzyć skrót na pulpicie i tam zaznaczać (pełny ekran), przestawiać czcionki itd. - niestety efekty były 2.
    Pierwszy to - na monitorze czarno,
    Drugi to - brak polskich czcionek.
    Tak dla porównania wrzuciłem ten program DOSowy do swojego komputera z podobnym sprzętem (inny monitor jeszcze CRT) i tu o dziwo w trybie okienkowym był znów brak polskich czcionek ale gdy wziąłem po przez ALT+Enter na pełny ekran polskie czcionki były.
    Chyba jest to problem właśnie z monitorem a dokładnie z buforowaniem. Nie wiem. Brak mi już pomysłów.
    Próbowałem odpalić tą aplikację po przez D-Fend który ma DOSBOXa, wszystko by było git gdyby nie to że nie ma tam obsługi drukarki LPT tylko COM. Niby po dłuższym dłubaniu w programie D-Fend znalazłem drukarkę i zaznaczyłem emulację na włączoną - drukarka mimo to nawet nie drgnęła a program pokazał informację "drukarka niepodłączona".
    Brak mi sił. Bardzo proszę o pomoc, może ktoś miał już podobną sytuację.

Pozdrawiam.

Czy nikt naprawdę mi nie pomoże :?:
  • Poziom 22  
    Może to zadziała:
    utwórz skrót do s4.bat
    - właściwości:
    (.) Pełen ekran (zaznaczasz)
    czcionka 10x18
    układ:
    szer. 80
    wys. 25
    - rozmiar okna:
    szer. 80
    wys. 25
    - pozycja okna 0 0
    - uruchom w trybie zgodności windows 2000
    Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    lolo56 napisał:
    Może to zadziała:
    utwórz skrót do s4.bat
    - właściwości:
    czcionka 10x18
    układ:
    szer. 80
    wys. 25
    - rozmiar okna:
    szer. 80
    wys. 25
    - pozycja okna 0 0
    Pozdrawiam

Chodzi o czcionkę a nie o wielkość ekranu lub okna.
    Dołączam się - jakby ktoś miał sposób na zmianę czcionki przy pełnym ekranie byłoby miło (zaznaczam że w okienku czcionka jest poprawna a na pełnym ekranie krzaczki)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    lolo56 napisał:
    Może to zadziała:
    utwórz skrót do s4.bat
    - właściwości:
    czcionka 10x18
    układ:
    szer. 80
    wys. 25
    - rozmiar okna:
    szer. 80
    wys. 25
    - pozycja okna 0 0
    Pozdrawiam

No niestety pokazał się komunikat:
    CS:0000 IP:0077 OP:f0 37 05 10 02 Wybierz przycisk "Zamknij", aby zakończyć działanie aplikacji.

Dzięki lolo56 za zainteresowanie się. Może jeszcze jakiś pomysł :?: Czekam.
  • Poziom 22  
    Też miałem z tym problem u znajomego nie pamiętam bo to było bardzo dawno, ale subiekt4 wyświetlał się na pełnym ekranie pod windowsem xp he.
    Przypominam sobie jeszcze jeden sposób:
    - utwórz plik tekstowy w nim podaj ścieżkę do subiekta,
    przenieś go na pulpit i nazwij go subiekt i zmień mu rozszerzenie na .bat,
    i we właściwościach poustawiaj te parametry co podałem wyżej. Może teraz zadziała?
    Tylko pamiętam tyle, że długo nad tym siedziałem ale to działało.
  • Poziom 40  
    yonnie napisał:

Problem leży w obsłudze standardu kodowania. Być może ten dosowy program wymaga Mazovii, a XP nie obsługuje tego standardu poprawnie w oknie dosowym pełnoekranowym.

Właśnie poszukuje czegoś co wymusi na Xp zmianę strony kodowej.

Cytat:
    Spróbuj zmienić kodowanie na Latin2 w programie. Poszukaj opcji - system wyświetlania polskich znaków i tam ustaw Latin2.

Dołączyłem sie do tematu bo mam podobny problem ale nie z subiektem. Mam bardzo stary program kadrowy i nie ma takiej możliwości by zmieniać stronę kodową.

Co do ustawień to ustawiłem różne kombinacie we właściwościach bat'a do programu. Wcześniej nie znałem tej opcji:
    W pliku autoexec.nt wpisz:
    SET S4MULTI=ON

jednak i ona nic nie zmienia w moim przypadku.

Dodano po 4 [minuty]:

lolo56 napisał:
    ... i we właściwościach poustawiaj te parametry co podałem wyżej. ...

Wg mnie wogóle nie ruszy w trybie zgodności z Windows 2000
  • Poziom 19  
    yonnie napisał:
    jeśli masz ustawione wyświetlanie w programie na mazovię, to nie ma szansy, by pod XP w trybie pełnoekranowym były prawidłowo wyświetlane polskie znaki, bo XP tego nie obsługuje!

Tu się nie zgodzę - prawidłowe wyświetlanie polskich znaków w programach dosowych możliwe jest wyłącznie w trybie tekstowym (tryb pełnoekranowy pod XP) - a to dlatego, że realizowane jest to przez podmianę generatora znaków bądź to przez samą aplikację, bądź przez rezydentne programy wspomagające np. egapl.
    Dla starych programów dosowych pisanych sztywno w standardzie mazovia używam zawsze takiego batcha:
    Code:
    @echo off

egapl ma +
    keybpl ma +
    rem
    rem     Tu wywołanie programu z ustawioną opcją "Pełny ekran"
    rem
    keybpl re
    egapl re

który przed wywołaniem programu ładuje rezydentną obsługę ekranu i klawiatury.
  • Poziom 19  
    yonnie napisał:
    czy ta metoda pozwala również na wprowadzanie do programów poprawnie zapisanych polskich znaków?

Oczywiście tak.
    Cytat:
    Zachęcam do lektury strony poświęconej używaniu czcionek w standardzie Mazovii w programach pod DOS w systemach Windows 9x, NT/2k/XP

Pisząc o możliwościach uzyskania polskich liter w aplikacjach dosowych miałem na myśli możliwości systemu windows a nie przerabianie fontów na standard mazovia. Ale przecież Polak potrafi :)