Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak "0" w gniazdkach po jednej stronie mieszkania w bloku

kristingogle 13 Jan 2022 18:19 378 8
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
    kristingogle
    Level 2  
    Elektryk sprawdził skrzynkę rozdzielczą oraz wszystkie gniazdka i nie mógł ustalić przyczyny braku "0" w gniazdkach, natomiast zaproponował wyprowadzenie przewodu (chyba "0") ze skrzynki rozdzielczej i połączenie go z jednym z gniazdek bez zera. Czy taki przewód może być w ścianie beton) pod tynkiem czy na zewnątrz ściany pod plastikową listwą. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe i czy będę mogła otrzymać tzw potwierdzenie prawidłowości instalacji elektrycznej tzw pomiary elektryczne przez uprawnionego do wystawienia takiego zaświadczenia elektryka.
  • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
  • Helpful post
    MarcinMarek007
    Level 14  
    To nie ma znaczenia, czy pod tynkiem, czy w listwie na ścianie. Jeśli ma być w ścianie, to koniecznie musi być poprowadzony w rurze (np. peszel), albo musi być to przewód z powłoką zewnętrzną. W listwie natomiast może być zwykły DY.
    Co do prawidłowości tego, to wydaje mi się, że nie ma to znaczenia, że przewód fazowy i neutralny będą doprowadzone do gniazda różnymi drogami, a jeśli będzie to dobrze wykonane, to i pomiary powinny być w porządku.

Ja natomiast obstawałbym za dalszymi poszukiwaniami usterki. Tutaj nie ma filozofii, albo przerwa na przewodzie, albo na styku.
  • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
  • Helpful post
    mczapski
    Level 39  
    kristingogle wrote:
    nie mógł ustalić przyczyny braku "0" w gniazdkach

To chyba żart?
    kristingogle wrote:
    potwierdzenie prawidłowości instalacji elektrycznej tzw pomiary elektryczne przez uprawnionego do wystawienia takiego zaświadczenia elektryka.

Tzn , że przywołany pomysłodawca nie jest takim?
    Można to widzieć różnie ale zapowiada się tzw modernizacja instalacji i nie może być zbyt prosto.
    Czyli też obstawałbym za szukaniem i usunięciem uszkodzenia.

Code: delphi
    Log in, to see the code

Czy to oznacza, że kolega nie mógł stwierdzić w której części instalacji brak połączenia? A że naprawa była skomplikowana to już inna sprawa. I właśnie pisałem o tej nowej linii. Prawo jest tutaj nieco kłopotliwe.
    CYRUS2
    Level 42  
    kristingogle wrote:
    nie mógł ustalić przyczyny braku "0" w gniazdkach
    mczapski wrote:
    To chyba żart?
    To nie jest żart.
    Ja też nie mogłem kilka lat temu znaleźć uszkodzenia.
    (duże mieszkanie)
    Musiałem przeprowadzić do kuchni nowa linie w listwie.
  • Helpful post
    KonradGatek
    Level 26  
    CYRUS2 wrote:
    Ja też nie mogłem kilka lat temu znaleźć uszkodzenia.

Biorę na fuchę!
    kristingogle wrote:
    Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe

W latach 70-tych tak sie robiło: brało się przewód, rozcinało żyły, jedna gdzieś do gniazda z fazą, a duga gdzieś do zera, jakiegokolwiek, może być oświetlenie. Było takie "Y".
    Pozdrawiam.
    mczapski
    Level 39  
    KonradGatek wrote:
    Biorę na fuchę!

Tylko czy spełnisz warunki:
    kristingogle wrote:
    czy będę mogła otrzymać tzw potwierdzenie prawidłowości instalacji elektrycznej tzw pomiary elektryczne przez uprawnionego do wystawienia takiego zaświadczenia elektryka.

Nie znamy mieszkania ale aż się prosi obiekt z lat 60-70 ubiegłego wieku z instalacją dla gniazd w posadzce.
    tyqva
    Level 27  
    MarcinMarek007 wrote:
    ...
    Co do prawidłowości tego, to wydaje mi się, że nie ma to znaczenia, że przewód fazowy i neutralny będą doprowadzone do gniazda różnymi drogami, a jeśli będzie to dobrze wykonane, to i pomiary powinny być w porządku....

Niedobra rada.
    Nie kolego, to ma znaczenie.
    KonradGatek
    Level 26  
    MarcinMarek007 wrote:
    pomiary powinny być w porządku.

Pomiary w porządku: 0,68 oma, izolacja 1,234 Gom. Zmierzone zdalnie.
    To czy jest dobrze?
    MarcinMarek007
    Level 14  
    tyqva wrote:
    MarcinMarek007 wrote:
    ...
    Co do prawidłowości tego, to wydaje mi się, że nie ma to znaczenia, że przewód fazowy i neutralny będą doprowadzone do gniazda różnymi drogami, a jeśli będzie to dobrze wykonane, to i pomiary powinny być w porządku....

Niedobra rada.
    Nie kolego, to ma znaczenie.

A może kolega wyjaśnić, jakiej natury jest to znaczenie? Poza tym, że jakiś konserwator gdzieś w dalekiej przyszłości może zgłupieć widząc jakieś pojedyncze przewody, to nic innego nie przychodzi mi do głowy. Chyba nie chodzi Panu o odziaływanie elektromagnetyczne.

Co do pomiarów, to tak, są w porządku :)