Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Porty w telefonach VOIP - 6 telefonów VOIP łączonych do jeden centrali platan li

pezet40 13 Jan 2022 18:50 237 5
    pezet40
    Level 9  
    Dzień dobry. Mam w jednej lokalizacji 3 telefony VOIP oraz pozostałe 3 telefony które się łączą z różnych lokalizacji do jednej centrali Platan LIbra. W konfiguracji tychże aparatów VOIP zastosowałem te same ustawienia włącznie z portami ponieważ średnio się na tym znam. Komunikacja obecnie jest dwukierunkowa. Pytanie czy tak może być? Nie będą sie wzajemnie zakłócać jeżeli każdy telefon ma wpisany ten sam port lub ten sam zakres portów?

I pytanie numer 2. Czy jeżeli telefon VOIP nie przełącza rozmów to może być to wina konfiguracji samego telefonu czy raczej ustawienia na centrali platan libra? tzn teoretycznie przełącza bo dzwoni telefon trzeci ale po odebraniu nie da się zestawić połączenia pomiędzy dwoma. Jak rozłączam telefon VOIP (GIGASET C530IP) to rozłącza całe połączenie telefoniczne. Proszę o pomoc Pozdrawiam
  • Helpful post
    ostrytomasz
    Level 23  
    pezet40 wrote:
    Mam w jednej lokalizacji 3 telefony VOIP oraz pozostałe 3 telefony które się łączą z różnych lokalizacji do jednej centrali Platan LIbra. W konfiguracji tychże aparatów VOIP zastosowałem te same ustawienia włącznie z portami ponieważ średnio się na tym znam. Komunikacja obecnie jest dwukierunkowa. Pytanie czy tak może być? Nie będą sie wzajemnie zakłócać jeżeli każdy telefon ma wpisany ten sam port lub ten sam zakres portów?

Nie będą. Z dużym prawdopodobieństwem i tak nie masz kontroli nad portami po przejściu przez 1 lub 2 NAT i nie jest też do niczego potrzebne przy ogólnie przyjętej zasadzie symetrycznej komunikacji. Wyjątki to stare telefony Cisco.

pezet40 wrote:

Czy jeżeli telefon VOIP nie przełącza rozmów to może być to wina konfiguracji samego telefonu czy raczej ustawienia na centrali platan libra? tzn teoretycznie przełącza bo dzwoni telefon trzeci ale po odebraniu nie da się zestawić połączenia pomiędzy dwoma. Jak rozłączam telefon VOIP (GIGASET C530IP) to rozłącza całe połączenie telefoniczne.

W Librze nic powiązanego nie kojarzę, chyba że jakieś uprawnienia do dzwonienia między grupami abonentów albo uprawnienia do przekazywania. Sprawdź czy działa przez kod DTMF # + numer wewnętrzny. Sprawdź co widać w logach.
    pezet40
    Level 9  
    ostrytomasz miałeś racje. W platan libra w zakładce "Grupy" musiałem nadać uprawnienia dla tego jednego numeru do innych grup. Dzieki

I w samym telefonie GIGASET C530IP samo przełączenie rozmowy wygląda tak że wpisuje "Rxx" (w miejscu "xx" dany numer wewnetrzny) i po skontaktowaniu sie z numerem do ktorego chce przelaczyc rozmowe musialem nacisnac guzik na telefonie co na wyswietlaczu bylo podpisane jako "konferencja" i dopiero rozlaczyc sluchawke. Wtedy polaczenie pomiedzy dwoma rozmowcami bylo zachowane. Ale idzie to chyba uprościć w panelu administracyjnym telefonu GIGASET C530IP

Temat rozwiazany. Dzieki za pomoc
    ostrytomasz
    Level 23  
    pezet40 wrote:
    w samym telefonie GIGASET C530IP samo przełączenie rozmowy wygląda tak że wpisuje "Rxx" (w miejscu "xx" dany numer wewnetrzny) i po skontaktowaniu sie z numerem do ktorego chce przelaczyc rozmowe musialem nacisnac guzik na telefonie co na wyswietlaczu bylo podpisane jako "konferencja" i dopiero rozlaczyc sluchawke

Jeżeli tak jest, to już prościej byłoby przy użyciu DTMF, czyli # + numer. # (chyba że domyślnie jest gwiazdka teraz, to jest w konfiguracji abonenta) działa jak FLASH którego nie ma w większości telefonów SIP, zachowuje się to wtedy analogicznie jak przy korzystaniu z np. telefonów analogowych. Potem można poczekać na połączenie przekazując z anonsowaniem albo rozłączyć od razu przekazując bez anonsowania. W trakcie anonsowania można wrócić do poprzedniego połączenia przez # + 0.
    pezet40
    Level 9  
    ostrytomasz jesteś gość, o tym nie wiedziałem. Potestuje. Dzieki i szczesliwego Nowego Roku