Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

automatyczna ładowarka akumulatorów Li-ion 3.6V

04 Lis 2005 03:29 20824 10
 • Poziom 10  
  Witajcie!

  Zamarzyło mi się tanie źródło zasilania do latarki- ideałem okazały się akumulatory Li-ion 3.6V o rozmiarach 16340, 17670 i 18650.
  Ogniwa te są tanie i mają znośne pojemności. Pojawia się jednak problem:
  Jak należy je ładować? Domyślam się, że nie wystarczy podłączyć takowego akumulatorka do zasilacza...
  Wiem, że istnieją ładowarki do tego typu ogniw, ale są dość drogie (30-50USD) i trzeba je sprowadzać z USA lub Chin.

  wobec tego postanowiłem sam wykonać taką ładowarkę. Założenia mam takie:
  *Jednoczesne ładowanie 1-2 szt akumulatorów (jednakowej pojemności)
  *szybkie ładowanie 2-4h
  *zabezpieczenie temperaturowe (zmniejszenie prądu ładowania po przekroczeniu zadanej temperatury)
  *Zabezpieczenie pojemnościowe (po osiągnięciu zadanej pojemności ładowarka przełącza się w tryb podtrzymania)
  *sygnalizacja LED- ładowanie/pełny/przeciążenie.
  *obudowa z żywicy epoksydowej, lub zbliżonego materiału

  Założenie dodatkowe:
  *Cena nie może przekroczyć ceny dedykowanej ładowarki sprowadzanej z zagranicy- ok.100-130PLN

  Pomysły na realizację mam dwa:
  1. "wsteczna inżynieria" ładowarki do aku aparatu cyfrowego (większość ma właśnie 3.6V)- problemem pozostaje cena- ok100PLN
  2. Wykonanie samodzielne takiej ładowarki. - wada: skomplikowana budowa.

  Z niecierpliwością czekam na Wasze opinie!
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witaj. Aku. Li-ion może maja znośną pojemność, ale są drogie. Najważniejsza rzecz to sposób ładowania takich akumulatorków. W przeciwieństwie do aku. Ni-Cd i Ni-MH końcowe napięcie na naładowanym aku. Li-ion jest proporcjonalne do pojemności. Aku. niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe można ładować w bardzo prosty sposób np. używając LM317 jako źródło prądowe. W akumulatorkach litowo-jonowych nie można przekroczyć końcowego napięcia, które świadczy o wpełni naładowanym aku., napiecie to wynosi 4.2V. Przekroczenie tego napięcia nawet o 10% może spowodować nieodwracalne uszkodzenie aku., a nawet jego wybuch. Z drugiej strony gdy napiecie to bedzie niższe o 15% to aku. niebędzie w pełni naładowane, a chodzi o to żeby aku. było naładowane do końca. Tak jak już pisałem dużą zaleta akumulatorów litowo-jonowych jest to że końcowe napięcie jest proporcjonalne do pojemności. I tu dochodze do sedna, podczas ładowania ważne jest kontrolowanie napięcia na aku., gdy osiągnie ono 4.2V to znaczy że aku. jest w pełni naładowane. Ładowarka do aku. litowo-jonowych wcale nie musi być droga (w charakterze sterownika można wykorzystać PROCKA, który by kontrolował napięcie na aku. i po naładowaniu odłączał by go od zasilania). Cały szkopuł tkwi w programie, który by sterował ładowarką. Spróbuj wykorzystać aku. Ni-MH, które są napewno tańsze od litowo-jonowych i co najważniejsze nie ma problemu w ich ładowaniu. Temat aku. Ni-MH i Li-ion jest bardzo duży i to co tu napisałem nie wyczerpało tego tematu. Poszukaj w necie informacji (napewno są). Mam nadzieje, że inni koledzy odpiszą na twój post i podzielą się swoimi informacjami na powyższy temat. Ps. ładowarki do aku. Li-ion są drogie (tak jak napisałeś 30-50USD) bo jest w nich wykorzystany sposób ładowania tak jak napisałem (kontrola napięcia itd.). Serdecznie pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  Dzięki za odpowiedź!

  Niestety nie znalazłem odpowiedniego ogniwa NiMH- pojedyncze mają1.2V, a to zdecydowanie za mało. Potrzebuję min. 3.6V... Dlaczego?
  Chcę zasilać latarę z głowicą Surefire KL1- opartą na LuxeonieIII

  A co sądzisz o przerobieniu ładowarki takiej, jak np. [url="http://sklep.batimex.pl/szczegoly.asp?idtowaru=1132"]TAKA[/url]?

  Czy ma zaszytą elektronikę o której wspominałeś? Kosztuje grosze, w sklepach widziałem za 45pln. Wyliczyłem, że aku 3.6V/2000mAh naładowałaby w ok 4h.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam. Ogniwa Ni-MH występują tylko jako ogniwa 1.2V wielkości "paluszka". Napisz ile ta latarka ciągnie prądu. Największe aku. jakie widziałem (Ni-MH) to 2500mAh, czyli przez 1h można pobierać prąd 2.5A (troche tego jest) :). Jak jusz pisałem nie ma problemu w ich ładowaniu. Ładowarka, którą proponujesz jest tylko przystosowana do ładowania aku. Li-ion i ciężko by było ja przystosować do aku. Ni-MH. Wchodzi w to koszt zakupu ładowarki + przeróbka, no i jeszcze zakup aku. Li-ion (xx zł). Moim zdaniem najlepszym rozwiazaniem będzie zakup aku. Ni-MH (mała cena). Koszt ładowarki do tych aku. to grosze (LM 317+kilka elementów, opcjonalnie sterownik kontrolujący czas ładowania). Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Najlepiej zbudować sobie ładowarkę opartą na gotowym układzie do tego przeznaczonym np. LM3647 do ogniw Ni-Cd, Ni-MH i Li-Ion. W dokumentacji znajdzisz odrazu gotowy projekt ładowarki:) A jak chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o samych ogniwach poczytaj atykuł w EP 04,05/2003 o akumulatorach. Wiele tam jest wyjaśnione:)
 • Poziom 10  
  Wiem o tym, że ogniwa NiMH mają 1.2V. Dlatego własnie nie nadają się do moich celów. Pomijam już fakt charakterystyki tych aku (li-ion mają lepszą do tego akurat zastosowania). Poza tym, ogniwa wielkości AA nie będą pasować do latarki, w której chciałbym je zastosować- standardowo jest zasilana z dwóch ogniw cr123.
  Ceną aku Li-ion się nie przejmuję, bo komplet baterii, wystarczających na 1-2h świecenia kosztuje 50pln... :/
  Diody Luxeon Potrafią ciągnąć nawet ponad 1.5A z baterii.
  Chodzi mi tylko o to, czy podana w linku ładowarka nie uszkodzi ogniw oznaczonych jako UNPROTECTED, tzn. czy ma ochronę przed przeładowaniem i przegrzaniem ogniw, lub, czy można ją łatwo dodać. Jesli nie, to ściągnę specjalizowaną ładowarkę z Chin... :sad:
 • Poziom 27  
  Akumulatory Li-ion mają dwa różne końcowe napięcia ładowania 4,10V i 4,20V zależne od składu chemicznego elektrod , przekroczenie napięcia o 0,05V !!! powoduje skrócenie żywotności akumulatora a obniżenie końcowego napięcia o 0,05V spowoduje naładowanie akumulatora najwyżej w 70% bez względu na czas ładowania. Akumulatory litowe ładowane są metodą stały prąd stałe napięcie , oznacza to że dopóki akumulator nie osiągnie końcowego napięcia ( 4,1V lub 4,2V ) ładowarka ogranicza prąd ładowania przeważnie do 1C ( wartość prądu równa pojemności akumulatora ) , po osiągnięciu tego napięcia akumulator jest naładowany w około 70% w tym momencie ładowarka stabilizuje napięcie nadal ładując akumulator prądem który maleje w miarę „ naładowywania się „ akumulatora. Niektóre firmy podają że akumulator uznaje się za naładowany gdy prąd ładowania spada poniżej 0,01C i należy bezwzględnie przerwać ładowanie , ale spotkałem i takie opisy w których firmy nic nie wspominały o końcowym prądzie ładowania. Doświadczalnie stwierdziłem że prąd ładowania spada nawet do 0,001C a akumulator zachowuje się prawidłowo. Końcowe napięcie ładowania musi być bardzo stabilne w czasie i niezależne od temperatury.
 • Poziom 10  
  Nigdy więcej niż 4.2-4.25V.
 • Poziom 18  
  A tu są informacje dla ciekawskich www.elportal.pl/pdf/k01/80_64.pdf

  Ja kupiłem ładowarkę "wszechmogącą" do akumulatorów wszelkiej maści za 30 zł. Jedynym minusem jest to, że przy mocno rozładowanym akumulatorze ładowanie trwa prawie dobę :/ Ładowarka wykorzystuje układy wewnętrzne baterii do sterowania ładowaniem. Sama przerywa ładowanie i ma odpowiednio przystosowaną stację dokującą. Jest to jakieś wyjście, ale osobiście nie polecam jeśli komuś się spieszy.

  Tak to mniej więcej wygląda: http://www.qualitychinagoods.com/images/ProPho/677/1.jpg