Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondycja baterii a krótki czas pracy baterii. Iphone 7

snprmain 14 Jan 2022 08:17 588 18
Helukabel
    snprmain
    Level 3  
    Witam. Kupiłem iPhone 7 z kondycją baterii 87%. Niestety telefon bardzo szybko się rozładowywuje od 100% do 0% w 3-4h, z tego co wiem iPhone 7 powinien pracować cały dzień, a nawet dłużej.
    Podejrzewałem, ze to wina uszkodzonego układu U2, ale telefon normalnie komunikuje się z komputerem, a przy uszkodzonym U2 nie jest to możliwe, chociaż mogę się mylić. Czy bateria w tym telefonie może po czasie spuchnąć, czy po prostu nagle się wyłączyć? Jeszcze nie mam możliwości oddania go do serwisu na naprawe

• Helukabel
  • Helpful post
    tino2003
    Admin of GSM Group
    Zacząłbym od wymiany baterii gdyż objawy wskazują na jej uszkodzenie.
  • Helpful post
    staś pytalski
    Level 39  
    Z moich obserwacji, mam wrażenie, że zima dla iPhone to trudny okres. Starsze modele, są wrażliwe na zmiany temperatury i dosyć szybko przez to się rozładowują. To co u mnie też mocno "zjadało" baterie to Fejsbuk i Mesendzer.
  • Helpful post
    Jarzabek666
    Level 36  
    snprmain wrote:
    Czy bateria w tym telefonie może po czasie spuchnąć, czy po prostu nagle się wyłączyć?
    Spuchnie jak piłka, rozwalając przy tym ekran. Jak będziesz widział wybrzuszenie ekranu a nawet szparę miedzy bokiem a ekranem to nawet się nie zastanawiaj..
  • Helpful post
    blahfff
    Level 39  
    snprmain wrote:
    Podejrzewałem, ze to wina uszkodzonego układu U2, ale telefon normalnie komunikuje się z komputerem, a przy uszkodzonym U2 nie jest to możliwe, chociaż mogę się mylić.

iPhone 7 nie ma ukladu U2. Ma Tristara, ktorego kiedys nazywali U2 bo takie mial oznaczenie na schemacie.

Uszkodzony Tristar, na aktualnych wersjach iOS jak najbardziej moze powodowac nadmierny pobor pradu, a przy tym ladowanie i polaczenie z PC moze nadal dzialac poprawnie. Wszystko zalezy od tego jak sie uszkodzi.
  • Helukabel
  • Helpful post
    bert_studionapraw
    Level 21  
    Halo, cześć.

87% to ciągle przyzwoity poziom baterii. Komunikat o potrzebie wymiany pojawia się zwykle w okolicy 76% (zależnie od historii ładowania/rozładowania z ostatnich 10 tygodni). Dodatkowo, iPhone 7 w tym wieku i taką baterią powinien pracować normalnie przez ok 30-40 godzin. Twój objaw to wydrenowana bateria. Domyślam się, że masz zwarcie w elektronice, które skutecznie "wypruwa" energię z baterii. Objawem tego, z czasem będzie jej delikatne puchnięcie (z uwagi na wieleset razy podwyższony parametr). Zwyczajnie, chemia baterii tego nie wytrzyma. Nie to jednak stanowi problem.
    Nie sądzę także, by powodem rozładowywania się w ciągu 3-4 godzin był Tristar (układ npx/cbtl1610a3, montowany w polu lutowniczym u4001 - nie używaj w tym przypadku określenia u2 - jest błędne).

Wracając do zwarcia, to może być cokolwiek w obwodach rzędów od drugiego w górę. Telefon się uruchamia i działa prawidłowo, łącznie z komunikacją radiową i kablową. To dowód na właściwe działanie większości istotnych linii i elementów. Spodziewałbym się problemu z akcesoriami, może któraś z kamer lub czujników. Czasem może to być uszkodzona elektronika taśmy ładowania, z portem lightning na pokładzie lub jedna z aktywnych anten a nawet ekran. Co nie wyklucza problemu w samej płycie głównej - takie przypadki się zdarzały dość często. Zwłaszcza po wcześniejszych naprawach, w których serwisanci nie zauważają (celowo lub nie) zwarcia w liniach rzędu .010 .075A - w rejonach trudnodostępnych, których lutowanie grozi przegrzaniem i unieruchomieniem całego telefonu.

Moja rada, jeśli zajmujesz się elektroniką nawet w stopniu amatorskim - otwórz ekran i podłącz się bezpośrednio do płyty zamiast baterii. Sprawdź zużycie prądu. Potem odłącz wszystkie akcesoria od płyty i znowu zmierz pobór. Każde wskazanie powyżej 0.000 w stanie "prompt" (włączone zasilanie, nie uruchomione urządzenie) będzie dowodem problemu (zazwyczaj jednak dość prostego). Jeśli pomiar w stanie "prompt_to_boot" (włączone zasilanie, uruchomione urządzenie) w momencie startu będzie powyżej 0.700-0.750A może to być dowodem uszkodzenia w obwodach pobocznych, uszkodzeń rezystorów rozdzielających lub dławiących lub zwyczajnie - nie wyczyszczone miejsca korozji i podwyższonej rezystancji linii zasilających.
    Jeśli nie masz pojęcia o elektronice (większość ludzi nie ma pojęcia jak to działa, co jest zupełnie normalne) zanieś telefon do dobrego warsztatu, choćby na zwykłą diagnozę, nie powinno to kosztować dużo.

(edycja wieczorem: literówka i dość niefortunne określenie, które mogłoby kogoś urazić - wycofuję i posypuję głowę popiołem, jeśli kogoś dotknąłem /nie celowo/)

-pozdrawiam i trzymam kciuki.
    snprmain
    Level 3  

Tego tu wcześniej nie było

Jednak zaniose telefon do serwisu, mam nadzieję że to nie Tristar, tylko bateria
    tino2003
    Admin of GSM Group
    snprmain wrote:
    Tego tu wcześniej nie było

Czyli już puchnie i jest do wymiany.

bert_studionapraw wrote:
    zanieś telefon do dobrego warsztatu, choćby na zwykłą diagnozę, nie powinno to kosztować dużo.

Co to znaczy nie dużo, robisz w tym to na ile wyceniasz taką diagnostykę jak opisałeś?
    bert_studionapraw
    Level 21  
    Halo tino,

czy do wymiany - tego nie da się stwierdzić tylko po przeczytaniu. Ciekawostką będzie to (pewnie dla niektórych), że puchnięcie baterii nie jest powodem uznania reklamacji producenckiej i nie jest dość dobrym powodem do jej wymiany - ergo, puchnięcie nie jest usterką samą w sobie a chemiczną odpowiedzią akumulatora na uszkodzenie odbiornika. Jest to idiotyzm i popieram wymianę spuchniętej baterii ale... Spuchnięta bateria, w przypadku usunięcia powodu puchnięcia już więcej nie spuchnie. Jeśli spuchnięcie jest kilkuprocentowe, to wymiana samej baterii nie ma sensu użytkowego a jedynie finansowy - zwłaszcza dla warsztatu (wymiana baterii w modelu 7 za 197zł nie jest dobrym interesem dla użytkownika, gdzie (1) może zrobić to sam, w koszcie nowej baterii i kleju/uszczelki jeśli czuje się na siłach (średnio 50-70zł) lub (2) skorzystać z nieautoryzowanego serwisu za połowę ceny ale z tym, pokazuje to wiele przypadków, jest jednak różnie).

Natomiast, co znaczy "nie dużo" - temat rzeka, powinno być to tematem innej rozmowy. W skrócie, uważam że takie sprawdzenie, o którym pisałem wyżej trwać może nie więcej niż 2-3 minuty i nie powinno kosztować 200-300 zł (choć i takie przypadki znam). Dobrze... 5 minut, jeśli ktoś jest zegarmistrzowsko dokładny.

Właśnie... ile to mogłoby kosztować? Ja nie prowadzę napraw konsumenckich, więc się nie wypowiadam ale może któryś z kolegów może rzucić nieco światła?
    Obdzwoniłem kilka warszawskich warsztatów przed chwilą... Nie wypowiem nazw (za darmo :-) ) ale w jednym to kwestia 2-3 dni i około 150 zł (tylko sprawdzenie). W innym 20 zł a w jeszcze innym (bo jednak zostałem rozpoznany (pozdrawiam Tomka) :-) za darmo.

W autoryzowanym serwisie spodziewałbym się, zwłaszcza po zauważeniu liftu ekranu (przez "genius stuff" za "genius bar'em") propozycji wymiany na nowy (z puli do odpłatnej wymiany) za 1.549,oo (tak, dla poprawy humoru powiem, że jednak znajdują się chętni).
    tino2003
    Admin of GSM Group
    bert_studionapraw wrote:
    czy do wymiany - tego nie da się stwierdzić tylko po przeczytaniu.

Po przeczytaniu nie, ale na zdjęciu widać jak podnoszony jest już wyświetlacz . :)

bert_studionapraw wrote:
    ale w jednym to kwestia 2-3 dni i około 150 zł (tylko sprawdzenie).

No właśnie to trzeba jasno napisać, że w takim modelu nikt nie będzie zlecał diagnozy za 100 czy 150 jak za 100zł serwis na bazarku wymieni baterię na nowy zamiennik.

Dlatego też moja odpowiedź w pierwszym poście wydaje się być jedynym rozsądnym wyjściem.

bert_studionapraw wrote:
    a w jeszcze innym (bo jednak zostałem rozpoznany (pozdrawiam Tomka)

Byłeś już na elektrodzie kiedyś pod innym nickiem? Bo się zastanawiam skąd ta rozpoznawalność wśród serwisów. :D
    bert_studionapraw
    Level 21  
    tak, biorąc pod uwagę ostatnie zdjęcie, z pewnością masz rację - bateria już "wyszła" i wymieniłbym ją już też.

tino... przynajmniej połowa tutaj czyta studionapraw.pl a z jakiegoś powodu 4/5 nie przyznaje się do tego. Z tych 4/5 kilka osób regularnie dopytuje o szczegóły (że niby w tajemnicy) co jest dość zabawne, przyznam. Ja z ciekawością oglądam Rafała z ifixit czy kolegę (nie pamiętam imienia) z serwis24 i nie widzę w tym nic złego (tak przy okazji). Więc jeśli ktoś potrzebuje coś skonsultować, dopytać lub się zwyczajnie poradzić... może uda się wspólnie znaleźć wyjaśnienie w innej formie, zwłaszcza że za darmo. Zawsze jest dobry moment na nauczenie się czegoś. Także przy, okazji pozdrawiam Krystiana i Przemka i Olega i jeszcze kilku (udało się?), których nie wymieniam z imienia, bo to może faktycznie nie wypada. Ja jednak mam z tego dużo satysfakcji. I dzisiaj, jest godzina 14 a już przynajmniej 7 osób mam w rejestrze. Może nie jest to Onet czy gazeta.pl ale ruch jest wyczuwalny (jak na amatora). Pozdrawiam.
    (edycja i tutaj, z powodu kontynuacji powyższego i jakiś drobnostek)

ach... wracają jeszcze do tego sprawdzenia i 100-150zł widzisz... chyba nie o tym chciałem napisać ale jakoś uciekło. No dobra, Wygląda jednak, że wszystko zmierza w dobrym kierunku i uniesienie ekranu unaoczniło faktyczny problem. Jeśli o mnie chodzi - chyba tyle.

/User/Desktop/IMG_0046.jpg

edycja: obrazek mi wcięło, poprawiam.
    N0n3_
    Level 18  
    Nawet na nowej baterii nie spodziewaj sie cudow, wszyscy laduja na wymianach te same chinskie scierwa po 30zl/szt, iphone 7 nigdy nie powalal bateria a fakt, ze jest aktualnie na sofcie spokojnie 2 wersje powyzej tego na czym powinien byl zostac to bateria znika w try miga pod jakimkolwiek obciazeniem.
    bert_studionapraw
    Level 21  
    NON3_ to nie jest prawda. Dobrze skonfigurowany model 7 trzyma normalnie. Wiadomo, że nie będzie to już jak z baterią z pierwszego montażu (nawet te wymienione w aso ustępują). Zgadzam się, że byle co za 30 zł to wyjątkowe ścierwo w większości. Można jednak kupić naprawdę dobrą baterię, nawet nieoryginalną w okolicach 50 zł a jeśli telefon nie ma problemów w elektronice, model 7 działa jak trzeba. Obserwuję to na przykładzie 7 mojej córki - fakt, jej telefon to złomek złożony z chyba pięciu innych, ale trzyma na baterii "oryginalnej" z allegro za 45 zł ciągle min 2 dni. Kluczem jest zawsze stabilny i przewidywalny system z dobrze przeglądniętą elektroniką.
    Jarzabek666
    Level 36  
    bert_studionapraw wrote:
    ale trzyma na baterii "oryginalnej" z allegro za 45 zł

A niby skąd ludzie mają baterie oryginalne jak polityka Apple nie udostępnia części zamiennych..
    bert_studionapraw
    Level 21  
    dlatego "oryginalna" jest w "..." :-). Jednak to co bywa za 30 zł... czy może być coś bardziej złego? Zapewne tak. Miałem kilka takich w ręku: za krótkie taśmy, krzywe konektory, często "fabrycznie" niedziałające lub niekompatybilne drivery. Trzeba trafić i tyle.

Apple udostępnia oryginalne baterie - owszem ale tylko wewnątrz własnej sieci dystrybucyjnej, za dystrybucyjne pieniądze (do X bateria solo (bez zwrotu wymienianej) kosztuje ponad 700 zł - taka ciekawostka)
    Jarzabek666
    Level 36  
    bert_studionapraw wrote:
    Apple udostępnia oryginalne baterie - owszem ale tylko wewnątrz własnej sieci dystrybucyjnej, za dystrybucyjne pieniądze (do X bateria solo (bez zwrotu wymienianej) kosztuje ponad 700 zł - taka ciekawostka)

Powiedz po ludzku że oryginalne części zamienne są dostępne tylko autoryzowanym serwisie. Ale nie można tam kupić części tylko wysłać telefon na usługę naprawy. Ze nawet firmy nieautoryzowane nie mają dostępu do tych części..

Dlatego te ogłoszeniowe "orginalne" to trochę naciąganie i robienie ludzi w bambuko. Bo to są zamienniki chińskie " lepszej i gorszej jakosci"
    bert_studionapraw
    Level 21  
    no nie o to chciałem napisać ale w tym temacie masz właściwie rację ale w pewnym uproszczeniu.

Te, które opisuje się jako oryginalne, często pochodzą w tej samej fabryki, co oryginał. Posiada albo inną taśmę z driverem a z całą pewnością, numery seryjne pochodzą spoza puli części oryginalnych. W czym różnica? Na pewno w komponentach. Chińczyk słynie z tego, że produkując na zamówienie, zawsze robi coś na boku. Dlatego oryginalne mają nawet czcionkę identyczną z tą "oryginalną". Taki kraj, takie zasady i taka cena. Jednak zawsze są wyjątki i zawsze są podróbki podróbek - to te za 30zł.
    mobista
    Level 35  
    Niezłą reklamę sobie tu robicie nie ipki hehe
    N0n3_
    Level 18  
    bert_studionapraw wrote:
    Dobrze skonfigurowany model 7 trzyma normalnie.

Ja wiem, ze dla ajfoniarzy 4 godziny na wifi to dobry czas, ale zaufaj mi, ze to zdecydowanie nie jest "normalnie"... Niewazne jak bys tego telefonu nie skonfigurowal, i tak na iosie 15 zje ci baterie jak szalony.