Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UPS - zasilanie rezerwowe dla całego domu

Robinson74 14 Jan 2022 12:05 459 18
    Robinson74

Level 16  
    Mam takie pytanie.
    Otóż wiadomo, że stosuje się UPS-y przy konkretnych odbiornikach prądu, np. przy komputerach, przy kotle itp.
    A czy jest jakieś rozwiązanie, które umożliwiłoby ulokowanie UPS w rozdzielnicy lub obok rozdzielnicy?
    Chodzi mi o ochronę WSZYSTKICH urządzeń w tym samym czasie, nawet gdyby to miała być ochrona tylko na kilka minut od zaniku prądu, ale to zawsze coś.
    Czy istnieją takie rozwiązania?
    madamsz1
    Level 37  
    Tak są zasilacze UPS np 3 fazowe, o mocach prawie jak chcesz, ale cena takiego ustrojstwa jest dość dużą i może się wahać od kilku tyś złotych do kilkudziesięciu tyś złotych.
    madamsz1
    Level 37  
    Masz rację można zastosować 1fazowy, ale raczej nie rozwiąże problemu zasilania np domku - dzisiaj raczej instalacje są 3fazowe i rozłożone zasilanie na poszczególne fazy.
    Ten który podajesz to tak tylko poglądowo bo raczej za mały do podtrzymania chociaż na pewien czas całego domu.
    Należało by przeliczyć pobór prądu przez instalację domową w czasie jaki chce się utrzymać zasilanie awaryjne i wtedy szukać konkretnego rozwiązania. Pomijam, że przy takim UPS urządzenia w stylu indukcja, czy ogrzewacze elektryczne wody to samobójstwo dla UPSa.
    Ja mam kotłowinie oraz bramę z furtką zrobiona na UPS-ie awaryjnym i przy zewnętrznym aku 75Ah potrafi utrzymać do 7-8h ale już kilkukrotne otwarcie bramy skraca ten czas dość mocno. W pracy do podtrzymania mamy UPS 3fazowy, który do czasu załączenia automatycznego agregatu potrafi utrzymać urządzenia góra 3-7 minut.
    tyqva
    Level 27  
    madamsz1 wrote:
    Masz rację można zastosować 1fazowy, ale raczej nie rozwiąże problemu zasilania np domku - dzisiaj raczej instalacje są 3fazowe i rozłożone zasilanie na poszczególne fazy....
    Ten który podajesz to tak tylko poglądowo bo raczej za mały do podtrzymania chociaż na pewien czas całego domu....

Jakbym chciał zastosować u siebie w instalacji ups, to przeorganizowałbym rozdzielnicę 3f w sposób do możliwej instalacji jednofazowego ups'a.
    Autor nie pisze w dziale dla nieelektryków, więc powinien potrafić to ogarnąć.
    A cytowany ups to jak napisałeś - przykład pokazujący że są ups do rozdzielnic.
    Chociaż nawet komputerowy ups montowany obok rozdzielnicy dałby radę.
    Robinson74

Level 16  
    tyqva wrote:
    Autor nie pisze w dziale dla nieelektryków, więc powinien potrafić to ogarnąć.

W takim razie w złym dziale napisałem. ;)
    Zatem może niech moderator przeniesie ten temat do działu dla nieelektryków?
    lukiiiii
    Level 28  
    Napisz co masz w domu? Głównie jakie ogrzewanie domu i ciepłej wody? Na czym gotujesz?

Jeśli są na prądzie to muszą być odłączone, no chyba, że denerwuje Cię migający zegar na piekarniku :)

Taki UPS będzie miał dość duże straty podczas "czuwania".

Jak już inwestycja idzie w tysiące, to może 3-4 panele fotowoltaiczne i instalacja offgrid wspomagana siecią??? Zniwelujesz panelami straty ups'a, zaoszczędzisz na prądzie, no i za dnia otworzysz "przysłowiową bramę"
    Robinson74

Level 16  
    lukiiiii wrote:
    Napisz co masz w domu? Głównie jakie ogrzewanie domu i ciepłej wody? Na czym gotujesz?

Kocioł gazowy, a kuchenka będzie indukcyjna.
    Na pewno nie chcę wchodzić w wielkie wydatki, ale coś na szynę DIN do podtrzymania nawet przez 3-5 minut byłoby fajne.

Kwestia paneli to dalsza przyszłość, raczej po zakończeniu budowy.
    lukiiiii
    Level 28  
    Jak na szynę DIN to chyba tylko bateria z Terminatora T800. ;)

A tak na poważnie, masz jakieś chwilowe zaniki napięcia? Na każdej fazie?

"UPS On-line prawdziwy sinus z dołączanym pakietem akumulatorów" Wpisz do googla, tak na szybko 1kW mocy to około 1000zł. Sam musisz wybrać ile mocy chcesz.

Ps. Akumulatory to osobny koszt, no i raczej ma to rozmiar małej walizki :)
    markus-19
    Level 29  
    Jeśli chcesz zainwestować to są rozwiązania gdzie brak prądu bez względu na czas trwania nie jest problemem. Dlaczego UPS?
    Robinson74

Level 16  
    markus-19, nie chcę zainwestować diabli wiedzą ile.
    Jeśli byłoby rozwiązanie w granicach 1000-1500 zł to na tym etapie mogę coś pozmieniać w rozdzielnicy.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    O UPS'ie montowanym na szynę DIN zapomnij. Kuchenka indukcyjna z UPS? To minimum 10kW UPS a tu to z;
    Robinson74 wrote:
    w granicach 1000-1500 zł

nie masz co startować.
    madamsz1
    Level 37  
    markus-19 wrote:
    Jeśli chcesz zainwestować to są rozwiązania gdzie brak prądu bez względu na czas trwania nie jest problemem

Jakie rozwiązanie masz na myśli ?
    Bo jeżeli agregat automatycznie przełączany to i tak dla ciągłości zasilania potrzeby jest jakiś UPS.
    Janusz_kk
    Level 33  
    Robinson74 wrote:
    ie chcę zainwestować diabli wiedzą ile.
    Jeśli byłoby rozwiązanie w granicach 1000-1500 zł to na tym etapie mogę coś pozmieniać w rozdzielnicy.

Napiszę Ci jak ja mam to zrobione, mam wydzielony obwód (zrobiłem to na etapie budowy sieci) w całym domu i do niego podpięte, światło w piwnicy (bo ciemna) po jednym w pokoju, po gniazdku w pokoju, piec CO (gazowy) i pompki CO oraz wody (mam hydrofor), lodówka, TV, routery, alarm, brama itd.
    UPS to stary APC 2,2kVA kiedyś kupiony na aledrogo, do tego akumulatory na zewnątrz 4* 38Ah. Zaletą jego jest że ma wentylator i zapas mocy.
    Ale do tablicy go raczej nie zmieścisz, podobnie jak akumulatorów, trzeba pod to zrobić ładny stojaczek i okablować do skrzynki. U ciebie może wystarczy ups 1000 - 1500VA (al do tablicy też go nie zmieścisz) na dwa akumulatory i takiego trzeba szukać w używkach (padnięte akumulatory ) na aledrogo, do tego 2 nowe aku 12v 50-70Ah i powinieneś się w 1500zł zmieścić. Do tego oczywiście wydzielić obwody z kluczowymi odbiornikami ale oczywiście bez kuchni indukcyjnej.
    freebsd
    Level 39  
    Janusz_kk wrote:
    PS to stary APC 2,2kVA kiedyś kupiony na aledrogo, do tego akumulatory na zewnątrz 4* 38Ah.
    Jak długo podtrzymują?
    markus-19
    Level 29  
    madamsz1 wrote:
    Jakie rozwiązanie masz na myśli ?
    Bo jeżeli agregat automatycznie przełączany to i tak dla ciągłości zasilania potrzeby jest jakiś UPS.

Pod warunkiem że nie możesz sobie pozwolić na chwilę utraty zasilania. Wówczas można zastosować mały UPS dla danego urządzenia.
    madamsz1
    Level 37  
    Tak, tylko założeniem autora jest:
    Robinson74 wrote:
    Chodzi mi o ochronę WSZYSTKICH urządzeń w tym samym czasie, nawet gdyby to miała być ochrona tylko na kilka minut

i tu zaczyna się inny temat który jednak ma być na cały dom czyli nie bawimy się w pojedyncze urządzenia, no może jeszcze wydzielone strefy zasilania awaryjnego.
    Jak dla mnie najlepsze rozwiązanie to jednak stojący UPS 3fazowy o trochę większej mocy niż 1kW i bez szaleństwa w stylu gotowanie na indukcji czy grzanie wody elektrycznie.
    Janusz_kk
    Level 33  
    freebsd wrote:
    Jak długo podtrzymują?

Jak były nowe to 10h dawały radę, ale to było w lecie jak linie modernizowali. w zimie tak długich wyłączeń nie miałem.
    Robinson74

Level 16  
    madamsz1 wrote:
    Tak, tylko założeniem autora jest:
    Robinson74 wrote:
    Chodzi mi o ochronę WSZYSTKICH urządzeń w tym samym czasie, nawet gdyby to miała być ochrona tylko na kilka minut

i tu zaczyna się inny temat który jednak ma być na cały dom czyli nie bawimy się w pojedyncze urządzenia, no może jeszcze wydzielone strefy zasilania awaryjnego.
    Jak dla mnie najlepsze rozwiązanie to jednak stojący UPS 3fazowy o trochę większej mocy niż 1kW i bez szaleństwa w stylu gotowanie na indukcji czy grzanie wody elektrycznie.

Oczywiście w razie zaniku prądu nie włączałbym indukcji ani czajnika, ale zastanawiam się co by się stało, gdyby zasilanie z sieci padło akurat w momencie pracy indukcji. Dobrze by było wiedzieć, że teraz UPS zasila mi sieć, żeby natychmiast powyłączać wszystko, może oprócz oświetlenia tam gdzie się przebywa.