Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Integracja Tuya z systemem alarmowym

Szyszkownik Kilkujadek 16 Jan 2022 14:07 447 9
Optex
 • Optex
 • #2
  sk1977

  IT specialist
  Teoretycznie możliwe - Tuya+Home Assistant + Satel Integra + ETHM1 plus lub Tuya+Home Assistant + Ropam NeoGsm-IP 64 przez modbus.
  Tylko po co? czujki Tuya miewają sporo błędów (które w przypadku sterowania automatyką mają mniejsze znaczenie), opóźnienia, itp - nie stosowałbym ich jako element alarmu - mogłyby wywoływać fałszywe alarmy. Standardowo Tuya pracuje w chmurze, więc Chińczycy mogą alarm wyłączyć :). Ostatnio byłą spora awaria Sonoffa, wcześniej chmura Xiaomi, na Tuye pewnie też przyjdzie czas, zwłaszcza że pracują nad nowymi rozwiązaniami i raczej są dalecy od celu (przynajmniej w kwestii integracji z HA).
  Sporo potencjalnych problemów - lepiej dać dobre czujki alarmowe (i odpowiednie do miejsca pracy), a na Ropamie czy Integrze zrobić automatykę. Do tego można dodać np. Home Assistant (lub oparty na HA AI-Speaker) i np. odczyt stanu czujek z Integry, a urządzenia na zigbee i masz system bez zależności od usług zewnętrznych.
 • Optex
 • #3
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  @sk1977 bardzo dziękuję za odpowiedź ale zdaje się że nie do końca zrozumiałeś o co pytam.
  Chodzi o to żeby stan czujników alarmu był wysyłany do urządzeń IoT. Może być przez Zigbee.

  Oparcie alarmu o czujniki Tuya jest niedopuszczalne.

  Nie chcę robić automatyki na alarmie bo to się nie sprawdza. Żeby coś zmienić w Satelu to trzeba dobrze znać Dloadx. Żeby zmienić coś w automatyce Ropam to trzeba umieć programować.
  Nie tędy droga. Po to jest np. Tuya żeby przeciętna osoba umiała sobie ogarnąć automatykę.
 • #4
  sk1977

  IT specialist
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  Chodzi o to żeby stan czujników alarmu był wysyłany do urządzeń IoT. Może być przez Zigbee.
  - właściwie ta sama droga - bezpośrednio tego nie zrobisz - Satel może "wypuścić" dane przez ETHM1 plus (integra) a Ropam przez modbus (tylko wersja 64 jeśli dobrze pamiętam). Ewentualnie wykorzystanie wyjść i połączenie z urządzeniami obsługiwanymi przez Tuya, ale to kolejne problemy do rozwiązania. Więc potrzebne urządzenie pośredniczące - które odbierze dane z centralki i może sterować urządzeniami (np. HA). Samo przekazanie danych do chmury Tuya też trudny temat - zamknięty ekosystem, chociaż zależnie od tego co i jak ma być sterowane może dałoby się to ominąć.
  Do tego typu połączeń polecałbym Home Asssistant - na nim można oprzeć automatykę i do niego podłączyć urządzenia (np. multibramka zigbee czy Tuya local, czy przez chmurę - tu od niedawna się sytuacja skomplikowała). Dodatkowo pozbywasz się uzależnienia od chińskiego producenta i awarii jego serwerów, czy choćby opóźnień.
  Albo wykorzystać czujki Tuya - rozmieszczenie właściwe z punku widzenia systemu alarmowego i automatyki może być zupełnie różne w takim przypadku osobne czujki miałby sens.
 • #6
  sk1977

  IT specialist
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  A nie ma czegoś takiego jak moduł wejść działający w Tuya?
  - nie spotkałem się z czymś takim.
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  Awarii serwerów się nie obawiam, bo mam sterowanie
  - w jaki sposób wykonane? Może tu da się wpiąć.
 • #8
  sk1977

  IT specialist
  Wiem. Ale one są z założenia sterowane właśnie przez chmurę, chyba że masz inne sterowanie - np. HA + localTuya czy zigbbe.
 • #10
  sk1977

  IT specialist
  Zgadza się :). Nie doczytałem o tym że masz sterowanie przyciskami i pilotami, myślałem o jakimś innym sterowaniu. W takim przypadku nie ma co się kręcić dalej w kółko - teoretycznie wykonalne, ale trudne i kosztowne - problemem jest kwestia wprowadzenia danych do ekosystemu Tuya - można użyć jakiś switchy podłączonych do wyjść centralki (raczej nie bezpośrednio) lub czujników zalania/otwarcia i odczytywać ich stan w aplikacji. To już pewnie prościej i taniej użyć czujników ruchu Tuya i nie łączyć z alarmem.