Czy robił ktoś integrację sprzętów działających w Tuya z systemem alarmowym Satel albo Ropam?
Komunikacja mogłaby być nawet jednostronna, żeby alarm wystawiał naruszenia poszczególnych czujek ruchu i czy jest w czuwaniu.
Teoretycznie możliwe - Tuya+Home Assistant + Satel Integra + ETHM1 plus lub Tuya+Home Assistant + Ropam NeoGsm-IP 64 przez modbus.
Tylko po co? czujki Tuya miewają sporo błędów (które w przypadku sterowania automatyką mają mniejsze znaczenie), opóźnienia, itp - nie stosowałbym ich jako element alarmu - mogłyby wywoływać fałszywe alarmy. Standardowo Tuya pracuje w chmurze, więc Chińczycy mogą alarm wyłączyć . Ostatnio byłą spora awaria Sonoffa, wcześniej chmura Xiaomi, na Tuye pewnie też przyjdzie czas, zwłaszcza że pracują nad nowymi rozwiązaniami i raczej są dalecy od celu (przynajmniej w kwestii integracji z HA).
Sporo potencjalnych problemów - lepiej dać dobre czujki alarmowe (i odpowiednie do miejsca pracy), a na Ropamie czy Integrze zrobić automatykę. Do tego można dodać np. Home Assistant (lub oparty na HA AI-Speaker) i np. odczyt stanu czujek z Integry, a urządzenia na zigbee i masz system bez zależności od usług zewnętrznych.
@sk1977 bardzo dziękuję za odpowiedź ale zdaje się że nie do końca zrozumiałeś o co pytam.
Chodzi o to żeby stan czujników alarmu był wysyłany do urządzeń IoT. Może być przez Zigbee.
Oparcie alarmu o czujniki Tuya jest niedopuszczalne.
Nie chcę robić automatyki na alarmie bo to się nie sprawdza. Żeby coś zmienić w Satelu to trzeba dobrze znać Dloadx. Żeby zmienić coś w automatyce Ropam to trzeba umieć programować.
Nie tędy droga. Po to jest np. Tuya żeby przeciętna osoba umiała sobie ogarnąć automatykę.
Chodzi o to żeby stan czujników alarmu był wysyłany do urządzeń IoT. Może być przez Zigbee.
- właściwie ta sama droga - bezpośrednio tego nie zrobisz - Satel może "wypuścić" dane przez ETHM1 plus (integra) a Ropam przez modbus (tylko wersja 64 jeśli dobrze pamiętam). Ewentualnie wykorzystanie wyjść i połączenie z urządzeniami obsługiwanymi przez Tuya, ale to kolejne problemy do rozwiązania. Więc potrzebne urządzenie pośredniczące - które odbierze dane z centralki i może sterować urządzeniami (np. HA). Samo przekazanie danych do chmury Tuya też trudny temat - zamknięty ekosystem, chociaż zależnie od tego co i jak ma być sterowane może dałoby się to ominąć.
Do tego typu połączeń polecałbym Home Asssistant - na nim można oprzeć automatykę i do niego podłączyć urządzenia (np. multibramka zigbee czy Tuya local, czy przez chmurę - tu od niedawna się sytuacja skomplikowała). Dodatkowo pozbywasz się uzależnienia od chińskiego producenta i awarii jego serwerów, czy choćby opóźnień.
Albo wykorzystać czujki Tuya - rozmieszczenie właściwe z punku widzenia systemu alarmowego i automatyki może być zupełnie różne w takim przypadku osobne czujki miałby sens.
Zgadza się . Nie doczytałem o tym że masz sterowanie przyciskami i pilotami, myślałem o jakimś innym sterowaniu. W takim przypadku nie ma co się kręcić dalej w kółko - teoretycznie wykonalne, ale trudne i kosztowne - problemem jest kwestia wprowadzenia danych do ekosystemu Tuya - można użyć jakiś switchy podłączonych do wyjść centralki (raczej nie bezpośrednio) lub czujników zalania/otwarcia i odczytywać ich stan w aplikacji. To już pewnie prościej i taniej użyć czujników ruchu Tuya i nie łączyć z alarmem.