Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unicabel cyfrowy polsat. Ocena wybranego zestawu

szary20 16 Jan 2022 18:43 417 12
e-mierniki
    szary20
    Level 9  
    Witam Wszystkich
    Proszę o pomoc w doborze sprzętu do okablowania które kiedyś zostało położone podtynkowo i jest wyprowadzone w puszkach podtynkowych. Przewód to TECHNOKABEL S.A. YWDXpek 75-1,0/4,8 rozprowadzony w całym domu. Niestety jest on rozprowadzony według schematu zamieszczonego poniżej:

Czytając wiele tematów związanych z instalacją tv mam nadzieję że uda się rozwiązać instalację za pomocą unicable. Postaram się przedstawić jakie urządzenia wybrałem.
    Pytanie czy ma to szansę zadziałać.
    Zaczynając od inatalacji zewnętrznej:
    ALUMINIOWA CZASZA FAMAVAL 120 x 110 cm, model 110 TRX-EL - zamówiona :ok:
    Konwerter Wideband LNB H+V Johansson 9720 - zamówiony :ok:
    Antena radiowa Dipol 1/RUZ/PM dookolna 88-108 MHz
    Opticum AX900+ Combo VHF + UHF Filtr LTE - będzie siatkowa
    Zwrotnica antenowa AMS ZA-106AMs FM / VHF+UHF MUX8
    wszystko połączone przewodem zewnętrznym: TRISET-113 PE żelowany/kabel 50m
    oraz doprowadzone do domu na strych do multi switcha i tu propozycje:
    Multiswitch Unicable II Johansson 9734PL - 5/2 v2 z Zasilacz 20V/3A 2460 Johansson dla 9734, 9733, 9731 - zamówione :ok:
    lub
    [Inverto Unicable II IDLU-UWT110-CUO1O-32P (opcja droższa ale czy lepsza??) z tego wątku
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3852670.html].
    Z multiswitcha dalej pojedyńczym przewodem (YWDXpek 75-1,0/4,8) na poddasze do pierwszego pokoju gdzie zastosował bym zamiast gniazda przelotowego
    Rozgałęźnik 5-2400 MHz 1 wejście, 3 wyjścia, Televes ref. 543603
    dalej zastosowałbym również
    2 x Rozgałęźnik 5-2400 MHz 1 wejście, 2 wyjścia, Televes ref. 543503.
    Wszystkie gniazda były by końcowe. Czytając różne wypowiedzi gniazda przelotowe nie zawsze były polecane.
    Proszę o opinię czy ma to prawo działać i co ewentualnie muszę jeszcze dokupić jakieś wzmacniacze sygnału dla telewizji naziemnej oraz radia?
    Czy jeden wzmacniacz Johansson wystarczy dla sygnału satelitarnego?
    Odległość od nadajnika telewizji naziemnej około 22km.
  • e-mierniki
    _kli_
    Level 39  
    szary20 wrote:
    wszystko połączone przewodem zewnętrznym: TRISET-113 PE żelowany/kabel 50m
    oraz doprowadzone do domu na strych do multi switcha

Ile przewodów wprowadzonych z zewnątrz na strych? Jakiej długości każdy?
    szary20 wrote:
    Opticum AX900+ Combo VHF + UHF

Nie ma gwarancji że ta akurat antena zda egzamin - szczególnie w paśmie VHF. Osobiście takiej bym nie użył, bo nie mam zaufania do combo prdukcji chińskiej. Ponadto antena combo nie jest dobrym rozwiazaniem do małej instalacji zbiorczej.
    szary20 wrote:
    koło
    szary20 wrote:
    Odległość od nadajnika telewizji naziemnej około 22km.

O jakim nadajniku piszesz? Konin/Żółwieniec?
    szary20 wrote:
    co ewentualnie muszę jeszcze dokupić jakieś wzmacniacze sygnału dla telewizji naziemnej oraz radia?

To akurat zależy od parametrów sygnału - zarówno na wyjściu z anteny jak i na gniazdach końcowych.
    szary20 wrote:
    Czy jeden wzmacniacz Johansson wystarczy dla sygnału satelitarnego?

Dobrze zrobiona tego typu instalacja nie wymaga wzmacniacza satelitarnego. Chyba że tłumienie sygnału spowodowane długością przewodów i elementów instalacji bedzie zbyt duże.
    Na pewno do skonfigurowania tego typu instalacji będzie potrzebny miernik DVB-T/T2/S2.
    szary20
    Level 9  
    _kli_ wrote:
    Ile przewodów wprowadzonych z zewnątrz na strych? Jakiej długości każdy?

Przewody dopiero będą prowadzone. Minimum to 3 ale możliwe jest poprowadzenie 5.
    Długość tych przewodów będzie zależna od umiejscowienia anteny w najlepszym wypadku będzie to około 5m.
    _kli_ wrote:
    Nie ma gwarancji że ta akurat antena zda egzamin - szczególnie w paśmie VHF. Osobiście takiej bym nie użył, bo nie mam zaufania do combo prdukcji chińskiej. Ponadto antena combo nie jest dobrym rozwiazaniem do małej instalacji zbiorczej.

Jestem otwarty na propozycje innej anteny. Obecnie mam jakąś starą siatkową i działa, choć niema wszystkich kanałów (są znalezione brak wizji).
    _kli_ wrote:
    O jakim nadajniku piszesz? Konin/Żółwieniec?

Tak.
    _kli_ wrote:
    To akurat zależy od parametrów sygnału - zarówno na wyjściu z anteny jak i na gniazdach końcowych.

Nie mam miernika ale jakiś prosty mogę zakupić.
    _kli_ wrote:
    Dobrze zrobiona tego typu instalacja nie wymaga wzmacniacza satelitarnego. Chyba że tłumienie sygnału spowodowane długością przewodów i elementów instalacji bedzie zbyt duże.
    Na pewno do skonfigurowania tego typu instalacji będzie potrzebny miernik DVB-T/T2/S2.

Miernik jakiś prosty wystarczy czy muszę liczyć parę $$$.
    Długość przewodów od multiswitch-a do ostatniego gniazda będzie pewnie z 25m dodatkowo będą po drodze 3 gniazda. Przewody zamierzam łączyć za pomocą rozgałęźników televels.
    Co do reszty sprzętu są jakieś uwagi?
    Czyli na początek nie kupować wzmacniacza tylko w razie potrzeb dokupić?
    Czy do multiswitch-a mam dokupić - Rezystor Obciążeniowy R 75 Zakończeniowy Wtyk

Dzięki za odpowiedź:)
  • e-mierniki
    tomaszlonski
    Level 27  
    Dwa rozdzielenia sygnału przy Unicable to już dużo i każde następne może powodować problemy w działaniu podpiętego tunera. Puszki masz 3-4 po drodze do najdalszego, a od tunera z kolei będzie zależało czy ma podłączaną jedną czy rozdzielana na dwie głowice.

Wszystko zależy od użytych gniazdek które powinny być zwykle przelotowe albo przed każdym gniazdkiem jeśli są końcowe tam gdzie potrzeba zamontowany rozdzielacz z power pass.

Mało ważne że gdzieś tam czytałeś że gniazdka przelotowe nie są zalecane, po prostu w tej instalacji lepiej je mieć albo stosować inne sposoby rozdzielenia sygnału zgodnie z zasadami obowiązującymi Unicable.

Mniej się straci na sygnale stosując gniazdo przelotowe w porównaniu do kombinacj rozdzielacz + gniazdo końcowe.

Parter może ale i nie musi mieć problemów z odbiorem, dowiesz się jak podłączysz.
    User removed account
    Level 1  
    szary20
    Level 9  
    Czyli mogę mieć problemy z odbiorem na ostatnim gniazdku, lub jeszcze wcześniej.
    Miałem pewne obawy że może być ciężko, dlatego założyłem ten temat.
    Jeśli bym troszkę pokombinował to multiswitch mógłbym umieścić w jednym z pokoi na górze, wykorzystałbym wtedy oba wyjścia unicable.
    Jedno dawało by sygnał na dwa gniazda u góry drugie na kolejne 3 gniazda (jedno u góry dwa na dole). Jeśli to poprawiło by sytuację to będzie trzeba trochę rozpruć ściany niestety.
    Czyli instalacja wyglądała by tak:

Największe obawy budzi przesył przez wiele gniazdek co do reszt sprzętu uwag niema więc pomału będę zamawiał poszczególne części.
    Muszę jeszcze tylko doczytać jaką najlepiej antenę do dvb-t2 zakupić.
    Wtedy sprawdzimy jak kolega powiedział czy będzie problem czy nie.

Jeśli ma ktoś sugestie to proszę pisać, konstruktywna krytyka zawsze mile widziana ;)
    _kli_
    Level 39  
    szary20 wrote:
    Przewody dopiero będą prowadzone. Minimum to 3 ale możliwe jest poprowadzenie 5

Daj 5. Dodatkowe 2 to niewielki koszt, a w razie czego masz przewody rezerwowe na wypadek wymiany konwertera na Quatro lub montaż dodatkowgo Wide Banda na innego satelitę.
    szary20 wrote:
    Miernik jakiś prosty wystarczy czy muszę liczyć parę $$$.

Za kilkaset złotych to kupisz jakiś wskaźnik combo (zwany miernikiem). Musi mierzyć DVB-S2 (w tym Unicable) i DVB-T2, np. Link
    szary20 wrote:
    Jeśli bym troszkę pokombinował to multiswitch mógłbym umieścić w jednym z pokoi na górze

Na schemacie masz dwa przewody, a powinny być 3, jeżeli planujesz naziemną.
    szary20 wrote:
    Muszę jeszcze tylko doczytać jaką najlepiej antenę do dvb-t2 zakupić

Anteny "nie obchodzi" jakiego rodzaju sygnał odbiera - DVB-T2, DVB-T czy analogowy. Odbiera po prostu fale radiowe. Combo nie gwarantuje poprawnego odbioru - szczególnie na paśmie VHF. Zależy to także od modelu anteny. Bywa że z wyborem trafisz od razu, ale czasem trzeba troche poeksperymentować. Jeżeli chcesz by było "profesjonalnie", to oddzielne anteny UHF+VHF+FM połączone zwrotnicą.
    No i nie ma gwarancji że tam gdzie zaplanowałeś zamontować anteny naziemne, sygnał będzie odpowiedniej jakości. Jakie masz warunki odbiorcze (bliższe i dalsze przeszkody w kierunku nadajnika)? Ponadto w dzisieszych czasach sygnał RTV moze być zakłócany z wielu różnych źródeł. Dobrze, by w pobliżu nie było np. wi-fi, fotowoltaiki, monitoringu, itp. Oczywiście niejednokrotnie nie da sie tego uniknąć, ale trzeba się liczyć z ewentualnymi zakłóceniami.
    szary20
    Level 9  
    @kli1
    Czyli reasumując będzie ciężko to ogarnąć, ale nie ma rzeczy niemożliwych.
    Najlepszym rozwiązaniem było by poprowadzenie przewodów od nowa w topologi gwiazdy oczywiście na lepszym kablu i mamy spokój na lata. Średnio mi się to uśmiecha choć jest jeszcze możliwe poprowadzenie przewodów w elewacji zewnętrznej do każdego pokoju (elewacja dopiero będzie uzbrajana w tynk ozdobny wiec ewentualnie w najgorszym wypadku trzeba będzie tam bruzdować pod kable).

W pierwszej kolejności sprawdzimy działanie tych przewodów ten multiswitch chyba najgorszy nie jest i w ostateczności dokupię drugi i przebuduje całą instalacje :(

Co do anteny naziemnej mam jakąś starą siatkę więc sprawdzę jak ona da radę. Trochę doczytałem i są często polecane (cena/jakość) jak się nie sprawdzi będę szukał innej anteny/anten.

O miernikach jeszcze nic nie wiem więc jak będzie chwila na wieczór to poczytam (wolał bym wydać mniej kasy, kupując np. dwa oddzielne urządzenia - nie jestem instalatorem choć sprzętu zbiera się;) ).

Kable rzeczywiście narysowałem 2. Powinny iść minimum 3 ale pewnie będzie 5 tylko jeszcze nie wiem czy na strych czy do pokoju.

Dzięki postaram się kilka rzeczy zamówić niestety w bliskiej okolicy nie znam sklepu stacjonarnego z prawdziwego zdarzenia.
    _kli_
    Level 39  
    szary20 wrote:
    mam jakąś starą siatkę więc sprawdzę jak ona da radę

Sprawdź. Będziesz miał wstępne rozeznanie. Najprawdopodobniej masz w niej zamontowany wzmacniacz. Dobrze byłoby zamontować w niej (na próbę) symetryzator na k. 6-60. Z odbiorem mux-8 możesz mieć problem, bo z Żółwieńca nadawany jest w polaryzacji pionowej. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale w kierunku wschodnim emisja tego mux-a jest bardziej lub mniej wytłumiona.
    szary20 wrote:
    wolał bym wydać mniej kasy, kupując np. dwa oddzielne urządzenia

Podałem ci tylko przykład. Może udałoby sie kupić cos tańszego, ale obawiam się że dwa mierniki to wyższy koszt niż urządzenie combo. Taniej może wyjść doświadczony instalator z odpowiednim miernikiem.
    szary20 wrote:
    w bliskiej okolicy nie znam sklepu stacjonarnego z prawdziwego zdarzenia

Tylko nie kupuj w elektromarketach i marketach budowlanych. Mają marny wybór, najczęściej kiepskiej jakosci i kosmiczne ceny.
    szary20
    Level 9  
    _kli_ wrote:
    Dobrze byłoby zamontować w niej (na próbę) symetryzator na k. 6-60.

Dzięki za radę dokupię, jedno piwko mniej i będzie symetryzator.
    _kli_ wrote:
    Podałem ci tylko przykład. Może udałoby sie kupić cos tańszego, ale obawiam się że dwa mierniki to wyższy koszt niż urządzenie combo. Taniej może wyjść doświadczony instalator z odpowiednim miernikiem.

Pewnie jakiegoś poszukam oczywiście miernika, pewnie się przyda jak wiele innych rzeczy. Ten co podlinkowałeś jako przykład to coś co daje rade?
    _kli_ wrote:
    Tylko nie kupuj w elektromarketach i marketach budowlanych. Mają marny wybór, najczęściej kiepskiej jakosci i kosmiczne ceny.

Markety odpadają tam nic praktycznie nie ma.
    Powoli zaczynam zamawiać elementy zestawu. Jeśli coś zmienić to proszę o sugestie.
    Mam jeszcze pytanie czy brać ten zasilacz czy jakiś inny https://satsklep.pl/pl/p/Zasilacz-20V-3A-z-gn...odel-2460-%2C-do-multiswitchy-Johansson/35435
    Jeszcze raz dzięki za pomoc.
    tomaszlonski
    Level 27  
    Najlepiej brać polecane dla danego multiswitcha, 13V z tunera nie zawsze zapewnia stabilną pracę. Zwykle te dla tych bardziej rozbudowanych ( np na 2x SAT czy 2x SCR ) nadają się też dla zwykłych , różnice w cenie to 20-30 zł.

Nie zawsze jest konieczny jeśli w tunerze ma się opcję podniesienia napięcia zasilania dla Unicable ale to nie często spotykane w tunerach i zwykle taki tuner musi działać cały czas by zasilać. Lepiej jednak zawsze zastosować dodatkowy ze względu na stabilniejsza pracę multiswitcha jak podłączonych będzie kilka tunerów.

Najlepiej jak multiswitch będzie montowany tam gdzie jest możliwość podpięcia tego dodatkowego zasilacza inaczej będziesz musiał doprowadzić kabel do wejścia zasilania jeśli ma albo do jednego z wyjść sygnału bezpośrednio albo przy połączeniu kaskadowym przez power inserter.

Zwykle używałem multiswitch GT-dMTS1T zasilane 15 V , przy jednym konwerterze działał bezproblemowo bez zasilacza , przy dwóch ( Astra i HotBird ) już były problemy. Ale tu nie było problemu bo zwykle zasilacz jest w zestawie.
    szary20
    Level 9  
    @tomaszlonski
    Dzięki za naświetlenie tematu odnośnie zasilacza. Zamówiony 20V/3A.

Moje pytanie które rozgałęźniki lepsze. Tłumienie niby podobne:
    1. https://sklep.audax.net.pl/pl/p/543503-Rozgaleznik-12-Easy-F-45-dB-DC-PASS-Tel/4576,
    2. https://sklep.audax.net.pl/pl/p/Rozgaleznik-SAT-21-5-2400-MHz-Inverto-Unicable/6434,
    3. https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik-sumator_...ierunkowym_przejsciem_zasilania_dc_R85120.htm

Opcja pierwsza pomijamy złączki F więc w teorii chyba będzie mniej zakłóceń oraz niższe tłumienie powinno być.
    Drugi ma znaczek że unicable i złączki F.
    Trzecia opcja przepuszcza najwięcej "prądu" za to ma większe tłumienie i złączki typu F.

Złączki będą zaprasowywane np takie https://sklep.audax.net.pl/pl/p/Wtyk-kompresyjny-F-113-MASTER-zielony-1szt./6560 lub https://sklep.audax.net.pl/pl/p/Wtyk-kompresyjny-F-6-MASTER-niebieski-1szt./7261. Zaciskacz posiadam więc problemu nie będzie.

Im więcej czytam tym więcej pytań się rodzi, ale chyba to normalne.
    tomaszlonski
    Level 27  
    Pierwsze dwa mają najmniejsze tłumienie , polecam Inverto.
    Zawsze też możesz kupić od razu wszystko Johanssona.