Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Sygnał albo za słaby dla MUX-8 i MUX-1, albo za silny dla pozostałych

qcol 16 Jan 2022 20:51 978 17
    qcol
    Level 9  
    Witam

Nie mogę opanować takiego problemu:

Kupiłem antenę DVB-T Olympia Combo LTE, ustawiłem polaryzację poziomą i skierowałem na Trzeciewiec.
    Na strychu wzmacniacz na 3 TV z regulacją siły wzmocnienia (potencjometr).
    Teraz mam taką sytuację, że jak dam pokrętło na maxa, to odbierają mi MUX-8 i MUX-1 ale siła sygnały jakieś 60-66%. Niestety wtedy pozostałe programy mają za silny sygnał (pokazuje siła sygnału 100%, jakość 0)
    Jeśli skręcę potencjometr, to wszystko poza MUX8 i 1 działa, no ale MUX-8 i MUX-1 nawet nie wykrywa kanałów.

Próbowałem kręcić anteną z pomocą aplikacji DVB-T finder. Tutaj dziwnie, bo zgodnie z aplikacją powinienem przekręcić antenę jakieś 20% w prawo ale wtedy jest gorsza jakość sygnału, ustawiłem ją więc nieco w lewo eksperymentalnie obserwując jakość sygnały na TV.

Wymieniłem kabel antenowy, próbowałem też rozgałęźniki pasywne (za słaby sygnał). Aby mieć pewność że nie gniazdo antenowe - wywaliłem gniazdo i połączyłem kable bezpośrednio. Bez zmian.

Co mogę jeszcze zrobić?
    _kli_
    Level 39  
    qcol wrote:
    Kupiłem antenę DVB-T Olympia Combo LTE, ustawiłem polaryzację poziomą i skierowałem na Trzeciewiec.

Podaj miejscowość lub odległość od nadajnika?
    qcol wrote:
    Na strychu wzmacniacz na 3 TV z regulacją siły wzmocnienia

Jaki model? Sprawdzałeś sygnał na samej antenie (bez wzmacniacza)? Jakie parametry na poszczególnych mux-ach?
    qcol wrote:
    Próbowałem kręcić anteną z pomocą aplikacji DVB-T finder. Tutaj dziwnie, bo zgodnie z aplikacją powinienem przekręcić antenę jakieś 20% w prawo ale wtedy jest gorsza jakość sygnału, ustawiłem ją więc nieco w lewo eksperymentalnie obserwując jakość sygnały na TV.

Nie zawsze najlepszy sygnał dolatuje bezpośrednio z kierunku gdzie zlokalizowany jest nadajnik. Czasami zdarza się, że parametry poszczególnych mux-ów różnią się, pomimo że są nadawane z taką samą mocą i z tej samej wysokosci. Próbowałeś zmienić miejsce lub wysokosć montażu anteny?
    qcol
    Level 9  
    28km od nadajnika.

Wzmacniacz WA-40 Opticum, dokładnie ten https://www.eltrox.pl/wzmacniacz-wa-40-opticum.html

Bez wzmacniacza sprawdzałem na rozgałęźniku pasywnym (na dwóch różnych). Również słaby sygnał, przede wszystkim na tych problemowych MUX'ach.

Miejsca anteny nie zmieniałem, byłoby kłopotliwe (obecnie jest przy kominie). Nie bardzo mam inne miejsce ale jak wyeliminuję wszystkie inne możliwe przyczyny i będzie taka konieczność, przemieszczę ją gdzieś.
  • Helpful post
    Jose11
    Level 21  
    Nadajnik na Mux-8 ma moc 20 kW, a pozostałe Mux-y 100 KW. Dziwne, że masz problem z Mux-1. Jak zmniejszasz wzmocnienie powinien być dobry odbiór ze wszystkich Mux-ów oprócz Mux-8.
    Jeśli do Wągrowca/ Chojna masz nie dalej niż 70 km, spróbuj skierować antenę na Wągrowiec. W Wągrowcu na Muxie-8 polaryzacja anteny jest pionowa.
  • Helpful post
    _kli_
    Level 39  
    qcol wrote:
    Bez wzmacniacza sprawdzałem na rozgałęźniku pasywnym (na dwóch różnych). Również słaby sygnał, przede wszystkim na tych problemowych MUX'ach.

Błąd. Poszukiwania dobrego odbioru zaczynamy od podłączenia anteny bezpośrednio do jednego odbiornika. Najlepiej najbardziej oddalonego od anteny. Potem możesz porównać parametry sygnału z tymi uzyskanymi na najmniej oddalonym. Potem dopiero mozesz założyć rozgałeźnik i masz rozeznanie ile procent siły i jakości tracisz? Jakie masz parametry na mux-ach przy bezpośrednim połaczeniu?
    qcol wrote:
    Wzmacniacz WA-40 Opticum, dokładnie ten https://www.eltrox.pl/wzmacniacz-wa-40-opticum.htm

W twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłby wzmacniacz z odrębną regulacją wzmocnienia dla VHF i UHF, np.Link
    Jose11 wrote:
    Nadajnik na Mux-8 ma moc 20 kW

W zależnosci od azymutu - od 7 do 20 kW. To tak, jakby w UHF-ie ten sygnał był nadawany z mocą co najmniej 5-6 razy wyższą.
  • Helpful post
    LeDy
    Level 43  
    Jose11 wrote:
    Nadajnik na Mux-8 ma moc 20 kW, a pozostałe Mux-y 100 KW.
    I to są moce zbliżone, porównywalne między VHF a UHF.
    Oczywiście najpierw antena i tylko jeden odbiornik bezpośrednio a dopiero potem rozdzielać i sprawdzać. Ten Alcad jest lepszy.
    Odbieram z ponad 64 km Trzeciewiec ale na antenie siatkowej. Olympia BX 1000 też odbiera bez problemu. Z odległości 28 km powinno odbierać na rozgałęźniku pasywnym. Nic nie zasłania sygnału?
    qcol
    Level 9  
    Jose11 wrote:
    Jeśli do Wągrowca/ Chojna masz nie dalej niż 70 km, spróbuj skierować antenę na Wągrowiec. W Wągrowcu na Muxie-8 polaryzacja anteny jest pionowa.

Spróbuję Wągrowiec (mam 44km). MUX-8 polaryzacja pionowa oznacza, że tylko ten MUX-8 ma pionową?
    Tutaj podają, ze pozioma... https://www.sat-charts.eu/nadajnik,43WagrowiecChojna.html - błąd?

LeDy wrote:
    Nic nie zasłania sygnału?

No mam las zaraz przed domem w tym kierunku niestety. Wągrowiec mam dalej ale bardziej otwarta przestrzeń.

_kli_ wrote:
    Poszukiwania dobrego odbioru zaczynamy od podłączenia anteny bezpośrednio do jednego odbiornika.

Podłączyłem TV bezpośrednio z anteną. MUX-8 siła 0, pozostałe wybiórczo sprawdziłem - moc w granicach 40%.

OK, dzięki wszystkim za podpowiedzi. Jak się pogoda ustabilizuje wchodzę na dach i działam dalej. Dam oczywiście znać co z tego wyszło.
    _kli_
    Level 39  
    qcol wrote:
    Tutaj podają, ze pozioma... https://www.sat-charts.eu/nadajnik,43WagrowiecChojna.html - błąd?

Pod linkiem który podałeś, masz parametry emisji mux-2 na k.43, który nadawany jest w polaryzacji poziomej. Mux-8 nadawany jest na k.9 w polaryzacji pionowej, a pozostałe mux-y (UHF) w poziomej.
    https://www.sat-charts.eu/nadajnik,9WagrowiecChojna.html
    Szukając parametrów emisji, sprawdź na stronie operatora
    - https://emimaps.emitel.pl/ (przybliżone mapki pokrycia sygnałem)
    - https://emimaps.emitel.pl/transmitter/listMux (parametry emisji poszczególnych mux-ów)
    Jose11
    Level 21  
    A jaką masz antenę?
    Wymiana anteny na antenę tzw. combo, prawdopodobnie rozwiąże problem.
    Taka antena to 2 anteny w jednej. Antenę na kanały VHF (Mux-8) można ustawić w polaryzacji poziomej lub pionowej.
    Na takiej antenie odbiór z Wągrowca powinien być możliwy wszystkich Mux-ów nawet bez wzmacniacza, przy odległości 44 km.
    qcol
    Level 9  
    Jose11 wrote:
    A jaką masz antenę?

No właśnie mam combo, jak z pierwszego postu: DVB-T Olympia Combo LTE
    Rozumiem, że polaryzacja jest istotna tylko dla MUX-8? Mogę przestawić na pionową w tej antenie.
    _kli_
    Level 39  
    Jose11 wrote:
    A jaką masz antenę?
    Wymiana anteny na antenę tzw. combo, prawdopodobnie rozwiąże problem.

Przecież napisał, że combo.
    qcol wrote:
    Kupiłem antenę DVB-T Olympia Combo LTE

Wg moich doświadczeń, ta antena bardzo kiepsko odbiera VHF, szczególnie w utrudnionych warunkach. Jest trochę tematów na forum dotyczących tego problemu.
    qcol wrote:
    Spróbuję Wągrowiec (mam 44km)

Teoretcznie powinieneś być w zasięgu mux-8. Ale teoria nie zawsze sprawdza sie w praktyce. Próbuj.
    _kli_
    Level 39  
    Jose11 wrote:
    Wągrowiec "Chojna" Mux-8 ma polaryzację pionową i jest mocny nadajnik (40 kW)

Jest to tylko część informacji - niejdnokrotnie wprowadzająca w błąd. W parametrach emisji podawana jest moc maksymalna, co nie świadczy że dotyczy to wszystkich odbiorców. Wiele obiektów nadaje mux-8 (i nie tylko) kierunkowo, co oznacza że w zakresie 360° emisja może być mniej lub bardziej wytłumiona - czasem niemal do zera.
    W przypadku Wągrowca, w kierunku wschodnim sygnał jest wytłumiony - szczególnie na azymucie 70° (kier. Bydgoszcz) do ok. 4 kW. Kilka stopni na pólnoc i południe od tego azymutu emisja odbywa się z mocą ok. 10 kW.
    https://radiopolska.pl/wykaz/dvbt/3047
    Ponadto zwykle anteny nadawcze mux-8 wiszą na masztach niżej niż anteny UHF (w tym przypadku 10 m). Zatem trudno komuś mówić że odbiera z mocnego nadajnika, bo może go dotyczyć emisja która w jego kierunku nadawana jest z mocą zaledwie kilkudziesięciu lub kilkuset Watów.
    Dlatego bywa że w określonych lokalizacjach potrzebne są dwie odzielne anteny - UHF i VHF - ustawione na dwa różne nadajniki.
    LeDy
    Level 43  
    @_kli_
    I takie kombinacje wyglądają mi na amatorkę. Moje zdanie jest takie, że skoro mam nadajnik w zasięgu to siła dochodząca do mojej anteny powinna być równa, zbliżona . Jestem w zasięgu Chojny i już pisałem, że siły mam od 30% do 70%., zależnie od MUX'a. Po co siła MUX-8 taka wielka?
    _kli_
    Level 39  
    Zapewne ma to związek z wyliczeniem zasiegów pobliskich nadajników. Skoro określony teren na wschód od Chojny pokryty jest sygnałem z Trzeciewca, to uznano że nie ma potrzeby w tamtym kierunku emitować mocnego sygnału z tego pierwszego nadajnika. Oczywiście wyliczenia nie uwzględniają trudnych warunków odbiorczych z tytułu zalesienia czy zabudowy. Stąd mogą być miejsca, gdzie nie mamy sygnału z obydwu nadajników, bo ten z któregp powinniśmy odebrać jest zasłonięty, a z drugiego - który jest stosunko blisko - sygnał nie dociera lub jest za słaby.
    qcol
    Level 9  
    W końcu sukces! Pomogło ustawienie się na Wągrowiec (ze zmianą polaryzacji na pionową). Na pasywnych rozgałęźnikach co prawda za słaby sygnał ale na wzmacniaczu śmiga teraz wszystko pięknie.

Dziękuję wszystkim za pomoc.
    qcol
    Level 9  
    W końcu sukces! Pomogło ustawienie się na Wągrowiec (ze zmianą polaryzacji na pionową). Na pasywnych rozgałęźnikach co prawda za słaby sygnał ale na wzmacniaczu śmiga teraz wszystko pięknie.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Dodano po 3 [minuty]:

Ustawienie się na Wągrowiec (ze zmianą polaryzacji na pionową).
    irekr
    Moderator
    Powróćmy do rozważań dotyczących Trzeciewca.
    Obecny układ kanałowy UHF:
    32 MUX2
    34 MUX4
    36 MUX3
    40 MUX5
    41 MUX1

Będzie:
    30 MUX1
    32 MUX2
    36 MUX3
    34 MUX4
    40 MUX5
    41 MUX6

Widać że odstępy kanałowe MUX 2-4-3 (będzie MUX 1-2-4-3) obecnie są jednakowe po dwa kanały, co oznacza, że przy najmniejszym zniekształceniu sygnału żaden kanał z paczki 32-34-i 36 nie będzie odbierany poprawnie. Przyczyny moga byc bardzo różne, od żle założonego wtyku, braku podkładek bimetalicznych przy symetryzatorze do zbyt silnego sygnału. Potwierdza to sytuacja, gdy w maksymalnym wzmocnieniu masz MUX1 i MUX8 jako skrajne w skali częstotliwości. Przesterowanie zbyt silnymi sygnałami UHF jak najbardziej będzie powodowało zaniki lub błędy w odbiorze VHF, gdyż odbiorniki nie posiadają (najczęściej) ŻĄDNYCH filtrów. Przesterowanie dotyczy całego wejścia odbiornika a nie określonego pasma.
    Dlatego bardzo cenna uwaga kol. @_kli_ o rozpoczęciu testów i wszelkiej regulacji przy pomocy tylko jednego odbiornika dołączonego do anteny bez jakichkolwiek wzmacniaczy czy rozdzielników.

I w tej konkretnej sytuacji będzie warto zastosować dwie oddzielne anteny na UHF i VHF, gdyż może się okazać, że trzeba bedzie wytłumić sygnał z pasma UHF nie dotykając pasma VHF. W antenie combo jest to dość trudne, w dwóch antenach jak najbardziej do wykonania.

Odnośnie wzmacniacza WA-40 - to dość zabytkowe urządzenie. konstrukcja pochodzi z lat 90tych. Opisywanie go przez sprzedawcę jako "Wzmacniacz / rozdzielacz sygnału cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T/T2 oraz analogowego i cyfrowego sygnału radiowego FM." jest zdecydowanie nadużyciem lub oszustwem. Ale niestety: nikt w Polsce nie wykonuje kontroli wyrobów i nie wydaje pozwoleń na dystrybucje. UKE co prawda publikuje listy wyrobów niezgodnych, ale nikt się tym nie przejmuje.
    Ten wzmacniacz miał swoje dobre czasy w latach analogu, przypuszczam, że po 25-04-2022 w Bydgoszczy i okolicach nie będzie miał zastosowania.