Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem ze sterownikiem Nvidia?

Maciej200 16 Jan 2022 23:12 261 9
    Maciej200
    Level 3  
    Witam, mam dziwny problem z Blue screen?em i nie wiem czym jest on spowodowany.
    Już tłumaczę, w grudniu 2020 roku miałem formatowany komputer (nie robiłem tego osobiście) oraz instalowane wszystkie niezbędne sterowniki. Niedawno pod koniec grudnia przed świętami po kilku krotnym pojawieniu się komunikatu o dostępnej aktualizacji NVIDIA postanowiłem to zrobić. Mając nadzieję że dzięki temu będzie lepsza wydajność w grach (aktualizacji dokonałem przez program). Cały proces automatycznego pobierania i instalowania przebiegł bez problemów. Problemy zaczęły się gdy parę dni po tym zachciało mi się pograć w gry (większość czasu na komputerze przeglądam Internet oraz edytuję filmy). Gdy uruchomiłem grę, po kilku minutach wywaliło mi blue screen ?VIDEO TDR FAILURE?. Pierwszy raz miałem taką sytuację. Przez ostatnie tygodnie nic nie było na komputerze robione, kopiowane lub pobierane (oprócz właśnie wspomnianego sterownika do karty ? dlatego właśnie obstawiam że to jego wina). Kilka dni temu pojawiła się nowa aktualizacja, od razu ją pobrałem. Podczas pobierania były dwie opcje ? ?ekspresowa? oraz chyba ?indywidualna? wybrałem tą drugą aby mieć wgląd w dodatkowe opcje. Tam wybrane były wszystkie sterowniki, dźwięku, obrazu itp. (zaznaczyłem aby zaktualizował wszystkie) oraz była również opcja która powodowała czyszczenie wszystkich profili oraz usunięcie wszystkich sterowników a zainstalowanie nowych. Wybrałem właśnie tę opcję mając nadzieję że to pomoże?
    Zaraz po aktualizacji sprawdziłem opcje posiadanego programu NVIDIA shadowplay oczekując że po tak dokładnej aktualizacji wszystkie ustawienia będę zmienione na domyślne, jednak tak nie było. Wszystkie ustawienia były dokładnie takie jakie były wcześniej. A czy aktualizacja poradziła sobie z blue screen?em?
    No nie bardzo. Teraz nie ma bluscreena ALE nadal gra się zawiesza jest czarny ekran i po kilku sekundach komputer sam się restartuje. Jest to samo co było tylko bez niebieskiego :(
    WAŻNE!
    Blue screen pojawia się tylko w grach po jakimś czasie, nie od razu.
    Nie pojawia się podczas przeglądania Internetu oraz podczas pracy w programie do edycji wideo gdzie mocno obciążony jest procesor.
    Posiadam także wspomniany NVIDIA shadowplay z opcją ?Natychmiastowa powtórka? do nagrywania ciekawych momentów w grach.
    Pojawia się to w różnych grach nie tylko jednej przykładowo często grałem w Battlefield 1

Specyfikacja:
    Procesor: Intel Core i3-4160 3.6
    Grafika: GTX 960 2GB dokładnie JetStream
    Ram: 12GB DDR3
    Płyta: Asrock H81M

Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam Maciej
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Ktos12e
    Level 3  
    Witam niestety ale zawieszanie i występujące blue screnny mogą świadczyć o uszkodzeniu karty graficznej np pamięci karty albo samej karty. Raczej sama aktualizacja sterowników nie ma związku. Komputer albo laptop Pana może posiadać drugą kartę graficzną dedykowana do pracy biurowej dlatego nie występuję problem podczas normalnego użytkowania, może maszyna się przegrzewa należy sprawdzić temperatury czy są w normie- nie podał Pan informacji o specyfikacji urządzenia. Polecam sprawdzić kartę programem FurMark i occt po testach powinno się wszystko wyjaśnić.
    piotrkol7
    Level 39  
    Szanowny Macieju, przykro nam z powodu twojego problemu, ale działy komputerowe posiadają pewien ważny zapis w regulaminie - pełna specyfikacja!
    Jak mamy Ci pomóc, nie wiedząc jakiego komputera dotyczy problem?
    Maciej200 wrote:
    Nie pojawia się podczas przeglądania Internetu oraz podczas pracy w programie do edycji wideo gdzie mocno obciążony jest procesor.

Świadczy to o problemie raczej z kartą, ale potrzeba więcej informacji.
    Mam rozumieć, że w tej chwili na karcie nie uruchamiają się żadne gry?
    Jak wygląda to w menedżerze urządzeń, może są jakieś błędy?
    Maciej200
    Level 3  
    Problem z kartą jest mało prawdopodobny ponieważ nie zawsze wywala blue screen a teraz czarny ekran. Dzieje się tak w większości przypadków ale nie zawsze, czasem gram 15 minut i bum koniec a czasem z godzinę - dwie i nic. Poza tym tę kartę mam od 7 lat, wątpię abym pierwszy raz w życiu nawaliła akurat kiedy zaktualizowałem sterownik. Sorry za specyfikację ale z pośpiechu zapomniałem, już dodałem do posta.
    Pozdrawiam
    piotrkol7
    Level 39  
    Maciej200 wrote:
    Poza tym tę kartę mam od 7 lat

Kiedy ostatni raz wymieniałeś pastę? Jak wyglądają temperatury karty pod obciążeniem?
    Maciej200
    Level 3  
    Z pastą to słabo bo nigdy nie wymieniałem a kartę mam od wakacji 2015. Ale jest i dobra nowina, posiadam program do karty ThunderMaster, tam można dostosować pracę wentylatorów do temperatury karty. Aktualizacja o której mowa chyba mi pozmieniała niektóre opcje, zamiast mojego wykresu temperatury i mocy wentylatorów, gdzie dla 20°C jest 20% mocy wentylatorów, dla 50°C - 50% i.t.d. zaznaczona była opcja automatyczna gdzie gdy grafika miała 60-65°C to wentylatory miały taką samą prędkość 21 %. Teraz gdy to zmieniłem, są niższe temperatury i chwilowo działa. Tylko nie jestem pewien czy to jest tego wina ponieważ wcześniej też nie zawsze wywalało system. Jak to mówią czas pokaże.
    Wracając jeszcze do pasty to wiem że 7 lat to trochę za długi okres czasu ale sam nie chcę rozbierać karty bo nigdy tego nie robiłem a w miejscowości gdzie mieszkam, nie wiem czy ktokolwiek wie jak to się robi. Póki działa jest dobrze.

Dziękuję wszystkim za pomoc i poświęcony czas.
    Pozdrawiam Maciej
    safbot1st
    Level 43  
    Model, markę zasilacza podaj.

Dodano po 48 [sekundy]:

Maciej200 wrote:
    Blue screen pojawia się tylko w grach po jakimś czasie, nie od razu.
    Nie pojawia się podczas przeglądania Internetu oraz podczas pracy w programie do edycji wideo
    piotrkol7
    Level 39  
    Maciej200 wrote:
    Teraz gdy to zmieniłem, są niższe temperatury i chwilowo działa

Z podkreśleniem słowa CHWILOWO.
    7 lat to masakrycznie dużo.
    Pasta do wymiany jak najszybciej, bo karta zaraz będzie trupem.
    Maciej200
    Level 3  
    Zasilacz nie jest tu niczemu winny - jest to Antec VP500PC. Nigdy nie było z nim problemu i nic nie dokładałem do kompa więc zużycie prądu jest takie samo.
    Co do pasty to wiem że to długo ale sam tego nie będę robił bo jeszcze coś spieprzę (wymiana na procesorze to pestka, ale tu trzeba rozebrać całą kartę, wymienić pastę i termopady a potem jeszcze to złożyć żeby działało) a w moim mieście nikt za bardzo nie wie jak się to robi.
    piotrkol7
    Level 39  
    To równie dobrze możesz wyrzucić kartę do śmietnika.
    Jeżeli problem rozwiązało (tymczasowo) zwiększenie prędkości wentylatorów, oczywiste że problem jest z temperaturą.
    A po 7 latach pasta i termopady będą zeschnięte na kamień.
    Jeżeli tak to zostawisz, karta prędzej czy później wyzionie ducha - na twoje własne życzenie.
    7 lat bez zmiany pasty można porównać do 7 lat jazdy samochodem bez wymiany oleju i filtrów.
    Wrzuć zdjęcia tej karty, od góry, od dołu, boki też możesz pokazać.
    Wytłumaczę ci jak ją rozebrać i złożyć.
    Polecam zakupić do niej pastę w rodzaju MX-4, MX-5.
    Termopady - dobrze by było wiedzieć, czy w ogóle są, najlepiej po rozebraniu zmierzyć nawet linijka, bez problemu stwierdzisz czy to 0,5, czy 1 czy 1,5mm.