Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Intensywność świecenia żarówek LED typu retro/Edison

choinka_1863 17 Jan 2022 18:39 120 3
 • #1
  choinka_1863
  Level 10  
  Cześć wszystkim,

  Pewnie kojarzycie ten typ żarówek, często ostatnio można je spotkać. Chciałem zapytać, od czego zależy intensywność światła, które daje taka żarówka. Czy można to regulować mocą? Czyli np. chcąc uzyskać bardziej delikatne oświetlenie po prostu zmienić żarówkę np 60W na jakąś sporo mniejszą moc (?)

  I jeszcze ciekawi mnie czy można zastosować do zwykłych lampek nocnych/biurkowych jakiś "kupny" przyciemniacz? Tak żeby wpiąć kabel zasilający w taką "przejściówkę"(?) Czy raczej trzeba by rozebrać kabel i zamontować ściemniacz samodzielnie?
 • #2
  LEDówki
  Level 35  
  Lampa żarowa - żarówka - to kawałek drutu (żarnik) żarzący się pod wpływem mocy wydzielanej w nim przez przepływający prąd elektryczny. Prąd płynący przez żarnik zależy od napięcia doń przyłożonego i oporu żarnika.
  Regulacja mocy jest możliwa z wykorzystaniem fazowego regulatora mocy, który skraca czas, w którym przepływa prąd przez żarnik. Regulacja odbywa się w czasie trwania jednego półokresu. Regulatory grupowe działają na podobnej zasadzie, jednak włączenie odbiornika następuje gdy napięcie sieci przechodzi przez zero i załączane jest na kilka półokresów. Dzięki temu na odbiorniku (żarówce) napięcie narasta zgodnie z przebiegiem napięcia sieciowego i taki regulator wytwarza mniej zakłóceń.
  Lampy LED (ang. Light Emitting Diode, pol. dioda elektroluminescencyjna) wykorzystują do świecenia diody elektroluminescencyjne (bardzo trudne słowo). Ponieważ napięcie przewodzenia pojedynczej, białej diody wynosi około 3V i zależy ono od prądu w kierunku przewodzenia stosuje się szeregowe łączenie LED i zasilacze prądowe. Zasilacz taki to przetwornica działająca w trybie ograniczania prądu (ustawiamy np. 1A i taki prąd ma płynąć przez obciążenie). W prostszych modelach lamp stosuje tzw. balast reaktancyjny, czyli kondensator suchy z odpowiednio dobraną pojemnością, by przez diody płynął prąd przewidziany przez konstruktora.
  W związku z tym lamp takich nie można zasilać tyrystorowymi regulatorami mocy. Przetwornice ograniczą skutki działania regulatora. Prosty zasilacz z kondensatorem szeregowym przy zapłonie tyrystora będzie powodował przepływ znacznych prądów przez LED i w krótkim czasie diody ulegną uszkodzeniu.
  Lampy diodowe można skrótowo nazywać analogicznie do lamp żarowych LEDówkami. W tym wypadku pisownia jest celowo błędna by widzący i myślący alternatywnie nie mieli problemu z rozróżnieniem czy chodzi o lodówkę czy ledówkę. Pozostałe nazwy, barwne i ułatwiające życie mniej sprytnym, wprowadzają niepotrzebne kalki z języków obcych i lekceważą zasady polskiego słowotwórstwa (lód - lodówka, loki - lokówka, itp.).
 • #4
  LEDówki
  Level 35  
  r103 wrote:

  Coś czego nie opisałem, a wydawało się oczywiste - lampa przystosowana do współpracy z tyrystorowym regulatorem mocy (pot. ściemniacz, pot. kłamca). Dziękuję koledze za zwrócenie uwagi, dzięki czemu informacja została się kompletna i czytelna dla każdego odbiorcy, nawet takiego który może się charakteryzować niskim poziomem kultury technicznej.