Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Mastercook MP6E FX - wybija bezpieczniki, świeci kontrolka od grzania, itp

oikp 17 Jan 2022 20:17 459 11
e-mierniki
    oikp
    Level 9  
    Witam.
    Posiadam piekarnik elektryczny Mastercook MP6E FX. Jest to dość pokręcony piekarnik elektryczny, bo połączony jest z płytą gazową. Sterowanie płyty (pokrętła) wbudowane są jednak nie w płycie, a w kuchence elektrycznej.

PROBLEM:
    Dziś w trakcie nagrzewania piekarnika (ustawione był na ok. 125 stopni) wywaliło korki. Nigdy do tej pory nic takiego się nie działo (piekarnik pracuje już prawie 15 lat - mam go od nowości). Zanim jednak piekarnik się wyłączył, zdążył się nagrzać.

Jeszcze wczoraj nic nie wskazywało na problemy (piekarnik ponad godzinę pracował na temperaturze ok. 230 i piekł pizzę dla całej rodziny ;-)
    Dziś, po pierwszym wywaleniu bezpieczników, włączyłem je ponownie - i od razu wywaliło je jeszcze raz.
    Wyłączyłem zatem piekarnik (temp na 0, oraz ustawienia grzania na 0) - włączyłem ponownie korki.... i była cisza. Włączyłem zatem piekarnik - na początku wszystko OK, piekarnik zaczął pracować. W pewnym momencie zacząłem kręcić pokrętłem od temperatury i od razu wywaliło korki ponownie.
    Ponownie wyłączyłem piekarnik. Włączyłem korki.
    Piekarnik podłączony jest do gniazdka podwójnego - przełożyłem zatem wtyczkę od piekarnika do gniazdka nr 2 w tym podwójnym gnieździe. Po podłączeniu (ustawienia piekarnika były na O!) włączyła się czerwona lampka przy pokrętle temperatury - tak, jakby piekarnik GRZAŁ. Oczywiście nic się nie działo. Przełożyłem zatem wtyczkę ponownie do gniazda nr 1 - światełko zgasło. Ponownie przełożyłem wtyczkę do gniazda nr 2 - zapaliła się lampka. Ruszyłem ją, aby zwiększyć temperaturę - od razu wywaliło korki.

Wyjąłem piekarnik. Rozebrałem go. Od tyłu obydwie grzałki wyglądają OK. Nie ma żadnych śladów tłuszczu i spalenizny, dookoła jest sucho. Nie widać nic "podejrzanego".
    Co mogę sprawdzić?
    Jak mogę zweryfikować, co się stało?

Proszę o pomoc
  • e-mierniki
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Wymontować grzałki, bo na pewno nie dysponujesz miernikiem do sprawdzenia grzałki na przebicie izolacji. Po wyjęciu grzałki zobaczysz, że grzałka jest w którymś miejscu przepalona do obudowy, bądź pęknięta.
    oikp
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedź,

Wiem, że to może zabrzmi banalnie dla fachowców - ale czy jest jakaś metoda na kolejność sprawdzania? Czy jest jakaś np. zasada, że psuje się najczęściej np górna?

Przejrzałem górną grzałkę (to co widać w piekarniku) ... i wydaje się nie mieć żadnych pęknięć, nalotu itp.
    W poradniku NORTH jest informacja, że grzałka górna powinna być czerwona podczas pracy ... moja chyba nigdy nie była ;-)

Czy możesz sprecyzować, co to znaczy "grzałka jest w którymś miejscu przepalona do obudowy"? Jak to powinno wyglądać? - jutro wykręcę górną i na nią popatrzę ;-)
  • e-mierniki
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    oikp wrote:
    Czy możesz sprecyzować, co to znaczy "grzałka jest w którymś miejscu przepalona do obudowy"? Jak to powinno wyglądać?
    Jakaś dziurka, albo pęknięcie, metalowej rurki.
    oikp
    Level 9  
    Bardzo dziękuję za pomoc.
    Niestety pojawił się kolejny problem - znalezienie odpowiedniej grzałki na górę.

Mój piekarnik na tabliczce znamionowej ma moc 2200W, na tabliczce znamionowej (widać to od środka piekarnika) grzałki górnej jest 1200W.

W jednym z popularnych serwisów dostępne są identyczne grzałki (identyczny wygląd) - lecz niestety podana jest moc 2200W lub 2700W.

Czy można podmienić ze starej 1200 na nową 2200W?
    A jeśli nie, gdzie można kupić taką o mocy 1200W? jakieś pomysły, propozycje?
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    oikp wrote:
    Czy można podmienić ze starej 1200 na nową 2200W?
    Raczej nie, bo jeśli taką zastosowano, to większa będzie przypalać. Poszukaj w sklepach stacjonarnych.
    oikp
    Level 9  
    przeszukałem chyba cały internet.

Do mojego modelu jedyna o mocy 1200W jest na stronie north.pl.
    https://north.pl/karta/grzalka-gorna-1200w-do...a-mastercook-mp6e-fx-fut,LXW-CY-CMM0-2PU.html

Tylko, że ona jest "pojedyncza".

W moim piekarniku jest "zespolona" - (taka jak w linku - https://north.pl/karta/ca50031a5-grzalka-zespolona-do-piekarnika,736-CD-1265.html). Niestety w north taka zespolona ma 2200W
    stanislaw1954
    Level 43  
    oikp wrote:
    przeszukałem chyba cały internet.
    A na żywo , w sklepach z częściami AGD?
    oikp
    Level 9  
    Sugerując się Twoją propozycją dotyczącą grzałki:

1) Odłączyłem grzałkę górną i włączyłem piecyk pracował bez problemu. Mieszałem pokrętłem od trybu pracy i od temperatury. Pracował i nic się nie działo. Było OK. Drogą dedukcji wyszło mi, że to wobec tego rzeczywiście padła górna grzałka.

2) Jednak w międzyczasie zakupiłem grzałkę na alledrogo (inną - bo w mojej kuchence są dwie, a ja kupiłem to samo, ale w jednej części) i zamontowałem ją. Włączyłem, wszystko było OK. Czyli wielka radość, bo piecyk działa i to grzałka była wadliwa.

3) Skręciłem wszystko, wsadziłem na miejsce. Podłączyłem, grzeje.... pomachałem pokrętłem od temperatury i wszystko OK.. Pomachałem pokrętłem i wywaliło bezpieczniki!

Zatem co to jeszcze może być?
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
    stanislaw1954
    Level 43  
    oikp wrote:
    Zatem co to jeszcze może być?
    Odepnij przewody od grzałki górnej, odegnij je by nie dotykały siebie, czy obudowy i włącz napięcie. Możesz w miejsce grzałki załączyć próbówkę żarówkową. Próbuj kręcić pokrętłem. Czy wszystko jest OK?. Podobnie można sprawdzić obwód dolnej grzałki.
    oikp
    Level 9  
    Tak właśnie zrobiłem rano. Odpiąłem grzałkę i wszystko było OK. Kręciłem pokrętłami i nic strasznego się wydarzyło. Kuchenka pracowała. To właśnie utwierdziło mnie w przekonaniu, że stara grzałka jest padnięta.

Wymieniłem więc grzałkę na nową. Kuchenka zaczęła pracować. Po jakimś czasie, gdy zacząłem kręcić pokrętłami, strzeliły korki. Jedyne co zauważyłem, to że nowa grzałka nagrzewa się do czerwoności.... ze starą nic takiego się nie działo.

Spróbuję jeszcze raz rozebrać wszystko, odłączę grzałkę i popatrzę na rezultaty.
    oikp
    Level 9  
    Piekarnik wrócił do życia ;-)

1) W celu sprawdzenia, jeszcze raz odłączyłem górną grzałkę - bez niej wszystko działało bez problemu.
    2) Podpiąłem więc grzałkę ponownie - i tym razem piekarnik nie robił już żadnych problemów.
    Wszystko działa, piekarnik sprawdzony, nagrzewa się bardzo szybko.

Tak więc ewidentnie była to GRZAŁKA. Dziękuję bardzo za sugestie i pomoc.
    Nie wiem tylko, z jakiego powodu wcześniej (już po wymianie grzałki) wywaliło korki.

Porada - jeżeli ktoś będzie wymieniał grzałkę w tym egzemplarzu: fabrycznie producent montuje dwie pojedyncze grzałki na górze (zwykłą 1200W + grill 1000W). Obydwie są nałożone jedna w drugą i sprawiają wrażenie jednej zespolonej. Pojedyncze grzałki fabryczne są dość drogie (każda z nich kosztuje ponad 300 PLN).
    Znalazłem grzałkę na alledrogo - jest to grzałka zespolona o łącznej mocy 2200 (1200 +1000), pasuje idealnie a jej koszt w dniu zakupu to 60 PLN.