Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Saeco Aulika SUP040 - Ekspres nie włącza się

piotreck2 17 Jan 2022 20:53 225 3
    piotreck2
    Level 9  
    Witajcie.
    Trafił do mnie egzemplarz, który po podłączeniu do sieci nie uruchamia się w ogóle.
    Ekspres wcześniej miał inwazję prusaków. Klient postanowił wymrozić wszystko i wstawił ekspres zawinięty w worek do zamrażalnika :)
    Hydraulika o dziwo przetrwała, ale od tamtego czasu ekspres ani błyśnie.
    Po otwarciu było widać kilka martwych owadów na obu płytach, może zrobiły wcześniej zwarcie.
    Na jednym z rosyjskich for opisywana była usterka regulatora napięcia oznaczonego na płytce logiki U19. Podobno to TPS79933. Napięcie 3,3V, prąd do 200mA.
    Faktycznie, u mnie po podłączeniu do sieci czuć było, że mocno się grzeje.
    Wstawiłem więc inny o symbolu TPS79333. Parametry wyglądały podobnie.
    Elektronika zastartowała, ale po założeniu do ekspresu po chwili ponownie padła.
    Zmierzyłem napięcie pomiędzy GND a Vout i jest 5V.
    Czyżbym gdzieś popełnił błąd?
    Ktoś miał podobny przypadek?

Saeco Aulika SUP040 - Ekspres nie włącza się Saeco Aulika SUP040 - Ekspres nie włącza się
    Telo
    Service technician RTV
    Faktycznie, u mnie po podłączeniu do sieci czuć było, że mocno się grzeje.
    Wstawiłem więc inny o symbolu TPS79333. Parametry wyglądały podobnie.
    Elektronika zastartowała, ale po założeniu do ekspresu po chwili ponownie padła.
    Zmierzyłem napięcie pomiędzy GND a Vout i jest 5V.

Co to znaczy ponownie padła?
    Układ U19 się uszkodził ?Mało precyzyjnie piszesz?
    Rozumiem ,ze 5V jest a 3,3V tez jest?
    Może masz gdzieś zwarcie?
    piotreck2
    Level 9  
    Wybacz. Pisałem świeżo po chorobie. Teraz też może być jeszcze średnio klarownie ;)
    Elektronika po wymianie regulatora na wspomniany zastartowała jeszcze przed włożeniem ponownie do ekspresu. Natomiast po podłączeniu już wszystkiego z powrotem kilkukrotnie jeszcze ruszyła aby po chwili przestać już reagować. Obecnie nie reaguje po podłączeniu do sieci. Tak jak na początku.
    Zastanawiam się, czy wstawiony przeze mnie regulator, nadawał się na zamiennik. Nie wiem, gdzie powinno na płycie znajdować się 5V a gdzie 3,3V.
    Ciężko mi zlokalizować źródło problemu nie posiadając schematu. Ale może ktoś naprawiał już taką płytę, zna jej budowę i mógłby naprowadzić gdzie szukać.
    Telo
    Service technician RTV
    Witam

Te 3,3V łatwo zmierzyć z tego LDO to wstawiłeś poszukaj aplikacji , ten zamiennik powinień był ok a te 5V to poszukaj na płycie pamięć lub na jakimś kondensatorze tantalowym , możliwe ,że jak podłączyłeś resztę to ten LDO się ponownie uszkodził, wykonaj pomiary.