Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampowy przedwzmacniacz z wyjściem transformatorowym

percept 17 Jan 2022 22:47 225 5
 • #1
  percept
  Level 2  
  Poszukuję sprawdzonych rozwiązań przedwzmacniacza lampowego z którego można będzie podać sygnał z transformatora głośnikowego na wejście wzmacniacza (lampowego lub tranzystorowego). Z tego co sobie przypominam, to jednym z rozwiązań jest zwykły przedwzmacniacz zintegrowany z końcówką mocy na małej mocy pentodzie/tetrodzie/triodzie podpiętej pod transformator głośnikowy, a sygnał brany jest wtedy z uzwojenia wtórnego obciążonego rezystorem.
  Zastanawiam się natomiast nad inną możliwością, a mianowicie o podłączeniu uzwojenia wtórnego kolejnego transformatora głośnikowego na wyjście wzmacniacza i w takim układzie, wygnał byłby podawany z uzwojenia pierwotnego tego drugiego, a jego impedancja mogłaby wynosić np ok 5k. Czy to drugie rozwiązanie jest do zrealizowania w praktyce?
  I ogólnie jak najskuteczniej praktycznie taki przedwzmacniacz wykonać?
 • #2
  freebsd
  Level 39  
  percept wrote:
  Poszukuję sprawdzonych rozwiązań przedwzmacniacza lampowego z którego można będzie podać sygnał z transformatora głośnikowego na wejście wzmacniacza (lampowego lub tranzystorowego).
  Przedwzmacniacz ma inne założenie dotyczące dopasowania impedancji, dlatego nie stosuje się tam transformatorów na wyjściu.
 • #3
  percept
  Level 2  
  Stosuje się jeśli chce się mieć na wyjściu przester uzyskany z transformatora głośnikowego. Rozwiązanie z transformatorem na wyjściu nie jest nowe, potrzebuję natomiast sprawdzonych w praktyce konkretów. Nowa może być jedynie koncepcja dwóch transformatorów głośnikowych na wyjściu, połączonych uzwojeniami wtórnymi i tu ciekaw jestem opinii znawców tematu.
 • #4
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Znamy inne i tańsze sposoby uzyskania maksymalnych zniekształcen nieliniowych, a nie użycie transformatorów. To do Hi-End :D czy do gitary ?
  percept wrote:
  połączonych uzwojeniami wtórnymi i tu ciekaw jestem opinii znawców tematu.
  I uzyskaniu na nowo kilkuset woltowej amplitudy ? Dławik sobie zastosuj, prościej i taniej i na to samo wyjdzie.
 • #5
  aksakal
  Tube devices specialist
  Na zdjęciu post#1 schemat wzmacniacza małej częstotliwości firmy Mullard-Pout=3W. Aby nie obrażać autora tematu, nie będę nazywał jego pomysłu słowem, na które zasługuje. Dlaczego, aby uzyskać przester na wejście wzmacniacza należy podać sygnał o poziomie około 180-200V. A takie napięcie będzie na uzwojeniu pierwotnym dodatkowego transformatora, jeśli jego uzwojenie wtórne zostanie połączone z uzwojeniem wtórnym transformatora wyjściowego wzmacniacza, który pełni rolę PW. Standardowa czułość końcówek wynosi około 1 V, a napięcie na uzwojeniu wtórnym transformatora wyjściowego wzmacniacza przy mocy wyjściowej 3W i obciążeniu 4Om wynosi 3,5 V. Poziom przesteru ma również swoje granice, przekroczenie których może spowodować uszkodzenie wzmacniacza lub głośnika.
 • #6
  thereminator
  Conditionally unlocked
  percept wrote:
  Stosuje się jeśli chce się mieć na wyjściu przester uzyskany z transformatora głośnikowego. Rozwiązanie z transformatorem na wyjściu nie jest nowe, potrzebuję natomiast sprawdzonych w praktyce konkretów.


  Skoro się stosuje, to dlaczego pytasz o przykłady, zamiast je analizować? :wink:

  percept wrote:
  Nowa może być jedynie koncepcja dwóch transformatorów głośnikowych na wyjściu, połączonych uzwojeniami wtórnymi i tu ciekaw jestem opinii znawców tematu.

  Może to i nowa koncepcja, ale całkowicie do zadniej potylicy.

  Natomiast koncepcja pobrania sygnału z wyjścia głośnikowego rzeczywiście nie jest nowa - występuje czasem we wzmacniaczach wyposażonych w wyjście liniowe za TG, np. w Peavey Windsor Studio.

  Wstępnie można poeksperymentować z układem z "lampowego dopalacza" Piotra Liskiewicza (http://licho.rowerpower.org/gitara/) niekoniecznie na tej samej lampie jak u autora - kluczowy jest tu pomysł obciążenia wyjścia TG odpowiednio dobranym dzielnikiem rezystorowym.
  Ciekawą koncepcję przedstawił kiedyś na forum kol. Igor Jeleński https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2420393.html - ostateczna wersja pozbawiona została TG (pierwotny projekt na EL84 transformator posiadał) więc wątek może się wydawać nieco nie na temat, ale wart jest przeczytania.

  Z fabrycznych konstrukcji wykorzystujących koncepcję przedwzmacniacza z wbudowanym wzmacniaczem lampowym najbardziej znane są chyba niemieckie mikroampy H&K (Cream Machine, Crunch Master/Blues Master i Bass Master/The B.A.T.T) oraz basowe wzmacniacze Warwick z serii TubePath i ProTube.