Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik trójfazowy AEG model AM100 LY4

_PREDATOR_ 04 Lis 2005 12:32 2428 6
  • #1 04 Lis 2005 12:32
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Uzwojenia silnika są połączone w trójkąt 3x380V 5,2A 2,2kW 1420obr./min.
    Ile jest wart taki trójfazowy silnik, stan idealny, mało używany.
    Ile kosztuje przewinięcie takiego silnika na 220V, ile stracę mocy?
    Mam okazję kupić silnik jednofazowy 1,5kW rozruch/praca, ma 2 kondensatory i przełącznik za 200.00PLN, czy jest on tyle wart?

0 6
  • #2 05 Lis 2005 10:51
    _PREDATOR_

Odświeżenie tematu, koledzy podpowiedżcie co mam z tym zrobić, nie jestem mocny w tym, a na stronach internetowych o silnikach trójfazowych nie podają cen :| .

0
  • Pomocny post
    #3 05 Lis 2005 14:08
    secure
    Poziom 12  

Witam !
    Ciekawi mnie do czego taki silnik jest Tobie potrzebny, jeśli masz okazję kupić inny to ważne są też wymiary ,srednica wałka etc. Ten 3-fazowy możesz użyć jako silnik 1- fazowy. Kiedy podłączysz silnik w gwiazdę, czyli początki cewek razem, to masz silnik na 3 x 220V. Teraz możesz go podłączyć do sieci 220V po drobnych zmianach. Musisz dobrać konden sator ( np: 20mF/400VAC ) i podłączyć go do dwóch końcówek "gwiazdy" Teraz.. zasilanie z gniazdka 220V - jeden przewód do trzeciej końcówki "gwiazdy" drugi przewód z gniazdka do zacisku przewodu z kondensatorem (czyli do jednego z końców "gwiazdy" gdzie jest podłączony kondensator). Spadnie moc tego silnika o 1,73 ale może ta wystarczy. Zakładam że wiesz jak to podłączyć, opis jest ideowy, więc potrzebne są jeszcze zabezpieczenia przeciwporażeniowe, zwarciowe- stycznik etc. Napewno "zero" z gniazdka powinno być podłączone do obudowy silnika !!
    Pozdrawiam i powodzenia

0
  • #4 05 Lis 2005 17:22
    _PREDATOR_

secure napisał:
    Ciekawi mnie do czego taki silnik jest Tobie potrzebny

Do piły :P
    secure napisał:
    srednica wałka etc.

To mogę sobie wytoczyć takie jakie będą mi potrzebne (obroty)
    secure napisał:
    Ten 3-fazowy możesz użyć jako silnik 1- fazowy.

Na silniku pisze (oznaczone) połączenie w trójkąt, to da się podłączyć z kondensatorami pod faza/0 230V?
    secure napisał:
    Zakładam że wiesz jak to podłączyć, opis jest ideowy, więc potrzebne są jeszcze zabezpieczenia przeciwporażeniowe, zwarciowe- stycznik etc. Napewno "zero" z gniazdka powinno być podłączone do obudowy silnika !!
    Pozdrawiam i powodzenia

Z tym to ja sobie poradzę.

Proszę o odpowiedż czy ta zamiana jest opłacalna dla mnie i ewentualnego nabywcy tego silnika trójfazowego.
    Silnik już przełożyłem, jest dobrze.

0
  • Pomocny post
    #5 06 Lis 2005 11:20
    secure
    Poziom 12  

Witam ponownie :)
    Jeśli przerobisz zasilanie na 220V-jednofazowe, czyli dokładasz kondensator ca:20mF/400VAC to chyba się opłaca, bo płacisz tylko za kondensator. Inna sprawa że silnik może wymagać remontu- wymiana łożysk ,wysuszenie i lakierowanie stojana ,nie widziałem na zdjęciu czy na tabliczkę zaciskową jest osłona bo napewno musi być. A czy to się opłaca to zależy z jakiego punktu na to patrzysz. Piła z tym silnikiem do tartaku to napewno się nie nadaje, ale deski podłogowe to powinno być OK.
    Zakładam że masz doświadczenie z napięciem 380/220V i jesteś świadomy niebezpieczeństwa, jeśli jestes amatorem to niczego nie rób sam :!: Poproś elektryka o pomoc :)

Pozdrowienia

0
  • #6 06 Lis 2005 13:38
    _PREDATOR_

Sprawa przerobienia silnika na 230V jest już nieaktualna, wczoraj zamontowałem silnik 1-fazowy 1,5kW.
    Pozostaje jedno pytanie, czy ten silnik AEG jest wart 200PLN?

0
  • #7 12 Lis 2005 23:07
    _PREDATOR_

Temat uważam za zakończony, dla zainteresowanych, mogę załatwić takie silniki, info na PW.

0