Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen Xsara Picasso 2.0 HDi 2005 rok: Światła drogowe

TomaszG78 18 Jan 2022 21:39 345 14
Relpol
 • #1
  TomaszG78
  Level 4  
  Witam wszystkich.
  Mam taki problem w mojej cytrynie od jakiegoś czasu topiła mi się kostka od świateł strasznie się grzała,co się okazało ja na jednym światłe mam cały czas włączone długie,jak się okazuje po wciśnięciu manetki by załączyć światła długie zapala się niebieska kontrolka ale świeci tylko prawe drogowe po wyłączeniu manetki do pozycji bez świateł długich świeci się lewa żarówka mijania i drogowych razem,w obu lampach świecą się światła mijania,czy do wymiany mam manetkę czy przekaźnik świateł?
  Pozdrawiam
 • Relpol
 • Helpful post
  #2
  Bartek19957
  Level 20  
  Najpierw wyjął bym żarówki i sprawdził miernikiem co dzieje się na kostkach w trakcie gdy załączone są mijania, drogowe, bez żarówek, zwyczajne sprawdzenie na jakie piny w kostce podaje i kiedy. Jeśli ustalisz że jest w obu poprawnie czyli mijania osobno, długie osobno i na tych samych pinach to błąd będzie w żarówce np jakieś zwarcie w środku że łączy oba żarniki albo coś. Jeśli w kostkach będzie źle już to trzeba biec dalej po instalacji do przekaźnika i badać co dzieje się tam po danym ruchu manetki. Choć ja problem widzę raczej na poziomie wiązki między oboma reflektorami albo w kostce jakieś złączenie jednego z drugim ale prędzej gdzieś jakieś przewody. Manetka nie łączyła by jednego światła tylko. Ona rzuca tylko sygnał na przekaźnik. Ten też puszcza to dalej i też raczej na oba jednakowo. Nie sądzę by był tam jakiś rozdział lewo prawo. Sprawdź kostki i przewody między obiema lampami
 • #3
  TomaszG78
  Level 4  
  Dziękuję za podpowiedź tak też uczynię,poprostu nie mogłem znaleźć nic na ten temat, tylko coś wyczytałem o manetce że one się psują ,w wolnej chwili sprawdzę i dam znać ,może być coś w żarówce bo wymieniałem ostatnio jedną,ale przewody strasznie się grzeją od świateł aż mi palucha przypaliło lekko jak kostkę dociekałem.
  Pozdrawiam
 • Relpol
 • #4
  Bartek19957
  Level 20  
  Nie powinien się tak grzać przewód. Ewidentnie przez jedną linię przechodzi Ci światło mijania i drogowe przez co przewód jest nadmiernie obciążony i się grzeje.
 • #5
  TomaszG78
  Level 4  
  żarówki dobre nie ma na nich zwarcia , gdy załączam długie pali się prawe światło gdy wyłączam długie zapala się lewe, napięcie jest na przewodzie od długich na lewym świetle( po wyłączeniu manetki) jak odołączam przewod od długich świateł z lewej strony napięcie jest na nim cały czas , i gdy ten przewód żółto zielony jest odłączony to światło mijania słabiej świeci z tej strony tylko. Po odłączeniu kostki w skrzynce pod maską wszystko gaśnie na niej żadnego zwarcia nie ma, nie widać nic.
  Co dalej mogę zrobić?
  Pozdrawiam
 • #6
  Bartek19957
  Level 20  
  Jak słabiej świeci to może masuje do czegoś? Do sprawdzenia jest wiązka między reflektorami, może jakieś przetarcie gdzieś jest
 • #7
  TomaszG78
  Level 4  
  Teraz szukam bezpiecznika bo nie świecą żadne oprócz postojowych. Tak jest zwarcie ktoś już wymieniał te kostki kiedyś,z jednej strony na masie jest napięcie ,ktoś chyba źle podłączył te przewody albo jest przebicie,z jednej strony czarny idzie do białego ,a z lewej strony czarny idzie do brązowego ale na nim jest napięcie gdy sprawdzam probowkąy ,gdy podłączam ekstra przewód do Masy i dotykam fioletowego lub brązowego bo nie pamiętam bo nie ma napięcia teraz bo bezpiecznik siadł to żarówka normalnie świeciła ,prawa normalnie cały czas świeci,ale na brązowym przewodzie jest napięcie po włączeniu świateł a gdy dotykam do masy to robi zawarcie,jeszcze raz sprawdzę tylko gdzie jest ten bezpiecznik bo ani w kabinie nie ma ani pod silnikiem . Citroen Xsara Picasso 2.0 HDi 2005 rok: Światła drogowe

  Dodano po 14 [minuty]:

  Bezpieczniki zrobione,dokładnie tak napięcie jest na brązowym przewodzie gdy podaje masę do fioletowego żarówka normalnie swieci.
  Co to oznacza ? Odciąć go i pociągnąć nowa masę? Czy jak to zrobić? Przy żarówce topi się ta blaszka takie idzie napięcie na ten brązowy przewód.
  Citroen Xsara Picasso 2.0 HDi 2005 rok: Światła drogowe

  Dodano po 22 [minuty]:

  Teraz kolejna sprawa , wyjąłem bezpiecznik od prawej strony By się nie paliła,gdy wkładam żarówkę to na fioletowym przewodzie pojawia się napięcie i lekko świeci prawa żarówka mimo wyjętego bezpiecznika,a gdy podaje masę ekstra do fioletowego przewodu probówka gaśnie żarówka świeci mocno aż pali na odległość.
  Citroen Xsara Picasso 2.0 HDi 2005 rok: Światła drogowe
 • #8
  Bartek19957
  Level 20  
  Może kostki są źle porobione jeśli ktoś już grzebał....nie wiadomo jak połączył to wszystko i czy w kostce piny nie dotykają się jeden do drugiego. Jest gdzieś zwarcie jak byk
 • #9
  TomaszG78
  Level 4  
  Wszytko się zgadza, tylko pytanie jest na których przewodach powinno być napięcie a które to masowe, bo jest zielony , zielono żółty, biały, fioletowy I bazowy. Gdzieś jest zwarcie ale znając przewody szybko wyeliminuje na którym przewodzie jest przebicie.
 • #10
  Bartek19957
  Level 20  
  Sprawdź to zaraz przy przekaźniku świateł na jakich pojawia się napięcie po manetce i tak sobie to ustalisz. Skoro dalej jest taki syf to najlepsze co będzie to odbudować ten fragment instalacji. Ciężko jest określić po kolorach bo producenci różnie mogą przyporządkowywać kolory i ich funkcje
 • #11
  TomaszG78
  Level 4  
  Przekaźniki od świateł znajdę w skrzynce bezpieczników pod maską? Bo jest jeszcze taka malutka skrzyneczka podłączona z boku skrzynki bezpieczników z 3 przekaźnikami w środku.
 • #12
  Bartek19957
  Level 20  
  Ojej tego Ci nie powiem...poszperaj w necie, na pewno znajdziesz opisy który od czego
 • #13
  TomaszG78
  Level 4  
  Przekaźnik jest wbudowany w środku skrzynki z bezpiecznikami.
  Pstryka po wciśnięciu długich i zapala się prawa lampa a napięcie pojawia się na fioletowym przewodzie,gdy wyłączam długie napięcie pojawia się na fioletowym i zapala się długie z lewej strony.
  Te przekaźniki się wymienia czy kupuje całą skrzynkę?
  Pozdrawiam
  Citroen Xsara Picasso 2.0 HDi 2005 rok: Światła drogowe
 • #14
  Bartek19957
  Level 20  
  Skoro pstryka to znaczy się że jest sprawna cewka która zmienia światła. To że po pstryknięciu jest napięcie nadal na tym samym kablu to mi coś nie pasuje
 • #15
  TomaszG78
  Level 4  
  Jest lipa pogoda dlatego nie ma warunkow do grzebania to nie lato, gdy przyciągam do siebie manetke i trzymam to oba światła długie się świecą, gdy puszczam to tylko jedno się pali prawe ,może będę w okolicy jednego elektryka juz mi kiedys podpowiedział dobry fachowiec , nie będę 3/4 samochodu rozbierał bo to się mija z celem,liczyłem że ktoś coś takiego już spotkał.
  Pozdrawiam