Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux EWT105510W (EWM2100) - pralka zatrzymuje się 2-3 sekundy po starcie.

daniel40 18 Jan 2022 22:25 372 6
 • #1
  daniel40
  Level 9  
  Witam.
  Dwa dni temu okazało się, że filtr pralki był zapchany i pralka nie zrzuciła wody. Były w nim jakieś elementy plastikowe. Ciężko stwierdzić czy z pralki czy z ubrań ;) Filtr został oczyszczony i woda spuszczona. Następnego dnia na sucho bez prania sprawdziłem pralkę czy zadziała. Na początku miała objawy, że od razu po starcie programu włączała się pauza. Po kilku próbach jednak ruszyła i wszystkie programu startowały normalnie.  Kolejnego dnia przy próbie prania niestety ponownie ten sam problem - uruchamiam program - naciskam start - słychać dwa lub trzy pstryknięcia przekaźników i włącza się pauza. Czasami na niektórych programach silnik szarpnie lekko i to tyle. Z tym szarpnięciem silnika to jest kompletnie losowo - raz szarpnie na jednym programie raz na innym.

  Załączam zdjęcia modułu EWM2100 - widać lekkie okopcenie w okolicach diody R94 i D6. Wizualnie raczej są ok. Nie wiem za bardzo jak się je bada. Kod błędu EA6 - błąd klapy bębna.

  Proszę o ewentualne sugestie co można podziałać w temacie.
  Electrolux EWT105510W (EWM2100) - pralka zatrzymuje się 2-3 sekundy po starcie. Electrolux EWT105510W (EWM2100) - pralka zatrzymuje się 2-3 sekundy po starcie. Electrolux EWT105510W (EWM2100) - pralka zatrzymuje się 2-3 sekundy po starcie.
 • #3
  daniel40
  Level 9  
  Po wyczyszczeniu czujnika położenia bębna na jakiś czas był spokój.

  Dziś powrócił problem z pralką. Błąd E52. Objawy to właściwie za każdym razem gdy uruchamiam program to po 2-3 sek. wyrzuca pauzę czyli błąd. Rzadko zakręci silnik z szarpnięciem i piskiem. Z tego co wyczytałem błąd często związany z tacho. Sprawdzałem oporność tacho i wychodzi mi trochę dziwnie bo jeden multimetr pokazuje 91 Ω, a drugi 60 Ω. Oba są wątpliwej jakości. Ale podczas kręcenia silnikiem tacho generuje napięcie 0.08V max. Oczywiście kręciłem ręką tyle ile byłem w stanie, bez szczotek aby opór był mniejszy. Czy te wartości są poprawne dla tego tacho?

  Co jeszcze mogę ewentualnie sprawdzić?
  Szczotki mają jeszcze około 1,5 cm. Komutator przeczyściłem wełną jest w dobrym stanie. Szczotki nie iskrzyły przed tym problemem. Dodam, że gdy miałem problem na początku roku z błędem czujnika położenia bębna to także wtedy silnik szarpał. Po wyjęciu wtedy płyty głównej i przeczyszczeniu wszystkiego problemy ustąpiły.
 • #4
  Kenworth 18
  Level 42  
  Cewka tachogeneratora powinna mieć rezystancję w okolicy 150-200Ω. Szczotki 15 mm teoretycznie powinny jeszcze jakiś czas podziałać, ale warto wymienić bo przy takiej długości zdarzały się już problemy z pracą silnika. Zdarza się, że cewka dostaje czasem przerwę, czyli chwilę wykazuje rezystancję podczas pracy silnika a później ona zanika. Należy dokonać pomiaru cewki w gorącej wodzie. Przyczyną niestety może być również uszkodzenie sekcji tachogeneratora na module sterującym.
 • #5
  TONI_2003
  Moderator
  Kenworth 18 wrote:
  Przyczyną niestety może być również uszkodzenie sekcji tachogeneratora na module sterującym.


  Electrolux EWT105510W (EWM2100) - pralka zatrzymuje się 2-3 sekundy po starcie.
  @daniel40 zatem lepiej to sprawdź i sam triak silnika i jego sterowanie (popraw ewentualne zimne luty) :D
 • #6
  daniel40
  Level 9  
  @TONI_2003
  Mógłbyś rozwinąć sprawdzenie triaka i jego sterowanie? Niestety moja wiedza z elektroniki jest średnia.
 • #7
  daniel40
  Level 9  
  Czy ktoś z was zna wymiary łożysk w tym silniku? Dokładniej to silnik C.E.SET UAH 382300