Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio Bolero 3281 nie szumi na UKF

karolzenek93 19 Jan 2022 14:45 396 10
    karolzenek93
    Level 3  
    Witam,
    nabyłem radio w dość ładnym stanie wizualnym. Rozebrałem, wyczyściłem z kurzu, posprawdzałem zarżenia lamp, sprawne. Po podłączeniu do prądu radio o dziwo ruszyło ale tylko i wyłącznie na zakresach AM (DŁ,SR,K1,K2), UKF nie działa. Głowica w radiu jest na "stary" zakres tj. od 66-73MHz. Czy pomimo innego zakresu radio powinno szumieć na zakresie UKF? Dodam iż lampy EBF89, ECH81, oraz ECC85 w głowicy były podmienione aby wykluczyć uszkodzenie. Sprawdziłem też napięcie na głowicy UKF, wynosi 209V a prąd jaki pobiera to 3,58mA, głowica najwyraźniej pracuje gdyż pod SDR jest widoczna "szpilka" heterodyny. Podmieniłem też na chwilę głowicę na ELWRO-wską z zakresem 88-100 odpowiednio podłączając żarzenie, p.cz, anodowe, masa, no i antena, też cisza. Czy tor AM działałby jeżeli filtry p.cz były by uszkodzone? Selektor na UKF wydaje się być ok, przejścia ma.
    jozgo
    Level 40  
    karolzenek93 wrote:
    Czy tor AM działałby jeżeli filtry p.cz były by uszkodzone?

Tor p.cz. jest właściwie ten sam, ale detektory są już oddzielne.
    Zakładamy, że ktoś nie zupełnie rozstroił cewek FM w filtrach.
    karolzenek93
    Level 3  
    Filtry wyglądają na nie naruszone zalane woskiem czy czymś w tym rodzaju, diody również sprawne. Kondensator 4 uf wymieniony, napięcie na nim 93,6 mV.
    jozgo
    Level 40  
    Wtó Radio Bolero 3281 nie szumi na UKF rne uzwojenia pierwszych filtrów są przełączane. Sprawdź te styki przełącznika

Dodano po 6 [minuty]:

karolzenek93 wrote:
    Selektor na UKF wydaje się być ok, przejścia ma.

Rozumiem że to przełącznik zakresów. Sprawdziłeś wszystkie styki suwaka UKF?
    karolzenek93
    Level 3  
    Chyba dobrze mierzę, 3 dolne wyprowadzenia to B 9 8 7 . Załączam zdjęcie czy dobrze interpretuję styki z schematu Radio Bolero 3281 nie szumi na UKF
    jozgo
    Level 40  
    W/g mnie to jest a7-8-9przełączanie napięcia anodowego głowica UKF/heterodyna AM.
    Sekcja b naprzeciw.
    jozgo wrote:
    Sprawdziłeś wszystkie styki suwaka UKF?

Te przełączniki to nie byla mocna strona poskich odbiorników.
    karolzenek93
    Level 3  
    Sekcja B jest pod tą izolacją, załącza 7-8 i 8-9 w zależności od wciśnięcia klawisza ukF
    jozgo
    Level 40  
    karolzenek93 wrote:
    Sekcja B jest pod tą izolacją, załącza 7-8 i 8-9 w zależności od wciśnięcia klawisza ukF

No to OK. Sprawdź wszystkie a i b.
    No a dalej?
    Bez podania sygnału FM 10,7 MHz na tor p.cz. ciężko będzie.

Dodano po 7 [minuty]:

karolzenek93 wrote:
    głowica najwyraźniej pracuje gdyż pod SDR jest widoczna "szpilka" heterodyny.

A czy tym SDR nie możesz sprawdzić od glowicy do detektora sygnał 10,7 MHz.
    Zupełnie tego nie znam.
    Nie to pokolenie.
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    Jaką masz oryginalną głowicę ? W blaszanej obudowie czy cynkowy odlew ? Czy ta podstawiona głowica była sprawdzona w jakimś odbiorniku ? Uszkodzenie przełącznika raczej wątpię. Zasilenie głowicy masz czyli ten fragment przełącznika jest sprawny. Pozostaje sprawdzić połączenie wyjścia głowicy z 2 nóżką ECH 81. Możesz to zrobić na krótko ( na próbę ) kawałkiem przewodu i kondensatorem ok. 100pF. Podejrzewam że obie głowice są do......
    pawelr98
    Level 39  
    SDR zależy czy jest ten tańszy (niebieski) czy droższy (V3 lub inne podobne), te pierwsze p.cz nie sprawdzi bo minimum ~27MHz.
    Natomiast V3 lub dowolna inna wersja z direct-sampling bez problemu pozwala na analizę sygnału p.cz z tej głowicy (Elwro ECC85), bo coś takiego sam już robiłem i potwierdzić mogę że się da.

Trzeba zadbać o zabezpieczenie wejścia jakimś rezystorem w szeregu. Lampy mają spory poziom sygnału.

Albo po prostu inne radio i też można wykorzystać jego tor p.cz do sprawdzenia obecności sygnału w różnych miejscach układu.

Jeśli mogę coś zasugerować oprócz tego, w detektorze 10.7MHz ma kolega elektrolit 4µF, zwykły 4700pF, do tego sygnał idzie przez C7 3300pF.
    Tym kondensatorom bym się przyjrzał, bo C7 przy utracie pojemności spowodowałby brak sygnału wychodzącego z detektora na stopień m.cz, a tamte dwa przy zwarciu po prostu zabiją jakikolwiek sygnał w detektorze.

C7 zbocznikuje kolega jakimś 1-10nF tak na próbę.
    karolzenek93
    Level 3  
    Wróciłem dziś do tematu radia. Kondensator C7 3300pF wymieniony, 4700pF w detektorze również. Bez zmian radio nadal na UKF nie szumi. Czy to jest normalne ze na wyjściu z głowicy mam tan sam potencjał co masa, zaraz za kondensatorem 100pF wychodzącym z głowicy. Zmierzyłem napięcie anodowe 7 nóżce ECH81 w czasie załączenia UKF wynosi 178V a w przypadku działającego LW 208V. Druga połówka lampy ECH81 trioda podczas pracy na UKF- napięcie 0,6V, LW aż 120V zamiast 65V ! Jeżeli chodzi o SDR to mam niestety wersję v2 z R820T czyli tą niebieską, jednak kolego przy odpowiedniej zmiany w sterownikach idzie zejść do 7MHz.