Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budżet TSMC na rozbudowę w 2022 r. przekracza 40 miliardów dolarów

ghost666 19 Jan 2022 18:12 474 0
 • Budżet TSMC na rozbudowę w 2022 r. przekracza 40 miliardów dolarów
  Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) po raz kolejny planuje zwiększenie swoich nakładów inwestycyjnych. Ta nowa runda wymaga aż 44 miliardów dolarów w 2022 roku, aby zaspokoić popyt na układy scalone, który - według firmy - może wzrosnąć nawet o 20 procent w ciągu najbliższych kilku lat.

  Chipy wykorzystywane w komputerach o wysokiej wydajności (HPC) i smartfonach, z których każdy taki segment odpowiada za około 40 procent przychodów TSMC w czwartym kwartale 2021 roku. Sektory te napędzają popyt w największych na świecie zakładach produkcyjnych półprzewodników. Wszystkie segmenty aplikacji, dla których TSMC dostarcza układy, w tym motoryzacyjny i Internet Rzeczy (IoT), odnotowały wzrosty w tym okresie.

  "Spodziewamy się, że nasza zdolność produkcyjna pozostanie ograniczona przez cały 2022 rok" mówił dyrektor generalny TSMC, C.C. Wei podczas telekonferencji 13 stycznia, w ramach której prezentowane były wyniki kwartalne spółki. "W 2022 spodziewamy się, że łańcuch dostaw utrzyma wyższy poziom zapasów w porównaniu z poziomem historycznym, biorąc pod uwagę ciągłą potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa dostaw".

  Niedobory chipów, które pojawiły się mniej więcej w tym samym czasie, co pandemia Covid prawie dwa lata temu, prawdopodobnie utrzymają się w tym roku, ponieważ duże populacje nadal pozostają w domu, pracując i grając w gry online. Ten trend nadal ogranicza wzrost w sektorze produkcji samochodów i u innych producentów elektroniki na całym świecie, którzy nie przewidzieli nadchodzącego kryzysu dostaw układów scalonych.

  TSMC zamierza zwiększyć nakłady inwestycyjne w 2022 r. nawet o 50 procent z 30 miliardów dolarów w 2021 roku do około 44 miliardów dolarów. Jednocześnie TSMC podniosło swoje oczekiwania co do poziomu marży brutto w ciągu najbliższych kilku lat do 53 procent, z poprzednich 50 procent.

  TSMC planuje nie tylko zwiększanie zdolności produkcyjnych w zakresie zaawansowanych węzłów technologicznych, takich jak 5 nm i 3 nm, gdzie ich jedynym rywalem (przynajmniej na razie) jest Samsung. TSMC planuje także zwiększanie dotychczasowego poziomu produkcję w technologii 28 nm, gdzie będzie konkurować z szeregiem innych fabryk, takich jak Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) z Chin, United Microelectronics Corp. (UMC) z Tajwanu oraz GlobalFoundries z siedzibą w USA. "Dojrzałe węzły mają większą konkurencję, ale kolejne podwyżki cen ze słabszych zakładów sprawiły, że TSMC stało się nie tylko lepszym technologiczni wynnorem, ale także wyborem tańszym. Sprawiło to, że TSMC jest ostatnim dostawcą dla klientów, który zmniejsza zamówienia, jeśli cykl produkcyjny zmieni się" powiedział analityk Bernstein Mark Li w raporcie dostarczonym do EE Times. Według Weia strategia TSMC w zakresie dojrzałych technologii polega na ścisłej współpracy z klientami w celu opracowania specjalistycznych technologii. Wskazuje on, że trendy branżowe, takie jak technologie 5G czy systemy HPC i zwiększona zawartość krzemu w urządzeniach elektronicznych, będą nadal napędzać popyt tym sektorze. "Przewidujemy, że 28 nm będzie idealnym miejscem dla naszych aplikacji systemów pamięci wbudowanej. W ramach wsparcia naszych specjalnych strategii technologicznych rozbudowujemy nasze zdolności produkcyjne w technologii 28 nm w zakładach w Chinach, Japonii i na Tajwanie".  Bóle wzrostowe

  Mimo to niektórzy obawiają się, że szybkie zwiększenie mocy produkcyjnych przez TSMC i rywali z branży produkcyjnej, takich jak Samsung i Intel, może wkrótce doprowadzić do wystąpienia powszechnej nadwyżki mocy produkcyjnych i spadku zysków, to realnie ryzyko tego jest minimalne. "Wiele podmiotów z branży finansowej mówi o pewnym szczycie cyklu lub nadpodaży w 2022 roku” wskazuje Bruce Lu, analityk Goldman Sachs. Według Wei z kolei, nawet jeśli nastąpi spowolnienie, nie powinno ono wpłynąć na stabilność prac w TSMC. Aby zabezpieczyć się przed potencjalnym spadkiem, firma pobiera przedpłaty od klientów, od Apple po Xilinxa, którzy chcą zabezpieczyć dostawy chipów. W przeszłości niektórzy klienci TSMC dwukrotnie już rezerwowali siły produkcyjnej podczas braków w dostawach. Te zawyżone liczby generowały wówczas różową perspektywę, niezgodną z rzeczywistością. W 2021 roku firma TSMC otrzymała 6,7 miliarda dolarów w formie przedpłaty, a firma spodziewa się, że liczba ta wzrośnie w tym roku.

  Przedpłata to kusząca opcja, ale podważa zasadę leżącą u podstaw modelu pracy zakładów produkcyjnych sektora półprzewodnikowa, jak wskazuje analityk Bernstein Li, niegdyś inżynier TSMC. Zauważa on, że przedpłaty TSMC stanowią mniej niż 10 procent rocznych przychodów spółki. "Przyjmowanie przedpłat odbiega od zasady, mówiącej o ogólnym dostępie do fbryki i stanowi zagrożenie dla krytycznej skali, różnorodności i przewagi w zakresie wydajności modelu współpracy z fabrykami" powiedział w raporcie Bernstein.

  Ekspansja za granicę

  Część ze wzrostu nakładów inwestycyjnych TSMC w tym roku trafi do nowych zakładów produkcyjnych w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Firma nie ujawniła, jaka część z jej ponad 40 miliardów dolarów budżetu na 2022 r. jest przeznaczona na te projekty. Zakład w Japonii, spółka joint venture z Sony i japońskim rządem, jest prawdopodobnie wyjątkiem. TSMC wciąż rozważa możliwość budowy odlewni branżowej w Europie. "Od wielu lat nie tworzyliśmy wspólnego przedsięwzięcia i uważamy, że to przedsięwzięcie jest również szczególnym przypadkiem" powiedział przewodniczący TSMC, Mark Liu. "Zazwyczaj każda fabryka TSMC, bez względu na to, gdzie się znajduje, będzie obsługiwać klientów z całego świata. Japońska spółka joint venture również jest taka, jednakże w Japonii mamy bardzo dużego klienta, który ma zapotrzebowanie na jedną, konkretną technologię". Liu nie ujawnił jednakże szczegółów dotyczących technologii Sony o której mówi.

  Analitycy niezależnie od siebie powtarzają obawę o spowolnienie. Zaawansowane węzły technologiczne, w których TSMC i Samsung mają swoje nisze mogą zapewnić im odporność na załamanie się rynku chipów. "Istnieje pewne cykliczne ryzyko, ale ryzyko to jest znacznie niższe niż w przypadku innych producentów. W czwartym kwartale 2021 roku połowa przychodów TSMC pochodziła z procesów 7 nm i 5 nm, gdzie konkurencja jest ograniczona" powiedział Li Bernstein. "Dzięki przejściu w systemy 4 nm, TSMC będzie częściowo chronione przed cyklem zmian".

  Źródło: https://www.eetimes.com/tsmcs-2022-expansion-budget-exceeds-40-billion/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11035 posts with rating 9362, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.