Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwiększenie mocy przyłącza - warunki zwiększenia mocy - co muszę spełnić.

kroolik1989 19 Jan 2022 23:56 609 5
Testo
    kroolik1989
    Level 10  
    Witam,
    W domu z lat 90 mam obecnie przyłącze 3f o mocy 5 kW. Tak się niestety kiedyś załatwiało, realny pobór prądu jest dużo większy. Zabezpieczenia przedlicznikowe 3x 32 A.
    Ze względu na chęć instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kWp, musiałem wystąpić o zwiększenie przydziału mocy do 22 kW.

Warunki jakie otrzymałem to:
    Quote:

1) Miejsce przyłączenia: linia napowietrzna nN 0,4kV(...)
    2) Miejsce dostarczania energii elektrycznej stanowiące jednocześnie miejsce rozgraniczenia własności sieci (...) zaciski na listwie zaciskowej za układem pomiarowo - rozliczeniowym po stronie odbiorcy.
    3)Moc przyłączeniowa 22 kW (moc istn. 5,00 kW zwiększenie mocy o 17,00 kW(...)
    4)Rodzaj przyłączenia: napowietrzne.
    5)Zakres niezbędnych zmian w sieci (...)
    5.1) przyłącze nie wymaga wprowadzenia zmian w sieci
    6) wymagania w zakresie budowy instalacji odbiorcy:
    6.1) Adaptacja zabezpieczeń "Zastosować skrzynkę złączowo-pomiarową wykonaną z tworzyw termoutwardzalnych w II klasie ochronności, z drzwiczkami wyposażonymi w zamki typu MASTER KEY.
    Przed układem pomiarowym zainstalować rozłącznik bezpiecznikowy izolacyjny z widoczną przerwą zasilania" oraz wykonanie instalacji odbiorczej spełniającej wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r (...)
    7) (...)
    8) (...)
    9) Rodzaj i usytuowanie zabezpieczania głównego :
    9.1 wyłącznik nadmiarowo-prądowy o wartości prądu znamionowego 40[A]
    10) Jako system dodatkowej ochrony od porażeń przyjąć samoczynne wyłączenie zasilania w czasie określonym w obowiązujących normach
    Układ pracy sieci zasilającej 0,4 kV: TT
    (...)

Ze względu na charakter mojej pracy (niskie prądy) posiadam uprawnienia gr. 1 E + D włącznie z pomiarami. Powyższy temat nie wydaje się trudny, więc chciałbym go wykonać sam. Chciałbym prosić Was jednak o porę porad, bo nie chciałbym popełnić jakiś głupich błędów, które skutkowałby brakiem odbiorów.

Przewód wlz to YKY 4x 16 mm2 miedź, więc go wymieniać nie muszę.

Pracę do wykonania to:

A) Wymiana skrzynki pomiarowej z pordzewiało metalowej na tworzywa sztuczne.
    B) Instalacja rozłącznika bezpiecznikowego izolacyjnego z widoczną przerwą zasilania
    C) Instalacja w głównej skrzynce rozdzielczej zabezpieczenia C40.
    D) Wykonanie pomiaru rezystancji izolacji wlz.
    E) Wykonanie pomiaru skuteczności przeciwporażeniowej zabezpieczenia w skrzynce rozdzielczej C40.
    F) Wykonanie schematu instalacji (wlz, rozłącznik, licznik, zabezpieczenia główne C40)

Na starą instalacje w domu ZE nie powinien zwracać uwagi?

Pytania.
    A1) Rozumiem, że jak podpisałem umowę na zwiększenie mocy + otrzymałem warunki przyłączenia to mogę odplombować układ pomiarowy?
    A2) Skrzynka pomiarowa musi być z z drzwiczkami wyposażonymi w zamki typu MASTER KEY. O co chodzi z tymi zamkami Master?
    B1) Jak rozumiem chodzi o rozłącznik izolacyjny z widoczną przerwą. Np Hager hae410 4 polowy. Tylko ani słowa tu o "bezpiecznikowym" ?
    B2) W zaleceniach jest że rozłącznik izolacyjny ma być przed licznikiem, zapewne muszę go zamknąć w dodatkowej małej rozdzielnicy umożliwiającej zaplombowanie połączenia kablowych? Oczywiście, takiej która umożliwi jego użycie ;)

Jeśli chodzi o warunki to są wszystkie pytania.

Otrzymałem też oświadczenia gotowości do przyłączenia, które mnie trochę bardziej niepokoi.
    Quote:

A) Oświadczenie wykonawcy
    1) (...) miejsce instalacji
    2) protokoły pomiarów rezystancji izolacji, skuteczności ochrony przeciwporażeniowej oraz skuteczności ochrony odgromowej oraz schematy instalacji pozostawiłem odbiorcy.
    3)oświadczam, że posiadam kwalifikacje do wykonania powyższych robót,
    4 (...) rodo

B) Oświadczenie podmiotu przyłączanego
    1)(...) instalacja została wykonana przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami oraz została odebrana przez osobę posiadającą uprawnienia do sprawowania samodzielnej w budownictwie w wymaganym zakresie , a odbiór został potwierdzony przez pozytywny protokół odbioru.
    2) jestem w posiadaniu wskazanego w ptk 1 ppkt 2 protokołu odbioru, protokołu pomiarów rezystancji , skuteczności ochrony przeciwporażeniowej oraz skuteczności ochrony odgromowej z wynikami pozytywnymi, schematu instalacji elektrycznej oraz atestów (...)
    Niepotrzebne skreślić

A2) Protokoły dotyczą tylko wymienianych elementów wynikających z wymagań ZE, a nie całej instalacji domowej?
    A3) Uprawnienia gr1 E + D jak rozumiem wystarczą
    B1) Kto to jest osoba posiadająca uprawnienia do sprawowania samodzielnej w budownictwie w wymaganym zakresie ?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Marcin.
  • Testo
  • Helpful post
    elktrod
    Level 32  
    Gdy masz uprawnienia to co stoi na przeszkodzie aby protokoły z pomiarów obejmowały całość gdy ostatnie badania robiłeś pięć lat temu? Czasem ubezpieczyciel nieruchomości żąda takich aktualnych, więc będziesz miał je akuratnie jak znalazł...
    Gdy masz uprawnienia to według mnie Ty jesteś właśnie tą osobą posiadającą uprawnienia do... zrealizowania - pokrętnie napisanych warunków przez osobę zjadającą wyrazy....
    Posiadane przez Ciebie uprawnienia wystarczą. Ustalasz wszystko ustnie lub pisemnie z dostawcą energii u Ciebie, zgłaszasz mu rozplombowanie licznika lub nie w zależności jak sobie zażyczy, a na pewno zgłaszasz mu do zaplombowania licznik po wykonanych pracach gdy istniała konieczność jego rozplombowania, bo to dostawca energii plombuje... Master KeY to uniwersalny klucz do wkładek zamkowych tzw. energetycznych do szafek rozdzielczych do których musi mieć dostęp dostawca energii o ile musi mieć gdy np. szafki obejmują część linii zasilającej należącej do dostawcy energii.. Ten element także musisz ustalić z dostawcą energii skąd wziąć takie wkładki bo hurtownie ich nie mają np. w mojej okolicy... Podobno mają te wkładki Zakłady Energetyczne, więc tak naprawdę mogą Ci robić trudności przy sprzedaży bo zabierasz im robotę... Nie wiem jak to jest dzisiaj w tym zakresie... Pewnie Ci powiedzą, że to oni powinni robić ten zakres a nie Ty? No ale napisałem abyś to ustalił z nimi ustnie lub pisemnie.... Najwyżej zlecisz im w/w warunki do wykonania...
    Określenie "stara instalacja w domu" nic nam nie mówi, nowa czy stara powinna spełniać współczesne wymagania i zadowolić współczesne przepisy inaczej sumienie nie pozwoliłoby mi trzymać np. aluminiowych instalacji dwuprzewodowych w warunkach zwiększonego poboru energii jak sam napisałeś ani wykonywać pomiarów na całość, gdy "stara" instalacja zagrażałaby bezpieczeństwu pożarowemu i nie spełniałaby warunków przeciwporażeniowych, izolacyjnych itp...
    Resztę wątpliwości sam ogarnąłeś widzę... To do czego masz wątpliwości lub czego Ci nie dopowiedziałem to nie pytaj tutaj bo co kraj to obyczaj a ustalaj u swojego dostawcy energii... W podobnym przypadku sam bez problemu załatwiłem wszystko pozytywnie przy kulturalnej i rzeczowej rozmowie bez zbędnych pisemnych przepychanek...
    PS. Ochronę odgromową posiadasz? Jak nie to musisz dorobić i oprotokołować (plany, szkice, metryka urządzenia, pomiary)...
    Powodzenia... Środowisko elektryków też powinno się nawzajem szanować jak lekarskie, ale niestety nie zawsze jest tak różowo jakbyśmy pragnęli...
  • Testo
    kroolik1989
    Level 10  
    Dziękuje za pomoc.
    Co masz na myśli mówiąc ochrona odgromowa? Chodzi o ochronę odgromową sieci nn tj. zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?
    Jeśli tak to mam na z głównej szafie B+C, dodatkowo mam zabezpieczenia C, a najważniejsze urządzenia zabezpieczone D.
  • Helpful post
    zbich70
    Level 43  
    kroolik1989 wrote:
    B2) W zaleceniach jest że rozłącznik izolacyjny ma być przed licznikiem, zapewne muszę go zamknąć w dodatkowej małej rozdzielnicy umożliwiającej zaplombowanie połączenia kablowych? Oczywiście, takiej która umożliwi jego użycie
    Tak jak napisano wyżej, wszystko trzeba uzgodnić z operatorem sieci. Czyli dowiedzieć się dokładnie jaki to ma być rozłącznik bezpiecznikowy.
    Najlepszą opcją (moim zdaniem) są wkładki topikowe pełniące rolę zabezpieczenia przed skutkami zwarć (zaplombowane i niedostępne dla odbiorcy) oraz ogranicznik mocy, czyli wyłącznik nadprądowy bez członu zwarciowego. Również zaplombowany, ale użytkownik ma dostęp do dźwigni i może go ponownie załączyć w razie zadziałania.
  • Helpful post
    elktrod
    Level 32  
    Grom z jasnego nieba czyli piorun - ochrona to piorunochron...
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 43  
    kroolik1989 wrote:
    Co masz na myśli mówiąc ochrona odgromowa?
    Potoczna nazwa to : piorunochron.