Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wnętrze przetwornicy IPS 3000 PLUS - 12 V/230 V 1500/3000 W

Jan Bąk 20 Jan 2022 22:41 3162 16
Tespol
  • Sprzęt wygląda na dosyć solidnie wykonany od strony mechanicznej. Druk dodatkowo "wzmocniony" drutem. Trudno w tej chwili sprawdzić czy to srebrzanka była. Przy dłuższym obciążeniu kabelki gniazd 230 V wydają się dosyć oszczędne. Gniazda są dwa, ale nie zawsze większe obciążenie można podzielić. Ten model nie produkuje sinusa, ale i tak ma na pokładzie mikroprocesor. Z grubszej elektroniki są: TL494, LM824, M3240, 15W402AS i 4 mosfety większej mocy FSW25N50A. Demontaż bezproblemowy.

Wnętrze przetwornicy IPS 3000 PLUS - 12 V/230 V 1500/3000 W Wnętrze przetwornicy IPS 3000 PLUS - 12 V/230 V 1500/3000 W Wnętrze przetwornicy IPS 3000 PLUS - 12 V/230 V 1500/3000 W

Cool? Ranking DIY
    About Author
    Jan Bąk
    Level 13  
    Jan Bąk wrote 122 posts with rating 28, helped 6 times. Been with us since 2004 year.
  • Tespol
    User removed account
    Level 1  
    prosiak_wej
    Level 38  
    Tak właśnie wygląda "modyfikowany sinus"... Poniżej kilka oscylogramów, które wykonałem aby pokazać w firmie różnice pomiędzy dobrym UPS-em a tanim UPS-em:

Wnętrze przetwornicy IPS 3000 PLUS - 12 V/230 V 1500/3000 W Wnętrze przetwornicy IPS 3000 PLUS - 12 V/230 V 1500/3000 W

"Sinus" prosto z sieci elektroenergetycznej.

Wnętrze przetwornicy IPS 3000 PLUS - 12 V/230 V 1500/3000 W Wnętrze przetwornicy IPS 3000 PLUS - 12 V/230 V 1500/3000 W

Przebieg z UPS-a Energenie, po lewej bez obciążenia, po prawej obciążony żarówką 150 W.

Sinus z zasilacza APC Smart-UPS 700 (wyprodukowanego 28.03.1998, zasilacz obciążony pracującym komputerem Dell 7010 i 24-calowym monitorem).
  • Tespol
    Tytaneks
    Level 8  
    parabuch wrote:
    Co to za koszmarny przebieg?! Żarówkę co najwyżej bym do tej "przetwornicy" podłączył.

A co to za różnica dla takiego komputera który i tak ten przebieg wyprostuje. Ma to znaczenie tak naprawdę przy piecach, silnikach prądu zmiennego.
    Mishot
    Level 24  
    Tytaneks wrote:
    parabuch wrote:
    Co to za koszmarny przebieg?! Żarówkę co najwyżej bym do tej "przetwornicy" podłączył.

A co to za różnica dla takiego komputera który i tak ten przebieg wyprostuje. Ma to znaczenie tak naprawdę przy piecach, silnikach prądu zmiennego.

Masz rację, dziwię się, że Chińczycy jeszcze nie wpadli na to, żeby produkować przetwornicę DC/DC 230V do PC...

Czy ktoś mógłby porównać tego "volta" z AZO (to faktycznie produkt polski?)?
    CosteC
    Level 34  
    Tytaneks wrote:
    parabuch wrote:

Ma znaczenie czy zasilany sprzęt ma aktywne PFC czy nie - bez PFC obciążenie jest nieliniowe i trudniej utrzymać sinus na wyjściu.
    Q-mac
    Level 25  
    A dlaczego te przebiegi z pierwszego postu w trybie AC? Mam model IPS-5000 i tam wyglądają inaczej (lepiej). Myślę że gdyby skorzystać ze sprzężenia DC, to przebiegi byłyby zdecydowanie lepsze.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Q-mac wrote:
    Myślę że gdyby skorzystać ze sprzężenia DC, to przebiegi byłyby zdecydowanie lepsze.

A po co w tym przypadku DC? Przecież raczej nie spodziewasz się tego na wyjściu?
    @prosiakwej Trzeci i czwarty przebieg jest zbliżony do mojego APC Back UPS-400. Rok produkcji '95 jak dobrze pamiętam.
    pogi13
    Level 14  
    Mishot wrote:
    (to faktycznie produkt polski?)?

Swego czasu skuszony hasłem "Polska firma" kupiłem prostownik automatyczny tej firmy (co by moja luba nie miała problemu z podładowaniem akumulatora w awaryjnej sytuacji).
    Ostatecznie okazało się, że polski to jest tylko dystrybutor i ewentualny serwis a sam sprzęt "made in china"
    prosiak_wej
    Level 38  
    @arturavs na pewno trzeci i czwarty? Jeszcze się nie spotkałem z APC, który dawałby kwadratowy sinus.

@qmac Gdyby miał sprzężenie DC, to prostokąt byłby prostokątny, a nie pochylony na szczytach.

@pogi13 Oczywiście, że made in China. Polskie firmy to także Wiwa, Manta, czy także lubiany przez Elektrodowiczów Green Cell. Nawet polska marka Uone ma produkcję desek SUP w Chinach.
    Q-mac
    Level 25  
    @prosiakwej dokładnie i taki przebieg tam występuje. I tak powinien byc wykonany ten pomiar. To co jest przedstawione w 1 poście, ni jak ma się z rzeczywistością.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    prosiak_wej wrote:
    @arturavs na pewno trzeci i czwarty? Jeszcze się nie spotkałem z APC, który dawałby kwadratowy sinus.

To masz okazję :D UPS'a mam od około 2000 roku, kilka tygodni temu zmieniałem kolejny raz akumulator a że jest na warsztacie to podłączyłem oscyloskop do wyjścia. Chodziło mi o przebiegi z Twojego wpisu.
    Jan Bąk
    Level 13  
    Witam.
    Przebieg ze sprzężeniem DC był, ale schował się pod linkiem. Zamieszczam jako właściwy sposób pomiaru w trybie DC. Prostokąt jest trochę bardziej kwadratowy. Ten sprzęt nie produkuje sinusa i producent nie reklamuje jako przetwornicy z sinusem - dodaję dla jasności.
    prosiak_wej
    Level 38  
    Dzięki @arturavs, będę wiedział czego nie kupować gdy będę szukał prostego i taniego UPSa. Skupię się wówczas na serii Smart, z tymi z lat 90-tych bardzo dobrze się rozmawia przez RS232 no i generują sinus ładniejszy niż mamy w gniazdku. :)

Kurła, a mam na strychu taki płaski, podmonitorowy UPS na cztery akumulatory 6 V. Chyba z ciekawości go przyniosę, podłączę i obczaję co generuje. :lol:
    siewcu
    Level 34  
    A gdyby takie coś zmodyfikować pchając tam EGS002? Taki luźny pomysł od osoby, która nie ma o tym pojęcia...
    TechEkspert
    Editor
    Przetwornice z "modyfikowanym" sinusem czyli właśnie takim przebiegiem jak na oscylogramach w pierwszym poście czasami (rzadko) mogą narobić kłopotów przy słabo obciążonych zasilaczach impulsowych. Proporcje wypełnienia mogą spowodować, że napięcie na kondensatorze za mostkiem zasilacza wzrośnie znacząco względem zasilania sinusem sieci. Poniżej fragment link do fragmentu filmu gdzie to zaobserwowałem:

Grzegorz740
    Level 36  
    Jakość lutowania w zaznaczonym miejscu nie powala. Wygląda jakby to jakiś amator lutował. Aż dziwne , że przetwornica działa.

Może ja źle widzę i jest to dobrze polutowane i tak ma być.