Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

OTV NEPTUN 527 - Działanie układu ograniczenia prądu kineskopu

krzysiekde3 21 Jan 2022 07:53 285 5
 • #1
  krzysiekde3
  Level 4  
  Mam pewien problem z analiza działania układu ograniczenia prądu kineskopu. Rozumiem to, że napięcie na rezystorze R386, 330 k jest uzależnione od prądu kineskopu i że jego wzrost powoduje na nim spadek napięcia, który "zatyka" diodę. Natomiast nie rozumiem, jak to zatkanie diody i blokada przepływu przez nią prądu ma wpływać na prąd kineskopu. Przecież prąd płynący przez diodę wpływa do masy przez opornik R 330k, a nie do katody kineskopu. Proszę o jakieś wyjaśnienie tej kwestii OTV NEPTUN 527 - Działanie układu ograniczenia prądu kineskopu
 • Helpful post
  #2
  żarówka rtęciowa
  Level 37  
  Witam

  Dioda zatyka się jeśli napięcie na katodzie kineskopu, które odkłada się na rezystorze 330kΩ przekroczy to występujące na kolektorze tranzystora końcowego wizji. Ogranicza to prąd w przypadku gdy napięcie na tym tranzystorze spadnie prawie do zera np: w wyniku uszkodzenia toru wizji.

  krzysiekde3 wrote:
  Przecież prąd płynący przez diodę wpływa do masy przez opornik R 330k, a nie do katody kineskopu. Proszę o jakieś wyjaśnienie tej kwestii


  Tak się dzieje przypadku gdy napięcie na kolektorze tranzystora jest większe niż katodzie kineskopu, dioda zostaje wówczas wprowadzona w stan przewodzenia. Kondensator 680nF włączony równolegle do niej przepuszcza składową zmienną sygnału sterującego.
 • #3
  krzysiekde3
  Level 4  
  Bardzo dziękuję za rozjaśnienie.
  Czyli jeśli nie byłoby diody zbocznikowanej kondensatorem, to w wypadku tego przekroczenia napięcia na rezystorze 330k względem napięcia kolektora, popłynąłby zbyt duży prąd z zasilacza WN, poprzez anodę i katode kineskopu i złącze kolektor emiter tranzystora? Czy dobrze myślę?
 • Helpful post
  #4
  żarówka rtęciowa
  Level 37  
  Witam

  Prąd katodowy, a więc i anodowy kineskopu zależy od napięcia między siatką pierwszą i katodą.

  krzysiekde3 wrote:
  Czyli jeśli nie byłoby diody zbocznikowanej kondensatorem, to w wypadku tego przekroczenia napięcia na rezystorze 330k względem napięcia kolektora, popłynąłby zbyt duży prąd z zasilacza WN, poprzez anodę i katode kineskopu i złącze kolektor emiter tranzystora? Czy dobrze myślę?


  W przypadku braku tej diody napięcie na rezystorze 330kΩ (w tym przypadku nawet zbędny) nie wzrośnie i tak jak Kolega pisał popłynie do tego elementu półprzewodnikowego.

  Podobnie zbudowane są lampowe wzmacniacze wizji na PL83, PCL84, PFL200, itp.
 • #5
  krzysiekde3
  Level 4  
  Przepraszam za upierdliwość. Czyli płynie sobie prąd kineskopu (Ik) od anody do katody i do masy przez ten opornik. Tak samo płynie prąd wzmacniacza Iw i dodaje się do prądu Ik. Więc im większy prąd Ik+Iw, to tym większy spadek napięcia na rezystorze UR. Czyli zgodnie z charakterystyka kineskopów, wzrost tego napięcia powoduje właśnie spadek prądu kineskopu. Ale jednocześnie, przy pewnej wartości napięcie w punkcie A będzie wyższe niż na kolektorze i zablokuje diodę. W konsekwencji przestanie płynąć składowa stała Iw więc napięcie w punkcie A, równe napięciu UR spadnie. Skoro spadnie to napięcie to wtedy wzrośnie prąd kineskopu, zgodnie z charakterystyka. Totalnie się pogubiłem OTV NEPTUN 527 - Działanie układu ograniczenia prądu kineskopu

  Dodano po 6 [godziny]:

  Ok. Już mi przeskoczył łuk pomiędzy zwojami i odblokował tranzystor odpowiedzialny za moją mułowatość. Zgłębiłem dokładniej zasadę sterowania kineskopu i już mi wszystko gra. Tematu nie zamykam, bo może jeszcze ktoś tu coś dopowie, co będzie dla mnie - lub dla trafiających na ten post - pożyteczne. :)
 • Helpful post
  #6
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Jeśli dokładniej przyjrzeć się schematowi, to można uznać, że dioda D381 nie jest konieczna do poprawnej pracy kineskopu. Treść obrazu przechodzi przez C385.

  Oczywiście, gdyby jej nie było pojawiłyby się inne problemy polegające na konieczności obniżenia napięcia na siatce (2,6) do wartości zapewniającej dopuszczalny prąd katody.
  To z kolei rodziłoby konieczność wypracowania odpowiednio dużej wartości ujemnego napięcia w układzie.

  Dioda w układzie jest i ustala potencjał katody na wartość zbliżoną do napięcia na kolektorze. To ok. 120V.

  Ważne jest by odpowiednio ustalić wartość R386 tak, by w przypadku uszkodzenia stopnia z tranzystorem skutkującego drastycznym obniżeniem napięcia kolektora (dioda zaporowo) nie wymusić obniżenia napięcia na katodzie, gdyż oznaczałoby to niebezpieczny wzrost prądu katody.

  Zatem uwzględniając w/w wartość 120V podczas normalnej pracy, wartość R386 musi być taka, by w opisywanej sytuacji awaryjnej prąd katody wymusił na nim spadek np. 118V.
  Zniknie wówczas treść obrazu a ekran będzie świecił z możliwością regulacji jasności. Prąd katody będzie bezpieczny.

  Druga sytuacja uszkodzenia to wzrost napięcia kolektora.
  To sytuacja bezpieczna, napięcie katody znacząco wzrośnie odcinając kineskop. Ekran będzie ciemny.