Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tablet PineNote E-Ink z RK3566 w cenie 399 dolarów i inne nowe urządzenia Pine64

ghost666 21 Jan 2022 12:20 540 0
Computer Controls
  • Tablet PineNote E-Ink z RK3566 w cenie 399 dolarów i inne nowe urządzenia Pine64
    PineNote

    Tablet PineNote E-Ink z RK3566 w cenie 399 dolarów i inne nowe urządzenia Pine64
    PinePhone Pro Explorer
    Pine64 wprowadziło właśnie na rynek tablet PineNote w cenie 399 dolarów z 10,1-calowym ekranem dotykowym E-Ink, 4 GB pamięci LPDDR4 i 128 GB pamięci eMMC. Tablet pracuje pod obsługą Linuksa na SoC Rockchip RK3566. Firma wprowadziła również niedawno PinePhone Pro w tej samej cenie oraz szereg akcesoriów dla tego telefonu.

    Pine64 zaprezentowało swój PineNote w sierpniu 2021, a w październiku tamtego roku wprowadził na rynek pierwszą wersję deweloperską smartfona drugiej generacji PinePhone Pro. Firma teraz wypuściła PineNote w wersji tylko dla programistów, a ostatnio wypuściła również bardziej dostępną wersję PinePhone Pro, która jest dostępna w tej samej cenie (399 dolarów) z dostawami zapowiedzianymi na koniec lutego.

    Firma zapowiada również urządzenia oparte na kolejnej generacji SoC - Rockchip RK3588, jednak nie podaje harmonogramu dla swoich produktów opartych na tym ośmiordzeniowym (ARM Cotex-A76/-A55) SoC, który zawiera również 6-TOPS NPU. Firma przewiduje, że ze względu na złożoność RK3588, pełna obsługa głównego systemu Linux i działające sterowniki GPU dla nowego procesora graficznego Mali G610MC4 będą dostępne dopiero latem 2023 roku. Obecnie jedynie komputer jednopłytkowy Rock 5 firmy Radxa, oparty na RK3588, dostępny jest w przed-przedsprzedaży (rzeczywista przedsprzedaż zaplanowana jest na drugi kwartał tego roku).

    PineNote

    Od czasu prezentacji w sierpniu specyfikacja tabletu nie uległa zmianie. Obecna, szersza premiera dedykowana jest dla deweloperów. Mimo, że została ona opóźniona o kilka tygodni to wsparcie dla Mainline Linux i rozwój oprogramowania przebiegają szybciej niż oczekiwano, dzięki wykorzystaniu dotychczasowych prac dla wykorzystywanego SoC.

    Ten tablet jest prawdopodobnie najpotężniejszym tabletem E-Ink na rynku. Jego czterordzeniowy SoC z ARM Cortex-A55 taktowany jest 1,8 GHz. Jest on szybszy niż np. SoC Allwinner A64, który pracował w wcześniejszym tablecie PineTab. RK3566 zapewnia również doskonałą grafikę dzięki GPU ARM Mali-G52 EE i akcelerację AI w postaci NPU osiągającego 0,8 TOPS.

    PineNote posiada 4 GB pemięci LPDDR4 i 128 GB pamięci eMMC. Posiada 10,1-calowy ekran dotykowy E-Ink o rozdzielczości 1404 x 1872 (227 DPI) z 16 poziomami szarości, odświeżaniem z prędkością do 60 Hz i współczynnikiem proporcji 3:4. Pojemnościowa warstwa sensora wykonana jest ze szkła i dedykowana jest do kontroli palcami jak i piórkiem firmy Wacom z diodą LED, przyciskiem poprzedniej/następnej strony i przyciskiem gumki.

    Tablet jest dostarczany z Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, czterema mikrofonami, dwoma głośnikami i portem USB 2.0 OTG typu C, który obsługuje ładowanie baterii 4000 mAh. Posiada również żyroskop do orientacji w przestrzeni oraz pokrywa magnetyczna, która współpracuje z czujnikiem Halla, aby uśpić urządzenie.

    Tablet nie ma domyślnego systemu operacyjnego ani interfejsu użytkownika. Jest on obecnie dostarczany tylko z zainstalowanym bootloaderem. Sterownik ekranu nie jest jeszcze gotowy, a programiści-użytkownicy będą musieli "zainstalować, a prawdopodobnie także zbudować od zera, własny system Linux" ostrzega Pine64. Dostępny jest również fabryczny obraz testowy Androida. Jak dotąd programistom udało się zainstalować Alpine i Debian w różnych konfiguracjach, z portem NixOS w drodze. Kolejne dystrybucje są w przygotowaniu.

    PinePhone Pro

    Szersza premiera PinePhone Pro Explorer Edition jest nadal skierowana do programistów. Telefon nadal ma pewne problemy - niemożność wybudzenia z zawieszenia, słabe raportowanie poziomu naładowania baterii, niedziałające kamery i słaba jakość połączenia audio. Z drugiej strony, telefon jest teraz dostarczany z wersją pre-beta Manjaro Linux z Plasma Mobile, a także z kompletną instrukcją obsługi. LuneOS i Gentoo zostały również przeniesione na tę platformę, a obecnie trwają prace nad portami openSUSE i Fedory.

    Sprzęt nie zmienił się od października. Podobnie jak w przypadku PineNote, cena wynosi 399 dolarów, a pozostałe parametry obejmują 4 GB pamięci LPDDR4 i 128 GB pamięci eMMC. Ten otwarty telefon posiad sześciordzeniowy SoC RK3399S taktowany do 1,5 GHz z rdzeniami ARM Cortex-A72 i -A53. Podobnie jak oryginalny PinePhone, wersja Pro ma 6-calowy, wewnętrzny ekran pojemnościowy IPS o rozdzielczości 430 x 720. Tylne i przednie aparaty oferują, odpowiednio 13 MP (Sony IMX258) i 5 MP (OmniVision OV5640).

    Pine64 nadal wykorzystuje modem Quectel EG-25G 4G LTE, po raz kolejny z gniazdem micro-SIM, obsługą pasm na całym świecie i chipami GNSS z GPS, GPS-A i GLONASS. Moduł WiFi/Bluetooth został ulepszony do 802.11ac i BT 4.1. Dalsze funkcje obejmują gniazdo audio I/O z obsługą UART i port USB 3.0 typu C, który obsługuje funkcjonalność DisplayPort wraz z hostem USB i wejściem 5 V/3 A.

    Telefon podobnie jak poprzednicy posiada przełączniki prywatności dla funkcji LTE/GPS, WiFi/BT, mikrofonu i kamery. Pro wydaje się mieć ten sam zestaw czujników, co poprzedni model: akcelerometr, żyroskop, sensory zbliżenia i światła oraz kompas. Pro, waży nieco więcej niż oryginał - 215 gramów - i jest o około 2 mm grubszy. Posiada wbudowaną baterię o pojemności 3000mAh.

    Wcześniej w tym miesiącu Pine64 wprowadziło na rynek etui PinePhone Keyboard w cenie 50 dolarów oraz kosztujący 15 dolarów adapter PineDio z interfejsem, który działa z dowolnym urządzeniem podłączonym przez USB. Wersja kosztująca 20 USD zawiera również adapter do użytku z PinePhone lub PinePhone Pro

    Źródło: https://linuxgizmos.com/rk3566-based-pinenote-e-ink-tablet-ships-at-399/

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    ghost666
    Translator, editor
    Offline 
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 wrote 11694 posts with rating 9892, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
  • Computer Controls