Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł Ethernet ENC28J60 do Arduino Nano

Gelip 21 Jan 2022 16:18 276 6
    Gelip
    Level 33  
    Potrzebuję zrobić włącznik zasilania laptopa za pomocą złącza Ethernet i magic packet. Wpadłem na pomysł aby wykorzystać do tego Arduino Nano, przycisk + taki moduł Ethernet do którego wpinamy Arduino Nano bez żadnych kabelków:
    Martwią mnie tylko dwie rzeczy:
    • W opiniach o produkcie na allegro (9570989843) znalazłem taki wpis:
      Quote:
      Moduł posiada wadę fabryczną jak wszystkie inne chińskie klony - linia D12 zwarta z plusem stabilizatora 3,3V, ogólnie fajny produkt pomijając tą małą przypadłość tych modułów.
      - czy to nie przeszkadza w działaniu?
    • Czy moduł można zasilać przez pin 5V lub 3,3V z Arduino które ma zasilanie z mini USB czy trzeba oddzielne zasilanie?

Czy lepiej kupić inny moduł Ethernet, jeśli tak to jaki?

Chciałbym zrobić coś takiego tylko bez tych kabli: Arduino Wake on LAN ENC28J60

Dodano po 6 [minuty]:

Z tego artykułu co podałem wynika iż pin 12 Arduino jest wykorzystywany do połączenia z modułem Ethernet:

Quote:
    SO to Arduino digital pin 12

Dodano po 2 [godziny] 30 [minuty]:

Tutaj znalazłem taki post: So DON'T TRY TO POWER A ENC28J60 FROM A NANO!!!
    Piszą tam o zasilaniu modułu 3V i 5V i że on wymaga 180mA a linia 3V Arduino Nano jest w stanie dać max 25mA

We wspomnianej aukcji jest link do bloga opisującego i tam jest właśnie zastosowany zewnętrzny zasilacz na płytce stykowej, dzięki czemu moduł działa poprawnie: [url=]https://padcom13.blogspot.com/2016/01/enc28j60-ethernet-shield-v10-for.html[/url]

Czyli wynika z tego iż ten czerwony moduł V1 z aukcji co podałem nie działa z Arduino zasilanym przez mini USB.

Czy ktoś może polecić inny moduł, który działa zasilany przez Arduino Nano mini USB?

Dodano po 3 [minuty]:

A może zastosować inne Arduino np. Uno i inny moduł? Trudno - będą kabelki i najwyżej włoży się wszystko do jakiegoś pudełeczka. Ważne aby stabilnie działało.

Może ktoś polecić coś sprawdzonego - jakie Arduino i jaki moduł Ethernet?
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    kaczakat
    Level 33  
    W tym module na fotce powyżej widać stabilizator napięcia, zapewne po to by dać z 5V te 3.3V. A co Chińczycy zrobili w klonach to już inna historia. Może mieszasz opinie różnych modułów, dedykowanych shieldów, różne marki/producentów. Nie mniej jednak te moduły są mało przyjazne. Aktualnie wszystko co do sieci i może być WIFI bazuje na ESP8266, to płytka taka jak Arduino, trzeba doinstalować dodatkowy pakiet by widział płytki ESP8266, polecam np. ESP WEMOS Mini, jest gotowa biblioteka do WakeOnLane tu https://github.com/a7md0/WakeOnLan , nie testowałem, pierwsze trafienie z Google.
    Jak musi być po kablu to lepiej użyć moduły bazującego na chipie 5100, więcej jest tu zrobione "sprzętowo" i mniej zajmuje program, znajdziesz w Google na hasło "arduino ethernet shield w5100", też są moduły i shieldy.
    Zanim cokolwiek kupisz można zainstalować wymagane rzeczy do Arduino i sprawdzić czy w ogóle kompiluje prawidłowo taki projekt, dopiero potem robić zakupy i testować już z wgranym programem.
    Gelip
    Level 33  
    kaczakat wrote:
    A co Chińczycy zrobili w klonach to już inna historia. Może mieszasz opinie różnych modułów

Nie wiem jak jest bo tak jak napisałem, ten na zdjęciu co dałem to ma taką opinie na allegro aukcja nr. 9570989843
    kaczakat wrote:
    Aktualnie wszystko co do sieci i może być WIFI bazuje na ESP8266, to płytka taka jak Arduino, trzeba doinstalować dodatkowy pakiet by widział płytki ESP8266, polecam np. ESP WEMOS Mini, jest gotowa biblioteka do WakeOnLane tu https://github.com/a7md0/WakeOnLan , nie testowałem, pierwsze trafienie z Google.

Mam urządzenie bazujące na ESP8266 - Sonoff TH10, czy mogę podłączyć go do Arduino i się pobawić, wygląda tak - wlutowałem piny VCC, TX, RX, GND do programowania firmware i ma wgrane Tasmota Thermoweb:
    kaczakat wrote:
    Jak musi być po kablu to lepiej użyć moduły bazującego na chipie 5100, więcej jest tu zrobione "sprzętowo" i mniej zajmuje program

Faktycznie, słyszałem o tym, że to jest lepszy moduł. Tak jak pisałem - i tak wsadzi się do jednego pudełka więc nie musi być w wersji dopasowanej do Arduino Nano, da się kabelki i tyle.

Dodano po 9 [minuty]:

Tutaj - link wyczytałem coś o podłączaniu Wemos do Arduino aby uważać:
    Quote:
    Tylko uwaga na Rx/Tx

Logika wemos/ESP działa działa na 3.3v. Jeżeli podłączycie wyjście (tx) portu szeregowego ESP z wejściem rx Arduino – nie ma problemu. Arduino zrozumie logikę 3.3v – mimo że samo posługuję się logiką 5v. Po prostu – poziomy logicznej 1 „zazębiają” się.

Gorzej jeżeli podłączycie tx (nadawanie) z Arduino na rx (odbiór) wemos. Wtedy na wejście wemos wejdzie 5v – i jest bardzo prawdopodobne, że je uszkodzi. W tą stronę (odbiór danych z Arduino) konieczne będzie zastosowanie dzielnika napięciowego (obniżającego poziom napięcia), konwertera logiki lub układu typu 4050.

Nie ma problemu, jeżeli będziecie łączyć wemos z np. Raspberry Pi. Obydwa „działają” na logice 3.3v.

https://www.youtube.com/watch?v=RaYZxqUTNWU
    kaczakat
    Level 33  
    Jest tu na elektrodzie cały dział do ESP z tutorialami, co do czego, https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3415731.html
    Sonoff TH10 choć ostatecznie można wykorzystać do dowolnego celu, używając młotka czy lutownicy, na tym etapie nie ma to większego sensu. Jest sporo droższe od WEMOS, a szanse że coś puścisz z dymem przy pierwszych próbach są spore. Sonoff jest stworzone do konkretnego celu i nie można łatwo zrobić z nim czegoś innego, to już jest jakiś gotowy, końcowy produkt, nawet sama zmiana programu nie jest taka prosta. Np. SONOFF nie ma USB.
    Zacznij od zainstalowania core do ESP8266 w Arduino, to jest zbiór różnych typów płytek. ESP nie podłącza się do Arduino, to jest ZAMIAST. Choć oczywiście można łączyć, na tej samej zasadzie jak można połączyć każde Arduino z innym mając jakiś wspólny interfejs, albo go tworząc.
    WEMOS jest taką samą płytką jak UNO czy NANO (podobną, tych płytek są setki różnych typów) do tworzenia prototypów, ma USB i przez USB podłącza się do PC, łatwo ją umieścić na płytce stykowej, dodawać różne elementy, ledy, przyciski, testować, wgrywać setki różnych wersji programu, po prostu prototypować. Tak samo jak z NANO.
    Niemniej taki projekt jak Twój nie zrobi żadnej różnicy w działaniu względem NANO, podłączasz tam tylko jakiś przycisk, a to jest identyczne w obu płytkach. WEMOS jest proste do obsługi, w ostatecznym projekcie można też wykorzystać ESP-01, który ma tylko dwa piny wyprowadzone i wystarczy to do przycisku, nie ma USB, ale odpowiedni konwerter USB-UART można zrobić właśnie z WEMOS czy NANO, wtedy stosujesz się do porad podłączania WEMOS do Arduino, uzgadniasz poziomy napięć 5 z 3.3V.
    kaczakat
    Level 33  
    To zależy co masz na myśli, Arduino to IDE do programowania. Esp to płytka Arduino, a przynajmniej może być tak używana po doinstalowaniu core. ESP może być używane poza środowiskiem Arduino. ESP może być modem WIFI do innych płytek Arduino, czy dowolnego innego IDE, to była pierwsza wersja i każdy kupowany moduł ESP jest dostarczany z takim softem, fabrycznie jako modem WIFI sterowany komendami AT, np. z Arduino. Wtedy instalowało się bibliotekę do obsługi takiego modemu. Bardzo szybko ludzie dorobili do tego jednak odpowiedni soft i można używać go również zamiast płytek Arduino.
    Arduino to nie tylko płytki AVR UNO/NANO, ale również setki innych, również niezależnych producentów, niezwiązanych z twórcami Arduino, bo chodzi bardziej o środowisko do tworzenia programów, jednolite funkcje niezależne od sprzętu, niż o sam sprzęt.