Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dlaczego w kotle Broetje spada ciśnienie na manometrze? Błąd E10.

pawelrafa 21 Jan 2022 15:06 288 3
  • #1
    pawelrafa
    Level 2  
    Pomocy!
    Od miesiąca spada ciśnienie na manometrze aż do wyłączenia pieca - błąd E10. Czas spadku wskazówki do zera jest różny - od 8 do 24h. Konserwator przeprowadził przegląd pieca i stwierdził, że wszystkie elementy działają prawidłowo. Konserwator zrobił próbę zamykając zawory do systemu c.o. i pozostawiając włączony piec w trybie letnim. Ciśnienie na manometrze nie spadło. Wniosek - piec działa prawidłowo.
    Sprawdził też ogrzewanie podłogowe (nawiew) - sucho i czysto.
    Zawory w rozdzielaczach, ruszone po paru latach, nie były w 100% szczelne więc zleciłem hydraulikowi wymianę. Hydraulik wymienił po 2 zawory i 2 odpowietrzniki w obu rozdzielaczach (parter i piętro), dodatkowo wymieniliśmy wszystkie odpowietrzniki kaloryferów. Kaloryfery odpowietrzono. Hydraulik przeprowadził próbę ciśnieniową, dobijając 5 bar powietrza do systemu na pół godziny (wiem, przeczytałem później /niestety/, że próba powinna trwać 2 godziny) i ciśnienie nie drgnęło. Wniosek: instalacja jest szczelna. Niestety po tych wszystkich operacjach ciśnienie na manometrze ponownie zaczęło spadać.
    Robiłem próby (w trybie zimowym) odłączając na 10 godzin poszczególne sekcje: parter i piętro. W każdej sytuacji, gdy jedna sekcja była odcięta, wskazówka na manometrze nie spadała. Gdy obie sekcje zostają włączone, ciśnienie w kotle ponownie zaczyna spadać.
    Ktoś ma jakiś pomysł?
    Z góry dziękuję za cenne rady.
    ZROBIŁEM PONOWNIE PRÓBY WYŁĄCZANIA SEKCJI, TYM RAZEM GDY PRACUJE SAM PARTER CIŚNIENIE SPADA. CZYLI PEWNIE JEDNAK PONOWNIE PRÓBA CIŚNIENIOWA (PORZĄDNIE) LUB KAMERA TERMOWIZYJNA?
  • #3
    Przemko21
    Level 26  
    Czasami instalacja sama się odpowietrza jakiś czas. Wystarczy poczekać, dopuścić wody i tak kilka razy.
    Jak wygląda sprawa sprawności naczynia przeponowego na instalacji CO? Patrz na manometr podczas pracy kotła ile idzie w górę. Do sprawdzenia również zawór bezpieczeństwa czy nie cieknie.
    Kwestia instalacji czy posiadasz jedno naczynie przeponowe i jeden zawór bezpieczeństwa tylko w kotle czy na instalacji również.
  • #4
    pawelrafa
    Level 2  
    Próba ciśnieniowa przeprowadzona przez firmę heating systems (30 minut!) wykazała szczelność instalacji. Potem jakoś trudno było złapać z nimi kontakt. Podobnie następne próby; kinetyczna i gazowa (inna firma) przeprowadzone tydzień później. Ta przynajmniej powzięła pewne podejrzenia i nieco rozkuła ścianę przy grzejniku, żeby odsłonić kolanko. Ale też w końcu stwierdziła szczelność instalacji, co potwierdziła certyfikatem. Obie firmy skasowały pieniądze (nie najmniejsze) i z czystym sumieniem się oddaliły. Zleciłem instalację nowego wymiennika i paru innych elementów pieca (wbrew opinii serwisanta Broetje, który miał rację). W sumie koszt tej imprezy to około 5 000 zł.
    Wyciek zlokalizowałem sam. Z peszla w rozkutej ścianie wylewała się woda. Nie z kolanka - pęknięcie było pod podłogą. Temat zamknięty, strzeżcie się celebrytów hydraulicznych, którzy mają o sobie jak najlepsze zdanie (a jak najgorsze o konkurencji). Zostawią was z problemem.