Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Electrolux EW1043S - blokada zamka pralki

sarna82071 21 Jan 2022 20:37 606 12
 • #1
  sarna82071
  Level 4  
  Cześć.
  Mam problem z blokadą drzwi w pralce Electrolux EW1043. Chciałem przesmarować zamek drzwi bo się ciężko otwierały i po skręceniu go już nic nie działa. Przed rozkręceniem zamka drzwi wszystko chodziło normalnie, tj. zamek się ryglował i zapalała się dioda zamkniętych drzwi. Sprawdzałem kostkę blokady drzwi i wszystko w porządku.
 • #2
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Jeśli blokadę wyjąłeś i rozmontowałeś ją na części pierwsze to jedyne co Ci pozostaje to zakupić nową. A tą co masz zostawić na pamiątkę. Módl się żeby przy okazji swojej Twórczości nie doszło do uszkodzenia moduły elektronicznego....
 • #3
  sarna82071
  Level 4  
  Dobry wieczór.
  Dziękuję za odpowiedź. Jednakże nie rozmontowałem tej blokady na części pierwsze, chciałem przeczyścić z wierzchu elementy ruchome odpowiedzialne za odblokowanie zamka, gdyż te drzwi nie mają żadnego uchwytu, a po wtóre ten zamek jest chyba nie rozbieralny.
 • #4
  Kenworth 18
  Level 43  
  Podłączyłeś prawidłowo wtyczkę blokady? Zazwyczaj są wypustki, które teoretycznie uniemożliwiają błędne połączenie, ale czasem ludzka fantazja wygrywa z rozsądkiem. Czyli drzwi się ciężko zamykały czy blokada po dłuższym czasie dopiero je ryglowała?
 • #5
  sarna82071
  Level 4  
  Witam ponownie.
  Drzwi się ciężko otwierały, a Ja nawet nie wyciągałem kostki blokady po skręceniu śrubkami mocujących blokadę zamka za pierwszym razem. Dopiero następnym razem oglądałem tą kostkę. Jestem laikiem z elektroniki, więc zapytam Pana po co jest ten bolec na sprężynce na drzwiach pralki. Czy to może jakiś rodzaj czujnika, bo ten haczyk, który wchodzi do dziury blokady jest nie metalowy. Nie wiem na jakiej zasadzie pralka otrzymuje informację, że drzwi są zamknięte?
 • #6
  Kenworth 18
  Level 43  
  Podaj numer PNC Twojej pralki. Ten "boleć" o którym wspominasz to zabezpieczenie przeciwko dzieciom.
  Czyli teraz drzwi w ogóle się nie blokują? Blokada działa na zasadzie zamknięcia obwodu elektrycznego.
 • #7
  sarna82071
  Level 4  
  Nr. PNC: 914750039, model EW1043S.Tak,po zamknięciu kontrolka zamkniętych drzwi się nie włącza, a drzwi można otworzyć. Jeszcze raz w skrócie napiszę co zrobiłem. Otóż odkręciłem dwie śrubki od blokady zamka, następnie przeczyściłem sucha szmatką te ruchome metalowe elementy blokady zamka i skręciłem z powrotem. Po ponownym odkręceniu śrubek sprawdziłem kostkę i nic poza tym. Na zdjęciu wskazuję na bolec o który pytałem.
 • #8
  Kenworth 18
  Level 43  
  Musisz zdemontować górną pokrywę i sprawdzić sam przycisk otwierania drzwi czy tam się coś nie wypracowało z upływem lat bo część jest z tworzywa sztucznego i z upływem czasu mogło do takiej sytuacji dojść a jak mniemam otwieranie drzwi będzie realizowane za pomocą linki. Musisz teraz sprawdzić blokadę drzwi poza pralką czy działa prawidłowo i czy w ogóle działa bo to bardzo dziwny zbieg okoliczności , że po oczyszczeniu jakiegoś elementu blokada przestała funkcjonować. Trzeba stwierdzić czy to wina braku napięcia na blokadę czy samej blokady.
  W razie gdyby uległa uszkodzeniu jest dostępny zamiennik: https://agdeo.pl/products/blokada-do-pralki-686-847-929
  A sam włącznik w ogóle działa, napięcie dociera do pralki: https://north.pl/karta/wlacznik-sieciowy-do-pralki-do-electrolux-ew1043s,WIS-RW-CMMI-9UI.html
  Kręciłeś może tym odbojnikiem widocznym na zdjęciu? On ma pracować sprężyście bo w nim jest sprężyna a po jego przekręceniu jest problem z zamknięciem drzwi. Dodaj wyraźne zdjęcie Twoich drzwi od wewnątrz by było widać zapadkę drzwi: https://north.pl/promo/zapadka-zamka-drzwi-do...zqwMgR1CAqTTmIGsry7LdUSvXZGjfdPhoCaCwQAvD_BwE ponieważ jeżeli jest z tworzywa to mogła się wypracować z upływem czasu.
 • #9
  sarna82071
  Level 4  
  Dla ścisłości dwie śrubki mocujące blokadę zamka do obudowy pralki. Dziękuję uprzejmie do linka z nowymi częściami, jednakże jak pisałem wcześniej wszystko działało bez problemu odkąd ją mam tj. dwa lata. Drzwi już rozkręciłem na części pierwsze, ale nie widać, żeby coś tam pękło. Sama zapadka jest nie z metalu, ale też nie z tworzywa sztucznego. Po skręceniu drzwi ta zapadka nie amortyzuje mimo spiralnego odbojnika, nie wiem czy powinna czy nie, a ten układ blokady zamka pod wpływem czego się zamyka?
  Electrolux EW1043S - blokada zamka pralki
  Edit:
  Napięcie dociera do pralki, zielona kontrolka się świeci, ale czerwona od blokady już nie. Mam multimetr, ale nie wiem jak go użyć.
  Electrolux EW1043S - blokada zamka pralki
  Edit:
  Dobra, mam usterkę. To jednak zapadka była źle zamontowana. Jak przesunąłem blokadę w prawo to pralka zaczęła nalewać wodę. Teraz pytanie jak złożyć te drzwi bo ta sprężyna od zapadki nijak nie chce się ułożyć żeby sprężynować zapadkę.
  Electrolux EW1043S - blokada zamka pralkiIMG_202201...160349.jpg Download (1.5 MB)
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • Helpful post
  #10
  Kenworth 18
  Level 43  
  Ta pralka ma dobre 20 lat lub nawet i więcej i chociaż to jeszcze pancerny Electrolux to ma prawo w końcu coś się zużyć i zepsuć i myślę, że Twoja blokada uszkodziła się mechanicznie po prostu. Tutaj masz oryginał jeżeli zamiennik by Tobie nie odpowiadał: https://www.klinikaagd.pl/czesci-agd/4-blokad...ryczna+drzwi+pralki+electrolux-%7C0;KL6A3SA4/ a w jednym z największych sklepów z częściami do AGD w Polsce nawet jej nie ma: https://north.pl/czesci-do-pralek/czesci-elec...s-pralki-electrolux,171,EW1043S,m1968340.html
  Z tego co napisałeś tak to zrozumiałem, chyba, że chodzi Tobie o to że zapadka w drzwiach nie pracuje prawidłowo. Jeżeli tak to może te materiały będą Ci pomocne: https://youtu.be/BbLLYelv7D0
  https://youtu.be/ev8-aT8yvgU
 • Helpful post
  #12
  Kenworth 18
  Level 43  
  Jeżeli nie zapamiętałeś ułożenia sprężyny to teraz musisz metodą prób i błędów dojść do tego by zapadka dociskała popychacz w blokadzie. Tylko zastanawia mnie czy nawet jeżeli to poskładasz prawidłowo to drzwi będą się otwierały prawidłowo, jeżeli nie to problem będzie po stronie przycisku w panelu lub samej blokady.