Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessmann Vitopend 100 WHEA - czujnik zewnętrzny

fabick78 22 Jan 2022 17:15 141 4
    fabick78
    Level 9  
    Dzień dobry,

Mam pytanie związane z użytkowaniem kotła jak w temacie. Kocioł pracuje w instalacji grzejnikowej, z zasobnikiem Vitocell 100 i jest wyposażony w regulator stałotemperaturowy. Podłączono do niego czujnik temperatury zewnętrznej, który zdaje się działa jak należy (kocioł wskazuje prawidłową temperaturę). Chciałbym się jednak dowiedzieć jaki wpływ na pracę kotła ma temperatura zewnętrzna. W jedynej instrukcji jaką można znaleźć do tego kotła (serwisowo-montażowa) znalazłem wyłącznie informacje jak włączyć odczyt temperatury (kodowanie -> adres 25, u mnie wartość 1) oraz jak zmienić czas reakcji kotła na zmiany temperatury (kodowanie -> adres 90, u mnie wartość 6 czyli 60 minut). Pozostałe ustawienia dot. sterowania kotła temperaturą z zewnątrz (krzywa grzewcza i poziom krzywej), dotyczą wyłącznie kotła ze sterownikiem pogodowym i u mnie te adresy są w ogóle nieaktywne (d3 i d4). Ja osobiście nie widzę żadnej różnicy w pracy kotła, bez względu na temperaturę na zewnątrz. Zadana temperatura CO nie zmienia się i temperatury z jakimi realnie pracuje kocioł również. Czy ktoś tutaj dysponuje np. instrukcją użytkowania tego kotła lub wiedzą/doświadczeniem w tym temacie? Kocioł ma swoje lata ale póki co, w domu są pilniejsze rzeczy do zrobienia więc dopóki działa, nie mamy zamiaru go wymieniać.
    Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i informacje!
    fabick78
    Level 9  
    Tak, to jest instrukcja, o której pisałem powyżej. W niej właśnie są informacje o tym, że kocioł uwzględnia odczyt czujnika zewnętrznego i zmienia temperaturę zasilania w zależności od zmian na zewnątrz. Nie wiem tylko jaka jest logika tego działania i czy można to jakoś konfigurować od strony użytkownika. W instrukcji serwisowej nie znalazłem takich informacji.
    ROWE
    Level 34  
    fabick78 wrote:
    Chciałbym się jednak dowiedzieć jaki wpływ na pracę kotła ma temperatura zewnętrzna.

Ogólnie, zwiększa komfort dla użytkownika. Niekoniecznie generuje oszczędności.
    Kocioł, (regulator) pilnuje aby z wyprzedzeniem c.w.u zawsze była na czas nagrzana, jak i c.o. czyli to się odbywa niezależnie jakie następują zmiany zewnętrznej temperatury w czasie.
    Istotne tj. przy dużych obiektach grzewczych, dużych zasobnikach wody i instalacjach podłogowych (duża bezwładność cieplna).
    fabick78
    Level 9  
    ROWE wrote:
    Kocioł, (regulator) pilnuje aby z wyprzedzeniem c.w.u zawsze była na czas nagrzana

Bardzo dziękuję. Mam wrażenie, że o ile temperatura zasilenia zasobnika CWU faktycznie się podniosła przy niższych temperaturach (było 73 a teraz trzyma się 80), to w przypadku CO nie ma żadnej zmiany. Dlatego zastanawiam się czy można tym jakoś manipulować. Niekoniecznie chodzi o oszczędności, bardziej o komfort bo np. przy znacznym spadku temperatury na zewnątrz, pomieszczenia powoli się nagrzewają chyba, że ręcznie zmienię temperaturę zasilania. Gdyby to się działo automatycznie, według jakiegoś parametru, to by było coś. Oczywiście wiem, że przy tak starym kotle będą ograniczenia, ale informacje z instrukcji serwisowej dały trochę nadziei :)