Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Volvo FMX 2015r - Brak ładowania po wymianie alternatora

mech-optyk 22 Jan 2022 22:15 360 6
Relpol
 • #1
  mech-optyk
  Level 7  
  Witam! Po wymianie alternatora (oryg. Volvo) na nowy (tańszy zamiennik Mitsubishi) ładowanie jest ok. (28,5 V) ale komputer pokładowy na desce wyświetla komunikat braku ładowania i sygnalizuje to brzęczkiem. Oryg alternator jak i nowy posiadają takie same złącza 5 pinowe. Z tego co usłyszałem podczas zakupu nowego alternatora sprzedawca powiedział że będzie onładował ale bedzie problem z sygnalizacją (nie umiał wytłumaczyć dlaczego). Na złącze 5 pinowe przychodzą dwa przewody (NIE JAK W STARSZYCH MODELACH 3). NA PIN 2 BIAŁO/CZARNY I NA PIN 3 CZERWONO/ŻÓŁTY. Na pinie 2 po zapłonie nie ma żadnego napięcia a na pinie 3 jest ok. 12,2V. Na bateriach jest 28,5 V i taką samą wartość pokazuje komputer w pojeździe, natomiast po chwili włącza się brzęczek i komunikat o braku ładowania. Czy ktoś miał taki przypadek? Podobno regulatory w alt. Mitsubischi mają inny układ pinów na złączu (w starszych modelach trzeba zamieniać sposób sterowania przekaźnika K13 bo z pinu 2 czy 4 wychodzi minus.
 • Relpol
 • Helpful post
  #2
  piachu1994
  Level 38  
  mech-optyk wrote:
  Z tego co usłyszałem podczas zakupu nowego alternatora sprzedawca powiedział że będzie onładował ale bedzie problem z sygnalizacją (nie umiał wytłumaczyć dlaczego)

  Sa pewne opcje dlaczego tak powiedzial:
  1. Sprzedaje chinczyka
  2. Trzeba zmienic ustawienie w odpowiednim sterowniku aby ten Mitsubishi dzialal
  3. Musi byc identyczny (nowy altek) jak stary, aby wszystko dzialalo (ta sama firma)
  4. Problemy z samochodem (wiazka, zlacza, itd.)

  Natomiast ja na Twoim miejscu bym go oddal, i zregenerowal oryginal.
 • #3
  mech-optyk
  Level 7  
  Towar zakupiony i zamontowany - zwrot nie wchodzi w rachubę. auto nie jest " domęczone" (betoniara) . Złącza sprawdzane nie ma śniedzi .
  Chyba trzeba będzie zregenerować stary ale czy ktoś się podejmie ? nie wiem jak z regulatorami napięcia do tego typu.
 • Helpful post
  #4
  saron22
  Trucks specialist
  Sprzedawca powiedział ci, że będzie problem z sygnalizacją a ty kupiłeś ten alternator??? No przyznam, że jestem pod wrażeniem.

  Kup oryginalny i będzie po sprawie. To jest najprostsze rozwiązanie twojego problemu.
 • #5
  mech-optyk
  Level 7  
  Nie ja zakupiłem tylko zaopatrzeniowiec który zamawia części podając VIN pojazdu. Jeśli sam zamawiam to wiem co. Teraz sprawa jasna.Tylko nowy i fabryczny nie ma wyjścia. Dziękuję za porady.
 • #6
  mech-optyk
  Level 7  
  piachu1994 za twoją radą oddałem do regeneracji i jest gitara. Cena za regenerację znacząco niższa. Temat zamknięty. Dzięki
 • #7
  mech-optyk
  Level 7  
  piachu1994 za twoją radą oddałem do regeneracji i jest gitara. Cena za regenerację znacząco niższa. Temat zamknięty. Dzięki

  Dodano po 3 [minuty]:

  Oddano do gościa który potrafi to robić (czyli regenerować alternatory które jeszcze można regenerować) iwszystko śmiga!