Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Termostat pokojowy do pieca olejowego

tomekspoko 23 Jan 2022 16:54 222 10
e-mierniki
    tomekspoko
    Level 3  
    Witam,
    W domu który wynajmuje mam problem z termostatem pokojowym, który jest podłączony do pieca olejowego. Piec ogrzewa instalacje c.o. oraz podgrzewa ciepłą wodę w kranach. Piec ma swój własny sterownik na którym można ustawić max temperaturę. Termostat pokojowy ma trzy tryby: czasowy, eco oraz włączony. W trybie eco włącza piec tylko wtedy gdy spadnie temperatura poniżej ustawionej na termostacie pokojowym. I tu pojawia się problem, a mianowicie od jakiegoś czasu włącza i wyłącza piec na kilka sekund, co sygnalizuje też czerwoną kontrolką. Czasami wręcz kontrolka miga powodując nieustanne włącznie i wyłącznie pieca. Podczas normalnej pracy piec załączał się w tym trybie na co najmniej kilka minut, aż do czasu gdy faktycznie temperatura w pomieszczeniu wzrosła. Co może być przyczyną? Lub też chętnie wymienię termostat na nowy z wifi i apką Smart Life, tylko pytanie jakim mogę go zastąpić, aby nic nie przerabiać tylko podpiąć nowy w miejsce starego?
    Dodam tylko, że wynajmuje dom w Belgii i właściciele, którzy są starszymi ludźmi, nie widzą problemu, ponieważ nie chcą oczywiście ponosić żadnych kosztów. Dlatego chciałbym wymienić termostat, ale nie ponosząc zbyt wielkich kosztów.
    Dziękuję za podpowiedzi.

Termostat pokojowy do pieca olejowego Termostat pokojowy do pieca olejowego Termostat pokojowy do pieca olejowego Termostat pokojowy do pieca olejowego
  • e-mierniki
    n owicjusz
    Level 13  
    Na początek spróbuj przestawić wartość temperatury pracy (z 19 na 23°) może być ze w tym miejscu, ścieżki rezystora się zużyły lub bimetal się uszkodził.
    tomekspoko
    Level 3  
    n owicjusz wrote:
    Na początek spróbuj przestawić wartość temperatury pracy (z 19 na 23°) może być ze w tym miejscu, ścieżki rezystora się zużyły lub bimetal się uszkodził.

Tak, to faktycznie pomaga, ale właśnie z tą najbardziej pożądaną temperaturą jest problem więc szukam rozwiązania.

Dodano po 15 [minuty]:

Szukając podobnego tej samej firmy widzę że można kupić za ponad 200€ ale nie ma on żadnej dodatkowej funkcji. Natomiast na Aliexpress są termostaty z wifi od około 25€ ale nie wiem czy któryś może być zamiennikiem dla mojego?
    Termostat pokojowy do pieca olejowego
  • e-mierniki
    n owicjusz
    Level 13  
    Masz 3 ustawienia 1 zegar -ustawienia czasowe z zegara termostatu(musisz mieć ustawiony zegar w termostacie i wtedy ogrzewanie powinno działać)
    2 księżyc - ustawienia z obniżoną temperatura (tak ja masz ustawione na zdjęciach)można powiedzieć ze to tryb eco bo termostat uruchamia piec.Z tego co wydaje mi się każdy termostat który będzie miał styki opisane NO COM i NC powinien zadziałać uruchamiając piec.
    3 termostat -ustawienia z termostatu jeśli są zamontowane na grzejnikach.
    Na PRIV wyślę numer możesz zadzwonić.
    tomekspoko
    Level 3  
    Tak, wiem jak to działa. Mam ustawiony tryb czasowy (1) za pomocą zworek i dzięki temu np podczas lata ustawiam przedziały czasowe kiedy ma grzać, aby była ciepła woda, lub w zimie mogę ustawić aby była niższa temperatura kiedy nas nie ma, ale ma się załączyć o odpowiedniej godzinie na pełne grzanie. W trybie (3) piec ciągle utrzymuje ustawioną NA NIM temperaturę dzięki czemu ciągle jest ogrzewanie i gorąca woda. Natomiast tryb eco z księżycem (2) włącza piec gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej ustawionej tym pokrętłem, tylko że czasami szaleje. Można też powiedzieć że tryb czasowy (1) przełącza pomiędzy trybami (2) i (3) czyli albo grzeje tylko gdy jest zimno albo ciągle grzeje do ustawionej temp na piecu. Normalnie to zawsze miałem ustawiony tryb czasowy, ale w nocy gdy przełączy się na utrzymanie tylko temperatury w pomieszczeniu to zaczyna szaleć.
    Chce mieć pewność jaki mogę kupić termostat pokojowy, aby nie spalić sterownika pieca, ponieważ widzę że rozróżnia się trzy typy termostatów (jak na załączonym obrazku), ale gdy przykładam miernik do styków 2 i 3 mojego starego termostatu to jest pomiędzy nimi napięcie 230V więc nie wiem czy podpięcie tych przewodów do styków 1 i 2 nowego termostatu okaże się bezpieczne.
  • Helpful post
    n owicjusz
    Level 13  
    Z tego co jest na termostacie kontakt obsłuży 250V i 5A obciążenia.
    Styki 1;2;3 to włącznik styki 4;5 to sterowanie pompa.Nic nie powinno sie spalic najlepiej zadzwon numer masz to powiem co masz sprawdzić.

Dodano po 8 [minuty]:

https://www.conrad.pl/p/termostat-pokojowy-th...01-2475462-nadtynkowy-5-do-30-c-1-szt-1610221
    Sprawdź to.
    Za 50 euro będzie na pewno pasował bo ta sama marka. Tylko trzeba zamówić i ściągnąć .
    tomekspoko
    Level 3  
    Naprawdę wolał bym coś z większymi możliwościami a za mniejsza cenę, ale nie wiem czy ten się nadaje:
    https://a.aliexpress.com/_mshWUna

Jeśli tak, to czy dobrze myślę co gdzie podpiąć?
    W obecnym termostacie jest tak :

Czy zatem ten powinien być tak?
  • Helpful post
    n owicjusz
    Level 13  
    Super( miernik nie jest magia) ze trochę się znasz podstawy elektryki. Jednak styk tyko 3A , a stary termostat miał 5A.
    Podłączenie jak najbardziej poprawne( 1;2 nie istotne 230V zasilanie z pieca). Twój wybór.
    Tylko akurat ten jest do instalacji w puszkę.
    tomekspoko
    Level 3  
    Zaryzykuje te 3A, może go nie spali od razu, bardziej boję się o piec, ale rozumień że ten typ termostatu po załączeniu grzania nie zwiera styków COM i NO?
  • Helpful post
    n owicjusz
    Level 13  
    COM i NO są do sterowania termostatu czyli włączenia pompy ogrzewania. Na górnym zdjęciu masz L N ze z oznaczeniami 4 5 i tam jest pompa lub silnik.
    tomekspoko
    Level 3  
    Podsumowując temat to chiński termostat za 31€ z Aliexpress dotarł i działa! Dodatkowo po sparowaniu z wifi poprzez apke Smart Life mam pełna kontrolę w telefonie nie będąc nawet w domu. Również działa pod Google Home oraz Asystent Google więc jest wygoda jak jak ktoś chce Smart Home. Ogólnie polecam! Co do podłączenia to okazało się jednak, że przewody przekazujące sygnał do pieca maja być podpięte pod DRY CONTACT . Przy podłączeniu pod COM i NO piec się nie załączał więc sprawdziłem miernikiem co robi stary termostat w momencie gdy powinien załączyć pięć. Zwierał styki, więc to mnie przekonało że właśnie ten sposób podłączenia będzie prawidłowy. Termostat pokojowy do pieca olejowego Termostat pokojowy do pieca olejowego