Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sieć mesh w domu jednorodzinnym trzy kondygnacje +

mirol65 24 Jan 2022 03:01 486 19
 • #1
  mirol65
  Level 10  
  witam ponownie :o)

  mam pytanie do znawców tematu
  .....
  chciałbym od funboxa z orange pociągnąć tylko jedną linię kablem rj 45 do każdej z trzech kostek mesha i dalej do dekodera tv ,czy to połączenie będzie poprawne i odpali bez zakłóceń w przyszłości ?
  czy muszę ciągnąć ,aż trzy niezależne linie (skrętką ) od każdego portu fun boxa do każdej z kostki z osobna ? żeby miało to ręce i nogi i żeby telewizja hulała na każdym piętrze.  chciałbym to ustawić w trybie AP , a telewizory połączyć skrętką , bo nie wszystkie mają karty wifi , niestety z uwagi na to , że jest to stary budynek w grę wchodzi tylko kładzenie kabla na widoku brak możliwości ukrycia stąd próba pociągnięcia ‘’liniowego ‘’tylko czy jeden port z funboxa puści sygnał na trzy multiroomy ? nigdy nie "bawiłem się systemem mesh'' to pierwsze moje podejście . :o)
  ' za wszelkie wskazówki rady z góry dziękuję .


  orange funbox 6 net 600 mb/s założony na razie bez tv >>>sam internet
  system mesh Halo H50G AC1900 >>>>>zamówiony w drodze  sieć mesh w domu jednorodzinnym trzy kondygnacje +
  sieć mesh w domu jednorodzinnym trzy kondygnacje + sieć mesh w domu jednorodzinnym trzy kondygnacje +
 • #2
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  mirol65 wrote:
  chciałbym od funboxa z orange pociągnąć tylko jedną linię kablem rj 45 do każdej z trzech kostek mesha i dalej do dekodera tv ,czy to połączenie będzie poprawne i odpali bez zakłóceń w przyszłości ?

  Skoro chcesz jeden przewód sieciowy rozdzielić na trzy urządzenia, będziesz potrzebował w którymś miejscu gdzie się te wszystkie kable schodzą switcha.
  mirol65 wrote:
  żeby telewizja hulała na każdym piętrze.

  Wtedy potrzebujesz switch z dodatkową opcją tagowania VLAN. Są to tak zwane switche zarządzalne.
  Oczywiście tutaj z góry uprzedzam, że może się okazać, że na danym porcie LAN fan box ma albo tylko telewizję, albo tylko internet.
  Trzeba to sprawdzić jak ma to rozwiązane operator - musisz o tą kwestię zapytać swojego operatora.
  mirol65 wrote:
  a telewizory połączyć skrętką ,

  Problem taki, że jeśli to prawdziwy światłowód, to nie ma możliwości uruchomienia telewizji tylko i wyłącznie na telewizorze, obowiązkowo będzie dodatkowy dekoder od operatora.
 • #3
  mirol65
  Level 10  
  dekodery jak najbardziej będą wszystkie trzy , tylko gdzie miałbym tego switcha postawić ? zaraz za funboxem ? funbox z tego co pamiętam puszcza vlan wszystkimi swoimi portami .... , ale nie omieszkam dopytać operatora przy zamówieniu .

  Dodano po 23 [minuty]:


  rozważałem trzy opcje może jest jeszcze inna ???

  sieć mesh w domu jednorodzinnym trzy kondygnacje +
  sieć mesh w domu jednorodzinnym trzy kondygnacje +
  sieć mesh w domu jednorodzinnym trzy kondygnacje +
 • Helpful post
  #4
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Najlepsza i najpewniejszą w działaniu jest opcja trzecia. Druga też może być, z tym że przykładowo jak wyłączysz pierwszy AP to pozostałe też przestaną działać, albo jak coś się stanie z jednym przewodem to analogicznie. Poza tym przepustowość ograniczona do 1Gbps na wszystkie AP. Przy pierwszym połączeniu masz łącznie link 3Gbps.
  Opcja pierwsza nie do użycia. W praktyce będziesz miał może 30Mbps a płacisz za łącze 300 czy 600Mbps.

  Jeśli to IP TV od Orange, to jeszcze może być kwestia przesyłania odpowiednich VLANÓW przez AP. Nie wszystkie z tym sobie radzą, ale to tylko dowiesz się po teście.
 • #5
  mirol65
  Level 10  
  ok , dziękuję za szybką odp . wszystko wyjdzie w praniu :o) mesh dotrze dopiero końcem tygodnia i z tego co mi wiadomo na dzień dzisiejszy to router MERCUSYS Halo H50G jest firmowany przez tp linka podobno te same bebechy tylko wersja dla ubogich :o) , a może oszczędnych inaczej :o), jeszcze raz dziękuję , pozdrawiam miłego dnia .
 • Helpful post
  #6
  matek451
  Level 43  
  Mesh to krata czyli połaczenie 2 lub 1 jak satelita 2 mają kontaktować się z pierwszym routerem MESH a satelita 3 z satelitą 2 bo taka jest idea MESH, w pierwszym rozwiązaniu backhaul po WiFi, drugie to backhaul po kablu ale najpierw trzeba sprawdzić czy te wynalazki obsługują go, bo wcale nie jest to oczywiste. Ogólnie budzetowy zestaw, na 2 pasmach bez pasma dedykowanego do łaczności między elementami MESH.
  W zaawansowanych rozwiązaniach MESH z dedykowanym kanałem do komunikacji pomiędzy satelitami lub satelitami połaczonymi jak na rys.2 prędkości 300-400Mb/s a nawet więcej sa możliwe do osiagnięcia.
  Rozwiązane na rys.3 nie jest MESH bo cały ruch idzie przez router numer1.
 • #7
  mirol65
  Level 10  
  moim zamierzeniem jest połączenie wszystkich trzech telewizorów po kablu ,dodatkowo żeby wifi działało wykorzystując tylko jedną sieć przełączając podłączone w tym czasie urządzenia mobilne w czasie wędrówki użytkowników po piętrach stąd pomysł na ten ,,wynalazek,, mesh dziękuję za dodatkowe informacje .powtarzam tj.mój pierwszy kontakt z siecią wykorzystująca połączenie typu mesh
 • Helpful post
  #8
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  _cheetah_ wrote:
  Uważaj, z MESH jest taki problem, że w ogólności bazowy satelita jest routerem i powinien być podłączany do modemu, czyli w twoim przypadku do FB w trynie bridge.

  Z opisu wynika, że te urządzenia mogą pracować jako router lub jako AP podłączony do zewnętrznego routera.
  @autor
  Urządzenia muszą być koniecznie podłączone jako AP. W trybie routera na 100% nie będą forwardowane VLANY od TV. W trybie AP ta funkcja do przetestowania oczywiście.
 • #10
  mirol65
  Level 10  
  rozumiem. ..
  mnie tzn.znajomego ,(bo to u niego ta kombinacja ),zadowoli już 30% wartości jeśli chodzi o wifi na parterze bo tam seniorzy pomieszkują i im nie zależy już tak bardzo na wysokich transferach 🙂, głównie to z tego co czytam może wyniknąć problem z tv czy vlany będą przechodzić po tych meshach, i czy nie trzeba się znowu posiłkować dodatkowymi switchami, ale najpierw trzeba to wszystko popodlanczac i sprawdzić ... jeszcze raz dzięki za pomoc i pozdrawiam .pisze między kursami jestem w pracy ....🚃
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  mirol65
  Level 10  
  w pierwszej kolejnosci na 100% ustawię wszystko jako Ap :o)
  tylko zastanawiam się czy sieć będzie ''jednorodna" tzn. jedno hasło jedna nazwa ssid i czy wyłączyć "sianie" wfii na funboxie czy nie ? czy ustawiam taką samą nazwę i hasło na wszystkich czterech urządzeniach
  ..... i czy nie będzie tak jak w przypadku zastosowania zwykłych routerów pracujących trybie mostu zmieniając pomieszczenia ,piętra z każdą siecią musiałem przełączać się ręcznie .


  u jednego z przyjaciółl zastosowałem właśnie to rozwiązanie z dwoma tp linkami archer c6 jako Ap .... funboxa wyłączyłem ponieważ monter z orange zamontował mu ruoter funbox 3 w metalowej skrzynce w garażu i niebyło sensu wysyłania tam swojego ssid upłyneły 2 lata bezproblemowej pracy prędkości wifii jak w książce 300/50 mb/s telewizja beż żadnych zakłuceń wszystko połączone po rj 45 z jedyne "ale " to musiałem nauczyć przyjaciela ,że jak wędruje na piętro musi pamiętać , że jego sygnał słabnie i powinien przełączyć się na górę :o) .... oczywiście nie obyło się bez porad szanownych kolegów :o)

  następna moja próba zabawy z siecią to przedłużanie sieci światłowodowej za pomocą gigabitowych optycznych media konwerterów testy próby przebiegły pomyślnie przesył obrazu tv i internetu bezproblemowy na odległość około 300 m wszystko hula jak należy miałem tylko niewielki problem z zakończeniem kabla doziemnego . brak sprzętu spawarki , trzeba było zamówić "gotowca"
  reasumując
  do trzech razy sztuka co rusz to nowe wyzwania typy połączeń :o) teraz mesh cokolwiek oznacza :o) oby się udało
 • Helpful post
  #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  mirol65
  Level 10  
  u mnie w mieszkaniu w bloku przy dwóch ap w dwóch odległych pokojach urządzenia typu tablet ,telefon, przełączają się czasami samoczynnie 🙂bez mojej ingerencji ustawione to samo hasło i zaznaczony ptaszek połącz automatycznie gdy jesteś w zasięgu😱 ssid inna nazwa 😁
 • #15
  mirol65
  Level 10  
  po pierwszych próbnych testach IP TV od Orange z funbox3 .....vlany chodzą na wszystkich portach bez problemu .
  pierwszy mesh podłączony po kablu w trybie AP reszta po wfii
  prędkości uzyskane :
  na pierwszym mesh pełna 300/50
  drugi 150/45
  trzeci 70 /30mbs

  testy przeprowadzone na łączu 300/50 i w budynku dwupiętrowym półotwartym
  kabel w budynku docelowym jeszcze nie pociągnięty więc napiszę jak zostanie poprowadzony, ale to dopiero w drugiej połowie lutego .

  prosta , łatwa konfiguracja za pośrednictwem apki .

  Dodano po 3 [minuty]:

  https://ithardware.pl/testyirecenzje/mercusys..._mesh_wi_fi_tanio_ale_czy_dobrze-19132-4.html

  Dodano po 6 [minuty]:

  z tym trzecim meshem to nie do końca prawda :o) bo nie było go gdzie ustawić więc poszedł do komórki odległość 25m / 3 pionowe ściany. myślę że jak pójdzie po kablu to uzyskam ful wypas na łączu 600/100 i wszyscy będą zadowoleni :o)
  pozdrawiam.
  :o)
 • #16
  mirol65
  Level 10  
  testy końcowe w budynku docelowym . zamieściłem na grafice , telewizji jeszcze nie ma ,ale będzie hulać nawet przy tym połączeniu bez problemu (meshe przepuszczają vlany iptv ) .

  najprawdopodobniej , zastosuję opcję 4 ( mesh ustawiony jako AP )

  pierwszy mesh po kablu> połączony z funboxem
  drugi po wfii >połączony z pierwszym meshem
  trzeci połączony kablem z pierwszym .
  kabel puszczony po elewacji budynku > taki wybór ponieważ na pierwszym piętrze prędkość jest zadowalająca , połączenie kablem z meshem na parterze ma zwiększyć zasięg w ogrodzie na obecną chwilę to 40 /30 Mbps.
  jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc pozdrawiam .
  sieć mesh w domu jednorodzinnym trzy kondygnacje +
 • #17
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  mirol65 wrote:
  telewizji jeszcze nie ma ,ale będzie hulać nawet przy tym połączeniu bez problemu (meshe przepuszczają vlany iptv ) .

  I tu się mylisz, to, że przepuszczają VLAN, nie oznacza wcale działającej telewizji IPTV.
  Internet z FB i telewizja IPTV działa nie tylko na osobnych VLANach, ale i na osobnych portach LAN w FB.
 • #19
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @mirol65
  Osobny LAN, znaczy, że musiałbyś mieć poprowadzone 2 osobne przewody sieciowe.
  Konstrukcyjnie jest tak, że jak masz port FB z netem, to nie ma tam sygnału tv.
  Jak masz sygnał tv, to nie ma tam Internetu.
  Czyli może się okazać, że do pierwszego Mesha będziesz musiał dołożyć jeszcze 1 przewód sieciowy.
 • #20
  mirol65
  Level 10  
  ok sprawdzę to jak będę miał wszystkie trzy dekodery tv , w razie problemu pierwszy mesh połączę z dekoderem / drugi pójdzie po wfii a trzeci bezpośrednio z funboxa ..... myślę , że coś z tego uda mi się wykombinować :o) zawsze mogę się jeszcze podeprzeć jakimś swithem ...... :o)

  Dodano po 16 [minuty]:

  sieć mesh w domu jednorodzinnym trzy kondygnacje +


  Dodano po 2 [minuty]:

  lub tak jak napisałeś dodatkowy kabel od pierwszego mesha do parteru a środek po wfii