Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie pompy co/cwu z dwóch sterowników pieca

lukasz03051984 24 Jan 2022 10:59 1110 14
  • #1
    lukasz03051984
    Level 10  
    Witam wszystkich i dziękuję za poświęcony czas.
    Posiadam piec na ekogroszek z rusztem wodnym z sterownikiem St-1. Kupiłem elektryczny miarkownik ciągu St-2 z obsługą pompy co/cwu i zamierzam dodatkowo na ruszcie wodnym splac drewno.

    W jaki sposób ( najprostszy ) podłączyć St-1 i St-2 do jednej pompy aby załączaly pompę wymiennie. Nadmieniam że sterowniki podłączone będą do innych faz.

    Zasadność instalacji . Piec pracuje spalając ekogroszek. Dorzucam drewno i temperatura rośnie pomimo przymknięcia klapki powietrza i zbliża się do załużmy 70 stopni. Wówczas St-2 załącza pompę cwu a temperatura spada do bezpiecznej .
    Proszę o wyrozumiałość i proste rozwiązania. Pzdr
  • #2
    kj1
    Electrician specialist
    Najprostsze rozwiązanie, to dwa przekaźniki podłączone do St-1 i St-2 zamiast pomp. Styki tych przekaźników połączone równolegle załączają pompę. Napięcie na pompę można wziąć z jednej lub drugiej fazy, a tor zabezpieczyć wyłącznikiem nadprądowym (albo silnikowym) o odpowiedniej wartości.
  • #3
    lukasz03051984
    Level 10  
    A jak podłączę wszystko na jednej fazie ?? Kiedy st-1 i st-2 zasilane będzie z jednej tej samej fazy i w przypadku kiedy pompę załączy st-1 i pompa zacznie pracowac a w między czasie St-2 również załączy tą samą pompę dojdzie do uszkodzenia układu ?
  • #5
    lukasz03051984
    Level 10  
    kkas12....nie jest to przedmiotem dyskusji.
    Obiecuję że jak wszystko dopracuje bo w planach jest jeszcze zamontowanie dolotu powietrza wtórnego oraz montaż tzw. palnika wery uczciwie odpowiem czy się da czy nie i z jakim skutkiem.
  • #7
    lukasz03051984
    Level 10  
    kkas12... Ty tak poważnie ? Na temat czy nie na temat aby tylko zament wprowadzić. Nie pomagasz jedynie szkodzisz.
  • #8
    kkas12
    Level 43  
    Jak najbardziej poważnie.
    Przecież sterownik kotła taką funkcję posiadać powinien. Więc najpierw dokładnie zapoznaj się z instrukcją kotła.
    Bo gdy wzrośnie temperatura ponad pewną ustawioną fabrycznie wartość wtedy w trybie awaryjnym zostaje uruchomiona pompa CWU by obnizyć temperaturę kotła. Jednocześnie uruchamiają się inne zabezpieczenia mające zlikwidować powód wzrostu temperatury. Owe inne funkcje to wyłączenie nadmuchu i podawanie węgla z zasobnika.

    Kompletnie nie rozumiem twego "ulepszania" kotła przez dodawanie innych nieprzewidzianych przez producenta rozwiązań. Tym bardziej, że jak widać możliwości kotła są dla ciebie niewiadomą.


    I dobrze by było gdybyś na pytania, które zawsze się pojawiają (ze strony chcących ci pomóc) odpowiadał tak jak odpowiadasz księdzu na spowiedzi czy doradcy podatkowemu a nie zbywał je zadzierając nosa.
    Napisałeś raptem dziewięć postów więc znaj proporcje Mocium Panie bo to my czas tracimy a ty czekasz na gotowca.
  • #9
    lukasz03051984
    Level 10  
    Znam bardzo dobrze swój sterownik . Posiada alarm temp. kotła który tak jak piszesz załącza wszystkie pompki przy okazji dając sygnał dźwiękowy . Problem tkwi w tym że można go wyłączyć jedynie ręcznie ! I ku mojemu zdziwieniu po dołożeniu drewna wracam do domu piec wygaszony i wyje alarm.
    Dorzucam drewno które mam za free i mam go full ale denerwuje mnie ciągle rozpalanie. Myślą przewodnią jest aby piec pracował na ekogroszku a w mroźne dni mam zamiar dorzucać na ruszt drewno . Elektroniczny miarkownik ciągu będzie odpowiedzialny za proces spalania drewna. Posiada funkcję załączania pompki obiegu, chce wykorzystać pompke cwu ,której załączanie ustawie na 70 stopni C co będzie skutkowało obniżeniem temp. kotła . W momencie wypalenia się drewna klapka powietrza się zamknie a piec będzie pracował na ekogroszku do ponownego nałożenia drewna.

    Testowałem to rozwiązanie przez ponad tydzień i sam się zdziwiłem ale świetnie się sprawdza. Sterownik ekogroszku trzyma zadaną temp. po dołożeniu drewna temp. wzrasta do 70-80 stopni wówczas załączam pompę cwu i w ciągu 3 minut temp. kotła spada do 60 stopni a temp. cwu wzrasta o stopień bądź dwa . W przypadku kiedy nie zalacze pompki cwu włącza się alarm temp. kotła co skutkuje jego wygaszeniem jeżeli ręcznie nie wyłączę alarmu .

    Wielokrotnie czytałem instrukcje sterownika jak również rozmawiałem z serwisem niestety mój sterownik nie posiada funkcji załączania pompy cwu w celu obniżenia temp. kotła. Dlatego zadałem pytanie jak elektrycznie ogarnąć ten temat na który w żaden sposób mi nie pomogłeś a jedynie wprowadziłes zament.

    Prosty temat a nowela jak w podstawówce. Proszę o odpowiedzi w kwestii przedmiotowego zagadnienia jak w tytule.
  • #10
    kkas12
    Level 43  
    lukasz03051984 wrote:
    Myślą przewodnią jest aby piec pracował na ekogroszku a w mroźne dni mam zamiar dorzucać na ruszt drewno
    Pisałem ci wcześniej, że nie ma takiej opcji by dorzucenie drewna nie szło w parze z wyłączeniem podajnika wegla i wentylatora nadmuchu. Po prostu spaliny ze spalającego się niżej wegla nie pozwalają na spalanie drewna ułożonego wyżej na wodnym ruszcie.

    Piszesz też
    lukasz03051984 wrote:
    W momencie wypalenia się drewna klapka powietrza się zamknie a piec będzie pracował na ekogroszku do ponownego nałożenia drewna.
    Co jest dowodem, że wegiel jest podawany i dmuchawa pracuje. Tylko wtedy otwarta klapka (co za klapka i skąd się wzięłą) może doprowadzić iż spaliny cofną się do pomieszczenia.
    A to już jest bardzo niebezpieczne.

    I daruj sobie te wzmianki o braku pomocy z mej strony gdyż również w takim piecu z podajnikiem i rusztami wodnymi najczęściej w soboty spalam drewno na wodnym ruszczie.
    Również zaliczam to do eksperymentu, ale gdy palę drewnem wyłączam podajnik węgla i wentylator. Mimo to po upływie sześciu-siedmiu godzin ponowne załączenie wentylatora i podajnika roznieca bez rozpalania ogień.
    Ostatnio wyczytałem, że istnieje możliwość takiej nastawy sterownika, że odpowiedni wpis w ustawienie wentylatora spowoduje wyłączenie podajnika węgla. Wprawdzie nie miałem okazji jeszcze tego wypróbować, ale mam nadzieję zrobić to w najbliższą sobotę.

    Nie rozwiązuje się problemów skąpiąc informacji.
    A nawet typu sterowników ani typu kotła nie raczyłeś podać.
    I po jakiego diabła założyłeś dwa identyczne tematy w różnych działach???
  • #11
    lukasz03051984
    Level 10  
    Piec po osiągnięciu temp.zadanej na ekogroszku wchodzi w tryb pracy podrzynanie. Poprawne nastawy pozwalają aby się nie wygasił.
    Mylisz się ...ruszt wodny jest na tyle nisko retorty i pozwala na samoczynne zapalenie się drewna . Sukcesem jest dodatkowe powietrze dostarczane drzwiczkami rusztu wodnego. W chwili kiedy zamknę dopływ powietrza wszystko się kisi a nie spała. Stąd jest ta klapka powietrza. Klapkę dmuchawy mam otwartą. Na ruszt wodny dorobiłem dodatkowy ruszt aby spalal mi małe kawałki drewna . Bez niego dosc spore kawały spadały w popiół. W podtrzymaniu podaje mi jedynie węgiel 6s co 12 minut dmuchawa załącza się na 20 s co 20 min. Dzięki klapce powietrza na wysokości wyczystki rusztu wodnego drewno spala się całkowicie. Piec po wrzuceniu 4 kawałków drewna potrafi być w podtrzymaniu do 2.5h.i muszę załączać pompkę cwu w celu zmniejszenia temp. kotła. Dużym plusem jest jak na chwilę obecną blacha sprawująca rolę palnika wery ... Nie wiem czy zagłębiałes się w temat. Dym z drewna cofa się w płomień gdzie spala się i przez dorobione przez że mnie zawirowywacze wylatuje w komin. Efekt jest taki że z komina praktycznie nie ma dymu.

    Uważam że model kotła czy sterownika nie ma wpływu na przedmiotowe pytanie. Piec który posiadam nie należy do wysokiej klasy ale nie miałem na to wpływu. Jest to stalmark Duo pid agro. Sterownik też posiada wiele minusów i jest to tech st 755 z pid. Po tych informacjach jesteś w stanie mi powiedzieć jak elektrycznie złączyć ten sterownik pieca z elektronicznym mirkownikiem ciągu? Wydaje mi się że nie. Chcesz i się czepiasz.
    Temat jest założony podwójnie tylko i wyłącznie z mojej winy i nieznajomosci kategorii tematów forum.

    Teraz poważnie na temat. Czy jest ktoś kompetentny aby pomódz mi w Łopato logicznym wytłumaczeniu jak połączyć st-1 z st-2 aby wymiennie uruchamiały pompę cwu? Rozumiem że przekaźnikami. Może ktoś mi podesłać konkrety schemat może sprawdzone urządzenia ? Bardzo proszę i przepraszam za zamieszanie.
  • #12
    kkas12
    Level 43  
    lukasz03051984 wrote:
    Piec po osiągnięciu temp.zadanej na ekogroszku wchodzi w tryb pracy podrzynanie.
    Nie podżynanie a podtrzymanie. Jednak w tym trybie co jakiś nazstawiony czas następuje podanie węgle i uruchomienie wentylatora. Można taką nastawę wybrać, że wentylator uruchomi się częściej niż podajnik węgla. tak tryb podtrzymania wygląda. Wtedy gdy pracuje drewno przygasa ponieważ powietrze przechodzące przez retortę z żarem zostaje pozbawione tlenu a otwarte drzwiczki na poziomie rusztu powodują, że część spalin z dwutlenkiem węgla wydostaje się do pomieszczenia kotłowni. Jeśli nie wierzysz zamontuj detektor.
    I to jest w moim mniemaniu powód dostatecznie dyskredytujący twój pomysł.
    Nie tędy bowiem droga by dwa sterowniki obsługiwały jedno urządzenie. Jeden sterownik sterujący dwoma urządzenia jest ok, ale odwrotnie już raczej niekoniecznie.
    Tu trzeba dokdnie poznać sterownik. A może nawet go zmienić.
    Więć nie pisz, że:
    lukasz03051984 wrote:
    Uważam że model kotła czy sterownika nie ma wpływu na przedmiotowe pytanie.

    Bo to jest tylko kwestia sterownika, który powinien umożliwiać spalanie na ruszcie wodnym jeśli kocioł został w taki ruszt wyposażony.
    A skoro interesują cię tylko proste rozwiązania to w poście drugim zostało ono przedstawione.
    Jednak możliwości zatrucia tlenkiem węgla ono nie eliminuje.

    I naprawdę daruj sobie te bzdety o iż się czepiam i że czegoś nie potrafię ci wytłumaczyć.
    Problemem jest to, że ty tłumaczeń nie przyjmujesz bo coś sobie wymyśliłeś czego mimo wyjaśnień (post.2) nie potrafisz zrealizować. Mimo, że jest to bardzo proste.

    Jak znajdę czas spróbuję zapoznać się i z kotłem i ze sterownikiem
  • #13
    lukasz03051984
    Level 10  
    kkas12... Nie obrażaj mnie więcej. Zmiana sterownika to koszt ok 1000 zł i też tą opcję rozważałem. Gdybyś chciał pomódz to byś mi wytłumaczył i z głowy ale nie Ty z uporem maniaka próbujesz wpierać jakie to zło palić drewnem i ekogroszkiem. dołożyć darmowy dodatkowy sterownik o rany nie rób tego bo to jak zbrodnia . Z tytułu nigdy nie rób tego sam w domu 🤣 Dzięki takim osobom jak Ty odechciewa się co kolwiek pisać na forum. Popsules mi wieczór, zniechęcileś do modyfikacji. Gratuluję Tobie i współczuję rodzinie.
    Proszę o zamknięcie tematu.
  • #14
    zbich70
    Level 43  
    Przecież jesteśmy w dziale elektrycznym (nawet jeśli to "po godzinach") a nie dotyczącym systemów grzewczych na paliwo stałe.
    A na pytanie z zakresu elektryki odpowiedź padła w #2.
    Styki wykonawcze przekaźników połączone równolegle zrealizują pożądaną funkcję LUB (OR), czyli niezależnie skąd pojawi się napięcie nimi sterujące.
    lukasz03051984 wrote:
    A jak podłączę wszystko na jednej fazie ?? Kiedy st-1 i st-2 zasilane będzie z jednej tej samej fazy i w przypadku kiedy pompę załączy st-1 i pompa zacznie pracowac a w między czasie St-2 również załączy tą samą pompę dojdzie do uszkodzenia układu ?
    A jaki jest sens i cel przyłączania do różnych faz?
  • #15
    lukasz03051984
    Level 10  
    Dziękuję wszystkim za pomoc . Dwa przekaźniki działają. Temat do zamknięcia.